Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-05-15, 06:23   #61
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Daca nu mi le da Hondarul eu cred ca-mi iau un set pe 16.
Si eu stau la coada Am precizat cati km fac zilnic , si astept setul pentru teste Apropo , mai dureaza pana unul dintre noi primeste cadoul ?
Daniel_Toa is offline  
Old 08-05-15, 14:35   #62
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Eu doar vad cate vulcanizari care vand gume second sunt, si cat de bine le merge...iar ca vesticii n-au iarna ca noi si n-au vara ca noi...eu am stat acolo si iarna si vara si mi s-a parut vara cald si iarna frig..mai mult sau mai putin ca la noi...cu zapada si canicula..dupa gust
Nu e asa diferenta incat sa zici ca deh gumele nu vor rezista..vor face icter si se dezumfla.

In plus, crezi ca daca Michelin vinde gumele in europa nu au luat in calcul extremele? Intrebarea e daca totusi fac ce zic ca fac si isi merita banii.
Ai dreptate cu vulcanizarile. Mai trist este ca si in targ la Vitan sunt cateva locuri care vand pneuri din duba. Pentru necunoscatori par bune, ca nu ies sarmele. Dar saracele dupa ce ca sunt antice, mai au si vreo 3-4 mm de carne, lucru care pentru niste gume de iarna este uzura peste masura. Doar ca scapa de amenda ca au fulgul pe ele... Si daca vezi ce X6, Mertane si Audi-uri vin sa le cumpere, te ingrozesti...

Preturile pentru Romania nu le cunosc. Stiu doar ca vor fi mai scumpe decat Energy Saver si mai ieftine decat Alpin 5.

Si despre setul cado', nu pot sa-l dau nene degeaba! Macar o discutie pe forum care da dovada de implicare sa primesc! E asa mult?

In plus, cum va ziceam si mai sus, nu am cum sa echipez o masina care nu are dimensiunea din tabelul celor de la Michelin, adica intre 15-17 cu diferite latimi si taloane.

Acum mai am o intrebare pe week-end:

- Care sunt 5 posibile situatii in care oricare dintre noi poate face accident grav din cauza ca nu am avut anvelope bune, unele de sezon gresit, chinezarii sau cine stie ce second-hand cu sarme scoase?

Dar accidente exclusiv cauzate din cauza ca nu am avut anvelope bune. Nu din neatentia soferului sau ca nu ne-a dat unul prioritate si ne-am impachetat...
Hondarul is offline  
Old 08-05-15, 15:15   #63
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post

- Care sunt 5 posibile situatii in care oricare dintre noi poate face accident grav din cauza ca nu am avut anvelope bune, unele de sezon gresit, chinezarii sau cine stie ce second-hand cu sarme scoase?

Dar accidente exclusiv cauzate din cauza ca nu am avut anvelope bune. Nu din neatentia soferului sau ca nu ne-a dat unul prioritate si ne-am impachetat...
Am 3 din experiență personală: - deplasare pe drum cu 1bandă/sens pe asfalt ud după ploaie cu cca. 90km/h pregătit de depășire, trece mașina de pe contrasens și mă bag în depășire. Am accelerat și tras de volan stânga în același timp, puțin mai hotărât ca să termin depășirea repede și mi-a fugit fundul instant. Asta din cauza anvelopelor foare bune pentru uscat, dar varză pe asfalt ud. Norocul a fost că am redresat-o și nu s-a întâmplat nimic altceva.
- Undeva printre blocuri coboram o pantă de 30m lungime iarna pe zăpadă bătătorită. După cei 10m la „poalele dealului” văd niște copii cu sănii care treceau cu viteză. Neputând să văd în stânga trebuia să mă opresc să nu omor vreunul. În treapta 1, în frână de motor, am pișcat frâna ca să mă opresc de tot și sanie m-am făcut și eu, de am ajuns jos cu spatele. )
- Urcam o pantă în Predeal și la 5 m în spatele meu era o altă mașină. După vreo 20m patina de rupea deși aveam pe banchetă și în portbagaj 300 Litri de sucuri și alcool.(mașina cu tracțiune spate fiind) Când n-a mai putut să dea înainte, mașinuța a zis să-o ia înapoi de m-am oprit în botul ăluia.
- Și cea mai nenorocită a fost în primele 3 luni de condus, mașina având niște dubioșenii de cauciucuri de la fostul proprietar, când am intrat într-o curbă cu 85km/h și a subvirat. Asta în condițiile în care în ea cei cu gume decente o abordau lejer cu 100.


Și altele din experiențele prietenilor:
- veneam de la Slănic Moldova în mașina unui prieten care mergeam ceva mai tare, a călcat pe-o jumătate de cărămidă și de la balans + cauciucuri no name a pierdut aderența. Am făcut o piruetă în mijlocul drumului în condițiile în stânga drumului era un pârâu fără parapet.
- mergea un coleg pe drumul cu prioritate, sensul lui liber, pe contrasens era ambuteiaj din cauza unor lucrări. Mai în față în dreapta era un drum secundar, dar pe colțul căruia erau parcate mașini, așa că cel care ieșea nu vedea nimic. A ieșit cât să vadă, colegul a băgat piciorul în frână și s-a oprit în el. Avea cauciucuri de iarnă, vara.

Și mai sunt alea de oraș semi cretine în care din cauza gumelor proaste deși mergi cu 30, atingi cu o pană frâna și intră abs-ul înainte să se aprindă stopurile.
BLN is offline  
Old 08-05-15, 16:44   #64
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Pe langa situatiile clasice in care pierzi aderenta la franare sau in viraj provocand accidente, mai sunt situatiile tampite cand pe ger, cu toate ca este uscat pe jos, din cauza unor petarde de anvelope rupi aderenta si ajungi cine stie pe unde cu masina.
Alta situatie aiurea apare la lasarea serii cand pe sosea se formeaza o pelicula subtire de gheata din cauza cetii, ori in preajma satelor cand ingheata mazga. Toate astea cand asfaltul pare uscat si increderea in masina creste.
O alta faza nasoala pe care cred ca toata lumea a simtit-o este la schimbarea benzii de mers pe autostrada, cand prindem la roata marcajul alunecos, pe ploaie sau ceata, si cand simti ca pierzi aderenta.
Desigur si fazele cretine cand tu cu slickuri iarna, te chinui sa pleci de la semafor iar unu din spate vine lansat anticipand cu deja te'ai pus un miscare.
yitzack is offline  
Old 08-05-15, 18:39   #65
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Cea mai urata experienta de pana acum, in care m-au salvat anvelopele mi s-a intamplat in Bucuresti;

-Ma deplasam pe soseaua Progresului spre Razoare la volanul autoturismului marca Ford, model Focus proprietate persoanala cu nr de inmatriculare bxxyzw, cand o mana criminala mi-a dat un sut in portiera stanga spate lasand o urma de aproximativ 20x20cm, apoi a fugit. Extras din plangerea penala ). Acum revenind la situatia periculoasa, ma apropiam de intersectia Progresului cu Calea Rahovei cand o femeie a sarit in fata masinii fortandu-ma sa franez cu toata forta fizica si mentala de credeam ca am iesit prin podea, timp in care am virat. Eh, anvelopele m-au salvat...au pastrat aderenta fix cat a trebuit, ABS intrand aproape de finalul opririi totale, exact cat mi-a trebuit sa virez si sa o evit pe doamna de etnie. Asta e o situatie in care anvelopele alese cu cap m-au salvat, o situatie in care daca as fi avut niste parlituri de anvelope nu se termina asa. Asta este una din situatiile periculoase, evitarea unei persoane, obiect, samd in situatii limita;

-De o a doua situatie periculoasa am avut avut parte cand, din nevoie, am folosit pe puntea fata niste anvelope cam vechi, dot 2007 sau 2005 (nu mai tin minte) care la viteze de peste 110-120 km/h pur si simplu nu le mai simteam conectate pe sosea. In depasiri era o adevarata aventura, acceleram 120+ si trebuie sa fiu super atent cu volanul si directia masinii pentru ca degeaba miscam de el, nu era directia Focusului pe care o cunosteam eu. Asa mi-a trebuit daca am folosit niste anvelope care, chiar daca aveau carne pe ele, isi pierdusera din proprietati-recte elasticitatea.
Pentru moment doar astea doua situatii pe care mi le amintesc sa fi fost periculoase, in rest m-am ferit cat am putut.
Dripci is offline  
Old 08-05-15, 18:45   #66
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Hai sa nu fim puerili..
Asta cu anvelopele cu dot de 2007 care numai au aderenta la 110 kmh e amuzanta pana si pentru campaniile de promovare a anvelopelor noi

Last edited by yitzack; 08-05-15 at 19:06.
yitzack is offline  
Old 08-05-15, 19:51   #67
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Si la noi in piata de masini se vand gume din duba si intinse direct pe jos. Si se vand la greu.
Nu are sens sa ne ascundem, am cumparat cu totii cred, am cumparat si eu gume second hand si o singura data am nimerit gume calumea.
Toate au "carne" si nu e greu sa citesti un DOT...problema e ca gumele au alte defecte ascunse pe care nu le vezi si nu le simti decat cand e prea tarziu. Defecte gen galme, sarma rupta pe lungime(cauciuc oval), uzura inegala care la ochi nu se observa, si te trezesti ca masina iti trage intr-o parte sau mai rau faci explozie la viteza mare...le-am patit pe amandoua.

In orice caz, cauciucurile adecvate sunt esentiale, in special iarna si pe ploaie. Toti am facut acvaplanare din cauza gumelor uzate, toti am oprit la limita(sau nu) iarna pt ca ne-a prins zapada pe neasteptate....sper ca gumele astea de la Michelin sa faca ce zic si sa ne tina mai in siguranta chiar daca suntem uituci sau nepasatori sau naivi.
morghen is offline  
Old 08-05-15, 19:56   #68
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Uite că așa se nasc idei.
Ar trebui să transmitem deputaților sau senatorilor din colegiul nostru un email să ia în cosiderare o dezbatere cu privire la interzicerea comercializării anvelopelor SH.
Și faptul că vorbim de siguranța cetățenilor ar trebui să fie argumentul suprem.
Deputatul meu e în arest, așa că mă bazez pe voi. )
BLN is offline  
Old 08-05-15, 20:02   #69
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Cred ca asta este singurul topic de pe forumul 4tuning, daca nu chiar dintre mai toate forumurile de profil din RO in care se arunca cu noroi spre anvelopele SH de vanzare
yitzack is offline  
Old 08-05-15, 20:48   #70
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Lasand gluma la o parte, nu ca nu ar fi normal ca pe un topic unde primesti mere daca nu'ti plac perele, toti participantii studiului sunt anti pere. Un fel de Hunger Games, daca se permite gluma.

Soferii mai vechi isi mai amintesc probabil epoca nu de mult apusa pe cand nu prea aveam noi treaba cu anvelope de sezon pe dacii, ci eventual lanturi iarna, pe cand condusul era patinaj artistic pentru unii si film de groaza pentru altii. Mai ales noi cei din Romania mai indepartata granitelor cu Vestul, de unde mai picau si piese mai exotice.
Se intamplau si pe atunci desigur o gramada de accidente, mai ales pe conditii meteo dificile, dar mass media nu era pe atunci ce este astazi.
Nu vorbesc de cei care dupa '90 conduceau Mercedesuri 124 si 126. Care aveau roti de vara si roti de iarna inca de pe atunci.

Pe atunci, toate astea erau vise umede de pe un taram tare indepartat.
Acum le avem sub nas. Si inca in ultimii 2 ani, din ce in ce mai accesibile, pretul unei anvelope noi, apropoindu'se destul de mult de pretul uneia second hand, sau mai degraba 3rd sau 4th hand.
Cu totii cunoastem riscurile de a circula cu anvelope neconforme sezonului, unii pe pielea lor, altii de pe pielea altora.

Se zice ca e bine sa inveti din propriile greseli, dar mai intelept din greselile altora.

Revenind la michelinurile in cauza, pareare mea este ca este fireasca deja aparitia lor pe piata, odata cu avansul tehnologiei de productie a anvelopelor, repetandu-mi un post anterior.

In fiecare an apar anvelope din ce in ce mai bune, mai eficiente, mai aderente, mai economice, mai eco friendly, etc.
Nu este fireasca si evolutia primitivelor, pot deja zice, anvelopei all season?

Last edited by yitzack; 08-05-15 at 20:54.
yitzack is offline  
Old 09-05-15, 08:15   #71
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post

Si despre setul cado', nu pot sa-l dau nene degeaba! Macar o discutie pe forum care da dovada de implicare sa primesc! E asa mult?
Nene , eu am postat inca de pe prima pagina , am postat si pe alta pagina , dar daca vrei conversatie , aberez in topicul asta 20-30 de pagini lejer numai eu . Eu mi am zis punctul meu de vedere , vrei o parere despre el , eu fac zilnic 120-140 km . Dupa o scurta perioada imi pot spune o parere despre ele , ca pe tine aia te intereseaza o parere de la un utilizator . Am specificat ca am anvelopele foarte uzate sunt urmeaza sa imi cumpar altele , tu erai o ofera buna , pentru ca ramaneam cu banii in buzunar si ii puteam folosi la altceva .
Daniel_Toa is offline  
Old 09-05-15, 10:01   #72
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by yitzack View Post
Revenind la michelinurile in cauza, pareare mea este ca este fireasca deja aparitia lor pe piata, odata cu avansul tehnologiei de productie a anvelopelor, repetandu-mi un post anterior.

In fiecare an apar anvelope din ce in ce mai bune, mai eficiente, mai aderente, mai economice, mai eco friendly, etc.
Nu este fireasca si evolutia primitivelor, pot deja zice, anvelopei all season?
Plusez, cursul firesc al evoluției anvelopelor e ca încet încet anvelopele dedicate unui sezon să rămână pentru activități sportive și performanță, iar noi, oamenii de rând să folosim CrossClimate sau viitoare derivate din acestea.
Consumatorului i s-a făcut viața ușoară din toate direcțiile, iar industria anvelopelor rămăsese în urmă deși aveau 4seasons, dar care nu satisfăceau nevoile. Acum s-au aliniat și ei cu trendul.
BLN is offline  
Old 09-05-15, 11:32   #73
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

@yitzack: nu mai*.
Ce sa zic, eu am simtit diferenta intre anvelope dot 2005/2007, 2011 si 2014. Nu stiu despre toti oamenii, dar sunt persoane care simt diferentele mici si dintre benzine de exemplu. Pur si simplu, am fost atent la detalii.
Va veni vremea cand se vor folosi anvelope all-season sau all-roundere si pe circuitul de Formula 1 cred.
Dripci is offline  
Old 09-05-15, 12:01   #74
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@yitzack: nu mai*.
Ce sa zic, eu am simtit diferenta intre anvelope dot 2005/2007, 2011 si 2014. Nu stiu despre toti oamenii, dar sunt persoane care simt diferentele mici si dintre benzine de exemplu. Pur si simplu, am fost atent la detalii.
Va veni vremea cand se vor folosi anvelope all-season sau all-roundere si pe circuitul de Formula 1 cred.
Eu cred ca tu ai avut pe masina anvelope de uzura si profil diferite, cu DOT-uri diferite.

Imi este greu sa cred ca ai avut aceeasi marca si profil de anvelopa cu DOT-uri diferite, ca sa poti fii in masura sa tragi o concluzie pertinenta.

Nu poti compara doua anvelope cu profil, grad de uzuza si producator diferite, doar pe baza DOT-ului.
yitzack is offline  
Old 09-05-15, 12:56   #75
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

La minutul 1:00 începe.
Caz clasic de anvelope proaste pe asfalt ud.
https://www.facebook.com/Claytonstow...type=2&theater
BLN is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -