Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-12-10, 15:44   #46
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Am vrut sa postez azi dimineata o explicatie pentru faptul ca anumiti useri inscrisi nu se regasesc in poll-uri, dar eram prea obosit asa ca o fac acum.
In primul rand vreau sa mentionez ca regulamentul inscrierilor a fost discutat in cadrul echipei de moderatori si in linii mari e acelasi regulament de anul trecut.
In al doilea rand imi asum si eu o parte din vina pentru ca nu am avut timp sa verific pozele din timp, dar in perioada asta e mai greu cu timpul liber.

Mdeci...toti userii cu probleme au fost instiintati ieri pe mesageria privata in legatura cu pozele. As fi putut sa nu fac asta, dar am vrut sa incerc sa impac pe toata lumea (imposibil evident) asa ca i-am rugat sa imi trimita pe mail pozele la rezolutia minima. E vorba de 8 useri (daca e nevoie ii nominalizez, dar cred ca nu e necesar). Doar 4 din ei au raspuns in timp util la mesaje si din pacate doar unul din ei a avut poze la rezolutia minima specificata.
Inteleg punctul de vedere al celor cu care am discutat, insa desi pozele postate de ei erau clare rezolutia era prea mica. S-au tolerat abateri de cativa pixeli (spre exemplu 1000*665 in loc de 1024*768 ), dar pozele sub 800*600 au fost eliminate din start.


In alta ordine de idei: participantii vor vedea ca am modificat putin textul postarilor. Nu am modificat in niciun fel sensul, nu am eliminat nimic din descrieri, doar am vrut sa compactez posturile in asa fel incat votantii sa nu strice mouse-urile dand scroll la zeci de linii de text si poze.
__________________

Last edited by bmwh548; 26-12-10 at 15:48.
bmwh548 is offline  
Old 26-12-10, 19:53   #47
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Majoritatea pozelor eliminate erau peste media concursului. Erau suficient declare la 800x640 sau cat naiba erau, dar pana la urma e si vina lor ca nu au citit reglumanetul care era destul de clar.
Totusi, eu as fi acceptat si pozele asa cum era sau macar le dadeam un resize, nu de alta dar oricum sunt putini participanti ...
__________________
steaua23 is offline  
Old 27-12-10, 00:51   #48
aokimare

Stage 5
 
aokimare's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,291
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

eu eram unul dintre cei in cauza...

dupa cum ziceam...poza la rezolutie mare nu am....DAR...
eu am facut pozele mici tocmai pentru a nu umple serverul...fiind vorba de postari normale de zi cu zi....dar nu e important asta....

ideea cu pozele de a fi la o rezolutie anume - e cam trasa de par....inteleg daca facem calendar si avem nevoie de poze tip....

sunt multi care folosesc "crop" pentru a scoate mai bine in vedere macheta...si asa iese o rezolutie atipica...

dar din nou nu are importanta.....ideea e urmatoarea: orice poza se poate mari sa ajunga la "rezolutia" din regulament - care e de fapt o dimensiune...

ptr a avea o poza buna vorbim de altceva - si anume de pixeli raportati la suprafata....adica o poza 800x600 la 300 dpi este MULT MULT mai buna decat un 1024x768 la 72 dpi...asa ca tragem urmatoarea concluzie:

excesul de zel nu-si are rostul....orice poza ar fi - daca e buna putea sta in concurs fara probleme....
nu cred ca votantii s-ar fi incurcat in dimensiuni.....

daca se vroiau poze clare - era nevoie a fi specificata si rezolutia...
am atasat o poza 1024x768 - asta ar fi intrat in concurs??

e conforma cu regulamentul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logo.jpg
Views:	72
Size:	67.3 KB
ID:	1796589  
__________________

ORICINE VREA CEVA CU MINE POATE SA MA SUNE
DACA NU RASPUND POATE SA INCERCE DIN NOU
0722277200

Machetele mele

Last edited by aokimare; 27-12-10 at 00:55.
aokimare is offline  
Old 27-12-10, 01:12   #49
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Toate machetele inscrise in concurs sunt prezentate pe forum asa ca le stim aproape toti
Si eu am gresit la poze dar nu sunt asa mare cunoscator si am crezut ca da bine daca la un loc cu macheta pun si un poster ceva plus ca fac poze cu o saracie de telefon...atat pot eu si astea sunt posibilitatile si nu am pretentia de a castiga ceva
2010 is offline  
Old 27-12-10, 02:49   #50
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

steaua23: regret ca am fost nevoit sa exclud din concurs unii inscrisi pentru ca machetele lor erau chiar interesante si ar fi meritat cu prisosinta sa faca parte din poll-uri.

aokimare: evident ca poza respectiva nu ar fi intrat in concurs pentru in regulament se specifica:
"- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ-1024*768".

2010: eu unul nu am vazut probleme cu pozele tale, nu esti singurul care a participat cu poze facute cu telefonul. Atata timp cat sunt clare prea putin conteaza cu ce sunt realizate. In regulament nu se specifica nimic la capitolul "fundal", fiecare user incearca sa incadreze macheta in decorul pe care il crede mai bun.


Nu sunt un mare mester la capitolul fotografii, dar mi-a trecut prin cap partea cu resize pana la dimensiunea din regulament. Chiar am vorbit cu cineva care are ceva experienta la capitolul poze si am intrebat daca nu se poate da resize pana la rezolutia respectiva; mi s-a spus ca se poate, dar pozele vor fi blurate (in ceata).



Si acum punctul meu de vedere (ca simplu user): cu cat rezolutia scade cu atat scad si posibilitatile de a sesiza anumite detalii ale machetei. Atunci cand imaginile fac parte dintr-o prezentare ampla (cu 12 poze/macheta sau chiar mai multe) rezolutia nu e un impediment, dar atunci cand regulamentul te limiteaza la 2 poze/macheta cred ca e mai bine sa urci fotografii la rezolutie mare. In felul acesta cei interesati sa voteze pot observa cu lejeritate detaliile care fac diferenta dintre jucarii si machete si pot alege in consecinta.
bmwh548 is offline  
Old 27-12-10, 02:52   #51
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Eu fiind fotograf , toate pozele originale merg pe CD-uri şi īmi ţin īn PC poze cu size 800 sau cāt dau acolo ca să le urc mai repede pe forumuri , siteuri cānd am nevoie şi să am dreptul la copyright ...la acest concurs cu un regulament aparte am fost īnştiinţată să trimit poze conform regulamentului dacă nu , nu voi mai participa ...aşa că am renunţat singură ( nu vă mai bateţi capul )

Dacă făceam poze cu mobilul sau ultimul jaf de cameră probabil că era mai bine dar aşa după ce că se văd toate detaliile posibile ( tot nu este bine ) eh....noi să fim sănătoşi , pānă la urmă nu se cāştigă nimic ...se fac doar nervi că deh ....sunt nişte reguli aparte
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline  
Old 27-12-10, 02:58   #52
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Claudia decizia de a te retrage iti apartine. Asa cum ai respectat regulamentul anul trecut puteai sa o faci si anul acesta.
bmwh548 is offline  
Old 27-12-10, 03:24   #53
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Claudia decizia de a te retrage iti apartine. Asa cum ai respectat regulamentul anul trecut puteai sa o faci si anul acesta.
După cum ţi-am spus şi pe mess dar se pare că nu īnţelegi NU ŢIN ĪN PC POZELE ORIGINALE ....tot ce īnseamnă poză la mine īn PC este la aceelaşi size ca al pozelor urcate pentru concurs ...Că sunt poze cu machete , că sunt poze cu maşini sau mai ştiu eu ce , toate sunt la fel Dacă aş ţine TOATE pozele care le am ar trebui să am 3 calculatoare ... Am īnţeles că nu ai vrut īn acest minunat concurs poze de tip colaj , l-am rugat pe Manu să mi le schimbe şi aia a fost dar acum vii pe ultima sută de metrii să zici că nu-ţi convin nişte poze care se văd PERFECT la un size de 800 īn loc de 1000 e patetic sincer Puteai să treci cu vederea dar nu ai vrut şi m-ai lăsat cu Porschele la concursul stock 1.18 care şi la ăla nu aveam poze conform regulamentului...şi mă rog de ce ? Dacă nu se vedeau machetele īn poze ziceam dar sincer şi cu mobilul dacă le făceam la fel de bune īmi ieşeau Acum faptul e consumat şi sinceră să fiu nu ştiu de ce mă mai agit , poate doar din cauza situaţiei ....dar nu mă ajută cu nimic ...am uitat că răutatea e nambăr uan
DTH is offline  
Old 27-12-10, 09:10   #54
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Desi nu sunt implicat in concurs as vrea sa spun ca nici mie nu mi se pare ok o impunere pentru rezolutia pozelor. Va pot arata poze la 800 care dau clase la multe din pozele cu 1000 sau peste de prin thread-uri. Asadar, trebuia sa se puna accent pe calitatea pozelor, nu pe dimensiuni.
model collector is offline  
Old 27-12-10, 11:55   #55
aokimare

Stage 5
 
aokimare's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,291
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

parca vorbim alta limba

rezolutia unei poze e altceva

voi vorbiti de 100 si 800 si alte chestii...acelea sunt dimensiuni!!!!!!!!!

nu conteaza dimensiunea daca o poza e la o rezolutie buna - adica asa numitul DPI...adica dots per inch...adica puncte pe inch....

cine a facut regulamentul nu cunoaste nimic despre chestiile astea si de aceea s-a creat confuzia...toti cred ca o dimensiune de 1000 de draci inseamna calitate...NU E CORECT....

uitati-va la poza pusa mai sus...e fix 1024x758

deci?????
aokimare is offline  
Old 28-12-10, 11:32   #56
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Eu vazusem initial regulamentul, dar pana a pus pozele, dupa multe zile, am uitat complet. De obicei postez cu 800 ca dimensiune principala. Oricum, daca s-a vrut o imbunatatire a calitatii prin impunerea dimensiunilor de 1024, e un fail lamentabil.

Aokimare are si el dreptate...
ciprian_f is offline  
Old 03-01-11, 01:05   #57
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Sorry de raspunsurile intarziate, zilele astea am fost cam ocupat.

Claudia: renunta la atitudinea asta, nu te ajuta deloc. Daca acelea sunt singurele tale argumente atunci lasa-i pe cei care pot discuta rational sa continue conversatia.
Horia: ti-am mai raspuns o data referitor la poza respectiva.


Pentru concursurile viitoare vom incerca o revizuire a regulamentului, vom vedea la momentul respectiv ce si cum.
bmwh548 is offline  
Old 03-01-11, 03:57   #58
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Sorry de raspunsurile intarziate, zilele astea am fost cam ocupat.

Claudia: renunta la atitudinea asta, nu te ajuta deloc. Daca acelea sunt singurele tale argumente atunci lasa-i pe cei care pot discuta rational sa continue conversatia.
Horia: ti-am mai raspuns o data referitor la poza respectiva.


Pentru concursurile viitoare vom incerca o revizuire a regulamentului, vom vedea la momentul respectiv ce si cum.
Ce atitudine ? Am o atitudine foarte normală şi cred că ţi-am vorbit frumos şi nu ţi-am zis nimic deranjant ..doar ţi-am explicat ceva ce tu nu ai īnţeles Să mă repet la capitolul atitudine , asta sunt eu , nu īţi convine ...nu mă băga īn seamă cred că am discutat foarte raţional īn această conversaţie , ba mai mult , eu am dat nişte explicaţii pe tema pozelor că au fost destul de aberante regulile la acest concurs ...dar nu mai contează acum , faptul e consumat şi nici īnainte nu a contat foarte mult pentru mine ...eu mi-am exprimat punctul de vedere ...care văd că şi ăsta te deranjează ...īmi pare foarte rău pentru tine dar nu am să mă schimb pentru ( tine ) mai ales īn cazul acestor circumstanţe care s-au rezumat doar la nişte explicaţii
DTH is offline  
Old 03-01-11, 10:52   #59
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Cand se inchid "urnele" de la concursul de final de an ?
steaua23 is offline  
Old 03-01-11, 10:58   #60
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

This poll will close on 25-01-11 (scrie deasupra scorului) , ora depinde, unele se inchid la 1:00, la 2:00, altele la 2:30, altele la 3, pentru ca nu toate au fost facute in acelasi timp
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -