Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-07, 23:10   #316
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Si "dupa":
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 558.jpg
Views:	148
Size:	574.0 KB
ID:	249832   Click image for larger version

Name:	Picture 559.jpg
Views:	105
Size:	579.5 KB
ID:	249833   Click image for larger version

Name:	Picture 561.jpg
Views:	65
Size:	554.3 KB
ID:	249834  

Click image for larger version

Name:	Picture 566.jpg
Views:	107
Size:	618.2 KB
ID:	249835   Click image for larger version

Name:	Picture 574.jpg
Views:	76
Size:	566.9 KB
ID:	249836  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 03:20   #317
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Se vede diferanta clar, arata mult mai bine . Cum sa comportat la drum,iti atinge pe dedesubt la hopuri? Si arcul cate spire are ?Dak e totu ok ai mai putea taia o spira si ar fi 'low ride" . Ar sta perfect cu spatele !!!!

Cat despre masina ca nu ma pot abtine, de ,arata fff bine, e pe drumu cel bun !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 10:09   #318
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
1.Pai posibil sa fi avut alt motor mai mare pe masina si arcurile sa fie pt acel motor . Sau dak masina a avut din nastere motor de 1.8 sa fie schimbate arcurile cu unele de motor mai greu . Eu stiu ca suspensia difera de la motor la motor, 1.8,1.6 fiind mult mai usor decat 2.5 etc....

2. poate masina era dreapta fata spate , si cu timpu arcurile spate sau uzat si sau lasat ( persoane in spate + bagaje grele in portbagaj etc...) .Si la al meu Nissan imi statea la fel masina ridicata de fata si lasata de spate ,ca un iepure si arata naspa rau.

P.S. Dak tai din arcuri poate poti pune o poza dinainte si dupa .Bafta
eu am arcurile taiate de ceva timp; pe fata de ex sunt progresive si s-a intarint daca am taiat din ele (nu ca ar fim mai bine ca cu unele sport) si pe spate am de alta masina tot taiate si cum eraui naine sa tai sunt si acum ; si dupa o saptamana nu s-a lasat mai mult am 6 cm la baia de ulei din ziua cand am taiat pana in ziua de azi
__________________
e30 335 it
Dani_E21 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 23:24   #319
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

La mine se simte diferenta,intradevar s-a mai intarit.La condus e super,sta mai bine pe viraje,iti da senzatia ca este mai usoara de spate.
De lasat mie mi se pare ca s-a mai lasat deja de ieri pana azi,poate mi se pare dar o sa mai fac maine niste poze ca azi am ajuns tarziu acasa si era deja noapte.
Oricum,de taiat nu mai tai din ele ca nu se poate taia numai spira intreaga si ma tem ca se lasa prea jos si atunci bat amortizoarele in capat.
N am numarat cate spire are arcul,dar chestia e ca nu poti sa tai decat spira intreaga pentru ca trebuie sa-ti ramana capatul in aceeasi pozitie pentru ca numai asa se potriveste capacul arcului fiindca amortizorul nu trece prin centrul arcului si nu poate fi potrivit altfel.Imi pare rau ca nu stiu sa explic mai bine,trebuie vazut.Nu stiu daca am mai vazut asa.
Altfel,mersi de aprecieri,si mie imi place mai mult,si totusi sper sa se mai aseze macar putin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 572.jpg
Views:	74
Size:	603.8 KB
ID:	250326  
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 03:20   #320
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by piratu_volvo View Post
La mine se simte diferenta,intradevar s-a mai intarit.La condus e super,sta mai bine pe viraje,iti da senzatia ca este mai usoara de spate.
De lasat mie mi se pare ca s-a mai lasat deja de ieri pana azi,poate mi se pare dar o sa mai fac maine niste poze ca azi am ajuns tarziu acasa si era deja noapte.
Oricum,de taiat nu mai tai din ele ca nu se poate taia numai spira intreaga si ma tem ca se lasa prea jos si atunci bat amortizoarele in capat.
N am numarat cate spire are arcul,dar chestia e ca nu poti sa tai decat spira intreaga pentru ca trebuie sa-ti ramana capatul in aceeasi pozitie pentru ca numai asa se potriveste capacul arcului fiindca amortizorul nu trece prin centrul arcului si nu poate fi potrivit altfel.Imi pare rau ca nu stiu sa explic mai bine,trebuie vazut.Nu stiu daca am mai vazut asa.
Altfel,mersi de aprecieri,si mie imi place mai mult,si totusi sper sa se mai aseze macar putin.
ai taiat spire si de sus si de jos sau doar dintr-o parte?
sa intarit ca arcurile sunt progresive
si primele spire sunt mai moi
Dani_E21 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 12:13   #321
Bmw e21

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 73
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Dezmenbrez e21
id messenger : ms_03_bdd
tel. 0720.395.524
in Bucuresti este masina
Bmw e21 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 22:37   #322
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Am taiat numai de sus dar ma gandeam ca s-a mai decalit cel putin pe o portiune din cauza ca a trebuit sa-l incalzesc ca sa strang urmatoarea spira ca sa se aseze in suport.
Oricum,cred ca asa ramane.Cel putin deocamdata.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 22:50   #323
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Si astea au aparut in oras....era sa fac accident cu bascula ca m-am oprit sa le fac poze.Am uitat sa va spun ca nu mai fac tir,m-am tras mai pe langa casa ,sa mai am timp si de familion si de rechin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 575.jpg
Views:	165
Size:	548.1 KB
ID:	250705   Click image for larger version

Name:	Picture 576.jpg
Views:	87
Size:	527.6 KB
ID:	250706   Click image for larger version

Name:	Picture 577.jpg
Views:	113
Size:	614.4 KB
ID:	250707  

Click image for larger version

Name:	Picture 578.jpg
Views:	130
Size:	576.4 KB
ID:	250708  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 22-04-07, 17:30   #324
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Buna sunt nou aici pe forumul asta,am vb mai mult pe bacau!Sunt si eu posesor de bmw e21 rechin de jumatate de an!Am unele pb cu ea si sper sa gasesc un sfat bun si eventual o rezolvare aici printre cei cu adevarat pasionati de acest model!Roata stanga spate imi sta inclinata(in exter),de ce?(mentionez k amortiz fata si arcurile pe stanga is duse,ea de la sine e lasata pe stanga!)Momentan iam luat piese noi in val de 300euro(toata directia fata)care urmeaza sa le pun!Bafta baieti si va mltumesc anticipat!
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 22-04-07, 22:19   #325
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Sal.Din cat descrii nu stiu ce ar putea sa fie cu roata.Eventual sa te uiti daca nu ai ceva indoit pe acolo sau sa vezi dupa ce schimbi ce ai de schimbat pe acolo pe fata ca daca e lasata rau partea stanga s-ar putea sa-ti dea numai impresia ca iese roata in afara.Bafta si mai da un semn pe aici si tu.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 21:00   #326
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

De acuma aici o sami petrec majoritatea timpului de pe forum,pt k aici sunt advaratii pasionatide marca asta si de modelul asta!
O intrebare,k sai pun un 2.5i de urs treb sai schimb si cardanul cu grupul spate?
Mentionez k eu deja am cardanul taiat pt k am cutie de urs pe ea!
Mersi anticipat!
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 10:37   #327
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Grupul si cardanul nu trebuie sa le schimbi.Eventual sa modifici din nou cardanul daca se schimba cumva pozitia cutiei(daca trebuie sa vina mai in spate pt ca e mai lung motorul decat cel de 4 cil).Eu nu am schimbat asa ca nu pot sa-ti dau detalii dar mai sunt pe aici oameni saritori.Bafta si tine-ne la curent cu ce mai faci la masina.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 14:10   #328
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

dar nu cred k ar trebui sa schimb cardanul cu grup pt k masina din fabrica initial a avut un 2.0 sase cilindri!dar propietarul a tot schimbat motoarele pt k initial 6cil isa parut prea puternici si dupa aia vreo 2motoare 1.8 carb!asta cred k e al 4 sau al 5 motor pus pe ea!(numai la 2.3 injectie nu sa gandit marlanu sa ma bucur si eu)Bafta!
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:31   #329
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

ca sa pui motor cu 6 cilindri trebuie schimbata puntea fata si scurtat cardanu sau gasit unu de 6 cilindri
motoru oricum tre sa vina cu tot cu cutia de 6 cilindri M20 in cazul tau
Dani_E21 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 21:50   #330
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Baieti o intrebare!Din moment ce semnale albe nu gasesc in preturi rezonabile mam gandit sa le inegresc,la fel si triplele spate?Intrebarea ar fi,Oare o sa am probleme cu garda dak fak asta?Mersi anticipat!
MON-u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -