Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-05-15, 12:32   #106
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Spre uimirea mea, nici nu au auzit de anvelopa asta...
Ciudat, noi ca persoane fizice am auzit de anvelopa asta si nu au auzit firme de profil. Asta ca se ne facem o idee cam ce nivel de profesionalism exista in Romania.

Daca Michelin ar avea nevoie sa faca un set de teste, fii sigur ca nu ar apela pe un forum generalist de masini. Au ei singuri metodele obiective pentru a face teste plus organisme recunoscute si abilitate gen ADAC.

Michelin are nevoie de o parere a unui sofer normal, cu un stil de sofat neutru probabil, care sa-si dea cu parerea (subiectiva de data asta), dar care poate fi folosita pentru a se completa o baza de date in ceea ce priveste Customer Satisfaction. Nu cred ca e nevoie sa te duci cu masina pe MotorPark Adancata sa le testezi de exemplu, pentru ca un simplu sofer nu ar face asta. Sau sa te dai non-stop pe serpentine iarna, ca iarasi, un simplu sofer nu ar face asta. Trebuie un stil de sofat cat mai neutru, dar care sa inglobeze cat mai multe situatii care pot aparea.
Cat despre notatul compartamentului anvelopelor, am o idee chiar mai distractiva si buna de atat .

LE: suna la EuroMaster pentru achizitie.

Last edited by Dripci; 16-05-15 at 12:50.
Dripci is offline  
Old 16-05-15, 12:59   #107
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
In ideea ca am vazut ca vei da gumele pt debit verbal am inceput sa sun la putinele firme care vand gume noi. Spre uimirea mea, nici nu au auzit de anvelopa asta...vreau sa-mi cumpar un set insa din cate imi dau seama guma asta nu a fost lansata inca pe piata...cel putin nu in Romania.
Daca tot esti in contact cu cei de la Michelin, intreaba te rog cand se vor lansa in Ro...pt mine e timpul sa schimb gumele, inca merg pe cele de iarna pe care le voi arunca cand le dau jos.

EDIT: ca sa intretin "competitia": consider ca povestile dinainte de experienta sunt doar o pierdere de timp. daca te intereseaza in fapt daca gumele astea fac ce zic ca fac atunci vrei un set de teste si o parere coerent exprimata si corect formata. Da-mi gumele, fa o lista de teste pe care vrei sa le fac si eu si asa putem compara. daca dai gumele pt debit verbal si fiecare se plimba in felul lui cu ele nu cred ca obtii ceva substantial...ci doar o parere in plus...lucru care nu conteaza in fapt. Consider o greseala sa dai gumele pt debit verbal cum ziceam si mai sus. In schimb mai bine le dai la cineva care stii ca va onora cererea ta de a face teste si a nota comportamentul lor in diferite conditii...si mai important de a raporta public notele extrase din experienta sofatului cu gumele astea.
Anvelopele au aparut pe site-ul oficial Michelin Romania de ceva timp. Imi este greu sa ced ca nu poti obtine o informatie legata de stoc daca contactezi unul din distribuitorii lor, date de contact pe care le gasesti pe site (http://www.michelin.ro/anvelope/michelin-crossclimate)
Vei gasi tot acolo si cateva opinii ale utilizatorilor, cei drept nu din Romania. Inca.

Legat de criteriul de diferentiere a potentialului "fericit" viitor nou posesor de CrossClimate-uri dintre cei "inscrisi in competie", nu cred ca o promisiune de viitoare testare in nspe mii de conditii normale sau extreme ar fi decisiva si suficienta.
Sunt convins ca orice posesor sau utilizator de autovehicul ar zice "DA" faa sa stea prea mult pe ganduri unei asemenea oferte..
yitzack is offline  
Old 16-05-15, 20:02   #108
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Tocmai la distribuitorii de pe site-ul michelin am sunat.

...e un set de gume gratis..se invart...pt noi ca si romani cred ca si Debica daca erau in loc la Michelin se gaseau oameni sa discute si sa probeze

Hondarul zicea ca el a testat gumele si nu a fost convins si vrea parerea unui alt sofer care sa isi exprime o parere acum, la vara pe caldura si la iarna pe zapada...right?
morghen is offline  
Old 17-05-15, 15:56   #109
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

@Hondarul

Pe prima pagina te-ai intrebat de ce dezavantaje ar avea CrossClimateul, retoric cumva.
Exista o situatie in care CrossClimate este dezavantajat in lupta cu anvelopele premium montate pe automobile in regim prima echipare. In aceasta situatie, proaspatul posesor de automobil are o grija sporita la utilizarea anvelopelor: evitarea gropilor, evitarea parcarii cu jumatate de roata pe bordura, verificarea periodica a presiunii, evitarea franelor bruste, etc. Exista perceptia ca anvelopele de prima echipare sunt mai rezistente decat cele pe care le poti cumpara ulterior, tocmai pentru ca posesorul are grija de ele.
De aici se poate ajunge intr-un versus inegal, CrossClimateuri folosite intr-un mod normal vs anvelope premium de prima echipare folosite atent. Exista sansa ca anvelopele premium sa iasa "castigatoare" printr-o perceptie subiectiva tocmai ca sunt utilizate cu o mai mare atentie.
Eh, in aceasta situatie, cum poate fi cineva convins ca, CrossClimate este la nivelul anvelopelor premium de prima echipare ?
Dripci is offline  
Old 17-05-15, 16:32   #110
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Interesanta filozofia ta destul de inovativa culmea pe care vrei sa o atingi, pot spune. Dar cred ca se trece deja peste pragul segmentului vizat de departamentul de reclama

Last edited by yitzack; 17-05-15 at 16:34.
yitzack is offline  
Old 17-05-15, 21:01   #111
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

O referință cu privire la cost am găsit aici. http://www.ouest-france.fr/automobil...xploit-3401334
Aparent costă cu doar 5 dolari mai mult/bucată decât o altă anvelopă de mărime medie.

Quote:
Comptez 5 € de plus par pneu, pour une taille moyenne. Ce qui permet, pour 20 € en tout, de ne pas investir sur deux budgets pneus simultanés, et d'économiser les frais de gardiennage des pneus que vous n'utilisez pas : chez un professionnel, le stockage des pneus revient, au minimum, à 55 € par an.
BLN is offline  
Old 17-05-15, 21:41   #112
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Pe langa aceste CrossClimate, Michelin mai are alte modele bune All Seasons, dar ori nu se gasesc spre vanzare in Romania, ori nu se gasesc marimea de care am eu nevoie (195/60r15).

Michelin Pilot Sport A/S - model apreciat, dar depasit moral - 2009
Michelin Pilot Sport A/S 3 - model apreciat, nou, dar nu l-am vazut in Romania, nu se gaseste marimi mici si nu este destinat zapezii putin mai inalte
Michelin Premier A/S - se gasesc marimi mici, dar nu am vazut modelul in Romania.

Asadar, chiar daca ai bunavointa sa iti cumperi ceva de calitate, aria e restransa. In schimb, CrossClimate se gaseste si in Romania, marimi 15/16/17, e la pret acceptabil (375 lei bucata 195/60r15 fata de un GoodYear Vector4Seasons la 325 de lei bucata).

Am vazut o tendinta la producatorii premium sa foloseasca marimi mari si foarte mari pentru anvelopele de top. Cu CrossClimate, Michelin se adreseaza clasei de mijloc, ca sa spun asa.
Dripci is offline  
Old 17-05-15, 21:52   #113
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Unde ai găsit prețul pentru CC în România?

Eu sunt hotărât ca pe o cale sau alta să-mi iau un set anul ăsta, mai ales că nu conduc în condiții extreme de temperatură încât să nu te poți baza pe ele.
BLN is offline  
Old 17-05-15, 22:06   #114
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Ai privat, sa nu se considere reclama

LE: saaau, pentru pret bun cred ca poti apela la EuroMaster. Nu o consider reclama, pentru ca EuroMaster este brand majoritar Michelin, este informatie publica.
http://www.wall-street.ro/articol/Au...europeana.html

Last edited by Dripci; 17-05-15 at 22:16.
Dripci is offline  
Old 18-05-15, 07:34   #115
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Pe langa aceste CrossClimate, Michelin mai are alte modele bune All Seasons...
Tocmai asta e povestea, ca astea vor fi omologate si vara si iarna nu ca si allseazon-urile alea penale cu care iei amenda daca te prinde garda.
In plus, s-ar putea sa si functioneze cum trebuie. Astept cu nerabdare sa pun un set pe masina.
morghen is offline  
Old 18-05-15, 07:56   #116
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Deci vad ca toata lumea lauda aceste anvelope revolutionare , daca sunt si atat de bune , inseamna ca vor salva multe vieti , atat timp cat se gasesc la un pret accesibil oricui . Dar despre consumul de carburant si zgomotul la rulare nu am gasit nicaieri nimic . Am tot precizat cati km fac pe saptamana, am nevoie de un nou set de anvelope . Deci in concluzie astept sa intri in posesia unui set , si sa te hotarasti cine este norocosul
Daniel_Toa is offline  
Old 18-05-15, 08:12   #117
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

N-as merge asa departe sa numesc Michelin AllSeason penal. Au modele cel putin decente. Sunt cotate mai slab decat CrossClimate pe franarea pe uscat si tractiunea pe zapada.

Pentru marimea pe care o folosesc eu, astea sunt specificatiile:
195 60 R 15 92V Consum -C- Umed -A- Zgomot -68dB-

Se intampla deseori primavara sa pleci din Bucuresti, de la 20 de grade si senin ca sa ajungi pe Valea Prahovei unde sunt 5 grade celsius si zapada 15 cm, apoi sa continui spre Brasov unde sunt 10 grade si umed pe jos. Cand in aceeasi calatorie traversezi mai multe anotimpuri si stiluri de precipitatii, CrossClimate te ajuta mult.

http://www.michelin.co.uk/tyres/mich...mTyreSegment=1
Dripci is offline  
Old 18-05-15, 09:05   #118
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Dar despre consumul de carburant si zgomotul la rulare nu am gasit nicaieri nimic .
Indicii de zgomot si eficienta consum carburant pentru fiecare dimensiune in parte sunt pe site-ul producatorului, mentionat de cateva ori mai sus.
Ca sa gasesti un review pertinent, este inca devreme. Poti lua in calcul insa ceva pareri de pe site-ul Michelin, si ceva forumuri din UK, Franta si Turcia.

Discutia a luat deja o forma repetitiva, aceleasi aspecte tehnice, logistice si economice sunt scrise, de fiecare data sub o alta forma, esentialul fiind deja atins. Toti ne dorim un set nou de anvelope, cu atat mai mult cu cat Michelin promite o acoperire a intregului an cu aceleasi ciubote + rezultate bune spre foarte bune si la franare pe ud/zapada/uscat si aderenta in aceleasi conditii. Ce iti poti dori mai mult de la un set de anvelope?

Last edited by yitzack; 18-05-15 at 09:15.
yitzack is offline  
Old 18-05-15, 09:15   #119
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Ce iti poti dori mai mult de la un set de anvelope?
Pret mic initial si raport ulterior uzura/pret bun .

Noi intoarcem anvelopele astea pe toate partile, dar va dati seama ca exista persoane care aleg anvelope strict dupa modelul profilului ? :/ Ca ala place !
Dripci is offline  
Old 18-05-15, 10:03   #120
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Pret mic initial si raport ulterior uzura/pret bun .

Noi intoarcem anvelopele astea pe toate partile, dar va dati seama ca exista persoane care aleg anvelope strict dupa modelul profilului ? :/ Ca ala place !
Am incercat sa aduc si eu in discutie de pe primele pagini aspectul asta, raportul dintre pretul de achizitie/durata de viata si eficienta rularii vara si iarna, in comparatie cu situatia cu care deja ne-am obisnuit, sa avem 2 seturi de anvelope, unul de iarna si unul de vara.

Legat de persoanele care aleg anvelope dupa modelul profilului, vezi Yokohama Parada Spec-2. Dar asta este o alta discutie
yitzack is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -