Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-09, 17:33   #511
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Lil'Staf View Post
Un unchi deal meu are un ford galaxy 1963 si ma tot chinui sa vad daca mil lasa mostenire...are V8 stiu sigur cmc nu stiu dar ultima data cand am vazut o mi-a fost mila de ea k era plina de praf si nimeni nu a mai umblat la ea de mult...
fa si tu 2-3 poze sa ne clatim si noi ochii. E in Constanta masina ?
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 17:48   #512
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
e usor de spus ,nu uita ca traim in romania si o epava americana o faci bijuterie cu costuri duble .cel mai bine faci pe dracu si cumperi una in stare impecabila.la bani iesi la jumatate .cu alte costuri o face americanu decat romanu
UITE AICI ceva ieftin de tot cum zici tu, gata restaurata.
Bani jos, ochii la usa, fabricatie 1968

PS:
- Indiferent cīt ar fi de restaurata, eu n-as da 23.000 EURO pe ia.
Cu 23.000 EURO, la mīna de lucru ieftina din RO, faci din Buick'ul ala parasit al tau o racheta de lesina 75% din Romānia cīnd iesi cu ea īn strada.

Last edited by CyberCSX; 03-09-09 at 17:51.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 20:57   #513
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

asta c-am asa e, o poti restaura local destul de ieftin,mai ales daca te pricepi cat de cat si faci singur manopera, mi-am clatit ochii pe mobile.de dupa americane si pot zice ca in 4000-8000E sunt din 1938 pana in 60 multe masini,unele in stare chiar buna,am gasit si ceva buikuri in genul la a ta de prin 50 in 8000-12000E, dar as prefera sa iau una in 2000E si sa bag eu restul pana la 10 miiE dar sa stiu ca e facuta de mana mea,asta e cea mai mare satisfactie
__________________
Pasionat de masini americane si de orice fel !!!
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 21:49   #514
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
asta c-am asa e, o poti restaura local destul de ieftin,mai ales daca te pricepi cat de cat si faci singur manopera, mi-am clatit ochii pe mobile.de dupa americane si pot zice ca in 4000-8000E sunt din 1938 pana in 60 multe masini,unele in stare chiar buna,am gasit si ceva buikuri in genul la a ta de prin 50 in 8000-12000E, dar as prefera sa iau una in 2000E si sa bag eu restul pana la 10 miiE dar sa stiu ca e facuta de mana mea,asta e cea mai mare satisfactie
Daca stai bine sa te gīndesti, un tinichigiu care-si cunoaste meseria stie ce are de facut iar sa faci un motor din asta nu-i mare filozofie. Motoarele clasice V 8 sīnt cele mai simple motoare care exista. Multe piese de la motoarele V 8 americane de azi se potrivesc. Americanii nu au schimbat mai nimic īn tehnica mecanica V8 la motoarele lor. Singurul lucru ce au facut e ca le-au īmpopotzonat cu electronica ca pe un pom de craciun.

Daca iau un motor de Charger din 2009, dau jos de pe el toate rahaturile electronice, īi pun o alta punte de aspiratie si un carburator clasic quadrocorp de la Edelbrock, merge de n-ai treaba fara probleme cu diferenta ca consuma la fel ca un Charger din 1970.

Aceasi teorie e valabila pt. toate americanele astea.

Īmpopotzonarile optice sīnt......... floare la urechie.

Last edited by CyberCSX; 03-09-09 at 21:52.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 22:22   #515
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Totusi sa stiti ca americanele alea sunt zic eu destul de sofisticate asta din ce am vazut eu la un prieten care avea un Cadillac din 78 arata in interior de parca erai intr-un avion de lux clasa intaia numai crom si imitatie de fibra de stejar becuri peste tot si butoane de reglaj electric al scaunelor din faţa si spate curios era ca mai avea niste scaune rabatabile care se scoteau din podea intre bancheta din spate si ''sacunele'' din faţa astfel ca se formau 8 locuri iar ghilimelele care le-am pus la locurile din faţa le-am pus pentru ca in fata de fapt nu erau scaune ci o bancheta cit o canapea de sufragerie ..referitor la motor este adevarat ca avea un carb cu 4 corpuri la motorul de 7600cm cubi insa aprinderea era electronica, avea servodirectie iar elicea de ventilator avea un fel de ambreiaj pe freon care o acctiona doar in momentul de supraincalzire ...am mers chiar si cu ea si avea niste amortizoare ca nici nu simteai cind mergi cu ea iar motorul cit era de mare m-a uimit cit de silentios era faţa de troaca mea europeana...ce sa mai ,, ma impresionat intr-un mod placut ...insa mie mi-ar placea si una mai simpla dar puternica de genu Dodge Charger modelul acela din 68 cu farurile care se rabatau parca un fel de BMW al americanilor avea masina ai o putere fantastica pt acea vreme dar si un motor de 8660cm..n-am vazut pe nicaieri in RO asa ceva
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 22:38   #516
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ catalliin

ti se par sofisticate la prima vedere dar daca le iei putin la "bibilit" vezi ce simple sīnt. Toata transmisia e clasica ca la..... "buceaga", stabilizator transversal pe spate. Ce te-a fascinat pe tine sīnt facilitatile de confort pe care americanii le au īn masinile lor. Ce ai vazut / simtit tu īn masina aia, are un S-Classe din 2009

La elica de la radiator, ce ai vazut tu acolo cu freon este sistemul de climatizare care la americane pe vremea aceea era acolo si nu īntr-un compresor separat antrenat de curea cum s-a produs abea de pe la īnceputul anilor 80. Sistemul lucra nu numai ca compresor de clima si si ca control termic pt. īntregul sistem de racire al motorului iar ce este montat sub elicie e un fel de abreiaj termic. Un sistem destul de sofisticat si greu de reparat. Era si costisitor īn linia de productie motiv de ce sa renuntat la el si sa trecut la compresor atasat angrenat, sistem preluat si de europenele de azi. Pīna si Dacia Logan / Sandero de azi folosesc principiul de compresor clima atasat inventat de americani la īnceputul anilor 80

De curiozitrate, uita-te la compresorul de clima de la un Pontiac sau Camaro din anii 80 si la compresorul de clima de la Logan / Sandero.
Ai sa vezi ca sīnt aproape la fel ca dimensiune (La Dacie nu-i trebuie asa de mare ca diametru) si puncte de racord numai īn alta pozitie montate.
Daca īti dai īnsa silinta, poti fara probleme sa montezi un compresor de clima de pe Camaro pe Dacie si unul de Dacie pe Camaro.

Uitate-n poza !
Pe pariu ca ti-l montez pe Logan si se mai si potriveste
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	175
Size:	57.8 KB
ID:	1070154  

Last edited by CyberCSX; 03-09-09 at 22:49.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 22:39   #517
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

stiu Cadillac - ul la care de referi,am vrut eu sa-l iau initial
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 22:51   #518
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
asta c-am asa e, o poti restaura local destul de ieftin,mai ales daca te pricepi cat de cat si faci singur manopera, mi-am clatit ochii pe mobile.de dupa americane si pot zice ca in 4000-8000E sunt din 1938 pana in 60 multe masini,unele in stare chiar buna,am gasit si ceva buikuri in genul la a ta de prin 50 in 8000-12000E, dar as prefera sa iau una in 2000E si sa bag eu restul pana la 10 miiE dar sa stiu ca e facuta de mana mea,asta e cea mai mare satisfactie
iti vand eu Buick Super 49 (epava ) cu 2000 E ...si fac pariu cu tine ca nu o faci cu piese originale pana in 10 mii euro .nici cu 20 de mii nu o faci , nici cu 30 de mii ....vorbiti vorbe voi

cu service mare acasa cu tot ce trebuie, meseriasi buni care lucreza din 92 la noi si cu un buget serios tot am ales calea cumpararii uneia reconditonate .
Ca idee de preturi , o aripa de RoadMaster 47-48 vai mama ei SH costa 800 $,sa numai zic de piese noi ce preturi au, plus adusu lor in RO ,unele platit vama si doamne fereste sa nu se potriveasca ceva, ca se mai intampla ca de la an la an la vremea aia se schimba modelu ...cum am patit eu cu niste capete de bara ,care aveau alt pas la filet .
satisfactia e mare intradevar sa o faci cu mana ta cap -coada, dar in romania se dubleaza nota de plata de la sfarsit !

In fine credeti ce vreti ,dar de la a spune pana la a face e cale lunga ...
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 22:56   #519
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
stiu Cadillac - ul la care de referi,am vrut eu sa-l iau initial
....semana cu ceea ce ai tu in poza doar ca era negru iar deasupra era acoperit cu un fel de piele.... superba masina aia la un momen'dat vroiam sa-l iau eu faptul ca nu mai putea fi inscris cerea pe el 1500 de euro respectivul s-a interesat in toate partile cum poate sa-l inscrie si nimic pina la urma l-a dat altcuiva la scimb tot cu o americana ceva mai noua si mai mica parca Buik cugar din 87 plus inca o diferenta de bani....tipul care a avut Cadillacul respectiv locuieste in Bucuresti tot in acelasi cartier cu mine si se numeste Edy...cumva la el te referi???

Last edited by catalliin; 03-09-09 at 22:58.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 23:34   #520
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ DOHC16

Daca-ti cumperi din SUA, e ghinionul tau. Īnseamna ca ai prea multi bani.
exista destule firme europene care īnti fac piesele necesare (replicante) din materiale moderne. Tabla, tot tabla e. Tu cum crezi ca cei de prin cluburile de Oldie de pe aici se asigura cu contingentul necesar de piese? Crezi ca-si cumpare de peste ocean? hai sa fim seriosi.
Dau ca exemplu cluburile De'Lorean. asteas niste masini de te rupe la bani. Caroserie de Inox. De unde Originale ? Din Parti!
Toate piesele de schimb ce le gasesti pe piata la ora actuala sīnt contrafacute.
Bineīnteles ca exista unele la care chiar nu mai gasesti nimic deoarece interesul este zero si contrafacerea de piese este nerentabila. Aici dau ca ex. cazul Pontiac Fiero. La astea daca s-a dus, stai si plīngi līnga el ca nu mai gasesti nimic si īntr-adevar trebuie sa comanzi din SUA si sa nu uitam ca Fiero nu e asa batrīn ca Buick-ul tau. Asta ca al tau mai gasesti multe contrafacute pe teritoriul european dar trebuie sa sti unde sa cauti (exclus ebay)
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 07:47   #521
fester

Stage 3
 
fester's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 156
Member of:
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
astea sunt impozitele actuale, de fapt impozitul ce urmeaza de la anul ne intereseaza pe toti, si nimeni nu are nici o banuiala de cum se calculeaza, din pacate

@fetser, ai idee ce norma de poluare Euro, are motorul tau?
Salut, scuze pentru postul intarziat dar din pacate timpul nu imi permite sa intru prea des aici.

Masina mea (productie noiembrie 1988, model 1989) are norma de poluare Non-Euro.
Modelul Corvette C5 incepand din 1997 are un standard echivalent cu Euro2.
Problema majora la incadrarea in normele Euro a masinilor americane vechi tine de alte detalii tehnice. Cand am inmatriculat masina am incercat sa fac o echivalare a normelor de poluare care le respecta masina la productie. Dar se pare ca pentru o echivalare in standardul Euro se tine cont de mai multe lucruri legate de siguranta (nu numai de poluare).
Desi masina este echipata de fabrica cu 2 catalizatoare preliminarii si un catalizator de ardere alimentat cu pompa de aer tehnologia nu se incadreaza in standardele din Europa.
__________________
Having too much hp is like money in the bank.
You never really use them but it's nice to know it's there.
fester is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 08:50   #522
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Norma americana D3 = EURO2.
La americane norma D3 este notata pe eticheta ce se afla lipita pe usa din stīnga, pe toc sub sau deasupra mecanismului de īnchidere.
Este mentionat si īn actele originale.

Last edited by CyberCSX; 04-09-09 at 08:52.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 09:07   #523
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
....semana cu ceea ce ai tu in poza doar ca era negru iar deasupra era acoperit cu un fel de piele.... superba masina aia la un momen'dat vroiam sa-l iau eu faptul ca nu mai putea fi inscris cerea pe el 1500 de euro respectivul s-a interesat in toate partile cum poate sa-l inscrie si nimic pina la urma l-a dat altcuiva la scimb tot cu o americana ceva mai noua si mai mica parca Buik cugar din 87 plus inca o diferenta de bani....tipul care a avut Cadillacul respectiv locuieste in Bucuresti tot in acelasi cartier cu mine si se numeste Edy...cumva la el te referi???

da,la el ma refer , am poze cu cadilacul, superba masina !!!
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 13:58   #524
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Lil'Staf View Post
Un unchi deal meu are un ford galaxy 1963 si ma tot chinui sa vad daca mil lasa mostenire...are V8 stiu sigur cmc nu stiu dar ultima data cand am vazut o mi-a fost mila de ea k era plina de praf si nimeni nu a mai umblat la ea de mult...
GALAXIE e modelul (sedan), GALAXY e din 1995 incoace (MPV).
nu conteaza... daca e V8 sigur, atunci la anul ala are posibil de la motor windsor de 4.7 litri la motor FE de 7 litri. Ce trim este (hardtop, sunline etc)?
in orice caz, daca e de mostenit, atunci doane-ajuta sa o mostenesti. e frumoasa masina.
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 17:01   #525
Lil'Staf

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 12
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
fa si tu 2-3 poze sa ne clatim si noi ochii. E in Constanta masina ?


Da e in Constanta... dar are nevoie de niste reparatzii si sigur de vopsea...
Lil'Staf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -