Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-08, 20:24   #91
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Super melodia.Maine ne vedem in Piata Victoriei.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 21:26   #92
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by liviu27 View Post
Si taxa cum o platesti?
La ce euro o baga?
Asta nu stiu ce sa iti zic.

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
In afara tarii, fiecare isi ia ce isi permite . In tara, majoritatea isi cumpara ce nu isi permit oricum, sa fie masina lata, lunga si sa fie smecheri.

Da, e o tampenie taxa auto triplata, dar pe de alta parte, de aia s-a inventat autobuzul, tramvaiul si metroul.

Asta e parerea unui om care e satul de ambuteiaje. Si putin ipocrit, dar nici nu ma intereseaza.
1. Ai dreptate - dar nu este problema noastra - or sa fie si smecheri intre 4 scanduri de la atata smecherie.
2. Nu imi convine sa schimb 3 mijloace de transport sa ajung la job. Prefer sa merg cu masina, in ciuda ambuteiajelor.
3. Asta e problema multor romani - sunt ipocriti. Din acest motiv, tara asta merge cum vedeti.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 21:35   #93
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Ma bag la somn sa fiu fresh maine la protest.Noapte buna.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 23:30   #94
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

blazeyblaze daca esti moderator/supermoderator sau ce pana mea mai esti, nu ai dreptul sa vorbesti in halul asta ca nu esti Dumnezeu pe pamant.
topicul se numeste "Iesim in strada!". nu este un topic in care sa-ti dai tu cu parerea de smecher cu RS4 cum ca-ti polueaza moaca sarantocii din jurul tau.
topicul a fost facut pentru cei care sunt impotriva taxei asteia de ***.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 03:15   #95
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

pot sa-mi dau cu parerea pe orice topic atata timp cat e un forum public...si da imi polueaza moaca mea de smecher cu RS4 masinile care depasesc limita bunului simt in noxe...iti inteleg si tie frustrarea....le inteleg multora frustrarea....multi nu au banii necesari sa isi cumpere o masina scumpa/performanta dar ASTA-I VIATA...aici intra in discutie NECESITATEA DE A TE DEPLASA CU AJUTORUL UNEI MASINI nu de a avea un urs care alearga putin mai tare si caruia ii cad plombele pe strada....ASTA E PROBLEMA MEA...ca s-au rasculat toti SAMSARII auto iar voi le haliti rahaturile....ma bucur NESPUS ca nu o sa mai vad toate cazanele imputite pe strazi....probabil te deranjeaza si pe tine daciile care abia se taraie caci sunt sigur ca gasesti destule pe centura din ploiesti cand vrei sa mergi spre munte si ii injuri de toti sfintii si dumnezeii....daca "saracia" (ca sa te parafrazez) aia care are motor de 2.5 si poarta emblema BMW ti se pare tie ca e cu mult mai tare iarta-ma dar purul adevar este ca e acelasi junghi dpdv estetic si al normelor de poluare cu acea dacia....poate chiar mai rau gandindu-ne ca toata lumea isi anuleaza catalizatoarele pentru un sound mai puternic si isi monteaza teava directa...ma rog nu are rost sa intram in discutii amanuntite...mi-am spus parerea si o sustin.....ma bucur ENORM daca ar mentine o taxa care sa nu mai permita tuturor junghiurilor sa intre in tara dar in acelasi timp sustin ideea ca taxa actuala este de o nesimtire mare....taxa ar trebui sa se calculeze EXCLUSIV dupa vechimea auto iar RAR-ul ar trebui sa intervina puternic la ITP-uri si omologari.....vrei masina din 86-87 cu motor ceva mai puternic? plateste frate atunci.....nu-ti convine sa platesti? ia-ti o masina mica , mai noua, fara cai putere ca nu suntem toti schumacher si isi va deservi scopul

si ca sa concluzionez, nu sunt Dumnezeu pe pamant dragul meu, am o opinie si mi-o expun, nu am facut nici un fel de abuz in functie aici, doar am expux o parere....si inca o data imi pare rau ca am RS4 si ca am moaca de smecher si ca te-am deranjat...si ca sa te lamuresc, un topic nu are cum sa fie facut pentru anunt decat daca este ANNOUNCE...in rest este un loc public de DEZBATERE...acum poti sa iei loc. multumesc
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 04:12   #96
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

blazeyblaze, faptul ca masinile care chiar polueaza mai rau ca o mica fabrica ar trebui sa fie taxate incat sa nu le colectam noi pe toate doar ca sa se scape nemtii de ele cred ca toat alumea o sustine. Dar asta se poate realiza si altfel, nu prin taxa aberante a lui tariceanu(ca de exemplu impozit ceva mai mare pentru ele; iar daca acel cutare nu si-a permis sa isi ia alta masina, o sa il arda si probabil o sa renunte, in favoarea uneia mai noi si mai putin poluante, iar daca acel cutare poate isi permitea una mai buna, dar lui asta ii place atuncea nu o sa il oblige sa renunte la pasiunea lui) si de asemenea sustin faptul ca RAR-ul ar trebui sa fie foarte strict mai ales cu masinile mai vechi. Nu vrem cosciuge pe roti pe langa noi prin trafic.

DAR, tu ti-ai expus parerea ca un parvenit, pe care il doare in cot de "plebea" asta care il inconjoara

Si inca un dar. Sa iti arat ceva: http://www.autobizz.ro/taxa-inmatric...diesel=nu#jump
Si inmulteste asta cu 3. Aia inseamna 8029.35 EUROx3= 24088.05 EURO. Masina din 2000 !!! 2000, adica de 8 ani. Vrei sa ghicesti cam cat costa masina? in jur de 5000 EU.


Case closed, thank you.



Inca putin, si facem haos !!! "Power to the people" )

Last edited by RA_2fast4u; 13-12-08 at 04:22.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 04:24   #97
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

da ai dreptate....doar pentru ca nu am un urs sunt parvenit.....iarta-ma ca imi permit o masina mai scumpa de 500 euro...shoot me!
on topic : Jos taxa lu Tariceanu, hai cu impozit si taxa de prima inmatriculare calculabile dupa anul masinii + RAR la sange....sa nu mai treaca nici o saracie de masina obosita careia ii cad rotile...a fost buna exprimarea mea de parvenit?
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 07:33   #98
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Este a ***spea oara ca citesc faza asta cu harburile din germania si romania e cimitirul germaniei .Care din voi a fost in germania a vazut cate harburi* de golf 3 , passat 35 sau astra si corsa de 15 ani vechime circula aici !!! ASTA PT CEI PRO TAXA.

Mai mult de 80% din tineri intre 18 si 20 de ani au masini vechi...si de ce? fiindca nu isi pot permite masina noua...la noi nu plateste mama si tata permisul de conducere si masina euro 4 .Copilul trebuie sa invete valoarea banului muncind singur in vacanta pt permis de conducere (costa cam 2 mii euro...asta probabil ca nu stiti)

Iar punctul 3 referitor la harburi...la noi se repara masinile asa cum trebuie chiar daca ora de lucru este de 80 de euro...in Romania se foloseste sarma si sfoara in loc de suruburi...deci cimitirul l-ati facut singuri si in nici un caz nu il primiti din Germania.

Si ca sa nu uit...ca sfarsit...demonstratia e pt toti ...ce inseamna eu mi-am inscris masina nu ma intereseaza ??? toti astora le doresc sa aiba in urmatorii ani nevoie de alta masina !!! atunci le pare rau ca nu au demonstrat !
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 08:16   #99
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Smile Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
sfatul meu e sa stati in casa si sa va vedeti de treaba
nu mai exagerati atat de mult ca nu va da nu stiu cine voie sa aduceti masini de ~5000 euro....s-a gandit cineva la poluare? ma luase santos ca asta e manipulare in masa.... frate...nu mi se pare corect ca Romania, granarul Europei, sa devina gunoierul Europei... ma bucur EXTREM de tare ca nu o sa mai fie strazile pline de ursuleti carora le care caroseria sau de opel astra a 1.4 16v care sa imi sparga urechile cand trece prin spatele blocului sau de calibre "tunate" de baieti nebun care fac burnout si imi omoara plamanii cu noxele pe care le emit....good day to you all
******
Nu ai inteles ce este de fapt "triplarea taxei" pentru pasionatii si iubitorii de masini, pentru membrii 4tuning si pentru cetatenii (nefericiti) ai acestei tari ! Poate ca nu ma numar printre aceia a caror vis a fost spulberat de aceasta aberatie de lege ! Poate ca nu ma numar printre cei directi afectati de aceasta problema ! Dar admir aceasta initiativa de a protesta impotriva unei absurditati si ii respect pe membrii acestui forum care <lupta> uniti si destept impotriva ei.
JOS TAXA !
__________________

R-Power

Last edited by aleks; 13-12-08 at 10:01.
RaZv is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 09:55   #100
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Bai miscati-va c* din pat si plecati in piata victoriei !!! Ce dracu cu 100 de oameni nu se face nimic ...
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 13:27   #101
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

ce jenibil.....
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 14:17   #102
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Ce multi ati fost mai fratilor,pe forum toti sunteti zmeii "Da domne vin,fac,dreg.." Si cand colo...! Poze si video de la Protest!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag000.jpg
Views:	75
Size:	213.9 KB
ID:	726440   Click image for larger version

Name:	Imag001.jpg
Views:	68
Size:	253.8 KB
ID:	726441   Click image for larger version

Name:	Imag002.jpg
Views:	67
Size:	280.6 KB
ID:	726442  

Click image for larger version

Name:	Imag003.jpg
Views:	72
Size:	248.2 KB
ID:	726443   Click image for larger version

Name:	Imag004.jpg
Views:	81
Size:	187.5 KB
ID:	726444  
Attached Files
File Type: 3gp Video007.3gp (542.6 KB, 15 views)
File Type: 3gp Video006.3gp (1.17 MB, 5 views)
File Type: 3gp Video005.3gp (310.6 KB, 5 views)
File Type: 3gp Video004.3gp (1.00 MB, 6 views)
File Type: 3gp Video003.3gp (375.2 KB, 5 views)
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 14:31   #103
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

am fost la protest in bucuresti, daca veneau cati au scris aici pe forum, era cu totul altceva! au venit toti samsarii din targ si unii oameni care au ramas cu masinile neinscrise, puteam fi mai multi, asa nu o sa facem nimic niciodata!

a fost un moment palpitant cand am iesit ft multi din parcari si am inceput sa dam ture in victoriei...militienii au blocat toata intersectia! lumea a sarit cu gura, unii au blocat intersectiile, dar...militia a stabilit repede ordinea...daca eram mai multi puteam sa facem ceva asa...ati preferat sa stati in casa, la caldura, v-ati uitat la stiri si la promotor!

SA VA FIE RUSINE!

p.s. daca stam in casa nu rezolvam nimic, hai sa ne mobilizam. am inteles ca s-a depus o cerere pt autorizatie pt marti 16.08.2008, hai SA DAM JOS TAXA HOTILOR
claudiu lucian is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 14:42   #104
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

am fost si eu la prostest.....pacat ca nu au venit toti care au spus pe forumuri ca vin,dar este si vina noastra ca nu a fost un miting AUTORIZAT!cativa baieti au primit amenzi....[stiu ca era un baiat cu un BMW care accelera si claxona(acolo in parcare),si a primit amenda,si cateva minute mai inainte a primit iar amenda....nu mi se pare normal!!!].
voi participa si alta data,dar cu conditia ca mitingu sa fie organizat!
si pacat ca nu a venit toata lumea care zicea.....
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------
NU lasa pe maine ce poti face azi!
ronnaldinho is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 15:13   #105
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
pot sa-mi dau cu parerea pe orice topic atata timp cat e un forum public...si da imi polueaza moaca mea de smecher cu RS4 masinile care depasesc limita bunului simt in noxe...iti inteleg si tie frustrarea....le inteleg multora frustrarea....multi nu au banii necesari sa isi cumpere o masina scumpa/performanta dar ASTA-I VIATA...aici intra in discutie NECESITATEA DE A TE DEPLASA CU AJUTORUL UNEI MASINI nu de a avea un urs care alearga putin mai tare si caruia ii cad plombele pe strada....ASTA E PROBLEMA MEA...ca s-au rasculat toti SAMSARII auto iar voi le haliti rahaturile....ma bucur NESPUS ca nu o sa mai vad toate cazanele imputite pe strazi....probabil te deranjeaza si pe tine daciile care abia se taraie caci sunt sigur ca gasesti destule pe centura din ploiesti cand vrei sa mergi spre munte si ii injuri de toti sfintii si dumnezeii....daca "saracia" (ca sa te parafrazez) aia care are motor de 2.5 si poarta emblema BMW ti se pare tie ca e cu mult mai tare iarta-ma dar purul adevar este ca e acelasi junghi dpdv estetic si al normelor de poluare cu acea dacia....poate chiar mai rau gandindu-ne ca toata lumea isi anuleaza catalizatoarele pentru un sound mai puternic si isi monteaza teava directa...ma rog nu are rost sa intram in discutii amanuntite...mi-am spus parerea si o sustin.....ma bucur ENORM daca ar mentine o taxa care sa nu mai permita tuturor junghiurilor sa intre in tara dar in acelasi timp sustin ideea ca taxa actuala este de o nesimtire mare....taxa ar trebui sa se calculeze EXCLUSIV dupa vechimea auto iar RAR-ul ar trebui sa intervina puternic la ITP-uri si omologari.....vrei masina din 86-87 cu motor ceva mai puternic? plateste frate atunci.....nu-ti convine sa platesti? ia-ti o masina mica , mai noua, fara cai putere ca nu suntem toti schumacher si isi va deservi scopul

si ca sa concluzionez, nu sunt Dumnezeu pe pamant dragul meu, am o opinie si mi-o expun, nu am facut nici un fel de abuz in functie aici, doar am expux o parere....si inca o data imi pare rau ca am RS4 si ca am moaca de smecher si ca te-am deranjat...si ca sa te lamuresc, un topic nu are cum sa fie facut pentru anunt decat daca este ANNOUNCE...in rest este un loc public de DEZBATERE...acum poti sa iei loc. multumesc
tot spui ca intelegi frustrarea multora, dar vad ca degeaba spui...crezi ca toata lumea e pasionata de tuning, de pisicute, ursi si alte animale? majoritatea vrea sa aiba o masina decenta cu un minim de dotari la 2000-3000 euro ca mai mult nu are.
tot vorbesti de dacii pe aici si le bagi in aceeasi oala cu cazanele de afara, dar e o mica mare diferenta intre ele si anume daciile sunt NON-EURO, pe cand majoritatea celor aduse de afara sunt de la EURO 2 in sus.in plus majoritatea masinilor aduse din Germania au catalizatoare D3, D4, care nu sunt recunoscute de jegosii de la RAR. daciile astea NON-EURO sunt in numar foarte mare in tara asta de rahat~2milioane de dacii.
ei nu polueaza? nu ar trebui sa plateasca si ei?
parerea mea e ca ori platim toti taxa de poluare(in functie de norma de poluare,cilindree,vechime la un nivel acceptabil) ori nu o mai plateste nimeni.
nu sunt de acord cu taxa asta nici pentru cei bogati, nici pentru cei saraci si nici pentru cei din patura de mijloc pentru ca este o bataie de joc...de ce sa platesti tu 10000 euro pentru inmatricularea masinii tale? de ce sa platesc eu 5000 euro pentru rabla mea pe care am dat de 3 ori mai putin? sunt oameni care nu au apucat sa-si plateasca taxa si acum isi vand masinile pentru ca nu au bani sa le inmatriculeze(in cele mai multe cazuri e vorba de 600-700 euro pe care nu au de unde sa-i scoata)


P.S. pe viitor te rog sa renunti la tonul asta superior pe care il ai

Last edited by Tzepozzz; 13-12-08 at 15:16.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -