Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-09, 17:52   #571
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by LIVIONE View Post
Salutare,

Am gasit un Buick Skylark Special din 68. Masina este dezmembrata pt restaurare, are toate piesele. Are nr vechi si motor de aro. Are si motorul original 8V. De la prima privire are rugina pe la aripele din spate si nu are parbrizul din fata.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, mai exact cat ar costa masina in stadiul in care se afla?
Multumesc
Ahhh, stiu d cativa ani masinile astea, cred ca mai era una, nu doar doua, cert e ca mosul vroia cam 2.000Euro pe buick parca si pe Fordul negru mai mult, oricum sunt cam epave, motoarele originale cam muci si alte probleme legate de RAR, omologari si restaurare, impozite/taxe/RCA vei intampina daca vrei sa faci ceva cu oricare din ele
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 18:21   #572
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by fester View Post
Pe Camaro orice motorizare pui, nu se va compara cu ZR1 dar poti avea performante destul de bune pentru un pret decent.
Iti poti face un Camaro rapid si cu multi cai fara probleme, dar dupa cum ai spus si tu, nu mai este valabila garantia. Litrajul iti permite si the sky is the limit.
Oricum, multa bafta la proiectul tau
Stiu ca se poate face, numai ca la o masina noua nu e prea ok sa fac ceva. Dupa cum am mai spus, cat locuiam inca in Florida imi facusem un Camaro, atata doar ca nu era motorul sau original ci avea un 7.4 (tot chevy), acolo totul e mult mai usor de facut decat aici(unde ma chinui sa-i fac un body kit frumos la un amarat de Opel Astra).


Merci frumos!, in ianuaria cand ajunge masina in tara (daca mai traiesc) punem si poze alaturi de descriptie, sunet. Deja ma doare stomacul, cred ca fac ulcer din cauza emotiilor
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 16:10   #573
adi_adyta

Stage 2
 
adi_adyta's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 35
Default Re: Masini Americane in Romania?

sal . m-am procopsit si eu cu o americane de vreun an.

din pacate si din cauza unor probleme in familie sunt nevoit sa ma despart de ea.
credeti ca este vreun iubitor de asa ceva?

PONTIAC FIERO GT CEL CU SPATELE MAI LUNG.

2,8l.6v, 200 cp..full electric, mp3, boxe infinity, cauciucuri fata 185.60.15 , spate 225/60.15, jante originale fiero, volan reglabil, cutie 4+1 cursa lunga manuala,itp 2011, masina e varful de gama de la fiero , se preteaza la tuning si interior si exterior, evacuari inox, motorul are 2000 de km, cutie noua, ambreiaj nou , alternator nou, placute frana sport stagiu 3, discuri fata spate, catalog piese originale, manual service amanuntit, baterie noua, plus multe maruntisuri schimbate cu piese originale.
intretinerea este mai ieftina decat la un LOGAN,

pretul este de 4500 euro ,

O LAS CHIAR MAI JOS.
https://www.youtube.com/watch?v=EoRiHA0z1vM
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	120
Size:	61.2 KB
ID:	1138494   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	126
Size:	100.0 KB
ID:	1138495   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	106
Size:	122.2 KB
ID:	1138496  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	126
Size:	195.5 KB
ID:	1138497   Click image for larger version

Name:	5.JPG
Views:	138
Size:	209.6 KB
ID:	1138498   Click image for larger version

Name:	6.JPG
Views:	69
Size:	30.1 KB
ID:	1138499  


Last edited by adi_adyta; 21-10-09 at 16:20.
adi_adyta is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:19   #574
LIVIONE

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 9
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Ahhh, stiu d cativa ani masinile astea, cred ca mai era una, nu doar doua, cert e ca mosul vroia cam 2.000Euro pe buick parca si pe Fordul negru mai mult, oricum sunt cam epave, motoarele originale cam muci si alte probleme legate de RAR, omologari si restaurare, impozite/taxe/RCA vei intampina daca vrei sa faci ceva cu oricare din ele
Intradevar este un mos din BT care cere pe buick 3000 de euro. Este enorm. In starea care se afla masina cred ca nu face mai mult de 500 Euro.
LIVIONE is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:22   #575
LIVIONE

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 9
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
pai cat costa... in state poti sa iei unu' reconditionat si cu 10.000 usd. in stadiul in care se afla, cred ca mai mult de 500-1000 eur nu valoreaza. pregateste-te in schimb sa bagi in el multe mii
Ford-ul nu doreste sa il vanda. Farurile sunt o creatie de al mosului.
Multam de info, am vazut ca scria pe el Gran Torino, dar am crezut ca este o aberatie.
Acum am vazut si poze, este misto.
Cu Buick-ul o las balta.
LIVIONE is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 21:59   #576
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by LIVIONE View Post
Ford-ul nu doreste sa il vanda. Farurile sunt o creatie de al mosului.
Multam de info, am vazut ca scria pe el Gran Torino, dar am crezut ca este o aberatie.
Acum am vazut si poze, este misto.
Cu Buick-ul o las balta.
da, nu e aberatie, e gran torino SW. cred ca e '70 dupa cum arata, dar sa fiu sincer nu pot sa-l datez exact, pentru ca botul e modificat (probabil de mos).
la cate mii de euro cere pe skylark, eu sper sa se inmormanteze in el. asta e tara, am gasit pe la mine pe aici un caprice classic SW din 86, 5.0 V8 pe care se cer 2000 eur... si e cazuta masina, nu rau dar e cazuta.
cum ar fi sa cer eu pe chrysler 3000 de euro?
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:01   #577
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by adi_adyta View Post
sal . m-am procopsit si eu cu o americane de vreun an.

din pacate si din cauza unor probleme in familie sunt nevoit sa ma despart de ea.
credeti ca este vreun iubitor de asa ceva?

PONTIAC FIERO GT CEL CU SPATELE MAI LUNG.

2,8l.6v, 200 cp..full electric, mp3, boxe infinity, cauciucuri fata 185.60.15 , spate 225/60.15, jante originale fiero, volan reglabil, cutie 4+1 cursa lunga manuala,itp 2011, masina e varful de gama de la fiero , se preteaza la tuning si interior si exterior, evacuari inox, motorul are 2000 de km, cutie noua, ambreiaj nou , alternator nou, placute frana sport stagiu 3, discuri fata spate, catalog piese originale, manual service amanuntit, baterie noua, plus multe maruntisuri schimbate cu piese originale.
intretinerea este mai ieftina decat la un LOGAN,

pretul este de 4500 euro ,

O LAS CHIAR MAI JOS.
https://www.youtube.com/watch?v=EoRiHA0z1vM
exista cu siguranta, insa la pretul asta....
ce an e, apropos? 88 sau 89?
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:38   #578
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
exista cu siguranta, insa la pretul asta....
ce an e, apropos? 88 sau 89?
Acum cateva luni am gasit un Fiero, exact acelasi model doar ca avea tipul un body-kit si ca (am aflat mai tarziu) era in stare jalnica, cerea cam aceeasi suma de bani, sau vroia sa-i dau un Astra G la schimb.

Masina e foarte tentanta, doar ca nu e o masina de zi cu zi, practic e ca si Opelul Speedster, facuta doar sa alerge, singura deficienta fiind consumul mare.

Pe youtube am vazut replica de reventon, murcielago, s.a.m.d. facut din masina asta...diferenta e ca in state pretul ei este de vreo 600 USD.

Overall, cine vrea o masina cu care sa iasa duminica si sa alerge putin, chiar sa si faca senzatie, il recomand cu caldura, altfel nu are nici un sens.

Pretul e intradevar putin cam mare (pretul masinii in general, cam acelasi pret e si pe la nemti)
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 10:52   #579
adi_adyta

Stage 2
 
adi_adyta's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 35
Default Re: Masini Americane in Romania?

sunt dispus sa o las si mai jos la pret, sau ceva mai ieftin la pret, (ford mondeo 94'-96, renault laguna, adica ceva cu 5 usi.. masina este din 86.

fiero sa fabricat intre 1984 si 1988.
si cuprinde cateva modele:
6000
indy
formula
fiero se
fiero gt
sub diferite motorizari de la 2,5 pana la 3,8,cu cutii manuale sau automate, dar cum ar da o cutie automata la ceva sport? ca naiba.
si pe la americani , una in starea care se afla a mea, sare de 2000 usd. nu mai punem la socoteala transportul si alte taxe.

iar pe la nemti ajunge pana pe la 15000 de euro una conservata bine.

oricum daca este cineva interesat sunt dispus la negocieri.

Last edited by adi_adyta; 22-10-09 at 11:04.
adi_adyta is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:11   #580
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by adi_adyta View Post
......... sau automate, dar cum ar da o cutie automata la ceva sport? ca naiba.
Vezi ca aici gresesti. Un Fiero cu cutie automata de la TCI te sparge nu alta comparativ cu una manuala.
Cu una manuala N-AI SANSE fata de o TCI automata si crede-ma ca stiu ce vorbesc, eu am TCI pe masina, tot Pontiac dar Firebird.
Quote:
iar pe la nemti ajunge pana pe la 15000 de euro una conservata bine.
Nu vreau sa-ti stric afacerea dar trebuie sa te contrazic. De cerut, se cer multe dar de vīndut nu se vinde. Fiero a cazut pe piata germana rau de tot deoarece nu se mai gasesc nici un fel de piese.
La motor, OK, poti face diferite chiestii ca are acelasi motor ca Firebird-ul versiunea īn V6. Singura diferenta este pozitionarea motorului īn masina. La Firebird este normal longitudinal iar la Fiero este transversal. Īn general este 1:1 identic.
Problemele apar la cutie, electronica, suspensie, transmisie etc.
Aici PIESE IOC. Pur si simplu nimic indiferent unde cauti. Singurele sanse pe care l-e ai sa cumperi īnca un Fiero si sa-l demontezi pt. piese.

Īn SUA e alta poveste. Acolo ai sanse mai mari sa gasesti ceva.

Last edited by CyberCSX; 22-10-09 at 12:14.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:16   #581
adi_adyta

Stage 2
 
adi_adyta's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 35
Default Re: Masini Americane in Romania?

piese se gasesc , traiasca ebay, eu mi-am comandat aproape tot ce am avut nevoie acolo.
si mai exista multe magazini online pt fiero, unde gaseste toate piesele , originale sau s.h.
adi_adyta is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:22   #582
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by adi_adyta View Post
piese se gasesc , traiasca ebay, eu mi-am comandat aproape tot ce am avut nevoie acolo.
si mai exista multe magazini online pt fiero, unde gaseste toate piesele , originale sau s.h.
Pe ebay.COM dar mai putin pe ebay.DE si din cīte am vazut eu, īn mare parte piese folosite, nu noi.

De comandat din SUA, de pe ebay-ul american, e OK dar transportul costa de te rupe.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:25   #583
adi_adyta

Stage 2
 
adi_adyta's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 35
Default Re: Masini Americane in Romania?

NU CHIAR. EU MI-AM COMANDAT TRENUL DE PINIOANE SI M-A COSTAT CU TOTUL 500 USDDE LA GETRAG
adi_adyta is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:39   #584
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by adi_adyta View Post
LA GETRAG
ai un link?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:47   #585
adi_adyta

Stage 2
 
adi_adyta's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 35
Default Re: Masini Americane in Romania?

ma , nu il mai stiu , ca am cam cautat vreo 2 saptamani pana am gasit ce imi trebuia, dar ca linie de plecare tot ebay.com am folosit si am ajuns acolo din pura intamplare sau noroc.
adi_adyta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -