Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-08, 12:48   #2716
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
nu le scoate, o sa-i orbesti pe toti cei care vin din sens opus noaptea. "Caciulitele" alea au rolul de a dispersa lumina in far, pe toata suprafata oglinzii. Daca ai avea xenon, alea ar fi inutile, chiar ar strica, dar asa... lasa-le acolo, ca nu te deranjeaza
daca zici ca ii orbesc pe cei care vin din sens opus sa inteleg ca ar bate mai puternic(lucru bun pentru farurile "chioare" de cielo)....o sa incerc sa scot la un far.....sa vad diferenta......
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:17   #2717
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

O sa fie ca si cum ti-ar baga unu un laser direct in ochi. Tu crezi ca e mai bine dar ti-ar convenii daca ar veni unu din sens invers cu faruri dinastea?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:26   #2718
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
O sa fie ca si cum ti-ar baga unu un laser direct in ochi. Tu crezi ca e mai bine dar ti-ar convenii daca ar veni unu din sens invers cu faruri dinastea?
ma gadeam doar......oricum o sa fac o proba.....eu mi-am reglat si farurile sa "bata" jos sa nu-i deranjeze pe cei care vin din sens opus.....dar ma gandeam ca daca scot aia si faru bate mai bine....nu o sa mai merg cu proiectoarele aprinse(care zic eu ca sunt mai "enervate" pt ceilalti decat faza scurta fara aia pe bec si ploape pe far).....oricum cand o sa fac rost de banii 4-5 mil imi iau un bi-xenon pentru faruri...
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:31   #2719
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by PetricaPTK View Post
ma gadeam doar......oricum o sa fac o proba.....eu mi-am reglat si farurile sa "bata" jos sa nu-i deranjeze pe cei care vin din sens opus.....dar ma gandeam ca daca scot aia si faru bate mai bine....nu o sa mai merg cu proiectoarele aprinse(care zic eu ca sunt mai "enervate" pt ceilalti decat faza scurta fara aia pe bec si ploape pe far).....oricum cand o sa fac rost de banii 4-5 mil imi iau un bi-xenon pentru faruri...
4-5 mil? De ce nu faci comanda la Serban. Cu 3 mil bi-xenon. Ale mele trebuie sa ajunga azi.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:57   #2720
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Club CIELO

Roger that , Donn ! :P
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 14:23   #2721
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
4-5 mil? De ce nu faci comanda la Serban. Cu 3 mil bi-xenon. Ale mele trebuie sa ajunga azi.
asa...bv snapy....mi-a zis KTLu aseara dar uitasem...o sa vb cu Serban cand fac rost de $....chiar mi-au placut ale lui....bat super bine
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 14:33   #2722
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by PetricaPTK View Post
asa...bv snapy....mi-a zis KTLu aseara dar uitasem...o sa vb cu Serban cand fac rost de $....chiar mi-au placut ale lui....bat super bine
Merci. M-am gandit ca odata ce am banii, de ce sa nu fac ceva folositor. Chiar recomand. Inainte sa fac comanda m-am interesat de preturi. Era un jur de 330 ron doar xenonul. Deci la pretul asta e parfum. Eu mi-am luat de 5000K deoarece imi place lumina mai alba
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 16:55   #2723
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by PetricaPTK View Post
daca zici ca ii orbesc pe cei care vin din sens opus sa inteleg ca ar bate mai puternic(lucru bun pentru farurile "chioare" de cielo)....o sa incerc sa scot la un far.....sa vad diferenta......
1. cum le scoti? desfaci sticla farului sau le scoti prin gaura de la bec? daca e varianta 2, atunci nu le mai scoti intregi, ies doar indoite, ca sunt o idee mai mari decat gaura aia.
2. nu bat mai puternic, bat mai focalizat. Adica in loc sa disperseze lumina toata oglinda farului, ti-o "arunca" ca o "raza laser", cum a zis Snapy.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 17:37   #2724
mihai845

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 5
Default Accident cu CIELO - urat tare

Poate o sa spuneti ca am gresit sectiunea dar este vorba despre o masina marca CIELO si sunt niste imagini care merita vazute. S-a intamplat pe centura orasului Eforie Nord la intrarea dinspre Eforie Sud. Nu am vazut accidentul dar nu este greu de realizat ce s-a intamplat: viteza excesiva la intrarea in curba l-a facut sa derapeze si sa intre putin pe contrasens unde a fost atins pe partea stanga spate de o alta masina de culoare alba (se observa urme de vopsea pe masina) si ca urmare autoturismul CIELO a fost aruncat in copacul laga care se afla si in poze.Click image for larger version

Name:	12082008.jpg
Views:	150
Size:	609.4 KB
ID:	615229

Click image for larger version

Name:	12082008(001).jpg
Views:	144
Size:	610.2 KB
ID:	615230

Click image for larger version

Name:	12082008(002).jpg
Views:	135
Size:	568.7 KB
ID:	615231

Click image for larger version

Name:	12082008(003).jpg
Views:	135
Size:	395.3 KB
ID:	615232

Click image for larger version

Name:	12082008(004).jpg
Views:	118
Size:	507.4 KB
ID:	615233

Click image for larger version

Name:	12082008(005).jpg
Views:	115
Size:	405.2 KB
ID:	615234

Click image for larger version

Name:	12082008(006).jpg
Views:	114
Size:	503.8 KB
ID:	615235

Click image for larger version

Name:	12082008(007).jpg
Views:	114
Size:	550.0 KB
ID:	615236
mihai845 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 18:01   #2725
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

No comment Dumnezeu sa-l ierte, ca nu cred ca a scapat, cel putin soferul... sau daca a scapat, intreg nu mai e, se vede clar ca toata podeaua e praf la scaunul soferului.
Masina, dupa cum se vede, nu e din Romania, e Nexia cu airbag... dar nu cred ca l-a ajutat cu ceva airbag-ul in cazul de fata.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 18:11   #2726
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Vai de viata mea...Am ramas socat cand am vazut cum s-a mulat pe copac. Dumnezeu sa-l ierta dar si-a facut-o cu mana lui. Nu vreau sa arunc toata vina pe el dar nu cred ca l-a fortat nimeni sa tipa pedala apasata. Chiar si cu toata campania asta impotriva vitezei, tot nu baga nimeni la cap nimic. Si ca tot am vazut ca are numere straine, azi un cocalar cu un X5 era sa pupe un tir chiar in fata mea. Crezandu-se bazat pe masina lui, s-a bagat sa ma depaseasca pe mine si inca 3 masini in curba. Noroc ca i-a facut loc unu cu o Dacie si ala cu tiru ca daca nu...in fine, va imaginati voi.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 20:09   #2727
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

doamne fereste..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 08:38   #2728
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

am ramas ......frate chiar asa sa faca...noroc ca era nexia si avea airbag...ce ziceti ne bagam la un rollbar......apropo viteza foarte mare nu putea sa aibe ca stiu zona si tocmai iesea din curba(si e destul de stransa curba) inainte sa ajunga in copac

Last edited by PetricaCBD; 14-08-08 at 08:52.
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 08:47   #2729
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
1. cum le scoti? desfaci sticla farului sau le scoti prin gaura de la bec? daca e varianta 2, atunci nu le mai scoti intregi, ies doar indoite, ca sunt o idee mai mari decat gaura aia.
2. nu bat mai puternic, bat mai focalizat. Adica in loc sa disperseze lumina toata oglinda farului, ti-o "arunca" ca o "raza laser", cum a zis Snapy.
am facut aseara proba......de scos o sa scot chestia aia dupa ce desfac sticla farului(vreau sa ii fac si rama in culoarea masini si sa renunt la angel eyes),aseara am desfacut chestia aia de metal din fata becului si am impins-o in far intr-o parte sa pot vedea diferenta de bec.....farul bate un pic mai tare....nu arunca lumina aiurea sa sa formeze vreo raza mai puternica....face doar ca farul sa aiba o lumina mai puternica dar isi pastreaza parametri de actiune ca cel cu chestia aia pe bec.....cand o sa desfac farul si o sa scot aia de tot o sa fac poze sa vedeti ca nu are nici o treaba sa deranjeze pe careva......singura chestie deranjanta este daca farul nu ar avea sticla...
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 10:13   #2730
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

nu are ma nici o treaba ca io pe dreapta nu am deloc prostie daia in fata becului...si nu are nici o treaba..oricum becul are in cap ceva de genu ala si nu duce ca o raza laser...deci alea is de forma...is pt becuri dalea rotunde cum au daciile...dalea ca becul de lustra
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -