Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 18:31   #841
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Acum am vazut si eu stirile. Guvernul Tariceanu a modificat greselile. Mai exact : taxa va ramane aceeasi ca si pana acum , pana pe data de 15 decembrie, cum stabilise, urmand ca dupa aceea taxa auto sa fie triplata.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:34   #842
ciprianilie17

Stage 2
 
ciprianilie17's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 72
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

da, au modificato de urgenta p 8 sa sperie lumea si sa nu se mai grabeasca la rar s acum ca mai sunt 2 zile in care poti sa inmatriculezi zice k o modifica p 15...asta ca sa nu mai poti sa faci nimic

niste JEGOSI
ciprianilie17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:36   #843
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Nu toti nu mai pot face nimic. De pilda, eu am apucat sa fac RAR-ul si exact cand sa platesc taxa, mi s-a spus ca s-a triplat. Deci eu spre ex. mai am doar de platit taxa si de mers la politie.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:45   #844
ciprianilie17

Stage 2
 
ciprianilie17's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 72
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

la politie mai poti sa te duci maine si vineri...ai doar de platit sau si de calculat taxa? dak ai si de calculat iti zic ca daca depui maine actele iti ies abia luni. cel putin eu asa am patit, in orice caz iti doresc bafta cu inmatricularea.

app: vezi k sunt niste cozi la inmatriculari
ciprianilie17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:48   #845
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ciprianilie17 View Post
la politie mai poti sa te duci maine si vineri...ai doar de platit sau si de calculat taxa? dak ai si de calculat iti zic ca daca depui maine actele iti ies abia luni. cel putin eu asa am patit, in orice caz iti doresc bafta cu inmatricularea.

app: vezi k sunt niste cozi la inmatriculari
Am depus dosaru luni si marti trebuia sa platesc. Deci maine dimineata ma duc, platesc si adio ! Am scapat . Putin imi pasa de cozile de la inmatriculari , atata vreme cat am chitanta cu taxa platita. Asta era importanta.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:58   #846
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

NU stiu citi vor reusi sa plateasca taxa pina VINERI ( daca se mai poate,eu am auzit ca nu ) ,dar intrebarea e ce vor face ceilalti? oricum SAMBATA 13 se vor auzi claxoane de masini in toate marile orase . JOSSSSSSSSS TAXAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 19:00   #847
ciprianilie17

Stage 2
 
ciprianilie17's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 72
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

asa e...poate ne vedem p la politie p acolo
ciprianilie17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 19:20   #848
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by viorel_MNK View Post
Sa va cateva din motivele pt. care Tariceanu a majorat taxa acum pe ultima suta de metri:
-este importator de masini si in noua ordonanta scrie ca masinile noi sunt scutite de plata taxei, deci daca tot nu mai e in guvern, implicit prim-ministru, si-a facut o lege proprie;
-stiti de unde a avut Tariceanu atatia bani pt. proiectele guvernului si nu numai ? stiti de ce am avut asa zisa crestere economica ? Tariceanu a imprumutat statul roman, de nu mai are acum cum sa plateasca datoriile. Statul roman este dator cu peste 5 miliarde de euro+alte indatoriri. A bagat taxa tripla repede acuma pt. a mai aduna cateva fonduri sa nu fie gaura atat de mare.
mai zici de altii ca scriu aberatii dar tu scrii unele si mai mari..ce datorii tot visezi?triplarea taxei a fost bagata pentru a stopa importul de masini sh..de unde sa scoata bani ptr ca nu o sa mai aduca astia masini sh..statul roman are datorii de zeci de miliarde..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 19:43   #849
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Dupa parerea mea taxa nu o sa se scoata ...
Cel mai bun lucru care s-ar putea face ar fi revenirea la taxa veche ... adica de 3 ori mai mica ...
Din punctul multora de vedere taxa asta e ca un bir nenorocit !
Si fara o manifestare ampla care sa fie auzita nu o sa se schimbe nimik ... cand o sa se blocheze noaptea principalele intersectii ale marilor orase cu masinile neinmatriculate de catre posesorii aflati in imposibilitatea platirii taxei aberante , incuiate si lasate asa dupa un aviz prealabil catre guvern eu zic ca o sa se schimbe ceva ...
Asa daca ies 20-50 de masini pe strada si claxoneaza o sa creada "porcii" ca e vreo nunta ...
Dar sa fie pusi in imposibilitatea sde a mai ajunge acasa ? Nu o sa isi puna un semn de intrebare : Ba ... oamenii astia ori sunt toti tampiti ori exista o problema serioasa. SI poate atunci o sa asculte cineva ce zice poporul ... pana acum si-au umplut buzunarele si singura dorinta a lor a fost sa isi umple gushile de seu si burtzile cu laturi . VINE CRACIUNUL !!! E timpul sa taiem ratia porculului si sa ne simtim si noi un pic bine ... nu numai ei !
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 20:02   #850
DesignPlus

Stage 1
 
DesignPlus's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 13
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Oricum sunt niste gunoiae, nu se gandesc la oamenii simpli.. etc
Sa speram ca sambata o sa rasune tara de claxoane
DesignPlus is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 20:29   #851
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Un link util:
http://tariceanu.ro/Contact.html
Poate aveti ceva pe suflet.Spor la mesaje!
raduku is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 21:00   #852
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Parere mea ca asa va ramane,ce sa mai ,asta e ne-au facuto si asta e ,eu am programare la rar pe 6 ian si tre sa platesc 46 de mil dupa noua taxa...alte variante nu prea mai am decat bulgari care ma duce minim 500-600 euro sau recarosare mai greu ,cred ca o dezmembrez si asta e pacat ,nici macar nu ne-au atentionat ,un termen sa stim si noi ,eu am luat masina pt mine ,nu sa o vand ,si acuma imi pare rau ca numai in romania e posibil asa ceva ,imi vine sa ies in strada ca la greci...
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 21:36   #853
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Bun email-ul.M-am descarcat.)
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 21:44   #854
Lupy

Stage 4
 
Lupy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 250
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ne vedem sambata o sa mai vin cu 4-5 prieteni in aceeasi situatie .... sper sa reusim ceva ... macar pt. masinile deja aduse.


aveti idee ce reactie au avut jepcarii aia de la AAAAUTO ??? ca aia fac cea mai mare bijnita cu SH-uri ne inscrise....
__________________
www.machetetv.ro

Lupy is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 21:47   #855
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
Ti-a explicat prost sau nu stie limba romana.
Daca textul este cel de aici
Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor

atunci ia intreaba si un profesor de matematica sau logica si pune-i sa-ti interpreteze corect fraza asta. Esti de-acord cu mine ca fraza de mai sus este echivalenta cu urmatoarea?
....care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau (care se inmatriculeaza pentru prima data) in alte state membre ale Uniunii Europene...

Asadar prima conditie este respectata, nu e nevoie sa citim mai departe. Intr-o relatie logica, in care apare "SAU" este suficienta indeplinirea unei singure parti pentru a fi considerata relatia adevarata.
TRUE sau FALSE = TRUE


E adevarat ca scopul lor a fost asa cum ti-a spus tie juristul, dar VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT
Matematica nu se aplica in drept asa ca... nu ai dreptate. acel "sau" lasa loc de interpretari in favoarea Statului Roman. Deci se vor excepta de la plata taxei doar autovehiculele cu capacitate cilindrica care sa nu depaseasca 2000cmc si care au mai fost vreodata inmatriculate in orice stat din UE.
Daca aduci un BMW din '86 de 3500cmc din Germania... platesti.
Daca aduci un "ceva asiatic" de 1000cmc... platesti.
Daca aduci orice masina inmatriculata in trecut/prezent in unul din statele UE, cu motor care sa nu depaseasca 2000cmc (deci poate avea si 2000cmc in cap, dar nu 2001), nu platesti.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -