Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-09, 16:33   #1
gabinic
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
Default Rugaminte

--------------------------------------------------------------------------------

In luna decembrie 2008 am fost implicat intr-un accident rutier ca parte vatamata. Un autoturism de la o firma de taxi nu a respectat semnificatia indicatorului "cedeaza trecerea" si a intrat in coliziune cu masina pe care o conduceam regulamentar (marca Dacia Logan). Vinovatul avea incheiata o polita de asigurare RCA la ARDAF (valabilitatea acesteia fiind pana pe 23 ianuarie 2009). Am fost la politia rutiera, unde s-au incheiat documentele constatatoare, finalizand cu acceptarea repararii daunelor de catre vinovat pe polita RCA pe care o detinea. Ca daune vizibile, constatate si de inspectorul ARDAF, s-au determinat urmatoarele: portiere fata - spate stanga, aripi fata -spate stanga, stalp stanga, prag stanga, spoiler spate, roata dreapta spate rupta, aripa dreapta spate. In momentul de fata autoturismul este intr-un service autorizat, unde s-au constatat si alte daune (impreuna cu inspectorul ARDAF), ceea ce ar duce la posibilitatea pronuntarii de dauna totala. Problema este ca suma pe care societatea de asigurari o poate acoperi (dupa spusele inspectorului de daune) nu poate sa depaseasca 45% din valoarea estimata a autoturismului (6400 EUR). Mai mult s-a estimat o uzura a autoturismului de aprox. 50%, avand in vedere ca masina este din 2005, cu 56.000 km la bord, mai multe date nefiind specificate de inspectorul de daune. Nu sunt in posesia unei facturi proforme de la unitatea de service, insa am inteles ca valoarea reparatiilor ar depasi 15.000 RON. Intrebarea mea, in primul rand, este: de ce se mai specifica pe polita RCA o valoare maxima de despagubire materiala mult mai mare decat cea pe care o poate acoperi societatea de asigurari si in al doilea rans, ce se intampla in cazul mentionat mai sus (in situatia in care este in regula motivatia inspectorului de daune, desi ma indoiesc), diferenta valorica a pagubelor cine o achita, fiindca in nici un caz nu pot accepta ca nevinovat sa platesc o parte din reparatii. Daca cineva poate sa ma ajute cu informatii despre caile de rezolvare a unor astfel de probleme, astept cu nerabdare...
gabinic is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 09:38   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Rugaminte

Din cate stiu in acest caz singura rezolvare ar fi sa dai in judecata societatea de asigurari.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 10:55   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Rugaminte

Ardaf sunt cei mai nenorociti. Fratele meu a fost lovit de un vecin in parcare, avand o avarie minora la bara fatza. Totusi ar fi costat vreo 4-5 milioane revopsirea. La asigurari s-au eschivat, nu au vrut sa vina sa constate fapta, au sustinut ca ei nu pot decide alocarea de fonduri numai sa mearga la bucuresti. In fine ideea e ca au facut tot posibilul pentru a evita plata daunelor. Sfatul meu este daca vedeti asigurare ardaf si aveti ceva pagube pregatiti-va pt proces.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -