Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-09, 19:35   #346
gh3atzza

Stage 1
 
gh3atzza's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 18
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ms wolverine,pana akum k a fost frig a stat numai pe albastru acul de la apa deci clar nu s-a incalzit suficient si clar mi-a consmuat de m-a 'uscat' dar akum o sa vina vara si ma gandesc k o sa stea si acul la jumate si poate o sa reintre in parametrii normali nu? cat despre nr 69 wrx eu zic sa mai astepti pana sapt viitoare k au promis astia k o sa scada pt astia care o au pana in data de 15 decembrie 2008 o sa plateasca pe aia din iulie deci aia netriplata iar pt ceilalti care le-au adus dupa 15 decembrie o sa scada cu o treime deci cam dublata fata d aia din iulie! eu asa sper! si cred k mai sunt mii care spera asta :P
gh3atzza is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 22:01   #347
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Baieti ce vreti sa spuneti k filtru' meu sport o sa'mi distruga debitmetru? Are 2 saptamani de knd l'am pus, e K&N.....nou
deci..filtru sport inseamna ca trece aerul mai usor..automat o as treaca si o cantitate de praf...dar stai linistit ca senzorul ala se poate curata f usor...nu se intampla nimic grav...app se cunoaste de cand l`ai pus? sau doar sunet?
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 00:22   #348
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

gh3atzza - si daca revine taxa la forma din iulie tot e 1800 de euro la mn ca e no euro...asa ca nu fac mare lucru

jmecherdemic - spune-mi si mie te rog, cum se aude sunetul ca ieri era sa imi pun filtru sport...si vreau neaparat sa imi pun dar nu am auzit pe un motor ca al meu sau asemanator...se aude bine ? si se simte ceva sau doar sunet ? da-mi si mie un pm cu id-ul tau
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 09:23   #349
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Baieti ce vreti sa spuneti k filtru' meu sport o sa'mi distruga debitmetru? Are 2 saptamani de knd l'am pus, e K&N.....nou
stai flex...al tau e formatul original facut de K&N,intradevar alea in gen conic iti lasa praf la greu fatza de cel original,dar ma repet,ce ai tu are performanta mai buna,si "siguranta" celui pus de fabrica.
__________________
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 13:08   #350
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
stai flex...al tau e formatul original facut de K&N,intradevar alea in gen conic iti lasa praf la greu fatza de cel original,dar ma repet,ce ai tu are performanta mai buna,si "siguranta" celui pus de fabrica.
Lord are dreptate...este vorba si de calitate..K&N fiind una din cele mai bune firme..
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 16:39   #351
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

wolverine & 69WRX knd l'am pus..... nu se auzea nimic.....am si zis....bagamias **** am dat 3mil degeaba, doar k am vazut k trage un pic mai bine masina, dar am scos a doua zi tubu ala kre vine dinspre narea dreapta si intra in cutia filtrului, am scos si tot cilindru ala de e in filtru, si mi'a ramas gaura aia mare (km kt o scrumiera) in cutia filtrului, si se si aude destul de tare, mai ales peste 3.500 de ture + k se aeriseste motoru mult mai bine, se si simte ceva-ceva la pedala, urca mai repede in ture putin si cik miceste si consumu'....fiind vorba k intra mult mai mult aer in motor si merge mai bine....
Cum ziceai tu wolverine k intra o cantitate mare de praf......solutia aia de curatat K&N e 50lei, si'mi ajunge pt vreo 10 spalari, o spalatura cam la 10.000km, deci..... km pe veci......69WRX am acelasi id k si aici.
Sper sa fac un filmulet.....sa vezi cum se aude
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 17:08   #352
BHP_maXIm

Stage 1
 
BHP_maXIm's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 15
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare tuturor,as vrea sa stiu si eu codurile alea secrete pt OBC-ul cu 11 butoane daca le stie cineva,am cautat pe google dar imi da numai pt ala full cu 18 butoane.Merci
BHP_maXIm is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 19:35   #353
bogdan_e36

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 206
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by wolverine View Post
mersi frumos pentru raspuns...momentan am pe masina un 1.8 (ce`l de 113cp) vreau sa fac ceva experimete pe el...pana in primavara`vara cand o sa`l schimb cu ceva mai mare...deci viata lui cat este de lunga este...nu prea ma intereseaza.....de un turbo, "made in romania"(adica mai mult improvizatii,,,o turbina de pe un alt motor) ce zici...tinand cont de faptul sa nu prea ma duca o investitie mare..turbina o am e de pe un probe....momentan ma gandesc la cele doua variate turbo vs comprimat
c iti recomand eu...distreazate cu motoru asta pana il spargi(asta dak reusheshti:P)apoi pune un 2.5-2.8 sau poate un 4.4 si apoi sa te gandeshti la un turbo sau kompresor......pt k nu merita o asemenea investitie un motor d 1.8 d 116 cai,macar d era IS ul...dak vrei sa faci treaba buna cu un turbo si nu stii c motor sa pui,iti recomand 2.0SI d 125kw(are totul forjat in el,rezista pana in 500 d cai lejer,dar e o avere)dak nu,cum fac baietii d la noi,2.5 vanos cu kit turbo d p unde il gasesc ei mai ieftin(turbina d camion si alte ***-uri)
bafta in ceea c vrei sa realizezi la masina:P
bogdan_e36 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 21:24   #354
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

motoru de care zici 2.0SI d 125kw este cumva ce`l de M3 de pe ursulet in 4 pistoane? sau 2.0 24v 6pistoane cu blocu de aluminiu?

Last edited by wolverine; 20-02-09 at 16:22.
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 22:25   #355
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ala are 192 de cai...adica 141kw
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 05:00   #356
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

in caz ca ajuta pe cineva :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw.JPG
Views:	776
Size:	120.5 KB
ID:	797536  
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 15:14   #357
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by BHP_maXIm View Post
Salutare tuturor,as vrea sa stiu si eu codurile alea secrete pt OBC-ul cu 11 butoane daca le stie cineva,am cautat pe google dar imi da numai pt ala full cu 18 butoane.Merci
Nu prea are ce sa-ti arate in afara de optiunea de a schimba limba.
http://www.geocities.com/ebaines/language.htm
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:01   #358
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

aici sa discotat cumva de probleme cu senzori de turatie?...ca am si eu problema cu ea..nu prea imi trece de 5000 si cand trece face urat...parca se ineaca
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 22:09   #359
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

aceiasi problema am avut-o eu avem acelas motor deci cred ca si la tn la fel e...am intrebat si eu peste tot si pana la urma a fost de la tacheti..am schmbat 3 tacheti si pana acum nu a mai facut figuri..
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 22:10   #360
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

la mine ar fi si logica treaba...pt ca am 30 000 cu uleiul peste ) app cat te`a costat?
wolverine is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -