Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-08, 09:40   #916
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

In orice caz a meritat toata munca,cred ca e cel mai tare din cate se vad pe aici,inclusiv ca motorizare(cu exceptia lui Gabi FXN-U care pregateste ceva dubios acolo).
Felicitari si nu mai am cuvinte!Concediu placut!
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 22:52   #917
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

ai facut o masina care merita numai laude.e f frumoasa,o masina care atrage atentia.bravo si felicitari
daman is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 18:58   #918
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Am reusit sa mai ajung azi pe la vopsitor.Se pare ca va fi gata marti sau miercuri.
Pana una,alta,au iesit bine capetele la spoiler,cu toate ca nu prea se vede in poza asta,dar ma bucur tare ca a iesit bine capota fara umflaturile alea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 648.jpg
Views:	108
Size:	549.4 KB
ID:	557353   Click image for larger version

Name:	Picture 649.jpg
Views:	101
Size:	529.0 KB
ID:	557354  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 22:03   #919
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by daman View Post
ai Facut O Masina Care Merita Numai Laude.e F Frumoasa,o Masina Care Atrage Atentia.bravo Si Felicitari
Salutare Baietii!
Am Revenit Din Concediu,
Am Testat Masina ,un Pic Foarte Multi Km ,nu Am Facut Doar Vreo 5 600,masina Merge Destul De Bine,de La 180 Incolo Pleaca Ca O Racheta ,(asa Mai Mica)am Mers Si Cu Peste 200 Dar Drumul Pe Care Am Umblat Eu Nu E Prea Grozav Asa Ca ,in Rest Am Fost Cumintel.sincer Am Observat Ca Lumea ,si-a Intors Capul Sa Priveasca Masina,in Ungaria De Asemenea Cei De Acolo Au Privit-o Cu Admiratie.
Mai Am Cateva Zile Libere,in Care Voi Urmarii Sa Rezolv Problema Cardanului Si A Esapamentului,poate Reusesc Sa Montez Si Un Cd-player Ca Sa Am Ceva Muzica In El,(desii Mie Imi Place Destul De Mult Muzica Pe Care O Scoate Motorul).
Sa Auzim ,numai De Bine!
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 17:56   #920
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by liviumarin View Post
salutare Baietii!
Am Revenit Din Concediu,
Am Testat Masina ,un Pic Foarte Multi Km ,nu Am Facut Doar Vreo 5 600,masina Merge Destul De Bine,de La 180 Incolo Pleaca Ca O Racheta ,(asa Mai Mica)am Mers Si Cu Peste 200 Dar Drumul Pe Care Am Umblat Eu Nu E Prea Grozav Asa Ca ,in Rest Am Fost Cumintel.sincer Am Observat Ca Lumea ,si-a Intors Capul Sa Priveasca Masina,in Ungaria De Asemenea Cei De Acolo Au Privit-o Cu Admiratie.
Mai Am Cateva Zile Libere,in Care Voi Urmarii Sa Rezolv Problema Cardanului Si A Esapamentului,poate Reusesc Sa Montez Si Un Cd-player Ca Sa Am Ceva Muzica In El,(desii Mie Imi Place Destul De Mult Muzica Pe Care O Scoate Motorul).
Sa Auzim ,numai De Bine!
Salut Din Nou,
Gata,am Reusit Sa-i Schimb Toata Evacuarea,minus Galeriile De Evacuare,am Pus Inox De La Galerii Pana La Finale,
Acum Suna Ca Un Bmw"sforaitor"sper Sa Mai Si Mearga ,teava ,are Grosimea De 55mm La Interior.
Singura Problema Este Ca Am Montat Tubulatura Pe Sub Diferential,locul Original De Trecere Pentru Evacuare Fiind Prea Stramt Pentru ,conductele Astea Groase,dar Avand In Vedere Garda F Inalta Pe Care O Are Masina ,cred Ca E Ok,am Schimbat Si Cardanul,parca Nu Mai Trepideaza ,asa Tare Dar Sa Vad La Un Drum Mai Lung Cum Se Comporta.
Poze Pe Maine Cu Evacuarea.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:57   #921
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

bravo liviu!!!
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:58   #922
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by piratu_volvo View Post
Am reusit sa mai ajung azi pe la vopsitor.Se pare ca va fi gata marti sau miercuri.
Pana una,alta,au iesit bine capetele la spoiler,cu toate ca nu prea se vede in poza asta,dar ma bucur tare ca a iesit bine capota fara umflaturile alea.
vad ca si tu domnu teai apucat serios de lucrat la masinuta ta!!spor la treaba si ii sta ff bine cu noua bara si cu capota simpla.numai bine la toti!
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 16:40   #923
blondu316

Stage 3
 
blondu316's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 136
Member of:
[VW]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

ti-ai rezolvat mah problema pana la urma cu Monica ?
blondu316 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 17:32   #924
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by BMW RECHIN_66 MON View Post
vad ca si tu domnu teai apucat serios de lucrat la masinuta ta!!spor la treaba si ii sta ff bine cu noua bara si cu capota simpla.numai bine la toti!
Mersi mult.Am facut tot ce a depins de mine pana acum dar bine-nteles trebuia sa am si un pic de ghinion,vopsitorul meu este implicat in campania electorala asa ca vopsitul depinde acum de programul politic al omului si nu am ce sa fac decat sa am rabdare sa treaca toata forfota cu primariile.Noroc ca mai am o masina(a nevestei) si nu sunt chiar pe jos intre timp
P.S.Vopsita tot de el.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 594.jpg
Views:	120
Size:	570.3 KB
ID:	561225  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 00:21   #925
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by BMW RECHIN_66 MON View Post
bravo liviu!!!
SALUTARE ,CE MAI FACI NICULE,CE AI HOTARAT?
EU ,AM MAI BAGAT O SAPT DE MINCA LA RECHINUL MEU
AM REUSIT SA FAC SA MEarga aeroterma
AM FACUT VREO 3 CARDANE DAR NICI UNUL NU MERE CA LUMEA

AM SCHIMBAT EVACUAREA CU UNA PE INOX ,DAR A FOST SUPRADIMENSIONATASI NU MAI TRAGEA MASINA DE LOC
,ASA CA AM DAT-O JOS SI AM REFACUT-O CE LA A LA Z CU TEVI DE GROSIMEA DATA DE FABRICA
,MUNCA MULTA CA LA NEGRII,DAR CA SA FIE OK NU MAI E ASA DE MULT
UITE SI NISTE POZE CU ESAPAMENTUL..
AIA MAI GROASA A FOST PRIMA ,CEA PE CARE APOI AM DEMONTAT-O,ARATA CAM SF.DAR BINE CA AM REUSIT SA FAC MOTORUL SA TRAGA,SI IN PLUS ARE SI UN SUNET FAIN.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13062008(002).jpg
Views:	132
Size:	280.5 KB
ID:	562291   Click image for larger version

Name:	13062008(003).jpg
Views:	158
Size:	325.1 KB
ID:	562292   Click image for larger version

Name:	13062008(004).jpg
Views:	151
Size:	331.1 KB
ID:	562293  

LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 10:05   #926
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

La mine tot nu se misca lucrurile,dar pana una alta ia uitati-va la o lucrare in trditionalul stil sovietic.
https://www.youtube.com/watch?v=WBV1v...eature=related
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 20:14   #927
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

LIVIUMARIN @ dupa cum a zis si colegu' haifisch .. daca e sa o lasi mai jos o sa iasa super

mai pun si eu o poza cu al meu
am schimbat semnalele cu unele albe ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0004.jpg
Views:	210
Size:	207.1 KB
ID:	563576  
__________________
Baby Six
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 00:02   #928
John_Doe_cj

Stage 2
 
John_Doe_cj's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 57
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
SALUTARE ,CE MAI FACI NICULE,CE AI HOTARAT?
EU ,AM MAI BAGAT O SAPT DE MINCA LA RECHINUL MEU
AM REUSIT SA FAC SA MEarga aeroterma
AM FACUT VREO 3 CARDANE DAR NICI UNUL NU MERE CA LUMEA

AM SCHIMBAT EVACUAREA CU UNA PE INOX ,DAR A FOST SUPRADIMENSIONATASI NU MAI TRAGEA MASINA DE LOC
,ASA CA AM DAT-O JOS SI AM REFACUT-O CE LA A LA Z CU TEVI DE GROSIMEA DATA DE FABRICA
,MUNCA MULTA CA LA NEGRII,DAR CA SA FIE OK NU MAI E ASA DE MULT
UITE SI NISTE POZE CU ESAPAMENTUL..
AIA MAI GROASA A FOST PRIMA ,CEA PE CARE APOI AM DEMONTAT-O,ARATA CAM SF.DAR BINE CA AM REUSIT SA FAC MOTORUL SA TRAGA,SI IN PLUS ARE SI UN SUNET FAIN.
Ma mir ca nu mai tragea cu esapamente mai mari pt ca din cate stiu eu nu ar fii trebuit sa influenteze negativ mersul motorului (ca doar nu e motor in 2 timpi) Eu ii stiu pe mai multi care si-au pus esapamente mai mari si nu s-au plans niciunul ca nu ar mai trage ba din contra...... dar cine stie cum sunt calculate motoarele astea ....... desi ma cam indoiesc ca de la un esapament mai mare in diametru nu mai trage motorul ,tu esti cel care stie cum mergea masina cu esapamentul dinnainte, cum mergea cu cel mai mare si cum merge cu cel de acuma. Oricum spor la lucru in continuare.
__________________
SAAB 900 TURBO BLACK
John_Doe_cj is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 17:30   #929
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by john_doe_cj View Post
ma Mir Ca Nu Mai Tragea Cu Esapamente Mai Mari Pt Ca Din Cate Stiu Eu Nu Ar Fii Trebuit Sa Influenteze Negativ Mersul Motorului (ca Doar Nu E Motor In 2 Timpi) Eu Ii Stiu Pe Mai Multi Care Si-au Pus Esapamente Mai Mari Si Nu S-au Plans Niciunul Ca Nu Ar Mai Trage Ba Din Contra...... Dar Cine Stie Cum Sunt Calculate Motoarele Astea ....... Desi Ma Cam Indoiesc Ca De La Un Esapament Mai Mare In Diametru Nu Mai Trage Motorul ,tu Esti Cel Care Stie Cum Mergea Masina Cu Esapamentul Dinnainte, Cum Mergea Cu Cel Mai Mare Si Cum Merge Cu Cel De Acuma. Oricum Spor La Lucru In Continuare.
Salutare,pai Probabil Ca Daca Modifici Doar Finalele,e Ok.
Dar Daca Majorezi Si Tubulatura Asa Cum Am Facut Eu Prima Data,apare Problema Urmatoare,dupa Parerea Mea
:stii Ca Deschiderea Supapelor De Admisie Si Evacuare La Un Moment Dat Se Suprapune,daca Nu Exista O Anumita Rezistenta La Evacuarea Gazelor Arse,rezistenta Care Este Luata In Calculul Motorului,si Gazele Ies Prea Usor,pe Langa Gazele Arse Care Ar Trebuii Sa Iasa (doar Ele)iese Si O Parte Din Amestecul Proaspat,astfel Scade Cuplul, Puterea Si Apar Rateuri In Evacuare La Greu,pentru Ca O Parte Din Gazele Care Circula Prin Tubulatura De Ev. Sunt Proaspete.
Acum Mai E Un Aspect ,si Anume
Daca Majorezi Cu 1 ;2;3 Mm Poate Ca Rezultatul E Ok
Dar Eu Am Cam Sarit Calul,am Pus Tv.mai Mare In Diam Cu Vreo 15mm.
Suna Tare, Spart Si Nu Mergea.
Acum Am Refacut Tubulatura ,suna Bine ,asa Indesat, In Forja Se Simte Ca Are Vana,nu Mai Da Rateuri,am Lasat Din Tv Vechi Doar La Evacuarea Finala In Tobele De Capat.
Cu Cardanul Nu Prea Il Nimeresc,deja Am Pus Vreo 3 Si Tot Trepideaza,am Impresia Ca De Vina Ar Fi Cuplajul Din Cuciuc Cel Nou Pe Care La-m Pus,(ultimul Cardan L-am Verificat Pe Strung Si Nu Batea Mai Mult De 2 Sutimi)o Sa Mai Vad Pe Parcurs.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 18:39   #930
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

In sfarsit am adus-o si eu acasa.
Nici nu stiu cu ce sa incep.Ma bucur ca e in parcare dar cum ma asteptam de ca mi-a fost frica n-am scapat.Defecte la vopsire.Desi masina si-a capatat alura specifica de rechin din pacate la o privire mai atenta se vad toate neglijentele de la pregatire.toata speranta mea este acuma sa iasa la polish.
Pe langa astea cand sa fac poze acumulatorii descarcati.I-am pus la incarcat si am plcat la poze.Mi-a iesit cea mai scumpa sedinta foto fiindca pe drum m-am intalnit cu Politia si m-a amendat ca nu aveam permisul la mine,nu purtam centura si nu imi erau aprinse farurile.De nervi am tremurat cateva poze(sau de emotii ca e gata masina)din pacate pozitiile care imi placeau cel mai mult.Asta e.
Nu va mai plictisesc,pun pozele .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 671.jpg
Views:	120
Size:	589.2 KB
ID:	565928   Click image for larger version

Name:	Picture 672.jpg
Views:	138
Size:	606.5 KB
ID:	565929   Click image for larger version

Name:	Picture 673.jpg
Views:	106
Size:	593.8 KB
ID:	565930  

Click image for larger version

Name:	Picture 674.jpg
Views:	97
Size:	553.9 KB
ID:	565931   Click image for larger version

Name:	Picture 675.jpg
Views:	102
Size:	571.1 KB
ID:	565932   Click image for larger version

Name:	Picture 682.jpg
Views:	123
Size:	597.8 KB
ID:	565933  

Click image for larger version

Name:	Picture 691.jpg
Views:	115
Size:	585.8 KB
ID:	565934  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -