30-11-06, 14:51
|
#526
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Tu ce mai faci mai impostorule? Nu te-am mai vazut pe net de ceva vreme. Diseara apari si tu pe la sala, pe undeva?
|
|
|
30-11-06, 17:37
|
#527
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
tdi, nu numai ca e diesel cu turbo, dar e si trademark de la VAG :P
tre, iti arat tdi care nici nu il auzi cum merge. si cuplu nesimtit...
la diesel evacuarea nu are mare efect nici la cai (chiar 0 aici), si nici la sound mare lucru. TRUST ME !
|
kre e diferenta intre tdi si dti?si mai o intrebare kre ma framanta:dci e cumva turbo?
|
|
|
30-11-06, 23:06
|
#528
|
|
Mitsubishi Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,508
Member of: [Mitsubishi]
|
Re: Discutii despre masini
Taz vorbeste pe limba mea cand a zis de W12-le ala  si tdi eu stiam ca inseamna Turbo Direct Injection.... dti habar n-am si dci are si turbo
__________________
In the Shadows.
|
|
|
30-11-06, 23:31
|
#529
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW] [RENAULT] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by djvibe
Taz vorbeste pe limba mea cand a zis de W12-le ala  si tdi eu stiam ca inseamna Turbo Direct Injection.... dti habar n-am si dci are si turbo 
|
te-ar ''coafa'' un w12 a?
|
|
|
30-11-06, 23:43
|
#530
|
|
Mitsubishi Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,508
Member of: [Mitsubishi]
|
Re: Discutii despre masini
Vrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrum  adica iti fixezi un punct din fata ta si in momentul urmator esti acolo
|
|
|
01-12-06, 01:17
|
#531
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
tdi, nu numai ca e diesel cu turbo, dar e si trademark de la VAG :P
tre, iti arat tdi care nici nu il auzi cum merge. si cuplu nesimtit...
la diesel evacuarea nu are mare efect nici la cai (chiar 0 aici), si nici la sound mare lucru. TRUST ME !
|
asa este, tdi=diesel+turbo de la vag. dti e de la opel, dar nu stiu daca are si common rail, tdci=crdi=crd=diesel+turbo+common rail, primul de la ford, al 2lea de la hundai, si ultimul de la jeep(chrysler). inca o dovada in plus ca tot incearca astia sa faca din rahat bici (figura de stil, sa nu ne ofensam) cu dieselul.
ideea e ca eu vreau sa aud motorul cand merge, si vreau sa aud ceva frumos. sunt convins ca exista dieseluri extrem de silentioase dar astea-s cazuri particulare.
asa este si din cate tin minte faptul ca dieselul nu face zgomot la evacuare e tocmai din cauza particularitatilor ciclului (fapt divers: e motor in 5 timpi, nu?)
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
|
|
|
01-12-06, 01:32
|
#532
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
|
|
|
01-12-06, 09:52
|
#533
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW] [RENAULT] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
e veche  dar super tare....hai sa cautam si ceva cu un diesel sa vedem....
|
|
|
01-12-06, 14:42
|
#535
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
|
Re: Discutii despre masini
super adevarate filmuletele!!!!!!
imi place fumul ala negru...de zici ca vine apocalipsa!
e clar....4 big cars...DIESEL is the choice!
mai ales turbo...biturbo diesels!
|
|
|
03-12-06, 10:24
|
#536
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by Dirty Pusherman
super adevarate filmuletele!!!!!!
imi place fumul ala negru...de zici ca vine apocalipsa!
e clar....4 big cars...DIESEL is the choice!
mai ales turbo...biturbo diesels! 
|
Prodigy-Diesel Power.ai vazut u vreodata o locomotiva benzinara?
|
|
|
03-12-06, 16:22
|
#537
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
|
Re: Discutii despre masini
Prodigy?
eu nu am vazut...normal ca nu!
|
|
|
03-12-06, 23:14
|
#538
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by tre
asa este, tdi=diesel+turbo de la vag. dti e de la opel, dar nu stiu daca are si common rail, tdci=crdi=crd=diesel+turbo+common rail, primul de la ford, al 2lea de la hundai, si ultimul de la jeep(chrysler). inca o dovada in plus ca tot incearca astia sa faca din rahat bici (figura de stil, sa nu ne ofensam) cu dieselul.
ideea e ca eu vreau sa aud motorul cand merge, si vreau sa aud ceva frumos. sunt convins ca exista dieseluri extrem de silentioase dar astea-s cazuri particulare.
asa este si din cate tin minte faptul ca dieselul nu face zgomot la evacuare e tocmai din cauza particularitatilor ciclului (fapt divers: e motor in 5 timpi, nu?)
|
cum sa fie mah in 5 timpi dieselu'?aspiratia,compresia,injectia si aprinderea si evacuarea.crdi e injectie diesel cu turbina cu geometrie variabila,dti are si common rail CDTI.io vroiam sa stiu dak tdi e acelasi lucru cu dti?am auzit k dci e mai bun avand in vedere k si Mercedes practik motoare din astea
|
|
|
04-12-06, 08:09
|
#539
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini

motoarele diesel au fost intotdeauna cu injectie, deci nu exista dizel cu carburator.
da, prima parte e corecta, la diesel e admisie de aer dupa care se injecteaza combustibil, nu-i ca la otto unde intra amestec gata format insa n-am stabilit ca la diesel nu exista aprindere?
in general dizelurile cu common-rail (hint: CR din CRDi, e de-a dreptul evident ce naiba) au si turbo. DCi e acelasi lucru cu CDI numai ca provine de la producatori diferiti, reno respectiv merts, nu stiu care-i mai bun dar daca te iei dupa gura lumii sigur nu afli adevarul.
nu stiu daca TDI are common-rail (din cate am citit stiu ca n-are) asa ca e foarte posibil sa fie cam acelasi lucru cu DTI.
Last edited by tre; 04-12-06 at 08:12.
|
|
|
04-12-06, 08:15
|
#540
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
vad ca ma contrazici dar tot 5 timpi ai obtinut si tu.  )
|
|
|
|
|