Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-10, 14:44   #871
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by patrick View Post
in jur de 18-19 mii
Lei sau EURO ?


Daca sīnt EURO............. Niciodata.
Mai mult de 5000 EURO cu indulgenta, nu merita īn starea īn care este.
Uita-te putin cum este piata europeana la astea.
Una originala ne-tunata restaurata īn stare perfecta nu urca de 15.000 EURO nici daca o bati si asta numai la colectionari.
Sa nu mai vorbim ca Cougar nu este ceva cautat de prestigiu.

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 15:10.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 16:00   #872
patrick

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 40
Default Re: Masini Americane in Romania?

cu 5000
poate iti cumperi tu o dacie 1300 sau un trabant.........esti intradevar un "BUN CUNOSCATOR"....APROPO DOAR ROTILE AU COSTAT 3000
patrick is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 16:05   #873
patrick

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 40
Default Re: Masini Americane in Romania?

SI APROPOS DE PIATA EUROPEANA LA CARE AI FACUT TU REFERIRE:SUNT 3 MASINI DISPONIBILE IN GERMANIA DE LA 8000 LA 17000,,,,,,,NISTE EPAVE
patrick is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 17:03   #874
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Da ?

Unde ai vazut asta?
Īn haldinele de schrott unde se vinde orice gunoi numite autoscount24.de si mobile.de ?
Īnseamna ca nu sti unde sa cauti si te bazezi pe niste erori de piata si tentative de īnselaciuni.
Aceasi povesre ca ebay.
Treaba e cunoscuta aici, din pacate mai putin acolo.

Sa sti si tu, masini americane BUNE SI IEFTINE nu se cauta pe mobile si nici pe autoscount24
Sa sti si tu ca majoritatea ce vezi acolo, sīn dealeri care īncearca sa scoata sume utopice din piatra seaca, departe de realitate cu niste gioase frumos lustruite dar putrede.

Jentile ce le ai tu puse pe ala nu costa nici pe departe 3000 EURO. Poate ai vrut sa spui mai exact 2400 EURO fara cauciucuri, pret de KTS AMERICAN PARTS de unde cumpar eu piese de regula pt. masina mea.

Mie nu trebue sa-mi povestest de americane ca.... RATA-NPUNGE.
Eu stiu ca macane si fuge poate mai bine ca tine.

Īn fine........... te las sa crezi ce vrei si sa traiesti īntr-o lume de vise.
Mult succes si bafta sa gasesti cumparatorul care sa-ti dea 18.000 EURO pe Cougar

Eu ma ocup īntr-e timp pe mai departe de service-ul meu de americane pe care-l posed de 15 ani.
Poate īntr-o buna zi, te opresti prin Duisburg si treci pe la mine sa-ti cumperi o americana buna si asta cu garantie chit ca are 20 de ani

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 17:13.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 18:43   #875
patrick

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 40
Default Re: Masini Americane in Romania?

esti varza fratioare..........imi confirmi ca jentile costa 2400 plus cauciucurile 1000 zic eu pt. ca sunt 315/40 si 285/45 R 20 asta ar insemna 75% din valoarea estimata de tine de 5000........................gandeste inainte sa-ti dai cu parerea patron de servis care esti tu,,,,,,,,,,OARE ASA O FI,,,,,,,,,,
patrick is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 19:30   #876
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

18-19000euro....scump doamnă scump!..dincolo era mai ieftin...acum serios ,mi se pare piperata rau ,nu zic se poate sa coste jantele,cauciucurile cit spune proprietarul dar ..pff o caruta de bani,trebuie sa fi pasionat pina la singe de americanele astea sa dai atitea bani...presupun ca este si inscrisa si cu actele/taxele la zi la banii astia .Eu cu ceva timp in urma cochetam cu ideea de a cumpara o americana cu cel mult 1500 EU dar sa fie si inscrisa ,ca sa ma dau cu ea sa ma satur ,başca ca nici ieftine nu sunt americanele la intretinere,taxe,impozite,asigurari..etc maiales acum cind au facut astia legile in romanica special sa nu mai poata tine omu o masina non-euro cu motor peste 2000cmc...eu acu un an am vrut sa cumpar de la cineva un ''avion'' de cadillac negru tip limuzina lung de 6 metri in stare de functionare dar ne inscris ,insa m-am razgindit gindindu-ma ca nu ma pot da si eu cu el fara sa am probleme cu legea

Last edited by catalliin; 10-09-10 at 19:36.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 19:31   #877
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ patrick

Interesant.

Tu ai spus 3000 JENTILE nur ROTILE.
Cred ca nu sti sa calculezi ca un cauciuc nu costa 250 EURO ci 60 EURO pīna la 80 EURO dependent de marca si dimensiuni.
Īn cazul tau, 315/40 Tip Mikie Thomson sau, BF Godwrench = 80 EURO

Eu am spus 2400 Euro JENTILE nu ROTILE si daca mai adun 80 EURO x 4 = 320 EURO CAUCIUCURILE si nu 1000 EURO cum spui tu.

Acum adunam 2400 EURO JENTILE + 320 CAUCIUCURILE = 2720 EURO cu TVA de 19% Inclus si īnca n-am ajuns nici la 3000 EURO

Mai punem īna 10 EURO de Roata (montat Cauciuc + echilibrat + montat roata pe masina - pret de service - ) x 4 = 40 EURO + 2720 EURO = 2760 EURO si TOT N-AM ajuns la 3000 EURO si nici la 5000 EURO visate de tine

Ca sa mai uflam pretu si mai mult, hai ca mai pun 50 EURO transport rapid UPS din Hamburg de la KTS la Duisburg la INTERSTATE MOTORS = 2760 + 50 = 2810 si daca e sa fie Romānia - bucuresti pun īn loc de 50 EURO UPS, 100 Euro atīt cīt ar lua KTS american parts = 2860 EURO si tot nu am ajuns la 3000 EURO PRETUL a 4 roti COMPLETTE cu montaj cu tot

Asta īn situatia īn care le iei NOI NOUTE ceea ce īn Romānia......... mai rar.
Daca le iau SH l-e scot toate 4 la 1000 EURO lejer.

Un Motor STOCK pt. asta costa cel mult 500 EURO REMANUFACTURATED (reconditionat ca nou) din SUA.
Un motor Nou Nout cu garantie costa POATE 2400 EURO daca e nemodificat ceea ce cu siguranta nu ai pe ea.

Īn general, de starea tehnica a masinii, nu ma pot lega.
Interiorul cel putin e o catastrofa jenanta.

Nu mai vorbim ca masinile astea au G-CAT care corespund cu norma EURO 1 chit ca sīnt vechituri din anii 70.
Acuma spune-mi ca ai pe ea catalizatoare noi si ca ai dat 2500 EURO pe un catalizator original, ca te si cred, mai ales īn timp ce un catalizator american nou de la WALKER koste 365 EURO.

Degeaba-mi povestesti tu de investitii noi, deoarece banii bagati nu-i scoti īn veci. Tu nu poti cere clientului pretul ce ai dat tu pe componente, īn veci.
Asta poti face daca vine el cu masina la tine sa i-o faci.

@ catalliin

Masinile americane sīnt cele mai ieftine masini la capitolul īntretinere, daca sti de unde sa-ti iei piese si consumabile.
Daca dai de din astia care te jupoaie de bani, cerīndu-ti 250 EURO pe un cauciuc...... "te-ai scos"...

Am simtit asta pe pielea mea īn Romānia cīnd mi sa cerut acolo 56 EURO pe un filtru de ulei (Marca PUROLATOR) pt. Firebird, filtru de ulei care īn Germania ma costa 9,90 EURO

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 19:50.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 19:49   #878
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Masini Americane in Romania?

19,000 Euro

So, in Romania e un Z06 C5 inscris @ 17,000 euro in stare perfecta, Trans AM '89 5,7 L98 de Corvette Cold Air Intake etc @ 5000 Euro, C3 Convertible '72, C4 LT1
si multe multe altele ...

N-o sa dea nimeni atat de multi ani pe masina aia, e un muscle stricat ... nu arata a muscle adevarat, nu are nicio legatura kit-ul ala cu el, si nici jantele

Bafta la vanzare dar sunt curios cine arunca atatia bani
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 19:53   #879
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ DUB-R

Lasa-l sa viseze.
El crede ca daca o lustruit jentile, a latit-o aiurea, gata sare fraieru cu banii.

De lucrarea caroseriei, nici nu mai vorbesc. Asta-i lucrare?

Te-ai uitat numai la capota de le motor ce frumos SE PUPA cu aripa din stīnga?

Daca faci asa ceva īntr-un service european ūiin vest, est CONCEDIAT fara drept de apel.

Capota strīmba, bot prost īmbinat, usile īmbinate aiurea, capota motor nefinisata , īmbinata aiurea / prea sus, garnituri la usi sīnt putrede, aripa dreapta deasupra de far mīncata de rugina = PROST LUCRATA etc.

Asta-i BATAE DE JOC.

A se vedea marcajele īn poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0001.jpg
Views:	285
Size:	285.7 KB
ID:	1648993   Click image for larger version

Name:	0002.jpg
Views:	236
Size:	252.3 KB
ID:	1648994   Click image for larger version

Name:	0003.jpg
Views:	253
Size:	195.9 KB
ID:	1648995  


Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 20:07.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 20:46   #880
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Masini Americane in Romania?

vinde jantele separat, si masina dao cu 2000 de euro si ai scapat de orice of. bafta.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 20:54   #881
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Jentile astea BLINCK- BLINCK de cocalar gheto-ist american i le cumpara eventual GUTA si nici ala ca un om normal ce se respecta nu da banii pe asa ceva

Moda cu idioteniile astea blinck- blinck gen "pimp my ride M-TV" blabla a tinut cam 9 luni - un an si nu le mai cumpara nici dracu.
Te faci pur si simplu de rīs cu ele.

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 20:57.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 21:33   #882
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Jentile astea BLINCK- BLINCK de cocalar gheto-ist american i le cumpara eventual GUTA si nici ala ca un om normal ce se respecta nu da banii pe asa ceva

Moda cu idioteniile astea blinck- blinck gen "pimp my ride M-TV" blabla a tinut cam 9 luni - un an si nu le mai cumpara nici dracu.
Te faci pur si simplu de rīs cu ele.
Oricum masinile astea nu prea au mare imagine aici in Romania si risti sa ramai cu ea si cu banii cheltuiti degeaba si no sa scapi in veci de ea, poate decat Rematu....pentru ca astia sunt haliti dupa masini nemtesti, japoneze etc...si sa fiu sincer nici eu nu as lua asa ceva, mi se pare urat si de prost gust, dar fiecare cu gusturile sale...eu daca as lua o americana as opta ptr un Ford, Dodge sau vreun Cadillac....chevy sunt cam slabe...
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 21:56   #883
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Nici aici nu au tragere astea.
Cougar e masina de pensionar si e departe de muscle rau de tot.
Distanta īntr-e cougar si muscle e ca de la pamīnt la luna

Nu orice masina americana cu doua usi si caroserie tip F Body sau B Body este Muscle.

Referitor la Chevy nu stiu de care vorbesti.
Daca te iei de MELCUL Camaro pīna īn anii 90, da. Lasa-te de ele.
Aici exclus daca prinzi un Z 28 Iroc Special Edition de prin anii 80 care e dotat cu motor de Corvette dar te costa cīt nu face ca e o raritate, Limited.

Un Camaro 2009 / 2010 cu motor V 8 si 6,1 litri e alt ceva dar te costa.
Nou e pe undeva pe la 54.000 EURO daca-l iei din Europa de la dealeri.
Adus la comanda din state īl scoti cu vreo 5000 - 8000 mai ieftin (taxe inclusiv, NU taxe romānesti)
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 22:08   #884
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Masini Americane in Romania?

da vorbesc de cele vechi...cele noi sunt bijuterii...iar ca sa-mi cumpar o americana no so fac aici...peste un an voi pleca in Canada, dupa ce imi voi strange bani sa tot aleg...desi imi este foarte greu sa aleg o masina americana...sti de ce? ca imi plac toate dar mi-ar place mai mult Dodge Challenger SRT 2009 sau daca nu un Cadillac Seville 98, 2000, imi place de mor masina aia..si nu-i nici scumpa la ce are pe ea, e viss!!! masinile americane mi se par mult mai bune ca orice europeana, vorbesc astia pe aici prin romania cu calitatea la ele ca lor le place sa aibe 3000 de senzori si sute de airbag-uri si masaje si alte prostii..si cu puteri supraalimentata, gata sa explodezi..m-am saturat de jucariile astea care totul este facut din electronica....
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 23:29   #885
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Cougarul nu este inmatriculat in Ro




Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
pe respectivul il cheama Edi locuim in acelasi cartier si este impatimit rau cu americanele,Cimarronul vrea sa mi-o vinda mie, chiar acum citeva luni imi spusese mie de masina ta daca vreau s-o cumpar eu dindu-mi adresa ta (el nu prea-si permitea atuncea), vroia neaparat s-o vada in bucuresti ,deh ai place sa tina curtea plina cu americane,cred ca mai am si acuma o poza cu masina pe care vroiai s-o vinzi buik sau cadillac nu mai stiu
Cadillac DeVille 1985 este masina mea, am inteles ca el vroia caroseria si tu motorul V8 parca..
ma rog, inca valabil, si e si scos motorul din masina, mai usor de livrat la fiecare in parte daca va mai intereseaza pe amandoi
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -