Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-08, 15:38   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Ce legi credeti ca lipsesc ?

Dupa cum spune titlul, ce legi credeti ca lipsesc in legatura cu circulatia auto?

Eu as introduce aceasta lege

Pentru masini sportive (gen. Lamborghini, Ferrari, Corvette etc) sau masini aduse in stat sportiv (modificari supreme la motor, putere mare*), sa se faca un examen pentru carnet special.
In scurte cuvinte, sa se dea un examen care spune oficial ca acel individ este capabil sa conduca o masina de acea putere.
Nu conteaza varsta, conteaza cat esti de capabil !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 16:04   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Ti se pare ca politistii nu sunt destul de grasi, le dai un nou prilej de spaga?...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:17   #3
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Altceva interesant care ar putea pune in aplicare e pentru cei care detin mai multe categorii la permisul de conducere...B,C,E.....in momentul in care ai gresit in trafic si te`a prins sa iti suspende permisu,numai pe categoria in care se incadreaza masina(cat.B,cat.C+E)...sper sa intelegeti la ce ma refer
TheFasterMan is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:41   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

De ce să se suspende doar pe categoria pe care s-a făcut abaterea ? Dacă nu acorzi prioritate şi faci accident cu o maşină īncadrată la categoria B, ce te face să crezi că nu o vei face şi cu motocicleta, sau alt vehicul pentru care deţii permis de conducere ?

PS: eu aş introduce legea care să īncătuşeze toţi judecătorii care consideră că nu este vinovat un om care a făcut omor din culpă la volan, ci victima a greşit (cunosc personal un caz de genul ăsta).
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:44   #5
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
De ce să se suspende doar pe categoria pe care s-a făcut abaterea ? Dacă nu acorzi prioritate şi faci accident cu o maşină īncadrată la categoria B, ce te face să crezi că nu o vei face şi cu motocicleta, sau alt vehicul pentru care deţii permis de conducere ?
bine aici exista avantaje cat si dezavantaje,dar aici e bine sa se refere la persoanele cu ceva experienta...
TheFasterMan is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:49   #6
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Nu poţi să delimitezi persoanele cu experienţă de cele fără. Un moment de neatenţie nu īnseamnă lipsă de experienţă, aşa cum nici ateţia permanentă nu īnseamnă reflexe ajutătoare.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 09:26   #7
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Codul rutier al epocii comuniste (Decretul nr. 328/1966), care mai era in vigoare in 1997-1998 fara modificari foarte mari, introdusese limite de viteza diferentiate, spre exemplu viteza legala pe DN cu 4 benzi era de 70 km/h pentru autoturisme Volga, Pobeda, Warszawa, indiferent de motorizare, si 90 km/h pentru orice alt autoturism.

Ar putea fi reintrodus sistemul limitelor de viteza diferentiate, spre exemplu: "in cazul unui autoturism echipat cu ESP, supus unei verificari tehnice de catre RAR probata printr-un sticker, limita de viteza specifica acelei categorii de drum se majoreaza cu 20 km/h".

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 19:18   #8
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post

PS: eu aş introduce legea care să īncătuşeze toţi judecătorii care consideră că nu este vinovat un om care a făcut omor din culpă la volan, ci victima a greşit (cunosc personal un caz de genul ăsta).

cred ca nu ai formulat bine "legea"
sa zicem ca eu merg regulamentar , imi iese cineva cu scuterul in fata iar eu nu mai am timp sa franez..ar trebui sa intru la inchisoare pt. asta?
__________________
plsx is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 00:58   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
cred ca nu ai formulat bine "legea"
sa zicem ca eu merg regulamentar , imi iese cineva cu scuterul in fata iar eu nu mai am timp sa franez..ar trebui sa intru la inchisoare pt. asta?
Te agăţi de un fir de aţă şi dai un exemplu care nu-şi are rostul. Sunt curios cum ai gāndi dacă un cunoscut de-al tău ar fi omorāt pe trecerea de pietoni, şoferul maşinii de care ar fi lovit fiind beat, cu permisul suspendat şi fugit de la locul accidentului. Şi una peste alta, să nu facă nici măcar o zi de puşcărie, iar copiiilor rămaşi orfani de tată, să le plătească lunar pensie alimentară de... 160 lei. Amāndurora !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 01:30   #10
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Ce legi credeti ca lipsesc ?

o lege care mi s-ar parea oarecum justa ar fi sa ai un oarecare loc de parcare al tau (chiar platit) daca esti proprietar de masina. oricum se platesc impozite pt. spatiul pe care-l ocupa masina si vii cateodata acasa si gasesti loc de parcare doar pe alta strada . in cazuri nefericite ti se mai si sparge masina sau ti-o loveste altul si pleaca si n-ai cum sa vezi sau sa auzi daca nu e aproape..

Last edited by !41!; 11-03-09 at 20:36.
!41! is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -