Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

View Poll Results: Are vreo masina sanse de castig?
DA 599 73.95%
NU 211 26.05%
Voters: 810. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-11, 02:10   #1351
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Eh, totusi sunt ceva masini foarte rapide..aici includ tot ce este sub 11sec,iar o transmisie care tine 10sec/sub 10sec...este o Realizare Majora.
Avem domnu' Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) . Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"

Last edited by zGb; 19-01-11 at 02:15.
zGb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 07:18   #1352
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Transmisia mea a fost modificata schimband cateva piese esentiale.
Datorita diferentialelor de serie si a distributiei cuplului la start rupea planetarele si nu nu mai avea un comportament civilizatde 4x4.
Fiind puterea foarte mare masina incepuse sa se comporte ca si cum nu ar fi avut diferentiale autoblocante. Rotile incepusera sa se invrta aiurea fiecare de capul ei si tindeau sa patineze pe rand violent in mers chiar la viteze de 140-10km/h.
Am folosit un set de 3 diferentiale Cusco 1, 5 cai de foarte buna calitate setate pentru asfalt. Astfel am obtinut o setare mecanica cu cca 70% distributie spate 30% fata.
Deasemenea am schimbat cateva pinioane copiind cele mai bune cutii utilizate de serie in Japonia pe modelele lor.
Am schimbat la un momemt dat si comanda schimbatorului folosind una de tip secvential.

Datorita solicitarilor foarte mari cutia de viteze are nevoie de revizii dese pentru a evita accidentele mecanice.
Apar foarte repede uzuri care la masini de serie probabil ca ar aparea la 300000km.
Dar exista variante si pentru transmisie important este sa ai bani una din ele fiind aceasta:
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 08:02   #1353
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI ))))
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 13:06   #1354
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

mai sunt multe piese de montat? nu ma intelege gresit, nu vreau sa fiu tenentios, chiar sunt un fan de-al tau si chiar vreau sa iti vad masina la "lucru".

daca masina o sa faca senzatie, gandeste-te ca or sa se inmulteasca clientii, or sa capete multa incredere in racing code.

bafta cu proiectul tau.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:23   #1355
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Multumesc de intrebare.
Stadiul actual arata asa:

Se vede ca sunt multe de pus la loc, lista fiind destul de simpla dar lunga.
Imediat ce mecanic este totul gata se trece la montarea noului ECU.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 09:46   #1356
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI ))))
Daca nu ai fi atat de ingamfat sa te arunci in afirmatii nefiind in cunostinta de cauza, ar fi mai bine eu vorbesc de transmisia de pe modelul 2006+, sti-ul in speta fiind 2004-2005. Este sensibil mai slaba. Un evo ix poate doar sa viseze cu transmisia stock sa faca ce face un sti in aceleasi conditii la puteri decente. Abuzezi -> platesti. Ia loc, nota 3

ps : felicitari pt upgradeul de transmisie si spor la treaba!

Last edited by zGb; 20-01-11 at 09:49.
zGb is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 12:27   #1357
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Avem domnu' Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) . Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo
Stiam ca tine foarte bine,insa nu banuiam chiar in halul aha...buna treaba si mare avantaj(timp+finante+constanta in participare...nu astepti 3 luni sa-ti faca cosworth ce ai comandat) in orice proiect de drag sau chiar raliu.

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI ))))
Asta cred ca este doar o gluma cu care incerci sa inveselesti atmosfera...pentru ca altfel luata afirmatia,ar fi deplasata dat fiind ca Oricare proprietar de evo stie foarte bine si recunoaste ca are marele handicap al fragilitatii transmisiei stock,incepand cu diff spate.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 19:47   #1358
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Va multumesc mult pentru atentia acordata si sincer va spun ca-mi face placere sa discut cu voi.
Rugamintea mea este sa nu va lasati antrenati in conflicte de nici un fel.
As fi foarte bucuros sa impart bucuria realizarii acestui proiect impreuna cu toti de aici.
Va multumesc respectos pentru intelegere!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:15   #1359
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

speram sa o vedem cat mai repede pe strazi ''apta'' de lucru....
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 21:53   #1360
xenon_bn

Stage 3
 
xenon_bn's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 92
Member of:
[Toyota]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Noutati cu masina?
xenon_bn is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 23:16   #1361
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

GT-R alb din ignition-team te asteapta la start cand va fi gata masina ta
kickass is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 07:35   #1362
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Multumesc de intrebare!
Da sunt noutati s-a montat o parte din sistemul de alimentare si s-au modificat cateva trasee cum ar fi cel de servodirectie...
Se lucreaza, se confectioneaza piese...e in linie dreapta dar mai are ceva pana la start.
Intradevar GT-R 35-ul care performeaza acum este un adversar redutabil demn de tot respectul.
Este o masina bine lucrata, foarte rapida am vazut un abtibild cu RH-9 pe ea ceea ce probabil face sa avem cate ceva in comun.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 14:22   #1363
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

momentan nimeni nu are nimic in comun cu el!
pana acun fiind prima si singura masina de 9s cronometrata oficial din RO..
nu spun ca altii nu au potential, dar pana la proba contrarie GT-R este no.1
si sa nu uitam ca este o masina full street!

numai bine!
kickass is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 15:55   #1364
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Desigur este o masina tare, dar mai sunt masini puternice care pot cobora la acest timp si chiar mai bine.
Eu as da un exemplu din curtea noastra si ma refer la masina Autotehnica setata de Racing Code si pilotata de Paul Andronic.
Poate il contactati si-l invitati la o etapa de drag, iar pentru moment cred ca o sa puna un timp in cui care e demn nu numai de Romania. Nu stiu insa cat este interesat de asta acum.
Probabil tot noi vom avea un timp mai bun.
Oricum pe GT-R 35 apare acel abtibilt cu RH-9 care face legatura cu partenerii nostrii din Japonia.
Oricum street mi se pare o clasa ok si ar fi excelent daca nu am copia greselile altora, referindu-ma la regulament profi, street si departajarea pe grupe.
Parerea mea indiferent de regulament ca street este o clasa perfecta pentru orice masina care are dreptul legal de a circula pe drumurile publice.
Dar asta e o alta discutie lafel ca si cea pentru departajarea in clase, grupe ...
Totusi proprietarul de ce nu vine el sa discute si sa-si reprezinte interesele?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 21:08   #1365
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

proprietarul nu are timp sa isi piarda vremea discutand pe forumuri, dar asteapta la start orice masina omologata de strada!
avand in vedere ca proprietarul masinii este la ca si mine membru fondator al clubuuil ignition-team si un bun prieten... cred ca il pot reprezenta eu cu brio!
kickass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -