Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-07, 15:05   #301
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

[QUOTE=BMWistu';814867]"PIRATULE" la ce pret dai eleronul BBS , e cumva crapat , rupt , etc , (ca nu prea vad prin poze)
Nu este rupt,are la mijloc o tentativa de exfoliere a cauciucului dar ma gandesc ca daca se da cu niste emulsie de silicon isi revine(sau macar se mascheaza) dar nu lipseste din el.Mai pun o data poza cu portiunea aceea.Pretul e 50ron.
La combina nu stiu ce sa zic,una dintr ele o sa pun eu ca amea e gazata cu rosu(geamul)si nu e etansa si se umple de praf.Si eu am cu turometru dar nu incurca butonul ala(daca il lasi acolo nu ramane gaura)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 535.jpg
Views:	119
Size:	484.6 KB
ID:	239122  
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 15:26   #302
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by 97PEL View Post
dar tu cum stai cu tabla?
buna intrebare bamse =)))))
Spot is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 19:49   #303
ninubmw

Stock
 
ninubmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

https://forum.4tuning.ro/imagehosting...543bc2871d.jpg
Nimeni nu vrea sa cumpere.
Macar spuneti si voi ceva ... ziceti cat merita ca nu stiu cat sa cer.
ninubmw is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 01:11   #304
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by ninubmw View Post
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...543bc2871d.jpg
Nimeni nu vrea sa cumpere.
Macar spuneti si voi ceva ... ziceti cat merita ca nu stiu cat sa cer.




Tu cere cat vrei pe ea. Ceva iesit din comun nu are .Multi cumparatori (si eu) s ar bucura mai mult sa o gaseasca in starea ei "naturala" decat cu fel si fel de modificari.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 18:10   #305
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

de unde cumpar si yo suspensie sport pt E21?..... k nu gasesc la nimeni si nicaieri
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 11:15   #306
Bmw e21

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 73
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Dezmenbrez e21
Bmw e21 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 13:15   #307
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Tod3rik View Post
de unde cumpar si yo suspensie sport pt E21?..... k nu gasesc la nimeni si nicaieri
Nici eu nu am gasit,ca nu prea ma incanta ideea sa tai din arcuri.Pana la urma cred ca o sa tai totusi.Pe spate,avand in vedere ca sta destul de lasata m-am gandit sa pun arcuri heavy duty,sunt la aceeasi inaltime cu acelasi numar de spire dar cu diametrul spirei mai mare,adica mai groase.Daca pui din astea nu se mai lasa la hopuri,devine mai rigida,costa 3 mil si ceva.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 19:46   #308
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Eu cred ca s ar gasi arcuri sport , stiu cateva magazine care sigur ar aduce , dar sunt vreo 300 de E , poate si mai mult .... (toate4)

Dak nu vrei performante poti taia din arcuri. In momentul cand ai taiat din el, arcul isi pierde din rezistenta si va fi mai moale .....dar masina va arata f bine , poate asta e si scopu.

Nu mai stiu arcul ce forma avea , dak prima spira de jos este la fel ca forma cu celelalte? Parca asa era??. Dak nu e la fel , nu e recomandat sa tai ca nu se va mai aseza bine la locul lui arcul, si tinde sa se miste tot timpu , de unde vor aparea zgomote , goemetrie proasta etc...

Sper ca am fost de folos.....btw eu am taiat la o masina din arcurile de pe fata ...de fapt chiar la 2 masini....si nu e cel mai bun lucru de facut .
AAAAAAAaaa si cand tai pe o parte , pana nu tai si pe cealalta parte , nu o sa se vada diferenta.Si cam dupa 1 saptm. o sa se mai lase 1 cm.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 11:54   #309
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Eu cred ca s ar gasi arcuri sport , stiu cateva magazine care sigur ar aduce , dar sunt vreo 300 de E , poate si mai mult .... (toate4)

Dak nu vrei performante poti taia din arcuri. In momentul cand ai taiat din el, arcul isi pierde din rezistenta si va fi mai moale .....dar masina va arata f bine , poate asta e si scopu.

Nu mai stiu arcul ce forma avea , dak prima spira de jos este la fel ca forma cu celelalte? Parca asa era??. Dak nu e la fel , nu e recomandat sa tai ca nu se va mai aseza bine la locul lui arcul, si tinde sa se miste tot timpu , de unde vor aparea zgomote , goemetrie proasta etc...

Sper ca am fost de folos.....btw eu am taiat la o masina din arcurile de pe fata ...de fapt chiar la 2 masini....si nu e cel mai bun lucru de facut .
AAAAAAAaaa si cand tai pe o parte , pana nu tai si pe cealalta parte , nu o sa se vada diferenta.Si cam dupa 1 saptm. o sa se mai lase 1 cm.
arcu in nici un caz nu va fi mai moale daca tai din el
si de ce se mai lasa 1 cm dupa o saptamana?)))
Dani_E21 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 14:20   #310
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Dani_E21 View Post
arcu in nici un caz nu va fi mai moale daca tai din el
si de ce se mai lasa 1 cm dupa o saptamana?)))

Pai dak arcul are 7 spire de ex , si o anumita rezistenta la cele 7 spire , nu e normal dak i tai 1 sau 2 spire ,sa nu mai aiva aceasi rezistenta??? Crezi ca dak tai din el faci arc sport ? Incearca si tu si ai sa vezi ce se intampla .

Dupa o saptm se lasa 1 cm.......cred ca atunci se aseaza el bine , ca atunci cand pui arcuri noi pe masina , dupa cateva zile se vad exact cum vin pe masina.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 23:21   #311
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Adevarul e ca nu as vrea sa tai neaparat din ele dar nu am gasit altceva sa fie si convenabil ca pret.Avand in vedere ca eu am nevoie de asta pt aspect mai mult decat pt performanta este solutia pe care o sa o adopt(la motorul meu nu ma duc la liniute ).Ce nu inteleg eu este de ce sta asa de ridicata fata de parca ar avea inaltatoare,si la cea pe care o am pentru piese sta la fel fata ridicata de zici ca sta pe cric.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 17:55   #312
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by piratu_volvo View Post
Adevarul e ca nu as vrea sa tai neaparat din ele dar nu am gasit altceva sa fie si convenabil ca pret.Avand in vedere ca eu am nevoie de asta pt aspect mai mult decat pt performanta este solutia pe care o sa o adopt(la motorul meu nu ma duc la liniute ).Ce nu inteleg eu este de ce sta asa de ridicata fata de parca ar avea inaltatoare,si la cea pe care o am pentru piese sta la fel fata ridicata de zici ca sta pe cric.

1.Pai posibil sa fi avut alt motor mai mare pe masina si arcurile sa fie pt acel motor . Sau dak masina a avut din nastere motor de 1.8 sa fie schimbate arcurile cu unele de motor mai greu . Eu stiu ca suspensia difera de la motor la motor, 1.8,1.6 fiind mult mai usor decat 2.5 etc....

2. poate masina era dreapta fata spate , si cu timpu arcurile spate sau uzat si sau lasat ( persoane in spate + bagaje grele in portbagaj etc...) .Si la al meu Nissan imi statea la fel masina ridicata de fata si lasata de spate ,ca un iepure si arata naspa rau.

P.S. Dak tai din arcuri poate poti pune o poza dinainte si dupa .Bafta
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 19:15   #313
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Dohc16 .. zimi si mie magazinele alea kre crezi tu k aduc suspensii sport pe E21!! plss
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 21:42   #314
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Pai...inainte e acuma dar o sa pun si dupa
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 23:00   #315
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Uite ca am taiat arcurile mai repede decat ma asteptam.Azi nu am avut ce face si am taiat cate o spira din arcuri,numai fata.A mai coborat dar parca ar mai trebui.acuma nu stiu,cred ca mai astept putin sa vad o perioada.Oricum se vede diferenta si mai ales se si simte la condus.
Aici sunt poze "inainte":
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 518.jpg
Views:	124
Size:	320.5 KB
ID:	249829   Click image for larger version

Name:	Picture 520.jpg
Views:	103
Size:	326.8 KB
ID:	249830  
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -