Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-09, 13:21   #406
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
nu te opreste nimeni sa o aduci din america ,mie unu mi a fost frica ,sa cumpar din poze si sa mi vina altceva la usa , am preferat sa ma duc personal in anglia sa vad masina inainte de a o cumpara ,abtine te de la astfel de comentarii despre astfel de masini ca esti in afara subiectului si e greu sa apreciezi o masina ca asta de pe margine ,ca oricum ai intrebat de pret doar de dragu de a intreba .


un mic exemplu sa ti faci idee de pret ,masina e 1958
in primul rand nu ai tu de unde sa sti daca sunt sau nu in subiect! nu cred ca ne cunoastem si nici tu nu esti vreun ghicitor!
in al doilea rand ma asteptam sa imi raspunzi ca pretul este rezultatul vreunei evaluari!
si faptul ca este din 58 nu ma face sa cad in limba si sa dau din picioare ca gandacul lovit de insecticid! nu cred ca vorbesti de vreo raritate sau de vreo masina cu un trecut glorios!
uite....... daca vrei poti sa cauti pe autovit........ mai vand unii niste mustanguri de prin 67 cu 28 mii euro! daca te incadrezi in categoria respectiva....... scuzele mele!
da, am intrebat de pret de dragul de a intreba!
aaa! sa inteleg ca nu ai restaurat`o tu? si imi spui mie ca vorbesc fara sa stiu!
mult succes cu pretul asta! poate dai de vreun prost!
spre stiinta ta........... pretul de bilet de avion catre usa pe coasta de est e undeva pe la 350 euro la klm......... deci te poti duce pana acolo sa o cumperi ca sa o si vezi ca totusi nu e pizza!
mult succes!

Last edited by Qveta; 01-06-09 at 13:24.
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 13:39   #407
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
in primul rand nu ai tu de unde sa sti daca sunt sau nu in subiect! nu cred ca ne cunoastem si nici tu nu esti vreun ghicitor!
in al doilea rand ma asteptam sa imi raspunzi ca pretul este rezultatul vreunei evaluari!
si faptul ca este din 58 nu ma face sa cad in limba si sa dau din picioare ca gandacul lovit de insecticid! nu cred ca vorbesti de vreo raritate sau de vreo masina cu un trecut glorios!
uite....... daca vrei poti sa cauti pe autovit........ mai vand unii niste mustanguri de prin 67 cu 28 mii euro! daca te incadrezi in categoria respectiva....... scuzele mele!
da, am intrebat de pret de dragul de a intreba!
aaa! sa inteleg ca nu ai restaurat`o tu? si imi spui mie ca vorbesc fara sa stiu!
mult succes cu pretul asta! poate dai de vreun prost!
spre stiinta ta........... pretul de bilet de avion catre usa pe coasta de est e undeva pe la 350 euro la klm......... deci te poti duce pana acolo sa o cumperi ca sa o si vezi ca totusi nu e pizza!
mult succes!
din ce an spuneai ca e? 58? sau 48?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	buick.jpg
Views:	129
Size:	27.7 KB
ID:	944577   Click image for larger version

Name:	1948_Buick_Roadmaster.jpg
Views:	130
Size:	45.3 KB
ID:	944578  
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 13:58   #408
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

pe cuvant te ai bagat ca musca in lapte ,imi este greu si nici nu vreau sa incerc sa te conving ,concluzie trasa din posturile tale ,era o vorba romaneasca ,dar nu vreau sa te superi pe mine ....mustangu ala de pe autovit e un mustang si atat , e plin in RO de ele in diferite stari si cu diferite preturi, despre ce categorie te referi?atestat vehicul istoric?? pai ala nu e greu de luat, trebuie sa indeplinesti anumite conditii , eu l am luat f usor , masina s a incadrat fara nici o problema.

Nu am restaurat o eu , pt ca in RO este dificil sa o restaurezi si am preferat sa o cumpar asa , de 4 ani ma chinui cu cel din 49 sa l fac si din lipsa timpului si a lipsei de oferte de pe piata este dificil , plus ca platesc an de an 30 mil impozit pe an pt o epava .

350 E bilet avion , nu stiu preturile, dar sa aduci un oldtimer din america iti trebuie doar 350 E pai suna bine , dar cred intra mai multe , le spun doar pe cele impostante, transport masina pana la container , container (2000$) , vama (indiferent de starea masinii se plateste dupa catalog si este f mare) si sa nu uitam de viza , inca ne cere viza pt USA .

te mai rog inca odata , vino cu argumente serioase, fara comentarii inutile , nu esti nici un pasionat , nu detii vreun oldtimer (spun asta din posturile tale) si daca vrei vreodata sa vezi unu te invit intr o duminica la mine acasa , si te asigur ca iti schimbi parerea

P.S. mai postez inca odata masina cu anuntu de vanzare cu ocazia asta mai dau un up
http://buick.anunturi-auto.4tuning.r...00-311571.html
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:01   #409
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
din ce an spuneai ca e? 58? sau 48?
cel din 58 ti l am dat exemplu , a mea e 48 , nu inteleg ce vrei sa spui .....in fine
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:30   #410
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
cel din 58 ti l am dat exemplu , a mea e 48 , nu inteleg ce vrei sa spui .....in fine
ok! scuze.... daca asta rezolva ceva! eu te`am intrebat de cel care era depozitat printr`o curte si tu mi`ai raspuns cu cel de la vanzare! eu am inteles ca cel din curte este restaurat in anglia........... apoi mi`ai spus ca e din 58 un model din 48
si una peste alta acum sustii ca eu ti`am spus ca poti aduce din america o masina cu 350 euro
Pauza
nu mai inteleg nimic
citeste`ti mesajele!
nu ai spus tu ca este fabricata in 1958?
nu mai conteaza........... oricum nu cred ca putem dezvolta un subiect comun........... pe mine ma interesau conversatiile cu persoanele care restaureaza sau incearca sa restaureze / repare masinile americane in romania! de importat masini restaurate apoi de vandut kiar nu ma intereseaza! iti doresc mult succes! poate te`am inteles eu gresit, nu sunt perfect!
multa bafta cu masina aia de la vanzare, sa faci o poza cu noul proprietar cand va aparea, sa ii vad si eu trasaturile
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:38   #411
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Da, de acord cu tine dar un FAN DE OLDTIMER vrea un OLDTIMER si nu un HOT ROD. (excluzînd ca esti FAN ZZ TOP )



Asta e o mica / mare diferenta si la un HOT ROD nu primesti tu conditii de OLDTIMER în veci.

Daca eu de ex. îmi cumpar o Dacia 1300 din 1970 si o aduc în Germania o fac deoarece vreau s-o tin ca OLDTIMER si nici decum s-o transform în TRIKE folosind pt. asta motorul si cutia de pe ea (ca e ideala pt. asa ceva) aruncînd restul.

Si înca o treaba:

Tu ai fi în stare sa nenorocesti cu tuning absurd pt. liniute nocturne astfel de BIJUTERII ? eu nu.
in nici un caz! sunt prea pasionat de ele ca sa le stric asa...
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:49   #412
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

ca sa nu va mai certati, uite aici: http://www.autabuy.com/Vehicles/Deta...del=Roadmaster
well, ala cu putin polish iese la fel de lucios ca cel negru
care e frumos, a propos...
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:51   #413
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

nue vina mea ca nu ai citit tot topicu cu masina mea , in fine numai conteaza, buick super din 49 (il am din 86) candva arata f bine , nu am reusit sa l duc la capat ,nu are motor -cutie si alte elemente si cele care le are necesita schimbare , cu alte cuvinte trebuie restaurata 100% , eu am terminat doar sasiul si cateva din partea mecanica ,mai departe m am lovit de multe probleme si am ales calea cautarii unui alt exemplar in stare perfecta , felu asta am scutit bani si mai ales timp

.RoadMaster 48 nu l am cumparat pt al vinde , ci doar din pura pasiune, motivul vanzarii fiind o perioada mai grea care sper s o depasesc fara a mai fii nevoie de a vinde masina .

cel din 49 ,buick super daca este cineva interesat , se da cu 1500E in starea care este ,sunt poze pe primele pagini din topic

https://forum.4tuning.ro/399-americane/38917-buick-super-49-a.html
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 19:10   #414
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

cred ca sunt unul dintre putinii de pe forumul acesta care-ti intelege pasiunea. si care stie ce costuri implica restaurarea unei masini, si problemele de care se lovesc pasionatii in romania. din pacate tara noastra nu este "retro-friendly", nici macar US-friendly, as putea spune... insa nu stiu cati din cei care se expima au avut parte de experiente cu masini retro sau americane, si cati au citit despre ele. cel mai nasol e ca mare parte dintre legiuitorii nostri sunt impotriva "harburilor", desi harburile noastre constituie de multe ori o pata de culoare in marea de "TeDeI", "TeFeSeI", "iVTEC" etc. si de ce nu, o aparitie exotica si placuta ochiului, prin gropile noastre postdecembriste.
deci, let's fight!
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 14:57   #415
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Acum cateva luni am vazut in iasi acest Chevy Malibu iar cautand rable pe mobile.ro am gasit-o de vanzare.
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...g=&tabNumber=2
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 00:29   #416
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

am vazut acum cativa ani pe net, tot la vanzare, chiar ma gandeam ce o mai fi cu ea, si uite-o
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 14:57   #417
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

am vrut sa o iau eu aia,arata mult mai bine pe atunci , am si vazut-o live
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 15:53   #418
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Motorul o fi original? ca dezvolta cam putini caiuti. Si pacat ca e in 4 usi, daca era in doua, isi merita banii.
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 16:14   #419
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

da e original totul pe ea,acu 2 ani cerea 5000 pe ea, masina se merita,e intretinuta si originala
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 08:49   #420
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
da e original totul pe ea,acu 2 ani cerea 5000 pe ea, masina se merita,e intretinuta si originala
Nu cred ca are motorul original......... 3 litri pentru o americanca din `65 ...mi se pare suspect
Nu am vazut masina dar daca are "modificari" cred ca 7000 e este un pret exagerat!
Qveta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -