Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > Racing Code

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-14, 20:09   #481
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Dyno Brick

Vine un inspector, in control la o casa de nebuni. Il intreaba pe director ce mod de distractie au nebunii de aici:
- Aici avem multe mijloace, dar cel mai important este videoul. De abia l-am introdus si functioneaza de minune.
Curios, inspectorul vrea sa vada video-ul si ii spune directorului sa i-l arate.
Cand colo, in loc de video, vede o caramida bagata in perete.
- Ce-i asta?
- E tipul nostru de video. Noi le punem caramida la nebuni si ei se uita vreo 3 ore in continuu la ea. Asa-i ma, Mila? intreaba directorul pe un nebun de acolo.
- Da, domnu' director, da va rog sa ne schimbati azi caramida , ca pe asta am vazut-o de 7 ori...
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 17:46   #482
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

John Cooper Works + 250BHP by Racing Code
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20140207_120820.jpg
Views:	81
Size:	274.0 KB
ID:	2936460   Click image for larger version

Name:	20140207_120801.jpg
Views:	76
Size:	261.6 KB
ID:	2936461   Click image for larger version

Name:	20140207_120936.jpg
Views:	75
Size:	200.1 KB
ID:	2936462  

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 08:03   #483
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Un Opel Astra H 2006 , 1.7 CDTI 101 HP din fabrica , la ce putere poate ajunge si care ar fi costurile ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .
uragan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 08:30   #484
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

225 Euro si il crestem la cca. 130-135hp si cca. 290Nm.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 19:05   #485
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Multumesc pentru raspunsul prompt , o sa-i comunic asta amicului meu si daca se decide o sa dau de veste .
uragan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 19:32   #486
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Multumim!
Daca vrei putem discuta si depste masinile tale.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 16:27   #487
Costi_vln

Stage 4
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 237
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Sal,pt o Vectra C GTS,benzina cu 122hp stok,cam la ce putere se poate ajunge si la ce bani?Multumesc anticipat.
Costi_vln is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 18:01   #488
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

te rog sa ne trimiti pe mail o copie dupa talon si iti voi comunica exact
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 19:41   #489
aldealxndr

Stock
 
aldealxndr's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 7
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Salut. Cu softul original al mașinii ce se întâmpla? Adica ok, il schimb dar daca vreau sa ma întorc la softul original cum se procedează? Si nu ma refer la faptul ca se poate instala un soft echivalent cu originalul.
aldealxndr is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 21:02   #490
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Buna seara,

Nu stiu daca am inteles foarte bine intrebarea.
Este vr-o masina modificata de noi, careia trebuie sa-i instalam softul original? S-a intamplat ceva?
Daca se poate deschide putin ipoteza si ce se doreste ...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 21:11   #491
aldealxndr

Stock
 
aldealxndr's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 7
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Nu, dar as fi interesat sa o fac. Doar ca vreau sa știu daca softul original se păstrează in cazul in care il vreau înapoi.
aldealxndr is offline   Reply With Quote
Old 20-02-14, 06:42   #492
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Acum este foarte clar.
Da in 100% din cazuri noi pastram softurile pe care le descarcam de pe automobilele la care procedam la resoftare.
Oricand se doreste le putem monta la loc si in plus de asta avem acces la o baza de date internationala care contine si alte versiuni stock, pentru majoritatea masinilor de pe piata. Au fost cazuri in care am montat versiuni stock la masini resoftate deja de altii la cererea acestora.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-02-14, 08:41   #493
aldealxndr

Stock
 
aldealxndr's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 7
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Buna dimineata, va multumesc pntru raspuns. Este vorba despre doua masini. Prima este un audi a6 3.0 tdi versiunea biturbo de 313 cai, masina pentru care am curiozitatea daca va ajunge undeva pe aproape de ce ati postat referitor la acel audi a7. Fac mentiunea ca mai am o cunostinta cu acelasi tip de masina carein urma unei resoftari facute nu tiu exact unde (el spune Germania) are o alarma in bord care sune ca presiunea dintr-o turbina este prea mare si nu mai poate sa isi puna softul original pentru ca nu il mai are. Nu as vrea sa se intample acelasi lucru si cu masina asta.
Iar a 2-a masina este vorba despre un audi a5 3.2 fsi, care dupa cum stiti are un motor aspirat la care nu stiu exact daca se justifica doar investitia intr-un soft, sau ar trebui sa mai astept putin si sa va fac o cerere de oferta pentru o conversie intr-un twin turbo
aldealxndr is offline   Reply With Quote
Old 20-02-14, 15:37   #494
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

situatiile astea sunt sub control
1. Audi A6 BiTDi cu exceptia faptului ca avem in fata un ecu antituning si dureaza putin mai mult deblocarea nimic nu e nou sau care sa ne creeze probleme.
Dupa remapare masina trebuie sa functioneze ireprosabil, fara coduri de eroare sau alte probleme de acest gen, iar daca cumva sunt probleme putem oricand reveni la setrarea originala de fabrica. Acelasi soft, pe care il vom salva si pastra. Daca nu suntem in stare sa facem masina sa mearga bine nu incasam banii. Daca este un defect de soft, si motorul nu functioneaza corect pe langa rescrierea versiunii originale, returnam banii. Asa cum am mai subliniat: control total.
La aceste masini vom scoate negresit calutii doar ca fiind custom noi particularizam fiecare setare pe specificul fiecarei masini in parte si conform doleantelor clientului, desigur in limita fizica a posibilitatilor si a fiabilitatii.
2. Daca ni se solicita putem la masina prietenului dumneavoastra sa ii montam un soft original Audi compatibil cu seria lui de ecu, ultima versiune de soft data de Audi pentru acel model.
3. Audi A5 3.2FSI se preteaza la remapare foarte bine oferind rezultate corecte sau chiar putin peste asteptari.
Estimam o crestere de 20-25HP si 15-20Nm in conditiile scaderii de consum la utilizare normala, asteptam un raspuns mai bun la accelerare si delimitam viteza maxima.
Sigur se poate si mai mult si tunerii in general sunt pregatiti sa supraliciteze, noi insa credem ca oferta doar pentru chiptuning este cea mai rentabila investitie in acest model.
Daca totusi se vrea mult mai mult limita noastra este data de dorinta dumneavoastra si bugetul alocat.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 08:20   #495
aldealxndr

Stock
 
aldealxndr's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 7
Default Re: Chiptuning by RacingCode only custom

Trebuie sa recunosc, ca sunt cel putin curios de ce se poate face din masinile acestea. Persoana cu acel A6 este posibil sa va contacteze astazi, iar eu astept prima ocazie cu care sa am un drum la bucuresti.
aldealxndr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -