Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 09:28   #1546
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu aceeasi chestie. Mi-a zis cineva ca este o adaptare pt euro2.. ca masina e non-euro. La mine furtunul ala gros cu insertie textila se duce la clapeta de acceleratie.. As fi bucuros daca ne-ar zice cineva ce face exact.
__________________
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 09:32   #1547
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Daca e asa cum zici tu....ar fi bine....dar degeaba ca la noi se ia in considerare seria motorului ...nu adaptarile facute dupa si nu noxele....deci tot non euro ar iesi
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:57   #1548
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

dracia respectiva e un sistem de vacuum-uri care face in primul rand o reducere a noxelor odata cu instalarea sistemului (care nou era vreo 250-500 euro) si reglajul lui treci la norma de poluare pe care-o indica,respectiv D3 sau Euro2.Acest sistem s-a instalat pe multe masini in Germania si se merita pentru ei fiindca odata cu scaderea normei de poluare in cerfetecat scadeau taxele (impozit,taxa de drum,etc).In mare dracia respectiva (care-o am si eu pe masina si teoretic prin prezenta ei scad noxele si creste un pic consumul) printr-un sistem de vacuum-uri iti incalzeste mai repede motorul si iti "lipezeste" gazele pentru o cat mai slaba poluare.Mie pe tester de noxe mi-au iesit in mers gaze de euro4.Masina mea e euro2.am incercat sa anulez sistemul (ca de,daca te mananc-n cur te scarpini) si nu am observat o scadere notabila a consumului.Iti recomand sa il lasi acolo,daca lucreaza ar trebui sa lucreze bine.Si o chestie amuzanta : cand am cumparat masina din Germania am zis ca sunt multumit daca ma aduce pana la Arad(platforma nu putea sa iasa din tara din motiv de documente) orice fel de problema ar fi avut sau dezvoltat pe drum.Oricum o masina second si la varsta ei (an fabricatie 92) e loterie curata,mai ales ca a mea statuse o gramada de vreme,neamtu' n-a mai folosit-o ca isi luase cinciar.Ei bine,la vreo 40 de km dupa Timisoara inspre Deva a inceput sa shuiere ceva la masina.Ok....opresc ridic capota si ma uit.Shuieratul venea din zona alternatorului,am presupus ca e belit rulmentu',m-am mai consultat si cu un var mecanic,a zis ala ca pot sa vin linistit fara lumini si lautari ca ajung cu ea in Craiova daca se beleste de tot alternatoru',de draci am dat muzica tare sa nu mai aud dracia,ajung in Craiova si atza cu ea la service unde ma astepta toata gashca sa vada noua achizitie.Deschid capota,vine varu-meo si rupe furtunu ala gros,care se crapase si pe-acolo shuiera (vacuum),dupa care trage bucata crapata,il baga la loc si nu mai shuiera masina.Invatatura de minte sa casc bine ochii si urechile fiindca Deva-Sibiu-Rm Valcea-Craiova l-am facut cu nervii in pioneze de ce shuiera.Si apropo de asta,furtunele de vacuum au tendinta sa mai crape,deh,varsta.Puneti mana si verificati-le fiindca daca nu merge sistemul de vacuum cum trebuie motorul nu trage si consuma de-l ia dracu.Asta e o chestie de tinut minte,fiindca motoarele de bmw sunt al dracu de incurcate la capitolu' vacuum si tine enorm de mult de el buna functionare a motorului.

@trafy-vr6 gresit,se ia in calcul noxele scoase de masina
adica daca masina ta are trecut in certificat euro2 si noxele sunt (sau li se par lor a fi) de euro1 sau non-euro te altoiesc imediat
__________________
muČ

Last edited by sharpe; 03-02-10 at 17:02.
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:43   #1549
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Pai mie la RAR mi-au scos masina NON-euro.. cu tot cu instalatia aia si documentele neamtzului. De ce sa o mai tin pe masina? Chiar crezi ca are un consum mai ridicat ? Practic eu o tin degeaba..
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:49   #1550
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Inseamna ca difera. Eu am adus 2 masini si intr-adevar, au bagat masina la noxe dar una stiu ca era terminata ca scotea fum o gramada si una nu stiu sigur cum a iesit...insa...ambele le-au scos euro 2...e vorba de Golf 3 1.6 din 94....stiu ca au cautat in calculator dupa serie...
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:45   #1551
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

din cate stiu eu .... amandoi aveti dreptate in ambele privinte si ca sa corectez va zic ca se ia odata dupa serie sa verifice ei ce euro e si dupaia vio baga la noxe nu de alta da daca iese din serie non euro si noxele euro 2 fiti siguri ca va baga euro 1 sau non euro si viceversa serie noxe deci cum ati dao tot ca ei o sa iasa numai daca aveti masina in serie euro 2 si va iese euro 2 si la noxe atunci va baga eruo 2
astia-s smecheri dai raq de aici cu politica lor cu tot .nu imi pot lua masina puternica si euro 1 sau 2 ca tre sa le dau triplu pe taxa
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 00:51   #1552
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Da asta stiu. Taxa doar nu se calculeaza in functie de noxe.. ci in functie de seria motorului.. Si mie ala de la rar mi-a zis : "un diesel din 2005 scoate mai multe noxe ca a ta.. ai grija de motorul asta ca e foarte bun.." Si mi-a venit cartea cu E0 ! Wtf ? Oricum o sa ma interesez poate a dat cineva instalatia aia jos..
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:05   #1553
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

bai baieti, ati abandonat topicul? hai, mai cu spor, ca deja o ia grav in jos.
uppppppppppppppppppppppp!
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:15   #1554
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ati dus vreodata lipsa de asa ceva?

eu da. si vreau. neaparat.

ca sa nu mai spun cat de departe a dus-o tipul asta:
http://forums.bimmerforums.com/forum....php?t=1059197
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:26   #1555
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

pfffffffff! de unde? vreau si eu!

L.E.: da' cam nasol cu scrumiera aia.. pt fumatori, o sa fie un inconvenient.

Last edited by mistreku; 05-02-10 at 18:29.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:28   #1556
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sunt 2 versiuni de 318i.
una din 93-94 si alta din 94-99.
ambele au aprox aceleasi date, cele postate de mine fiind identice la ambele modele
__________________
rly?
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:30   #1557
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

deocamdata am gasit doar pe e-bay
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E...Q5fAccessories
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:37   #1558
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pfffffffff! de unde? vreau si eu!

L.E.: da' cam nasol cu scrumiera aia.. pt fumatori, o sa fie un inconvenient.
da, o sa fie. dar pt nefumatori e ceva cu adevarat util. de cate ori nu am mers cu cafeaua in mana pe drum spre munca pt ca n-am avut unde s-o pun....)))
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:38   #1559
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

dap, o gasi si eu acum, si pare cu scrumiera unde trebuie.. 2mil. o sa investesc intr-o chestie d-asta, chiar ma enerva E36-le din punctul asta de vedere. mersi de pont!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	!BT)9sBw!2k~$(KGrHgoH-DsEjlLl0BVjBKKQEgfkug~~_12.JPG
Views:	122
Size:	29.0 KB
ID:	1301113  
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 05-02-10 at 18:41.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:51   #1560
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

unde ai gasit-o?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -