Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-12-10, 21:05   #16
Dark Side
Colectionar Machete

Stage 5
 
Dark Side's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,305
Member of:
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

M-am gandit sa scriu si eu ce inteleg prin cea mai frumoasa... eu inteleg ca cea mai frumoasa este o macheta care reproduce o masina frumoasa dar care are si detalii frumoase... adica o lada nu o sa fie in vecii vecilor frumoasa chiar daca o sa aiba detalii de cmc.
Si cu pozele: Atat timp cat se poate vedea in poza ce trebuia sa se vada (sunt acele poze care sunt focusate gresit...) e totul ok (pentru mine)
__________________
Corvette Racing Fan

~~~" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."~~~
J.F. Kennedy
Dark Side is offline  
Old 12-12-10, 01:53   #17
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by Dark Side View Post
M-am gandit sa scriu si eu ce inteleg prin cea mai frumoasa... eu inteleg ca cea mai frumoasa este o macheta care reproduce o masina frumoasa dar care are si detalii frumoase... adica o lada nu o sa fie in vecii vecilor frumoasa chiar daca o sa aiba detalii de cmc.
Si cu pozele: Atat timp cat se poate vedea in poza ce trebuia sa se vada (sunt acele poze care sunt focusate gresit...) e totul ok (pentru mine)
Nu te mai lua de Lada.

Oricum ai da-o nu-i poţi împăca pe toţi, oricât de frumoasă ar fi macheta pentru tine, cel mai mult contează la un pool ce-i place majorităţii votanţilor, degeaba participi tu cu fotografii clare trase din unghiuri care să avantajeze şi macheta şi tot dacă nu se încadrează în cerinţele publicului. Aceasta ar fi o situaţie în care te revolţi cu atât mai tare cu cât îţi plăcea macheta de mult, pentru că acest subiectivism te face să capeţi încredere, de aceea depinde şi de cum vrei să faci fotografiile. Deci în principiu fiecare ar putea să participe cu fotografii care i se par lui mai atrăgătoare pentru a-şi avantaja macheta, nu putem veni cu păreri subiective şi să-i obligăm să facă toţi acelaşi tip de fotografii. Singurele poze care trebuiesc excluse sunt cele cu focalizarea pe dinafara, în schimb atâta timp cât subiectul se vede cum trebuie, depinde de posesor în ce fundal încadrează macheta sau cât de artistică vrea să facă fotografia, pentru a-şi mări şansele în captarea atenţiei publicului.
sergini0 is offline  
Old 12-12-10, 11:44   #18
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by sergini0 View Post
Nu te mai lua de Lada.

Oricum ai da-o nu-i poţi împăca pe toţi, oricât de frumoasă ar fi macheta pentru tine, cel mai mult contează la un pool ce-i place majorităţii votanţilor, degeaba participi tu cu fotografii clare trase din unghiuri care să avantajeze şi macheta şi tot dacă nu se încadrează în cerinţele publicului. Aceasta ar fi o situaţie în care te revolţi cu atât mai tare cu cât îţi plăcea macheta de mult, pentru că acest subiectivism te face să capeţi încredere, de aceea depinde şi de cum vrei să faci fotografiile. Deci în principiu fiecare ar putea să participe cu fotografii care i se par lui mai atrăgătoare pentru a-şi avantaja macheta, nu putem veni cu păreri subiective şi să-i obligăm să facă toţi acelaşi tip de fotografii. Singurele poze care trebuiesc excluse sunt cele cu focalizarea pe dinafara, în schimb atâta timp cât subiectul se vede cum trebuie, depinde de posesor în ce fundal încadrează macheta sau cât de artistică vrea să facă fotografia, pentru a-şi mări şansele în captarea atenţiei publicului.
Pai asta zic si eu. Eu in vreo 2 poze nu-mi dau seama daca e o macheta maisto sau cmc. In fine. Subiect inchis pt. mine
steaua23 is offline  
Old 12-12-10, 21:20   #19
aokimare

Stage 5
 
aokimare's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,291
Member of:
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

am citit tot si trebuie sa fiu de acord cu Radu....

frumusetea e in ochiul privitorului....e tot ce conteaza....

va dau un exemplu....are oarecare legatura - diferenta fiind ca nu e vorba de poze iar masinile sunt reale..

Acum vreo 2 ani am organizat la Cluj Transilvania Tuning Days....unde s-a votat cea mai cea masina tunata din cadrul expozitiei...cine a votat?? oricine a cumparat bilet de intrare...adica de la oameni din domeniu pana la bunicutze si neveste...ce stiau ei despre tuning??? nimic

Erau in expozitie masini de 5000 Euro dar si masini de 80.000 euro - chestie care nu prea a contat....si in final a fost perfect......desi au fost multi carcotasi care au criticat modul de votare, dar pana la urma tot ce conteaza este cum percep altii "creatia ta"..

La fel e si aici ....daca mie imi place o macheta Lada nu vad de ce nu as vota-o...chair daca in concurs este si un Ferrari....
__________________

ORICINE VREA CEVA CU MINE POATE SA MA SUNE
DACA NU RASPUND POATE SA INCERCE DIN NOU
0722277200

Machetele mele
aokimare is offline  
Old 13-12-10, 20:32   #20
promo
Colectionar Machete

Stage 5
 
promo's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,987
Member of:
[Colectionar Machete]
[PEUGEOT]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

teoretic cea mai frumoasa macheta 2010 ar trebuie sa fie produsa in 2010 , dar nu prea e cazul pe acest forum ca ar fi pre restrictiv concursul.

daca punctul de mai sus nu se poate ,macar pozele sa fie postate pe thread in anul 2010... daca nu ma insel sunt cateva poze mai vechi.

dar asta e doar teorie...asa ca sa lasam totul asa cum e...
__________________

contact : 0722.638.114
promo is offline  
Old 19-12-10, 17:48   #21
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Mai e mai putin de o zi pana expira termenul acordat pentru inscrierea machetelor si observ ca sunt foarte putini concurenti .
Hai cu tupeu ca stiu destui ce au machete bune si nu s-au inscris !
__________________
steaua23 is offline  
Old 19-12-10, 17:57   #22
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Mai e mai putin de o zi pana expira termenul acordat pentru inscrierea machetelor si observ ca sunt foarte putini concurenti .
Hai cu tupeu ca stiu destui ce au machete bune si nu s-au inscris !
Stai sa vezi si cand vor aparea raritatile! Aveam un R32 special pregatit pentru un concurs ca asta, insa nu am acces....
model collector is offline  
Old 19-12-10, 18:11   #23
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Concursurile sunt accesibile doar celor din grupul "Colectionar machete". Dupa discutiile de anul trecut s-a realizat sectiune separata tocmai pentru a evita problemele.
Conditiile aderarii in usergroup sunt afisate in topicul dedicat, sunt multi useri care ar merita sa fie in grup, e decizia lor daca vor sa adere la el sau nu.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 19-12-10, 20:07   #24
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Concursurile sunt accesibile doar celor din grupul "Colectionar machete". Dupa discutiile de anul trecut s-a realizat sectiune separata tocmai pentru a evita problemele.
Conditiile aderarii in usergroup sunt afisate in topicul dedicat, sunt multi useri care ar merita sa fie in grup, e decizia lor daca vor sa adere la el sau nu.
Da, stiam de asta. Insa mie unuia nu mi se pare buna ideea ca aderarea sa fie conditionata de prezentarea colectiei pe forum, in conditiile in care au aderat si useri care nu prezinta tocmai machete in topicurile personale. Ma refer la HW, etc., nu intelegeti altceva.
model collector is offline  
Old 19-12-10, 20:29   #25
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by model collector View Post
Da, stiam de asta. Insa mie unuia nu mi se pare buna ideea ca aderarea sa fie conditionata de prezentarea colectiei pe forum, in conditiile in care au aderat si useri care nu prezinta tocmai machete in topicurile personale. Ma refer la HW, etc., nu intelegeti altceva.
Si Hotwheels,matchbox,siku si alte "jucarii" din astea la scari mici care nu sunt chiar niste machete. Fac parte din aceeasi "oala" cu cele 1:12-1:200 si cele High-End cu sume de mii de euro.

Die-cast toys and models come in various scales, the most popular ones being:
1:12 scale - Very large models usually about 14 or 15 inches long often targeted at adults who are more into serious collecting and high detail. These models are generally much more expensive than the 1:18 models.
1:18 scale - Large models usually about 7 or 8 inches long, often targeted at adults
1:24 scale - Similar to G scale Nascar Cars,which are 1:22.5 scale, extremely popular in America
1:32 scale - Intermediate size most common for vintage cars and model tractors.
1:36 scale - Also made from Maisto, Kinsmart and Welly
1:43 scale - made popular by Dinky and Corgi, the most popular scale with model car collectors internationally -
1:48 scale - aircraft sold in this scale to match plastic model kits
1:50 scale - trucks, buses, construction equipment, promotional models, military vehicles
1:55 scale - used by Siku and the Disney-Pixar Cars Die-Cast Line by Mattel
1:60 scale - the scale of the immensely popular pre-war and post-war military vehicles series by Dinky Toys (including military Dinky Supertoys)
1:64 scale - popular for farm models and American model trucks. Matchbox, Hot Wheels and model Nascar cars are nominally this size.
1:72 scale - A growing scale for military die-cast AFVs
1:76 scale - highly detailed mainly British buses and lorries such as those by EFE and Corgi OOC, and Trax Models in Australia - same as OO scale model trains
1:87 scale - One of the smallest in scale products widely available in the markets. - same as H0 scale model trains



Astea tot machete se numesc .

Last edited by DrifterGT; 19-12-10 at 20:31.
DrifterGT is offline  
Old 19-12-10, 20:49   #26
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Wow!!! multumesc ,chiar nu stiam! Te rog, cine trebuie sa priceapa ce am vrut sa spun intelege si fara sa ne amintesti tu cate scari sunt si care sunt machete si care nu. Apreciez totusi efortul.
model collector is offline  
Old 19-12-10, 21:10   #27
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
...
Die-cast toys and models come ...
Pana la urma fiecare apreciaza "obiectele" din colectia personala cum vrea.
steaua23 is offline  
Old 19-12-10, 21:24   #28
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Pana la urma fiecare apreciaza "obiectele" din colectia personala cum vrea.
Asa este, fiecare intelege ce vrea. Totusi deodata ce se incadreaza in regulamentul de aderare la usergroup... eu nu am nimic impotriva. Fiecare voteaza ce ii place si ce vrea. Poate un colectionar de HW are gusturi mai bune la machete decat unul ce colectioneaza 1:18.

Si totusi ma intreb ca din cati colectionari suntem cum de sunt asa putine persoane care au participat la acest event ?

Last edited by bmwh548; 19-12-10 at 21:45.
DrifterGT is offline  
Old 19-12-10, 21:26   #29
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Asa este, fiecare intelege ce vrea. Totusi deodata ce se incadreaza in regulamentul de aderare la user grup... eu nu am nimic impotriva. Fiecare voteaza ce ii place si ce vrea. Poate un colectionar de HW are gusturi mai bune la machete de cat unul ce colectioneaza 1:18.

Si totusi ma intreb ca din cati colectionari suntem cum de sunt asa putine persoane care au participat la acest event ?
Putine sanse de castig...
2010 is offline  
Old 19-12-10, 21:30   #30
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
Putine sanse de castig...
Chiar slaba participarea fata de anul trecut. Sincer ma asteptam sa vad minim cate 15 variante la fiecare din "probe".
steaua23 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -