Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-08, 14:08   #76
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
mai, eu din cate stiu prostalaii astia de la rar nu recunosc chestii de genu. adica ei se uita in listele lor ce norma de plouare are motoru si acolo te trec.. ?
Am inteles de la cineva,ca trebuie pus la service autorizat al marcii respective si l-ar accepta.Mi se pare normal,daca motorul nu mai polueaza ca inainte.Ar fi bine de stiut,ca de cat sa dai taxa 4000 euro,pui alt catalizator si cu totul te duce la jumatate,cred.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 14:11   #77
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Taxa de drum este doar un paravan pentru a strange si mai multi bani din taxe asa cum a fost si cu taxa de drum (taxa basescu) care mai tarziu a fost inclusa in pretul benzinei ca peste o perioada de timp sa se bage si rovinieta, fara ca cea din pretul benzinei sa fie eliminata; asadar se plateste de doua ori aceeasi taxa iar drumurile...sunt in aceeasi stare.
Aceeasi situatie e si in cazul taxei de poluare nu cred ca daca ramane in picioare aceasta taxa vom trai intr-un mediu mai putin poluat ba mai mult poate tot romanul care are o batrana de dacie si-ar permite ceva euro1 sau euro2 care nu costa foarte mult. Si daca le-ar pasa atat de mult de mediu intr-adevar, cred ca ar recunoaste si am plati taxe mai mici la masinile care au catalizatorul schimbat si din euro3 au devenit euro4 si nu s-ar mai lua dupa catalog.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 14:31   #78
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

@liviu27: nu se recunoaste nicio modificare ulterioara facuta pe masina, de orice natura. In schimb, poti cere sa ti se faca un test dinamic al noxelor, si-n functie de gramele de CO, sa iti includa masina la un anumit EURO. Testul costa 2100 lei. Adica..chiar daca nu-ti recunoaste un catalizator mai nou (de la euro 1 la euro 3 de ex) ..ceri sa iti ia noxele..si daca noxele sunt conforme cu euro 3, platesti taxa de euro 3. Dar acum..nush daca merita...conversia masinii/catalizatorul + taxa de test dinamic...ma rog..ramane la latitudinea fiecaruia sa considere daca i se preteaza sau nu.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 14:45   #79
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

In afara tarii, fiecare isi ia ce isi permite . In tara, majoritatea isi cumpara ce nu isi permit oricum, sa fie masina lata, lunga si sa fie smecheri.

Da, e o tampenie taxa auto triplata, dar pe de alta parte, de aia s-a inventat autobuzul, tramvaiul si metroul.

Asta e parerea unui om care e satul de ambuteiaje. Si putin ipocrit, dar nici nu ma intereseaza.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html

Last edited by Crisskro; 12-12-08 at 14:53.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 14:52   #80
Turb0_Bt

Stage 2
 
Turb0_Bt's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 67
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Am o dacie 1310 din '91 si poluaza de Non-Euro (*poate chiar mai rau) si daca as lua o alta masina cu EURO 2 din '95 ... cica trag romania in jos ... si polueaza ... nu inteleg ... Deaceea cand e cate un accident e carnagiu pe sosele cu daciile , mor atatia oameni ...
DECI JOS TAXA AUTO , pentru a progresa tara asta !!!
__________________
. . .
Turb0_Bt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 14:59   #81
torquemaster

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 30
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Mare dreptate aveti!
Jos taxa auto!!

Sa bage taxe ANUALE de poluare!! Ca in vest frate!
Ai non euro 300-400 anual la fisc plus RAR (nu ITP) ANUAL la masini mai vechi de 10 ani.
Si uite asa o sa moara mai putini ca nu mai au frane sau directie sau nus ce s-a blocat si diverse.
torquemaster is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 16:08   #82
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by torquemaster View Post
Mare dreptate aveti!
Jos taxa auto!!

Sa bage taxe ANUALE de poluare!! Ca in vest frate!
Ai non euro 300-400 anual la fisc plus RAR (nu ITP) ANUAL la masini mai vechi de 10 ani.
Si uite asa o sa moara mai putini ca nu mai au frane sau directie sau nus ce s-a blocat si diverse.
Taxe anuale ca in west ? nu vorbi prostii Gandeste ca astfel de comunisti ca tariceanu nu sunt zeci de ani la putere ca sa adune bani din taxe anuale...Ei vor toti banii la inceput ,,,sigur e sigur !!! Bineinteles ca ai dreptate cu metoda de platit anual...insa la carpe de comunisti nu functioneaza !!!
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 16:14   #83
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
cu atitudinea asta poti sa ma pupi in (_._) .... cand o sa te vad la manifestatii impotriva a tot ceea ce ai enumerat tu mai sus o sa te cred ca esti intr-adevar motivat ... momentan esti ofticat ca nu-ti mai iei opel calibra turbo
blazey nu te ambala inutil. Gandeste-te cat de simplu s-ar putea remedia prezenta acestor jafuri pe strazi prin inspectii tehnice la sange + impozite si asigurari mai mari. Asta ne doare pe noi, ca nu ni se ofera nicio alternativa. Imi da mie bani tariceanu de masina mai buna?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 16:40   #84
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Eu mai formulez odata intrebarea pe care am mai pus-o si pe alt topic:

Cata lume stiti voi ca ar vrea masina, dar nu o are din cauza taxei care ne va salava tara si va proteja planeta de la disparitie? Si nu ma refer la o anumita masina(cea visata?) , ci masina in general, cu care sa circule din punctul a in punctul b? Foarte putini. Poate nesemnificativ de putini. Diferenta dintre cu/fara taxa e ca acum, iti iei o dacie/tico sau mai stiu eu ce rabla din tara(e plina tara de masini la 10-20 de milioane), iar fara taxa probabil ti-ai lua ceva cu cel putin un euro mai sus, mai sigura, mai buna mai placuta pentru tine si pentru restul.


Important e ca salvam planeta.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 17:05   #85
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Turb0_Bt View Post
Am o dacie 1310 din '91 si poluaza de Non-Euro (*poate chiar mai rau) si daca as lua o alta masina cu EURO 2 din '95 ... cica trag romania in jos ... si polueaza ... nu inteleg ... Deaceea cand e cate un accident e carnagiu pe sosele cu daciile , mor atatia oameni ...
DECI JOS TAXA AUTO , pentru a progresa tara asta !!!

frate la 2500 euro se gasesc si masini euro 3, iar unii spun ca polueaza..?|???|???|?|? . romanul de rand trebuie sa isi cumpere masina cu cel putin euro 4, din salarul de 650 lei ca asa vrea Taracila!!!!!, acum fiecare cu ce-l doare cand o sa-mi permit o sa iau euro 9 sa ii multumesc pe toti



BAIETI.. sI fete.. LUATI-VA UN AVOCAT, DATI IN JUDECATA STATUL! SI O SA CASTIGATI LA SIGUR!

CHELTUIELILE VOASTRE - CHELTUIELI DE JUDECATA SI 10 % DIN VALOAREA TAXEI PENTRU AVOCAT, IN REST NIMIC!!!

si nu aveti decat de castigat, pentru informare ducati-va la un avocat nu te costa nimic.
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 17:15   #86
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Ma gandeam acum...si sper sa nu par prea dramatic..Persoanele care au masini de inmatriculat si risca sa plateasca taxa asta aberanta, daca nu vor iesi in strada..MERITA sa plateasca taxa de poluareX3. Normal...nu daca au si un motiv concret si plauzibil pt care nu au iesit/vor iesi in strada. Dar asa, ca idee..daca nu te implici din comoditate, PLATESTE !
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 17:33   #87
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

COUNTDOWN : INCA 15 1/2 ORE PANA LA MAREA DEMONSTRATIE


PROTEST ANTI-TAXA-COMUNISTA-TARICEANU
13 DECEMBRIE , BUCURESTI , PIATA VICTORIEI , BD-UL KISSELEFF , ORA 10:00
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 18:00   #88
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

http://www.adevarul.ro/rss/articol/guvernul-este-dat-in-judecata-pentru-triplarea-taxei-auto.html

Intrati pe site-ul asta.Ce parere aveti?
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 18:37   #89
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by TwentyOne View Post
prietene...cand ai un salariu de 10-12 milioane..iti permiti un hyundai de 7000 de euro..?
nu esti prieten cu mine unu la mana si doi la mana nu e vina mea ca ai un salariu de 10-12 mil....fa-ti leasing....same shit ca si cand bagi bani cu nesabuita in tuning la urs...eu vorbesc aici de NECESITATEA deplasarii cu ajutorul unei masini, nu necesitatea sa ai masina de viteza
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 18:40   #90
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=SDfL0...layer_embedded bun bun bun
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -