Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-06, 20:47   #16
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

deci ????????
benzina sau motorina ?
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-06, 00:13   #17
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pentru mine benzina, dar din pacate nu imi permit acuma.
Raman la micutul meu tdi
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 17-12-06, 17:59   #18
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by civic_ex View Post
Pentru mine benzina, dar din pacate nu imi permit acuma.
Raman la micutul meu tdi
1.9 nu e chiar micutz.
eu am noroc prin faptul ca benzina imi este furnizata gratis in limita a 150 litri lunar.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 20:16   #19
andreiuuu

Stage 3
 
andreiuuu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 110
Default Re: Benzina sau motorina ?

am un ren meg 1.9 dci, 105cp, daca merg usor prin oras imi consuma 7 litri, daca e de cajeala mananca 9.5, exterior mers usor sub 5si cu carja 7...si e bene : ) , asa la benzina cosuma mult la aceleashi performante chiar daca ar fi motoru mai mic... sunt pt diesel pt ca sunt motoare fiabile si poti obtine performanta si cu un cosnum mic daca mergi usor, daca luna respectiva ti am mers prost cu banii. uitati va la A8 u nou 3L diesel consuma oras crek 12 litri si de la 0.. 100 prinde in 7.9 sec!! si 4.2 copsnuma 13,5 si prinde suta in sub 6 sec avant masina 2 tone. daca ii pun filtru de aer si un cip acolo ca sa ma impinga si p mine in scaunel o sa mi consume mai mult daca m ash rezuma la aceashi apasare de pedala? adica e greu sa explic, daca merg cu 100 la ora o sa mi consume mai mult sau tot asa...
andreiuuu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 21:37   #20
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
eu am noroc prin faptul ca benzina imi este furnizata gratis in limita a 150 litri lunar.

Nu stiu de ce ne mai ceri pareri...
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 22:36   #21
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina sau motorina ?

benzina pt mine, pt tine nu stiu.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 22:53   #22
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by George_P. View Post
Nu stiu de ce ne mai ceri pareri...
parerile cerute se refera la opiniile soferilor cu privire la stisfacerea nevoii de alergat, adica cu ce te simti mai bine: benzina sau motorina
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 23:02   #23
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Personal nu-mi plac diesel-urile, sa mai fiu si sponsorizat lunar cu cate 150 de litri de benzina, sa-mi placa sa si alerg n-as mai fi facut topic sa intreb lumea....te influenteaza pe tine in luarea unei decizii ce zic eu pe forum, sau altul ?? Mai mult sau mai putin, chiar deloc...

Si-asa ai zis ca te-ai saturat pana peste cap de TDI...deci, it's ovious
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 23:05   #24
doru_wrc

Stage 5
 
doru_wrc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 323
Default Re: Benzina sau motorina ?

de preferat benzina
doru_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 00:05   #25
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Din pacate este o dilema foarte mare in privinta asta.
Ambele motoare bazeaza la idei opuse (ca ardere ma refer) La benzina ~12-13:1 este maximul compresie, la diesel este cam peste 22-23:1, si din diferenta asta reiese ca dieselul costa mai mult (trebue alt material, mai tare prelucrat, sau, ce e cel mai naso, mai mult material, totul ce misca la un diesel este mai grea)
Dieselul aspirat nu are ce face cu benzina...pur si simplu asta e ( nu poate produce cat tre )
Iar cel turbo fie TDI, PDTDI, DCI, CDI, TDCI este mult mai complicat decat o benzina aspirat (si cum zicea filozoful, ce se poate strica se va strica) si piasele la diesel sunt mai costuoase...
Este drept ca carburant este mai eficient motorina +20% dar in conditii mai speciale decat la benzina.
Si pacat ca din cauza costurilor ridicate la cumparat, la intretinut (evident daca ai problema cu ea) nu poti recupera bani din consum...numia daca faci anual peste 40.000km cu una pe motoruna...
Asta este din experienta...tre plait mult prea mult pentru un diesel daca nu mergi foarte mult cu ea...si acum in colo si in romania se poate vinde cam de toate modele cu motoare pa benzina...

Daci, daca nu umbli mult, benzina, daca da, motorina (dar numia peste 40-50.000km anual)
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 00:35   #26
totel

Stage 5
 
totel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 617
Default Re: Benzina sau motorina ?

foarte de acord cu Eagleee!!
totel is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 09:26   #27
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by George_P. View Post
Personal nu-mi plac diesel-urile, sa mai fiu si sponsorizat lunar cu cate 150 de litri de benzina, sa-mi placa sa si alerg n-as mai fi facut topic sa intreb lumea....te influenteaza pe tine in luarea unei decizii ce zic eu pe forum, sau altul ?? Mai mult sau mai putin, chiar deloc...

Si-asa ai zis ca te-ai saturat pana peste cap de TDI...deci, it's ovious
eu nu am facut acest topic ca sa intreb daca poti suporta un consum de x litri indiferent ca este benzina sau motorina.
am vrut sa vad parerile oamneilor carora le place sa alerge cu masina.
sincer daca raman fara benzina respectiva, cred ca o sa ma gandesc serios daca la acesta masina de 17%.
adica va aparea si la mine un diesel mic pt zi de zi.
deci repet, topicul este facut pt pasionatii de alergat si nu ca sa vad cine ce isi permita sa intretina si cu ce cicula zi de zi, sau ca sa iau o decizie in privinta masinii pe care sa o cumpar sau nu.
ok ?
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 15:14   #28
andreiuuu

Stage 3
 
andreiuuu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 110
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bai baieti, daca e pe ce merge mai bine de alergat , merge benzinaru normal mai ales daca l tunezi... eu incercam sa fiu mai realist adica nu stiu daca mai e cineva k tine sa aiba 150 litri /luna, crek toti dam banii pe carburant, si alergam alergam da si dam bani , important e sa alergam cat mai mult , fara costuri prea mari. si daca alergam cu un diesel alergam putin de tot mai greu DAR cu un cost mai mic... asta e toata faza normal ca benzina te impinge in scaun mai bine , motorul pe motorina a fost facut initial sa consume putin si sa meraga pe acest carburant care inainte era mai ieftin, ca acum au inceput sa le scoata mai performante e altceva da nu se pot obitine aceleasi performante k la benz... p acolo... eu am pe diesel si sunt super multumit cum se aude cum merge si cum ii fac p aia la semafor ...
andreiuuu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 16:22   #29
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pt cei care nu pot fara, normal ca benzina. daca nu te intereseaza costuri, etc. dar daca mai conteaza una alta tinzi spre motorina, sau daca poti sa cumperi motorina pe la vreo 25000 lei, te pui pe ganduri.
normal nu poti compara un diesel aspirat cu un benzinar tot aspirat. acela e bun sa faci inconjurul lumii, fara sa stii daca motorul e in fata sau in spate.
pt oameni asezati turbo-diesel for ever.
da' cum noi suntem sariti, ramane benzina
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 19:21   #30
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Parerea mea ca cine este "asezat" nu tre sa mai uita la cat consuma masina (daca uita inseamna ca nu e...)
Problema este ca un passat 1.8T costa cat un 2.5 TDI ...este mai spaba diselul la performanta, si costa la fel...(evident second) (2003, ambele costa 10.000euro)
Eu nu stiu...dar cam tin la fel...si fiabilitate sa nu aiba un turbo benzina...ma rog...
Costurile de intretinere is la fel, daca apar probleme iarasi cam la fel.
Carburant... -20% in favoarea dieselui...dar performanta +20 in favoarea benzinei turbo.
Parerea mea ca astea 2 motoare se poate compara, ca fiabilitate, consum, ca parformana, cost de intretinere, cost de reparat.
Si iese benzina mai bine...fiindca dieselul consuma 6-7%, iar benzina intre 8-9% (asta este sigur asa) (evident la ambele poate urca daca apesi, la diesel pana la 15, la benzina 20, dar asta e cam max!!!)
Decideti care merita mai mult, sa nu uitati si de asigurarea...si vama...
Eagleee is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -