Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-09, 14:33   #3316
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Stiu ca se deschide usor... am ajuns la concluzia ca probabil ii trebuia doar butucul ala... si mi-a strambat si usa putin, in jurul gaurii de la butuc, cand a tras de el...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 14:42   #3317
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

sa ii intreb pe baieti la serviciu daca au unul si te anunt... siguranta care tine butucul o ai ?
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 14:43   #3318
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

geo_gza,cum ajung la tara sa iau de pe aia albastra butucul ti l-am si trimis.te anunt..oricum cel tarziu marti ajung...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 14:57   #3319
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Nu mai am nimic din ce era "butuc"... a ramas doar o gaura in usa Nici butuc, nici siguranta, nici... ce o mai fi fost pe acolo. Chiar nu stiu ce mai era... tije, ceva...
Donn, pana marti vorbim, o sa trec maine pe la dezmembrari, sa vad daca gasesc... daca nu rezolv nimic pana atunci, vorbim.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 22:09   #3320
Afrikanu

Stage 3
 
Afrikanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 84
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
Geo_ZGA... au fost niste hoti idioti, la cat de usor se descuie un cielo ei au incercat sa sparga butucul...

apropo... sa fiu pe topic... mi-am "tunat" masina... i-am schimbat ambreiajul (care era praf.. era placa scrijelita de niturile de la disc) si i-am pus de espero 1,8 , semnificativ mai mare, la turatii mici tage mai greu, dar dupa 3000 rpm zici ca e turbo... isi ia zborul...


Sunt curios cat ai dat pe ambreaj.... ma bate gandul sa-l schimb si eu.
Afrikanu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 08:17   #3321
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

ca piese -> placa, disc, rulment, levier debraiere, bolturi timonerie vreo 520 lei, ca manopera lucrez la service daewoo, deci intelegi tu...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 08:41   #3322
Afrikanu

Stage 3
 
Afrikanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 84
Default Re: Club CIELO

Foarte tare , oricum daca ii schimbi evacuarea....sau macar toba + filtru sport banuiesc ca o sa traga cat de cat mai usor... eu de cand iam pus filtru urca mult mai repede in rure...si nu este cine stie ce filtru (Monza 40 ron luat din targ) si reductia facuta de mine :P.Acum vreau sa ma apuc de exterior...e cam busumata...
__________________
Nu suport politia in spatele meu !

De vanzare Mercedes R350 An: 2006 29.000 km Inmatriculata RO Culoare Gri Metalizat Stare Impecabila
ID yahoo: l4w_afk
Afrikanu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 10:28   #3323
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Filtrul... efect placebo mai mult... doar cu un filtru nu o sa se simta mare lucru.
Si cu toba finala nu faci altceva decat zgomot... pt performanta ai nevoie de evacure completa, nu doar o toba sau o bucata de teava.

Xorro, ai vorbit ceva la tine la munca? Sunt inca in cautari...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 11:31   #3324
Afrikanu

Stage 3
 
Afrikanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 84
Default Re: Club CIELO

Appo cam cat este o punte de vectra...dupa cum stiti Cielo sta prost cu franele in special pe spate...si trebuie dusa la rar dupa ce este schimbata ?cam cat mai trebuie platit si acolo?
Afrikanu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:17   #3325
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

In teorie orice modificare trebuie omologata la RAR... dar practic nu e cazul...
Puntea spate cu discuri e in jur de 350-400ron, depinde de noroc si de starea ei.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:30   #3326
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Filtrul... efect placebo mai mult... doar cu un filtru nu o sa se simta mare lucru.
Si cu toba finala nu faci altceva decat zgomot... pt performanta ai nevoie de evacure completa, nu doar o toba sau o bucata de teava.

Xorro, ai vorbit ceva la tine la munca? Sunt inca in cautari...
imi pare rau geo_zga , nu am nici un butuc (majoritatea celor care le schimba le vor inapoi)

si apropo de performate... daca schimb toba sau filtru e apa de ploaie... la mine e de la injectoare... as pune injectoare de espero 1,8 dar la stilul meu de condus a dau in 20% consum.... si asa nu prea imi consuma sub 13-14....

referitor la frana spate cielo, cel mai important e sa fie reglati cum trebuie sabotii... si mai intai sa pui cilindrii de frana de nubira, pe urma incerci punte de opel....
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:33   #3327
Afrikanu

Stage 3
 
Afrikanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 84
Default

Hmm...inseamna ca si mie la fel )....deci mai putin de 3500 nu-i dau....asta doar daca nu am benzina si bani )....dar daca ii schimi injectoarele nush ce sa zic daca ii pui de 1.8 :-s nu il cam omori pe motor ?:P

Si appo de frane...am reglat sabotii am facut aerisiri peste aerisiri....clar au fost varza intotdeauna...deci spatele nu se blocheaza deloc ,am dat blana n-a lasat pic de urma.

Last edited by Snapy_xxl; 30-03-09 at 12:39.
Afrikanu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:40   #3328
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Nu-i problema, merci oricum Xorro... o sa mai caut si maine si, daca nu rezolv, poate ma ajuta Donn. Nu e vorba de bani, ca sunt ieftine, dar nu gasesc
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:49   #3329
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

la cat ai cautat mai bine iti cumparai unul nou cu tot cu chei... e pana in 40 lei

cielo asa e conceput sa nu se blocheze franele pe spate... eu m-am obisnuit la franari mai bruste sa trag si de frana de mana
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 20:58   #3330
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Am gasit iala pt usa... 30ron. Merci pt ajutor si intentie Donn, dar nu are rost sa o iau de la tine... nici nu merita sa o dai jos de pe masina si nici nu renteaza cu transportul. Merci din nou.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -