Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-09, 09:11   #421
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

As vrea sa pun o intrebare gandindu-ma ca poate cineva a intrat in contact cu valul hot rod!
Are cineva vreun hotrod inmatriculat? intreb pentru ca ma mananca de mult sa ma intind catre una!
am gasit in state un kit hot rod care, la prima vedere, ma face sa renunt la masinile mele si sa il salt! dar nu stiu cu ce ma confrunt si riscurile sunt cam mari dupa parerea mea! intrebarea mea este daca are cineva vreo informatie asupra modului de inmatriculare a acestor tipuri de autovehicule. Vreau sa subliniez ca acest kit gasit este construit de la zero (nefiind o masina modificata): caroserie de fibra de sticla, sasiu custom, motor de chevy 356 ci cu supercharger level 1 de 450 cai, ti se trimit toate piesele pentru a monta automobilul si a te da cu el. Din cate am inteles de la ei (le`am trimis un email) kitul nu include geamurile si interiorul (scaune, ceasuri, tapiserie). Va multumesc pentru orice informatie care ma poate scoate din ceata!
https://www.youtube.com/watch?v=l6nNkyJuqzc priviti filmuletul (neaparat cu sunet) si ma veti intelege!
Inca ceva: asa arata kitul in stare de functionare (mici diferente la grila frontala pe care o poti cumpara si din alta parte) https://www.youtube.com/watch?v=qXEex7jx6uo
Attached Images
File Type: bmp 1.bmp (2.15 MB, 141 views)
File Type: bmp 2.bmp (1.56 MB, 78 views)
File Type: bmp 3.bmp (2.15 MB, 68 views)

Last edited by Qveta; 15-06-09 at 09:59.
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 10:39   #422
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Masini Americane in Romania?

la ce pret este kitul ?
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 10:47   #423
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by taz.frkz View Post
la ce pret este kitul ?
19 mii $
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 14:17   #424
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
As vrea sa pun o intrebare gandindu-ma ca poate cineva a intrat in contact cu valul hot rod!
Are cineva vreun hotrod inmatriculat? intreb pentru ca ma mananca de mult sa ma intind catre una!
am gasit in state un kit hot rod care, la prima vedere, ma face sa renunt la masinile mele si sa il salt! dar nu stiu cu ce ma confrunt si riscurile sunt cam mari dupa parerea mea! intrebarea mea este daca are cineva vreo informatie asupra modului de inmatriculare a acestor tipuri de autovehicule. Vreau sa subliniez ca acest kit gasit este construit de la zero (nefiind o masina modificata): caroserie de fibra de sticla, sasiu custom, motor de chevy 356 ci cu supercharger level 1 de 450 cai, ti se trimit toate piesele pentru a monta automobilul si a te da cu el. Din cate am inteles de la ei (le`am trimis un email) kitul nu include geamurile si interiorul (scaune, ceasuri, tapiserie). Va multumesc pentru orice informatie care ma poate scoate din ceata!
https://www.youtube.com/watch?v=l6nNkyJuqzc priviti filmuletul (neaparat cu sunet) si ma veti intelege!
Inca ceva: asa arata kitul in stare de functionare (mici diferente la grila frontala pe care o poti cumpara si din alta parte) https://www.youtube.com/watch?v=qXEex7jx6uo
pai in primul rand trebuie omologat de RAR. stiu asta sigur pentru ca m-am gandit la un momentdat sa inmatriculez unul
ideea e ca trebuie sa detii licenta de fabricant de automobile, si sa obtii dreptul de a elibera serii de inregistrare pentru caroseria respectiva. asta pentru ca masina o construiesti singur, deci practic nu poarta nici o marca cunoscuta. acum 3 ani spaga era in jur de 30k eur, so...
a, daca iti iei masina deja construita, e altceva, pentru ca atunci procedura e la fel ca la orice masina, numai ca s-ar putea sa nu treaca niciodata de RAR...
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 14:47   #425
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
pai in primul rand trebuie omologat de RAR. stiu asta sigur pentru ca m-am gandit la un momentdat sa inmatriculez unul
ideea e ca trebuie sa detii licenta de fabricant de automobile, si sa obtii dreptul de a elibera serii de inregistrare pentru caroseria respectiva. asta pentru ca masina o construiesti singur, deci practic nu poarta nici o marca cunoscuta. acum 3 ani spaga era in jur de 30k eur, so...
a, daca iti iei masina deja construita, e altceva, pentru ca atunci procedura e la fel ca la orice masina, numai ca s-ar putea sa nu treaca niciodata de RAR...
da, am luat in calcul asta......... masina se vinde la container si cu registration title ...deci are acte daca putem spune asta. Firma care vinde masina este inregistrata ca fabricant de automobile sub licenta. Eu am emotii de alta natura! Spre exemplu nu cunosc criteriile de omologare in Romania. Sa iti dau un exemplu: una din conditiile de a circula pe drumurile publice din america este ca parbrizul de fata sa aiba inaltimea minima de parca 12 cm ( cat lungimea bacnotei de 1 dolar) E! asta este una din multele reglementari! Sunt valabile si in Romania?. Adica ..... incerc sa ma informez asupra conditiilor ce stau la baza omologarii unui automobil stiind ca locuiesc in the land of choice si orice surpriza este posibila! nu de alta dar mi`ar fi de`a dreptul imposibil sa modific caracteristicile constructive ale unei masini de serie foarte mica!
Ce auto ai incercat sa inmatriculezi?
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 15:27   #426
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

este un hot road in lucru la noi , cred ca prin toamna va fii gata , atunci vor aparea si poze cu masina , cel putin asa a zis proprietaru.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 16:50   #427
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
este un hot road in lucru la noi , cred ca prin toamna va fii gata , atunci vor aparea si poze cu masina , cel putin asa a zis proprietaru.
hot rod este numele! la voi unde? spune`mi cate ceva despre el! ce masina are la baza? cum a facut sasiul? stiu ca iti trebuie un banc special cu un milion de repere, ce motor ii pune?
zi`mi si mie ceva despre el! nu ma intereseaza neaparat poze! mecanica conteaza cel mai mult, daca observi unele nici nu sunt finisate sau se incearca conservarea patinei timpului , in special rat rod`urile!
da`mi niste amanunte!

Last edited by Qveta; 15-06-09 at 16:57.
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 16:57   #428
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Mai, nu stiu unde sa mai scriu asa ca iertati-mi off-topicul. Unde ma pot adresa sa-mi repare cineva diferentialul la ford ? Se pare ca nu exista meseriasi in tara asta. Are un uruit si vreau sa vad daca se poate face ceva cu el.

Multumesc,
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 17:01   #429
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Mai, nu stiu unde sa mai scriu asa ca iertati-mi off-topicul. Unde ma pot adresa sa-mi repare cineva diferentialul la ford ? Se pare ca nu exista meseriasi in tara asta. Are un uruit si vreau sa vad daca se poate face ceva cu el.

Multumesc,
cunosc eu un meserias axat in special pe americane, dar vezi ca te va jupui, deci tine`l ca pe o ultima optiune! te intereseaza? daca da! fi atent: cum intri in bragadiru dinspre bucuresti la vreo 500 m pe dreapta e o spalatorie auto. E, exact acolo este o hala cu intrare pe langa spalatorie unde e un service. intreaba de Popescu! . e un tip mai in varsta, foarte bun meserias, dar...... te va arde
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 17:28   #430
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Da, ma intereseaza. Banuiesc ca nu ai cumva si o modalitate de contact ? Ca n-as vrea sa bat drumul pana acolo si sa-mi spuna ca nu se baga.
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 17:45   #431
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
hot rod este numele! la voi unde? spune`mi cate ceva despre el! ce masina are la baza? cum a facut sasiul? stiu ca iti trebuie un banc special cu un milion de repere, ce motor ii pune?
zi`mi si mie ceva despre el! nu ma intereseaza neaparat poze! mecanica conteaza cel mai mult, daca observi unele nici nu sunt finisate sau se incearca conservarea patinei timpului , in special rat rod`urile!
da`mi niste amanunte!
cred ca era vorba de un Ford 33, anu il tin minte, marca nu sunt sigur , motor V8 BMW , suspensie modificata ,sasiu modificat ,multe detalii nu am , nu am vazut o , stiu doar ca e in lucru si va fii gata in toamna .

P.S. la noi in RO ,pt ca asta ai intrebat .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 18:58   #432
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Da, ma intereseaza. Banuiesc ca nu ai cumva si o modalitate de contact ? Ca n-as vrea sa bat drumul pana acolo si sa-mi spuna ca nu se baga.
pm, nu ii dau nr asa aiurea, nu de alta dar nu e frumos
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 19:15   #433
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Corect. Multam mult.
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 19:16   #434
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
cred ca era vorba de un Ford 33, anu il tin minte, marca nu sunt sigur , motor V8 BMW , suspensie modificata ,sasiu modificat ,multe detalii nu am , nu am vazut o , stiu doar ca e in lucru si va fii gata in toamna .

P.S. la noi in RO ,pt ca asta ai intrebat .
aha! am inteles! caroseria este originala ford sau este copie? apoi mai este ceva.........motorul de bmw....este pe injectie? o sa iti spun si de ce te intreb
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 19:17   #435
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Corect. Multam mult.
....... bafta
Qveta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -