Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-09, 21:55   #391
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
sau hot-rod?
uite, majoritatea autoturismelor ford fabricate in anii '20, '30, '40 au fost dotate cu celebrele motoare "nailhead". in prezent, cei care si le transforma in hot-rods le echipeaza cu motoare hemi (small sau big-block). asta inseamna ca nu mai sunt originale, intr-adevar, insa la baza tot ford sunt...
si t-bucket ramane t-bucket, indiferent daca e original, daca e rat-rod sau chopperit...
Da, de acord cu tine dar un FAN DE OLDTIMER vrea un OLDTIMER si nu un HOT ROD. (excluzīnd ca esti FAN ZZ TOP )



Asta e o mica / mare diferenta si la un HOT ROD nu primesti tu conditii de OLDTIMER īn veci.

Daca eu de ex. īmi cumpar o Dacia 1300 din 1970 si o aduc īn Germania o fac deoarece vreau s-o tin ca OLDTIMER si nici decum s-o transform īn TRIKE folosind pt. asta motorul si cutia de pe ea (ca e ideala pt. asa ceva) aruncīnd restul.

Si īnca o treaba:

Tu ai fi īn stare sa nenorocesti cu tuning absurd pt. liniute nocturne astfel de BIJUTERII ? eu nu.

Last edited by CyberCSX; 28-05-09 at 22:07.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 22:18   #392
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

nu era vorba de un astfel de tuning cu fibra si neoane sau alte tampenii, ci de un lowrider cu un look clean exterior , motor performant , frane ,suspensie etc...pot pune multe poze ,sunt unele adevarate bijuterii si au valoare mult mai mare decat un 100% original .dar in RO daca ai o masina asa nu ai nici o sansa sa intre ca masina de epoca .

o poza ca idee la ce ma refeream
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1949_Cadillac_Coupe_de_Ville_02.jpg
Views:	434
Size:	1.26 MB
ID:	939763  
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 22:19   #393
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Depinde de fiecare. Eu da. Unele. Dar numai la performante as umbla. La aspect exterior nu as aduce nici cea mai mica schimbare. Decat cauciucuri...


LE: Ma gandeam exact la ceva in genul celei de mai sus.

Last edited by eMH; 28-05-09 at 22:21.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 23:21   #394
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ DOHC16

La una ca ceea din poza pusa de tine, cu modificarile alea, nu primesti īn Germania statut de oldtimer nici daca te mai nasti o data.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 23:48   #395
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Probabil daca as avea masina aia,m-ar durea in torpedou de statutul de old timer,si de taxe,pentru ca atunci cand ai o masina ca aia,se intelege ca iti permiti sa o intretii. Daca poti intretine o masina din aia,probabil iti permiti sa platesti taxele,pentru toate cele ~10 masini pe care le ai in proprietate
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 00:25   #396
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Probabil daca as avea masina aia,m-ar durea in torpedou de statutul de old timer,si de taxe,pentru ca atunci cand ai o masina ca aia,se intelege ca iti permiti sa o intretii. Daca poti intretine o masina din aia,probabil iti permiti sa platesti taxele,pentru toate cele ~10 masini pe care le ai in proprietate
Nu e chiar asa deoarece indiferent cīti bani ai, asta nu īnseamna sa-i arunci īn gītul statului numai asa de flori de cuc, de dragul de a te scapa de ei.

Cu banii aia poti face alt ceva. De exemplu o excursie sau pur si simplu sa-ti mai cumperi una daca esti colectionar.

daca chiar n-ai ce face cu banii si vrei mortzis sa te scapi de ei, exista destule orfelinate pline de copii nenorociti pe care-i poti ajuta direct sa lle faci viata mai placuta. Nu trebuie sa-i arunci īn gītul celora care nu merita.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 06:59   #397
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu e chiar asa deoarece indiferent cīti bani ai, asta nu īnseamna sa-i arunci īn gītul statului numai asa de flori de cuc, de dragul de a te scapa de ei.

Cu banii aia poti face alt ceva. De exemplu o excursie sau pur si simplu sa-ti mai cumperi una daca esti colectionar.

daca chiar n-ai ce face cu banii si vrei mortzis sa te scapi de ei, exista destule orfelinate pline de copii nenorociti pe care-i poti ajuta direct sa lle faci viata mai placuta. Nu trebuie sa-i arunci īn gītul celora care nu merita.
da omule ai dreptate!
cred ca atat fanii oldtimer cat si cei de low sau hot rod in primul rand trebuie sa cunoasca mecanica, altfel intra pe mana unor priceputi care pur si simplu te jupoaie!
bani nu cred ca bagi mai multi decat intr-o masina de conditie medie spre superioara, dar.........ganditi-va! daca vrei sa pui un hemi pe un ...eu stiu ... cadillac series 62.... ai 2 variante....... sa fi intr-adevar meserias sau sa dai pe instalarea lui cat te`a costat motorul sau masina ! apoi ......... pentru a face un low nu este necesar numai sa tai niste spirale ...... trebuie sa modifici cam tot sasiul sa ridici basculele superioare etc...
apoi.......finisajele............. nene.........iti trebuie vopsitor nu gluma! si multe altele......... fiind fun oldtimer si hot rod urmaresc foarte atent dicovery pt boyd, chip foose, cei de la year one sau unique performance.......... si concluzia lor, nu stiu daca este adevarat.......... dar tind sa cred ....este ca un custom mediu (model veki actualizat) are cam 50% piese facute manual! e gandeste-te ca trebuie sa le faci tu......... ca la vreun dorel de romania daca apelezi numai hotrod nu iese!
lucrurile se complica in situatia unui oldtimer! aici incepe cum stiu bine fanii.................. vanatoarea de piese! poti astepta si 3 ani pentru 1 piesa! nivelul de original al oldtimer`ului conteaza f mult! spre exemplu daca vrei sa duci o dacie 1300 la nivelul de reconditionare de A+ nu merge sa ii pui aripi de la magazin, kiar daca se potrivesc! trebuie sa ii cauti piese originale cat mai apropiate de anul de fabricatie, daca se poate acelasi an si acelasi lot! E, daca cu dacia mai merge, ganditi`va la un studebaker sau amc sau........... caddy eldorado biarritz! te impusti pana reusesti sa il scoti pe sosea!
in rest cer senin, bere rece si tubularele la mana!
multa bafta!

Last edited by Qveta; 29-05-09 at 07:12.
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 07:07   #398
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Si īnca ceva:

Un OLDTIMER nu se restaureaza īn 2 - 3 luni. Asa ceva dureaza cel putin 2 - 3 ani si asta nu īn RO ci aici īn DE.

Asa ceva se demonteaza surub cu surub, se sableaza caroseria, se sudeaza ce-i de sudat, se zinceaza sau se galvanizeaza īntreaga caroserie (galvanizarea unei caroserii īn bae galvanica = īntr-e 3000 si 5000 EURO) ulterior se izoleaza si se reconstruieste masina pas cu pas.
Asta daca vrei sa faci treaba ca lumea sa se bucure si nepotii tai de ea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 07:18   #399
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Si īnca ceva:

Un OLDTIMER nu se restaureaza īn 2 - 3 luni. Asa ceva dureaza cel putin 2 - 3 ani si asta nu īn RO ci aici īn DE.

Asa ceva se demonteaza surub cu surub, se sableaza caroseria, se sudeaza ce-i de sudat, se zinceaza sau se galvanizeaza īntreaga caroserie (galvanizarea unei caroserii īn bae galvanica = īntr-e 3000 si 5000 EURO) ulterior se izoleaza si se reconstruieste masina pas cu pas.
Asta daca vrei sa faci treaba ca lumea sa se bucure si nepotii tai de ea.
eu cred ca asta este baza unei restaurari de calitate, dezasamblarea masinii, reconditionarea pieselor originale care permit acest lucru, skimbarea celor duse tot cu originale! etc.............. trebuie sa fi pasionat de asa ceva altfel........... cumpara`ti logan si mergi in w`end la mamaia "unde e distractie la maxiim"
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 11:23   #400
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
eu cred ca asta este baza unei restaurari de calitate, dezasamblarea masinii, reconditionarea pieselor originale care permit acest lucru, skimbarea celor duse tot cu originale! etc.............. trebuie sa fi pasionat de asa ceva altfel........... cumpara`ti logan si mergi in w`end la mamaia "unde e distractie la maxiim"
Exact Asa este.
O restaurare de masina, indiferent ca e Mustang sau Dacia 1300 nu se face mīnjind-o cu autovapant cu bidineaua, turnīnd ulei īn praguri si vopsiind-o cu aspiratoru īn dosu blocului.

Restaurarea unei masini este echivalenta cu restaurarea unei opere de arta, facuta cu migala, rabdare cu propriile mīini.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:21   #401
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Exact Asa este.
O restaurare de masina, indiferent ca e Mustang sau Dacia 1300 nu se face mīnjind-o cu autovapant cu bidineaua, turnīnd ulei īn praguri si vopsiind-o cu aspiratoru īn dosu blocului.

Restaurarea unei masini este echivalenta cu restaurarea unei opere de arta, facuta cu migala, rabdare cu propriile mīini.
Ce masina sau masini ai?
la ce lucrezi?
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:23   #402
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
nu era vorba de un astfel de tuning cu fibra si neoane sau alte tampenii, ci de un lowrider cu un look clean exterior , motor performant , frane ,suspensie etc...pot pune multe poze ,sunt unele adevarate bijuterii si au valoare mult mai mare decat un 100% original .dar in RO daca ai o masina asa nu ai nici o sansa sa intre ca masina de epoca .

o poza ca idee la ce ma refeream
e misto roadmaster`ul! spune`mi cate ceva despre el! unde l`ai gasit? in ce stare e acum? cam ce pret ai cere pe el?
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:40   #403
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

este in starea care se vede in poze https://forum.4tuning.ro/399-americane/38917-buick-super-49-a/page-4.html restaurat si achizitionat din anglia ,este si de vanzare , pret 25000E neg .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:45   #404
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
este in starea care se vede in poze https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=38917&page=4 restaurat si achizitionat din anglia ,este si de vanzare , pret 25000E neg .
hai ma ma lasi cu ai tai 25000 ......... cine l`a restaurat boyd ........unique! ia baga un www.motors.ebay.com inainte de a vorbi de preturi!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 13:07   #405
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

nu te opreste nimeni sa o aduci din america ,mie unu mi a fost frica ,sa cumpar din poze si sa mi vina altceva la usa , am preferat sa ma duc personal in anglia sa vad masina inainte de a o cumpara ,abtine te de la astfel de comentarii despre astfel de masini ca esti in afara subiectului si e greu sa apreciezi o masina ca asta de pe margine ,ca oricum ai intrebat de pret doar de dragu de a intreba .


un mic exemplu sa ti faci idee de preturile din europa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	310
Size:	179.7 KB
ID:	944525  

Last edited by KAY_; 01-06-09 at 13:09.
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -