Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-04-15, 23:53   #31
BD

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Salut! Conduc un Mercedes CLK200 (W20 cu jante pe 17" "incaltata" cu Continental ContiSportContact 3 de care sunt foarte multumit, dar pe care le schimb iarna. Am avut mai multe marci de "gume" de-a lungul timpului : Kumho, Debica, Barum, Michelin, Dunlop... Rulez cam 15000 km/an cu CLK-ul, pentru ca pentru iarna (avand in vedere starea drumurilor de la noi), mai am o Suzuki Vitara cu anvelope all season. Totusi raman la parerea mea ca trebuie anvelope specifice sezonului si conditiilor meteo, adica separat iarna-vara. Avand in vedere "bruma" de experienta adunata in cei peste un milion de kilometri condusi, accept provocarea in masura in care este posibil...si sunt si foarte curios, ce-i drept=)). Drumuri bune si sa ne auzim cu bine si sanatosi!
BD is offline  
Old 10-04-15, 11:16   #32
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Am folosit pe Porsche, pt vara, in mare parte Continental, dar si Michelin Pilot Sport. Michelin mi s-au parut prea moi, intradevar pierdeau aderenta treptat dar nu am fost impresionat de performanta lor.
Acum folosesc Conti Sport 5 pe Porsche, si pt vara in opinia mea sunt cele mai bune.

Iarna si la munca circul doar cu un VW diesel, inainte un golf, acum un passat. Pentru iarna cele mai bune gume pe care le-am avut au fost Goodyear Ultragrip.

Sunt curios de performanta Michelin Crossclimate in cazul masinii de zi cu zi. Am un traseu mixt zilnic pe care trebuie sa il parcurg intr-o limita de timp, altfel intarziu la servici si cum imi place sa dorm mult..
Probabil am sa-mi cumpar un set, sunt chiar curios daca intradevar isi merita banii.
morghen is offline  
Old 10-04-15, 11:34   #33
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

[QUOTE=morghen;5792282]
Iarna si la munca circul doar cu un VW diesel, inainte un golf, acum un passat. Pentru iarna cele mai bune gume pe care le-am avut au fost Goodyear Ultragrip.

/QUOTE]

UltraGrip-uri am avut si eu pe masina iarna asta, si nu am ramas niciodata..iarna sunt bune...pe uscat..nu prea ma impresioneaza.
Acum 2 ani am avut niste AllSeason-uri GoodYear Vector 4seasons...cele mai proaste gume. Dupa un an de uz normal, toate s-au deformat in ultimul hal.
JDV is offline  
Old 12-04-15, 10:09   #34
radioman

Stock
 
radioman's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Dupa cum par ele, aceste anvelope vor sa schimbe modul cum gandim ca lucreaza cauciucurile. As fi placut surprins sa pot spune ca le-am incercat si ca au dreptate constructorii lor...

Conduc un hatchback de familie si as vrea sa particip la test, best regards!
radioman is offline  
Old 13-04-15, 22:03   #35
miupiu

Stock
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 1
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Ca tot romanul, obligat de lege, folosesc si eu 2 randuri de cauciucuri: cele de vara Continental ContiSport 3 (originale ale masinii) si iarna cu Nokian, toate pe 17".Am des drumuri afara, si pot sa va zic cu mana pe inima, ca in Ungaria de mai multe ori am fost salvat de cauciucurile de iarna.
miupiu is offline  
Old 14-04-15, 16:15   #36
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by miupiu View Post
Ca tot romanul, obligat de lege, folosesc si eu 2 randuri de cauciucuri: cele de vara Continental ContiSport 3 (originale ale masinii) si iarna cu Nokian, toate pe 17".Am des drumuri afara, si pot sa va zic cu mana pe inima, ca in Ungaria de mai multe ori am fost salvat de cauciucurile de iarna.
Daca doar legea este criteriul pentru care ai doua seturi, nu e bine... Ar fi mai corect daca ne-am da seama fiecare ca e anvelopele sunt bune pentru fiecare sezon pentru care au fost fabricate si nu invers. Sau, in cazul de fata, un set care e bun la orice.
Hondarul is offline  
Old 15-04-15, 10:17   #37
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Hai sa vedem daca ma calific...sper ca da...
Masina..Honda Legend KA9 2001/3.5 v6
Kilometri: 10000/luna(nu e o greseala...zece mii)
Prin prisma jobului, alerg foarte mult cu masina prin tara, indiferent de ore, conditii atmosferice sau starea drumurilor...
Daca se doreste o testare la limita a cauciucurilor, insotita de un feedback obiectiv pentru toate tipurile de conditii de drum, autostrada, drumuri nationale, drumuri judetene(accidentate) si foarte putin oras(ca procent)...cred ca as putea sa va ajut...
Dimensiunile actuale sunt 215/55/16, Michelin Energy Saver 93v, am greutate 1100 kg punte fata, 720 punte spate...
Anvelopele actuale sunt doar pentru deplasarea din punctul a in punctul b, fara sa am incredere in ele in conditii de stres, franarea pe ud e un cosmar, acceleratia in conditii de lipsa de aderenta o aventura...predispuse la galme la cea mai mica "groapa romaneasca"...de aceea caut o alternativa...
__________________
amadeus_and is offline  
Old 15-04-15, 14:11   #38
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Pesemne ca nu prea m-am facut inteles.

Ideea era sa incepem o discutie despre aceste anvelope de la Michelin. Si cine are o parere pertinenta despre ele (cea mai), indiferent ca e buna sau rea, primeste setul de anvelope. Ce face cu ele dupa, e treaba lui... Daca ne zice cum se comporta, cu atat mai bine!

Asadar, inca va astept la dezbaterea despre aceste gume interesante.

Ati avea incredere sa puneti pe masina un singur set care promite sa fie bun si iarna si vara?
Hondarul is offline  
Old 15-04-15, 14:29   #39
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Vorbind la subiect:

Anvelopele fiind noi si ne-existand nici un review pertinent despre comportamentul lor in diferite situatii (vara, iarna, ud, uscat, zapata, gheata, etc), nu stiu cati s-ar incumeta sa le cumpere.

Probabil, dupa cateva luni de teste, daca toate vor iesi bine, ar trebuii sa le creasca popularitatea.

Pentru un utilizator moderat al masinii personale, nu este problema schimbatul anvelopelor de la vara la iarna si viceversa.

Pentru un administrator de flota, schimbatul anvelopelor intre sezoane presupune un cost considerabil, atat financiar cat si timp, logistica, etc.

In aceeasi ideea, ar fi mult mai rentabila folosirea unui singur set de anvelope pe toata perioada anului, numai datorita reducerii costurilor de schimbare, depozitare si achizitie a 2 seturi per masina.
Dar astea sunt probleme pe care un utilizator de rand nu prea si le pune.

Toate astea daca, bineinteles, anvelopele astea isi vor dovedi si demonstra renumele si reclama..
yitzack is offline  
Old 16-04-15, 01:02   #40
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Pesemne ca nu prea m-am facut inteles.

Ideea era sa incepem o discutie despre aceste anvelope de la Michelin. Si cine are o parere pertinenta despre ele (cea mai), indiferent ca e buna sau rea, primeste setul de anvelope. Ce face cu ele dupa, e treaba lui... Daca ne zice cum se comporta, cu atat mai bine!

Asadar, inca va astept la dezbaterea despre aceste gume interesante.

Ati avea incredere sa puneti pe masina un singur set care promite sa fie bun si iarna si vara?
Daca am inteles bine din ultimul tau post, se asteapta un review bazat pe "wishfull thinking", nu pe calitati sau defecte reale ale anvelopelor... In cazul asta o sa fie cam greu de strans pareri pertinente si la obiect...
Din punctul meu de vedere de "consumator inrait" de gume...mi-as dori un set de gume de care sa nu am eu grija, ci sa aiba ele grija de mine...
Adica sa aiba un comportament neutru atat pe franare, cat si pe accelerare, stabilitate linistitoare in viraje, aderenta atat pe ud cat si pe uscat, iar daca sunt "dual purpose" sa fie in stare sa opreasca sau sa urneasca animalul atat pe asfalt inghetat cat si pe zapada batatorita sau afanata...
Pana acum am gasit toate aceste calitati doar separat, in trei seturi de gume diferite, Nokian Hakkapeliitta R2 pentru iarna, Yokohama Advan A048 pentru asfalt uscat si Vredestein Ultrac Sessanta pentru asfalt ud...()
Sunt prea optimist daca vreau toate cele trei anvelope combinate intr-una singura...?
amadeus_and is offline  
Old 21-04-15, 15:58   #41
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Astfel de compromisuri fac anvelopele all-seasons, dar care se comporta mai mult ca cele de iarna decat ca cele de vara...

Astea de la Michelin fac invers: sunt de vara si au primit punctaj maxim la franarea pe uscat si pe ploaie, dar se comporta fara probleme si pe zapada sau polei. Si cum in Romania mai mult e cald decat ninge, e ca si cum am avea niste anvelope de vara performante cu care poti merge si iarna in legalitate, fara sa ramai impotmolit...

Eu am incercat la testul acestor anvelope sa urc o rampa cu MICHELIN Energy Saver, acoperita cu zapada, si nu am reusit. Dar cu astea masina s-a simtit la fel ca si cu cea echipata cu Alpin 5 sau cele all-season care erau de la... Dunlop parca.
Hondarul is offline  
Old 21-04-15, 21:15   #42
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Deci ai aflat ce dimensiuni au ? Cum am zis pe prima pagina , detin un Golf 5 si acum fac zilnic naveta 120-140 km pe zi . Urmeaza sa schimb uleiul la motor si un nou set de anvelope ca sunt prea uzate , deci am nevoie de un set nou Dupa 1 luna de zile si 2000-3000 de km facuti imi pot spune parerea despre ele .
Daniel_Toa is offline  
Old 24-04-15, 13:08   #43
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Ati avea incredere sa puneti pe masina un singur set care promite sa fie bun si iarna si vara?
As avea incredere, mai ales daca sunt noi si gratis
Eu zic ca la iarna va fi testul lor adevarat.
morghen is offline  
Old 28-04-15, 11:33   #44
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Sa va intreb altceva: care sunt principalele situatii intalnite in traficul din Romania, atat vara cat si iarna, in care anvelopele de pe masina trebuie sa se comporte bine? Adica in ce situatie un singur set pentru tot anul trebuie sa faca faca cu brio?
Hondarul is offline  
Old 28-04-15, 19:31   #45
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Tot timpul cand sofezi, anvelopele trebuie sa faca fata cu brio. DAR, sunt doua situatii in care nu trebuie sa existe niciun compromis. Distanta de franare si aderenta. In cazul distantei de franare, nu accept niciun minus al anvelopei. Si aderenta la schimbarea directiei de mers brusc, spre exemplu la evitarea unui obstacol iminent. Pentru restul situatiilor, pot adapta stilul de mers. Daca se incing, mergi incet. Daca se uzeaza repede, le folosesti putin si injuri printre dinti. Etc. In cazul franarii de urgenta si in cazul mentinerii aderentei la schimbarea directiei de mers anvelopa trebuie sa fie top. Pe aceste doua aspecte poti construi o parere despre anvelope. Daca anvelopele nu se comporta bine in aceste doua cazuri, nici nu are rost sa discutam despre ele.
Dripci is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -