Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-12-10, 19:28   #1
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Wink Discutii despre inscrieri concursuri 2010

La concursul pt. cea mai frumoasa macheta 1:18 au aparut cateva poze (reusite sau nu, dupa preferinta) in care macheta trece pe planul 2. Sunt poze intunecate in care se vad doar parti din macheta ... dupa care nu iti poti face o idee clara despre calitatea / frumusetea ei. Daca era concursul pentru cea mai buna poza, nu ziceam nimic, dar asa mi se pare unpic aiurea sa prezinti "frumusetea" unei machete in niste poze in care vezi doar 40% din respectiva "jucarie".

A 2-a chestie. Se voteaza cea mai frumoasa macheta, adica cea mai buna ? Sau cum ? Presupun ca o macheta nu poate fi frumoasa daca are lufturi mari, nu respecta realiatea ... etc. Zic si eu ...
__________________
steaua23 is offline  
Old 08-12-10, 19:38   #2
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Mai clar de atat nu pot face regulamentul pentru inscrieri:

"- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ- 1024*768;"

Cine a inteles bine, cine nu isi asuma consecintele (care probabil vor consta in lipsa voturilor).

Cat priveste frumusetea exista o zicala: "Frumusetea e in ochiul privitorului". Fiecare voteaza ce-i place.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 08-12-10, 19:43   #3
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Mai clar de atat nu pot face regulamentul pentru inscrieri:

"- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ- 1024*768;"

Cine a inteles bine, cine nu isi asuma consecintele (care probabil vor consta in lipsa voturilor).

Cat priveste frumusetea exista o zicala: "Frumusetea e in ochiul privitorului". Fiecare voteaza ce-i place.
Nu am zis ca nu sunt clare pozele, in sensul ca au fost facute slab. Ele sunt ok, dar nu sunt potrivite pentru concus, iar persoanele ce le-au facut au dovedit ca pot face si poze in care machetele sa fie vizibile in totalitate.
Ma repete, pentru un concurs artistic erau ok, dar pentru unul in care vrei sa prezinti detaliile unei machete ...
steaua23 is offline  
Old 08-12-10, 19:50   #4
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Nici eu nu ziceam ca pozele sunt neclare, doar ca nu se observa detaliile care fac diferenta dintre machete si jucarii. A fost alegerea lor sa posteze anumite poze. Atata timp cat ele nu incalca regulamentul elaborat pentru topicurile de inscrieri, nu pot interveni in niciun fel.

Si ca sa mai raspund unei intrebari (Calin001 parca ridicase problema): am stabilit o limita de 2 poze/macheta pentru ca din discutiile avute cu ceilalti moderatori am inteles ca e foarte greu sa realizezi poll-urile daca numarul de poze e mare si astfel ar fi putut interveni intarzieri mari in afisarea topicurilor. In functie de cum se vor "desfasura ostilitatile" in realizarea topicurilor de votare anul acesta poate pe viitor vom mari limita.
bmwh548 is offline  
Old 08-12-10, 20:05   #5
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

pe langa faptul ca cele doua poze ale mele sunt cam intunecate-imi cer scuze!-nu stiu sa editez poze, dar ma voi stradui pe viitor as avea si eu doua intrebari legate de concursuri:
1.Care este data limita la care se mai pot inscrie machete in concurs?
si
2.Cand se vor afisa rezultatele, sau cand vom vota?
FED express is offline  
Old 08-12-10, 20:10   #6
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Data limita pentru inscrieri e trecuta in regulament: 20.12.2010. Pollurile vom incerca sa le facem cat mai repede dupa inchiderea topicurilor de inscrieri, nu pot da o data exacta, dar probabil 72 de ore vor fi arhisuficiente pentru ordonarea pozelor, aranjarea topicurilor (si prin aranjare ma refer la dispunerea in pagina, nu la blaturi sau mai stiu eu ce)...
bmwh548 is offline  
Old 08-12-10, 20:22   #7
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Am mutat discutia aici, concursurile fiind pe aria privata am considerat ca si discutiile referitoare la acestea ar trebui sa fie tot aici.
bmwh548 is offline  
Old 08-12-10, 20:46   #8
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Data limita pentru inscrieri e trecuta in regulament: 20.12.2010. Pollurile vom incerca sa le facem cat mai repede dupa inchiderea topicurilor de inscrieri, nu pot da o data exacta, dar probabil 72 de ore vor fi arhisuficiente pentru ordonarea pozelor, aranjarea topicurilor (si prin aranjare ma refer la dispunerea in pagina, nu la blaturi sau mai stiu eu ce)...
Si cine te crede ca nu vor fi blaturi?Crezi ca lumea nu stie din ce iti iei tu brad de craciun? si ceafa de porc?

ON Topic:Fotografiile fiecare le face cum vrea si cum considera ca poate atrage mai multe voturi.Cat timp regulamentul este respectat poate sa fotografieze numai un far si restul negru... .
Regulamentele sunt facute sa fie respectate in litera legii nu in spiritul ei.
Cozmescu-Alin is offline  
Old 08-12-10, 20:50   #9
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Bineee... Te-ai lins pe bot de comisionul tau. Sa te vad din ce bani faci revelionul anul asta.
bmwh548 is offline  
Old 09-12-10, 23:04   #10
blue macca
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
blue macca's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,803
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

vaai, ultimele posturi mi.au (mi-au) starnit rasete....

lasand astea la o parte, m.am (m-am) cam simtit la mentionarile lui steaua23; de acord, ma numar printre cei care au intrat in concurs cu poze intunecate,
insa este si ceva interesant in astea, au ele ceva aparte, e un mister acolo, cauti detalii, la fiecare privire gasesti ceva nou...
referitor la cerinta "- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ- 1024*768;" nu am remarcat poze neclare ...
acum n.om (n-om) avea cu totii dslr.uri (DSLR-uri) intre 20 si 80 de 'bulioane', asta este! facem si noi poze cu ce avem.

ca alt aspect, imi place cum decurg lucrurile pe.aici, comunicarea in general...
noroc cu radu ca are timp pentru forum
bravo baieti, bine ca mentionati ce trebuie lamurit, etc...

hai ca o deviez de la subiect... asa ca o iarna placuta la toti si la cat mai multa fericire ! eventual si cate.o macheta asa, bonus de la mosu'

Last edited by bmwh548; 10-12-10 at 08:25.
blue macca is offline  
Old 09-12-10, 23:19   #11
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Mai bine ca s-a deschis un topic de discutii vis-a-vis de concurs, decat sa se discute in poll cum s-a intamplat anul trecut de a iesit ceva "de vis".

Steaua23 cred ca se refera la " cea mai frumoasa" in ce sens?
- o realizare buna a machetei
- strict frumusetea, a modelului in sine.
Foarte bine se pot combina amandoua. :>


In fine, chestia asta este relativa intrucat gusturile nu se discuta, iar parerile sunt impartite.

Personal mi se pare (par) foarte ok regulile concursului, singurul cuvant care deja a fost clarificat, oarecum si fiecare intelege ce vrea de aici este "frumusetea machetei".

Last edited by bmwh548; 10-12-10 at 08:26.
radu_rs is offline  
Old 09-12-10, 23:24   #12
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
vaai, ultimele posturi mi.au starnit rasete....

lasand astea la o parte, m.am cam simtit la mentionarile lui steaua23; de acord, ma numar printre cei care au intrat in concurs cu poze intunecate,
insa este si ceva interesant in astea, au ele ceva aparte, e un mister acolo, cauti detalii, la fiecare privire gasesti ceva nou...
referitor la cerinta "- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ- 1024*768;" nu am remarcat poze neclare ...
acum n.om avea cu totii dslr.uri intre 20 si 80 de 'bulioane', asta este! facem si noi poze cu ce avem.

ca alt aspect, imi place cum decurg lucrurile pe.aici, comunicarea in general...
noroc cu radu ca are timp pentru forum
bravo baieti, bine ca mentionati ce trebuie lamurit, etc...

hai ca o deviez de la subiect... asa ca o iarna placuta la toti si la cat mai multa fericire ! eventual si cate.o macheta asa, bonus de la mosu'
Radu a? eee lasa ca vezi tu
Cozmescu-Alin is offline  
Old 10-12-10, 08:22   #13
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
ca alt aspect, imi place cum decurg lucrurile pe.aici, comunicarea in general...
noroc cu radu ca are timp pentru forum
Multumesc Andrei, insa de moderare se ocupa 4 persoane pe sectiunea asta. Daca intr-o zi cineva are mai mult timp liber si acorda mai multa atentie forumului nu inseamna ca ceilalti "stau degeaba". E o munca de echipa si fiecare isi aduce aportul la buna desfasurare a lucrurilor.
Acestea fiind spuse sper ca putem reveni la subiectul topicului.
bmwh548 is offline  
Old 11-12-10, 20:04   #14
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
vaai, ultimele posturi mi.au (mi-au) starnit rasete....

lasand astea la o parte, m.am (m-am) cam simtit la mentionarile lui steaua23; de acord, ma numar printre cei care au intrat in concurs cu poze intunecate,
insa este si ceva interesant in astea, au ele ceva aparte, e un mister acolo, cauti detalii, la fiecare privire gasesti ceva nou...
referitor la cerinta "- 2 poze / macheta (clare, nu facute cu camera vga ...) REZOLUȚIE MINIMĂ- 1024*768;" nu am remarcat poze neclare ...
acum n.om (n-om) avea cu totii dslr.uri (DSLR-uri) intre 20 si 80 de 'bulioane', asta este! facem si noi poze cu ce avem.

ca alt aspect, imi place cum decurg lucrurile pe.aici, comunicarea in general...
noroc cu radu ca are timp pentru forum
bravo baieti, bine ca mentionati ce trebuie lamurit, etc...

hai ca o deviez de la subiect... asa ca o iarna placuta la toti si la cat mai multa fericire ! eventual si cate.o macheta asa, bonus de la mosu'
Nu cred ca a pus cineva problema sa faci poze cu dslr-uri, compacate sau mai stiu ce alta categorie de aparate foto. La o lumina suficient de buna poti face poze multumitoare si cu un telefon mediocru. Spre exemplu, Drifter a facut la ultima prezentare poze cu telefonul si au iesit suficient de clare.

Uite, eu poate nu stiu cum arata acel bmw de kyosho. Din pozele tale pot sa-mi dau seama daca e sau nu detaliate macheta aia ? Sau ma duc sa dau un "google search" inainte ? Asta era toata treaba.
Ca tu ai vrut sa participi cu o poza artistica e partea a 2-a, dar eu nu o consider potrivita intr-un astfel de concurs. Poza aia era buna intr-un concurs de genul "fotografia lunii" ... dar pe de alta parte nu eu aplic regulile pe aici asa ca bafta la concurs
steaua23 is offline  
Old 11-12-10, 20:22   #15
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default re: Discutii despre inscrieri concursuri 2010

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Nu cred ca a pus cineva problema sa faci poze cu dslr-uri, compacate sau mai stiu ce alta categorie de aparate foto. La o lumina suficient de buna poti face poze multumitoare si cu un telefon mediocru. Spre exemplu, Drifter a facut la ultima prezentare poze cu telefonul si au iesit suficient de clare.

Uite, eu poate nu stiu cum arata acel bmw de kyosho. Din pozele tale pot sa-mi dau seama daca e sau nu detaliate macheta aia ? Sau ma duc sa dau un "google search" inainte ? Asta era toata treaba.
Ca tu ai vrut sa participi cu o poza artistica e partea a 2-a, dar eu nu o consider potrivita intr-un astfel de concurs. Poza aia era buna intr-un concurs de genul "fotografia lunii" ... dar pe de alta parte nu eu aplic regulile pe aici asa ca bafta la concurs
Defapt toate pozele mele sunt facute cu telefonul . Hai sa dau un exemplu ca si cu un simplu telefon poti face poze foarte frumoase. Preturile fiind intre 500 si 2000 ron. nu 8000 ron si nici aparat foto foarte performant. Tot ce trebuie sa faci sa umbli putin la setari si sa ai o lumina buna, ca daca le fac sub-pat fara blitz e normal ca o sa iasa urate. Bafta in continuare .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	73
Size:	846.1 KB
ID:	1777205  
DrifterGT is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -