Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

View Poll Results: Are vreo masina sanse de castig?
DA 599 73.95%
NU 211 26.05%
Voters: 810. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-11, 06:53   #1396
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Cea mai buna gluma pe ziua de azi.
Credeam ca esti suficinet de inteligent si informat sa ma ajuti cu raspunsul pentru injectoare.
Drumul catre performanta adevarata este anevoios si costisitor, nefiind la indemana oricui crede ca poate regurgita teoreme.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 22:33   #1397
TheNight
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 53
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Credeam ca esti suficinet de inteligent si informat sa ma ajuti cu raspunsul pentru injectoare.
Drumul catre performanta adevarata este anevoios si costisitor, nefiind la indemana oricui crede ca poate regurgita teoreme.
Parca erai de parere ca discutiile trebuie sa fie constructive .....

Last edited by TheNight; 29-08-11 at 22:39.
TheNight is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 06:16   #1398
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Aceasta este si in continuare parerea mea dar nu pot sa nu observ ca exista anumite persoane care nici nu ma cunosc si-si dau cu parerea aiurea.
Crezi ca poti sa raspunzi la intrebarea legata de injectoare?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 10:16   #1399
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Se pare ca ID 2000 sunt kituri de conversie la top feed
Injector Dynamics 2000cc Side Feed Fuel Injectors
"These Kits are Top Feed Conversion Kits:
They include
-Two (2) Fuel Rails
-One (1) Injector Set "

Last edited by aleks; 31-08-11 at 00:17.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 19:17   #1400
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Multumesc pentru sfat, dar tocmai asta am urmarit sa nu am vrut sa folosesc top. Fiecare isi poate alege si-si gandeste solutia conform ...
Eu am deja injectoarele side, sunt cumparate de ceva timp, sunt chiar si montate.
Am vrut sa arat ca desi sunt oameni care se pricep la tuning si nu ma refer la tine ci in general, pot avea probleme care la prima vedere par banale insa ...
Nici nu discut de faptul ca unii nu vad diferenta si nu cunosc avantajele.

Asa cum am spus la puteri mari alimentarea este un lucru esential fara de care nu se poate face performanta.
Acest capitol primeste o atentie deosebita.

Sunt convins ca sunt foarte multi pasionati, tuneri care desi au avut pompa de benzina competenta, injectoare de capacitate mare au dat de probleme de alimentare acolo sus . Gresesc?

Nu va spun ca pana si la pompa de benzina a fost o aventura sa o pot cumpara.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 18:37   #1401
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Exclamation Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

pana la urma masina asta mai exista? nu de alta dar vad/aud ca se pregatesc masini de 1000++, alta de ~1500 cp pe la noi.
daca mai iese subaru asta, anul asta sau cota x la pariuri la anu o sa fie depasit.

nu vreau sa par rautacios, dar masina asta nu a mai vazut lumina soarelui de cativa ani, este posibil sa fie ruginita, daca nu a mai fost folosita de nspe mii ani lumina. este posibil 1/42 ca masina sa orbeasca la vazul luminii de afara!
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 21:31   #1402
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Nu-ti face griji pentru ea are cine sa-si faca si ce auzi de 1000-1500 de cai lafel au trecut prin mainile noastre.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 15:09   #1403
TheNight
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 53
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Nu-ti face griji pentru ea are cine sa-si faca si ce auzi de 1000-1500 de cai lafel au trecut prin mainile noastre.
Cand a zis 1500 hp cred ca se referea la GTR lui CZR care nu cred ca va trece in veci prin mainile voastre ....
TheNight is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 16:38   #1404
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Question Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

ca sa nu mai iasa 10000000000 de discutii, topicul asta ar trebuii pus pe pause pana cand apare ceva notabil.
unii vb la misto, altii zic lucruri traznite.
sa lasam faptele sa vb, pt ca o masina de ex:1300 cp poate fii mai inceata decat una de 1000 cp. este un exemplu fortat, dar are ceva legatura cu topicul asta. unii cai sunt pur sange arab, altii martoage. 1000 de cai subaru nu este=1000 cp nissan, asa ca hai sa vb constructiv si pe ceva palpabil, nu atatea aproximari. topicul a devenit instabil, se amesteca matematica cu fizica si chimie, dar lipseste sportul. ce ne facem fara sport vere?
makess is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 18:32   #1405
CZR

Stage 5
 
CZR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 915
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

apreciez ca unora le place sau nu le place configuratia masinilor mele,dar nu vreau sa se inteleaga iar gresit,de aia o sa ma repet pana se va retine: masinile mele le fac pt mine nu pt a dovedi ceva cuiva sau a ma intrece cu altcineva, fiecare are dreptul sa viseze sau sa faca ce vrea cu banii lui, un gtr stoc pleaca de la 11,8 pe 400m,iar subaru stoc de la 13,2 cred.
mult succes lui sebastian in proiectul lui,stiu ca se chinuie si el cum m-am chinuit eu cu audi,iar cand masina lui va fi gata sunt sigur ca va spulbera bariera celor 10 sec sfert de mila !
let the games begin
__________________
www.czr.ro
CZR is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 19:32   #1406
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Atat timp cat a mers masina a dovedit cu mine la volan performante remarcabile, chiar daca nu am un timp masurat pe sfertul de mila insa va spun ca era foarte bun. Eu il stu dar ca sa nu fac discutii pana nu este trecut pe un bon agreeat de majoritatea nu vreau sa discut despre asta.
In mod cert am invins toate masinile pe care le-am avut in paralel chiar si motocilete desi nu mi-am facut din asta un obicei.
Cu softul de strada mototcicletele de la acea vreme ma depaseau pe la 130-140 si le redepaseam peste 200 , iar cu benzina de curse dominam toata cursa pe orice distanta.
Aici aveti un exemplu de dinamica pe strada, nu e ceva regizat, nici nu stiam ca ma filmeaza era ceva spontan asa ca de 12 noaptea pe Unirii.
Masina din care se fima era un RS6 tunat si poate reusiti sa vedeti ceva pe bordul lui la finalul filmului.
https://www.youtube.com/watch?v=Zovj-M5C4B8
https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW...eature=related
Pe relitatile astea ma bazez cand discut cu voi si nu erau motoare de 600cc.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 21:50   #1407
TheNight
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 53
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Atat timp cat a mers masina a dovedit cu mine la volan performante remarcabile, chiar daca nu am un timp masurat pe sfertul de mila insa va spun ca era foarte bun. Eu il stu dar ca sa nu fac discutii pana nu este trecut pe un bon agreeat de majoritatea nu vreau sa discut despre asta.
In mod cert am invins toate masinile pe care le-am avut in paralel chiar si motocilete desi nu mi-am facut din asta un obicei.
Cu softul de strada mototcicletele de la acea vreme ma depaseau pe la 130-140 si le redepaseam peste 200 , iar cu benzina de curse dominam toata cursa pe orice distanta.
Aici aveti un exemplu de dinamica pe strada, nu e ceva regizat, nici nu stiam ca ma filmeaza era ceva spontan asa ca de 12 noaptea pe Unirii.
Masina din care se fima era un RS6 tunat si poate reusiti sa vedeti ceva pe bordul lui la finalul filmului.
https://www.youtube.com/watch?v=Zovj-M5C4B8
https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW...eature=related
Pe relitatile astea ma bazez cand discut cu voi si nu erau motoare de 600cc.
Daca pe filmele alea 2 te bazezi tu ... mai bine puneai cursa cu ONO ...
Dar in orice configuratie masina ta nu cred sa fi facut sub 11 ... totusi acum avem si noi posibilitatea sa vedem ce inseamna masina de 10 sec ... ca sa nu zic de 9 sau 8 ....
Una peste alta GTR lui CZR va fi din alta lume ... la clasa street nu cred sa aiba rival prea curand .. sa vedem daca va avea rival si la general ...
TheNight is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 21:55   #1408
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Discutia ramane deschisa, mereu am plecat cu sansa a doua.
Oricum eu nu fac masina pentru o cursa anume, fac masina pentru mine, pentru placerea mea si daca totul este facut asa cum trebuie rezultatele nu vor intarzia nici de aceasta data.
In privinta masinilor destinate special competitiilor avem parteneri, colaborand la dezvoltarea unor proiecte de top pe fiecare ramura automobilistica ce tine de viteza.
Unele au confirmat deja altele urmeaza sa faca asta, iar la finalul anului o sa primiti bilantul. In mod cert numele firmei pe care o reprezint are sa fie legat de podiumul fiecarei clase importante fie ca este competitie din zona FRAS fie ca este din zona Drag Racing.
Intre timp, adica dupa stadiul in care era masina la ora acelor filmulete puterea a crescut considerabil, doar ca nu am pus accent pe filmari, dar cine trebuie sa cunoasca deja stie asta .

Multumesc pentru incurajare si sprijin!

Last edited by SEBASTIAN; 22-09-11 at 22:04.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 07:47   #1409
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Discutia ramane deschisa, mereu am plecat cu sansa a doua.
Oricum eu nu fac masina pentru o cursa anume, fac masina pentru mine, pentru placerea mea si daca totul este facut asa cum trebuie rezultatele nu vor intarzia nici de aceasta data.
In privinta masinilor destinate special competitiilor avem parteneri, colaborand la dezvoltarea unor proiecte de top pe fiecare ramura automobilistica ce tine de viteza.
Unele au confirmat deja altele urmeaza sa faca asta, iar la finalul anului o sa primiti bilantul. In mod cert numele firmei pe care o reprezint are sa fie legat de podiumul fiecarei clase importante fie ca este competitie din zona FRAS fie ca este din zona Drag Racing.
Intre timp, adica dupa stadiul in care era masina la ora acelor filmulete puterea a crescut considerabil, doar ca nu am pus accent pe filmari, dar cine trebuie sa cunoasca deja stie asta .

Multumesc pentru incurajare si sprijin!
Scuze ca ma bag , chiar nu este treaba mea si nici nu sunt in masura ( nu am nici o masina tare de drag ) dar cand Sebastian si Daniel aveau masini tari noi majoritatea cand vedeam o masina de 200 - 250 cp parca il vedeam pe Dumnezeu , ei in 2005 - 2006 aveau masini de minim 500 - 550 Cp .
Va amintiti cand au fost cursele de la Casa Poporului in 2005 si Daniel a venit cu Lamborghini Gallardo si Subaru Impreza ca nu prea a avut adversar pe acolo , amintiti-va ce masini erau la start si faceti-va o idee .
Iar in cursa cu Daniel daca nu ma insel Sebastian a pierdut la limita , cu Porsche-ul lui Daniel am mers si va pot spune ca era drac , drac impielitat .
Fiecare isi face masina cand poate , cum poate in functie de finante chiar nu trebuie sa explice nimanui , asadar nu vad de ce unii dintre voi trag la raspundere oamenii care au avut masini tari la vremea lor cand voi nu aveti nici o masina tare de drag ( aici ma refer la o masina tare de 12s minim ) .
Carcotasi vor exista intotdeauna fie ca va merge bine sau rau , asadar nu prea are rost sa va agitati rau cu ei .
V-am salutat !
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 20:08   #1410
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Acel Subaru albastru este al lui Andrei Tentean eu nu am pierdut.
Ulterior acel STI a ajuns 11.7 folosint motor stock, doar ca al meu era mult mai puternic insa necronometrat oficial, sau mai bine zis cu un timp luat intr-o competitie pt ca timpi oficiali inca nu avem.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -