Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-10, 01:44   #631
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

de fapt sasiu nu aveau nici dacile 1310 decit un fel de semisasiu (asta mi-a spus-o un mecanic batrin) cit despre masinile noi nici nu mai vorbim alea nici nu ''viseaza'' la asa ceva au doar tabla ambutisata pe dedesubt ...cica francezii ar fii inceput cu magarii din astea ,am vazut chiar la un renaul 11 sau 12 nu mai stiu exact de prin 88 ca avea asa ceva si pina nu m-am lungit putin pe sub el ca sa ma comving nu credeam..dar asa cum zicea si EaGle sa lasam europenele si sa ne intoarcem la americane care indiferent cum ar fi pt uni pentru mine tot cele mai preferate sunt ...daca nu la tehnica atunci la aspect, se poate spune pe buna dreptate ca sunt cam cele mai elegante si mai frumoase poate-i o parere subiectiva dar comparativ cu una made by Europa din ziua de azi cu forme de borcan si de olita de noapte parca tot un Dodge Stratus arata mai bine nu?..si inca o treaba referitor la inscrisul in circulatie al masinilor vechi americane, in Bulgaria nu se prea poate (m-am interesat si eu) practic trebuie sa inscri masina pe numele cuiva strain adica s-o oferi altuia gratis si tu sa ramai la mila lui doar ca sa circuli cu ea in RO ...deci pe numele tau n-o poti inscrie in tari straine pt ca nu esti cetateanul acelei tari ...am incercat si in SUA la o ruda si nu se poate nu se baga in combinatie persoana respectiva pt ca-i ieste frica c-o sa suporte ea toate dandanalele in caz ca fac eu vreo prostie cu masina

Last edited by catalliin; 02-01-10 at 01:47.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 08:45   #632
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
de fapt sasiu nu aveau nici dacile 1310 decit un fel de semisasiu (asta mi-a spus-o un mecanic batrin) cit despre masinile noi nici nu mai vorbim alea nici nu ''viseaza'' la asa ceva au doar tabla ambutisata pe dedesubt ...cica francezii ar fii inceput cu magarii din astea ,am vazut chiar la un renaul 11 sau 12 nu mai stiu exact de prin 88 ca avea asa ceva si pina nu m-am lungit putin pe sub el ca sa ma comving nu credeam..dar asa cum zicea si EaGle sa lasam europenele si sa ne intoarcem la americane care indiferent cum ar fi pt uni pentru mine tot cele mai preferate sunt ...daca nu la tehnica atunci la aspect, se poate spune pe buna dreptate ca sunt cam cele mai elegante si mai frumoase poate-i o parere subiectiva dar comparativ cu una made by Europa din ziua de azi cu forme de borcan si de olita de noapte parca tot un Dodge Stratus arata mai bine nu?..si inca o treaba referitor la inscrisul in circulatie al masinilor vechi americane, in Bulgaria nu se prea poate (m-am interesat si eu) practic trebuie sa inscri masina pe numele cuiva strain adica s-o oferi altuia gratis si tu sa ramai la mila lui doar ca sa circuli cu ea in RO ...deci pe numele tau n-o poti inscrie in tari straine pt ca nu esti cetateanul acelei tari ...am incercat si in SUA la o ruda si nu se poate nu se baga in combinatie persoana respectiva pt ca-i ieste frica c-o sa suporte ea toate dandanalele in caz ca fac eu vreo prostie cu masina


Cu inmatriculatul e nasol de tot, daca nu reusesti cumva sa o treci la retromobil e prea greu pentru Romania, eu am incercat multe variante, intotdeuna m-am ferit de procuri si alte alea, pana la urma rezolvarea a venit singura, emigrez in Canada in vreo 2 ani, si acolo e putin mai convenabil(din ce am inteles eu), pana atunci, cele cateva luni care le mai petrec in tara(caci din vara plec in state pentru 14 luni) raman la europencele mele, si ma lipsesc de placerea care ti-o ofera o americanca clasica atunci cand iesi la o simpla plimbare, cand nu apesi prea tare acceleratia, ci doar mergi relaxat, enjoy the view, sunetul motorului si vibratia ansamblului.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 09:44   #633
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Pina la urma sa sti ca ai dreptate cu această singură solutie de a te vedea mergind pe strada cu o americana si anume EMIGRAREA am vrut s-o spun si eu mai inainte dar m-am abtinut sa nu stirnesc vre-o reactie ....demult ma gindeam eu la asta ...pina la urma cu emigrarea asta 'impusti' mai multi iepuri deodata in primul rind poti avea si merge cu masina mult dorita O Americana de prin 70-80- sau de cind vrei tu (am inteles ca au si aia un fel de program 'rabla' dar cind te hotarasti sa te bagi cu vechitura la asa ceva cica sunt in stare aia sa te pupe si-n fund daca renunti la cea veche ptr una noua ,mai mult am inteles ca daca nu-ti permiti totusi ceva nou iti poate oferi si ceva second pe alese iar ca o chesti finala am auzit ca indiferent de vechimea rablei pe care o ai si o conduci ei sunt obligati sa-ti monteze un fel de catalizator universal la hirbul tau) ceilalti 'iepuri' pe care-i impusti cu emigrarea ar mai fii femeile care sunt mult mai available din toate punctele de vedere comparativ cu europencele ,apoi insasi viata in sine este cu totul alta adica mai adevarata ..pina atunci un An Nou Fericit Sanatate si Bani la Punga!
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 22:58   #634
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

cateva si de la mn...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03318.JPG
Views:	84
Size:	368.2 KB
ID:	1247735   Click image for larger version

Name:	DSC03319.JPG
Views:	74
Size:	355.6 KB
ID:	1247736   Click image for larger version

Name:	DSC03320.JPG
Views:	72
Size:	383.9 KB
ID:	1247737  

Click image for larger version

Name:	DSC03835.JPG
Views:	108
Size:	397.9 KB
ID:	1247738   Click image for larger version

Name:	DSC03836.JPG
Views:	101
Size:	404.5 KB
ID:	1247739   Click image for larger version

Name:	DSC03837.JPG
Views:	78
Size:	355.4 KB
ID:	1247740  

Click image for larger version

Name:	DSC03839.JPG
Views:	106
Size:	274.7 KB
ID:	1247741   Click image for larger version

Name:	2498186446_9328f0c087_b.jpg
Views:	203
Size:	357.9 KB
ID:	1247749  

Last edited by t1grul; 03-01-10 at 23:00.
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 12:49   #635
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Masini Americane in Romania?

fordul taunus este in 1mai daca mai tin eu minte bine, adika era... Este masina bunicului unui prieten din generala. are totul original, inclusiv radioul... frumoasa masina. am vazut-o live...
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 13:11   #636
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Am vazut si eu unul la fel in Ploiesti,pe langa scoala 25 (cine stie...).
Era parca albastru cu alb. Era intr-o stare relativ buna...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 13:25   #637
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by t1grul View Post
cateva si de la mn...
Cunosti propietarul Corvette-ului ?
Daca da te astept cu un pm, vreau sa vorbesc ceva cu tine !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 13:39   #638
motorangel

Stage 2
 
motorangel's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 43
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
cutie automata stiu ca are, dar n-am idee ce model/tip.

Si eu am vrut s-o iau acum un an, dar la 1.500Eu, mi s-a parut exagerat pt impozitul ce-l "detine", plus ca statea de vreo 10 ani, foarteputin era miscata si am asistat la spargerea farurilor, mici vandalizari, am zis ca nu merita sa tii asa o masina in oras.

L-am vazut acum cateva saptamani prin oras, si m-am gandit ca si-a gasit alt stapan, mosul nu mai scapa de gura familiei si trebuia s-o dea

A mai fost una gri, fara acte, a ajuns la un cimitir de masini prin zona Ronat, capacele rotilor, spitate, au ajuns la o Granada si maisna s-a vandut ulterior prin tara, pt piese.

Asta e EPuRele american, pozat mai demult dar e la fel si acum

Asta e , eu l-am luat de la mosu in 3 rate si de-aia mi-a fost usor, cat despre impozit....ma gandesc sa ma las de fumat si-l platesc din banii ce-i dau pe tigari dar stii cum e cu viciile, ori te tii de toate, ori te lasi asa ca slabe sanse. M-ar ajuta sa caut rabla de la schrotul din Ronat, nu stii unde-i cimitiru asta de masini?


Merci celor care au zis ca ma ajuta cu piese din canada/USA. Mai stang niste banuti si apelez la voi.
motorangel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:57   #639
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
fordul taunus este in 1mai daca mai tin eu minte bine, adika era... Este masina bunicului unui prieten din generala. are totul original, inclusiv radioul... frumoasa masina. am vazut-o live...
da in 1MAi este...stiu ca are totul original, si eu am vb cu el anul trecut (200 si atunci mai era!

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Cunosti propietarul Corvette-ului ?
Daca da te astept cu un pm, vreau sa vorbesc ceva cu tine !
Este fratele unui fost coleg de fac,locuieste in America
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:42   #640
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by LIVIONE View Post
Salutare,

Am gasit un Buick Skylark Special din 68. Masina este dezmembrata pt restaurare, are toate piesele. Are nr vechi si motor de aro. Are si motorul original 8V. De la prima privire are rugina pe la aripele din spate si nu are parbrizul din fata.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, mai exact cat ar costa masina in stadiul in care se afla?
Multumesc
E post vechi, si-au dat multi cu parerea, omu' s-a razgandit, dar astfel de "masini" sunt de evitat, o sa ajunga tigai prin India si lame de ras in China. Sunt coapte, bagi mii in ele, n-o sa fie niciodata masini, iar cand vrei sa le introduci in legalitate statul roman iti va pune toate piedicile posibile.
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 11:13   #641
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
fordul taunus este in 1mai daca mai tin eu minte bine, adika era... Este masina bunicului unui prieten din generala. are totul original, inclusiv radioul... frumoasa masina. am vazut-o live...
mihai, cum pot da de tine? da-mi un mess la florin_cars, vreau sa vb ceva cu tine
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:58   #642
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

inca una...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ovidiu0058.jpg
Views:	281
Size:	280.6 KB
ID:	1250521  
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 23:26   #643
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

poate sa-mi spuna cineva va rog care ar mai fii impozitul la un motor de 3800cc?, a mai fost explicat parca maidemult pe aici cum se calculeaza la impozit cm cubi la motor dar s-a lasat ceata pe la mine....am gasit recent un buick regal sport din 92 de vinzare INSCRIS IN CIRCULATIE si nu stiu cu cit m-ar ''rupe'' la impozit daca l-as lua.......si tocmai astazi mi s-a rupt cardanul la nenorocita mea europeana(nemteasca) din 80 si am cam facut pacate injurind pe toti sfinti ...si parca nu prea mai am incredere nici in astea noi care se mai fac prin europa, astfel ca a-nceput iarasi sa-mi cam faca cu ochiul din nou americanele ....as prefera si un dodge straus de 2500cc d-asta generatie mai noua sau orice americana pina in 3000cc dar nu prea gasec ...asadar! mai stie careva cit ar costa impozitul la una de 3800cc ??

Last edited by catalliin; 05-01-10 at 23:29.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 23:27   #644
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Chiar îm pun întrebarea cînd vad masina aia sub pomi (si nu e prima pe care o vad asa), masinile astea se aduc în tara sa se circule cu ele sau sa stea sa rugineasca pe sub pomi cu numere americane ca toate (marea parte) care au fost prezentate aici, stau cam dezolate într-un colt uitat în loc sa fie utilizate.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 23:34   #645
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Din pacate multe dintre ele zac sub prelata ,parcate la bordura,sub copaci etc...E trist cand stii ca nu poti inmatricula o astfel de masina , nici nu iti arde sa ai grija de ea .

@Catalin

- pana la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;
- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc
- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc
- intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 RON/200cmc
- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc
- autobuze, autocare, microbuze: 24 RON/ 200 cmc
- masa totalat autorizata de pana la 12 t: 25 RON/ 200 cmc
- tractoare inmatriculate: 16 RON/ 200 cmc;


cred ca nu s a schimbat pt 2010

Last edited by KAY_; 05-01-10 at 23:49.
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -