Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-08, 00:28   #91
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by mbrad_26 View Post
Tine de cei 7 ani de acasa...este?? Aia 7 ani care lipsesc cu desavarsire....
Vrei zgomot...adrenalina ,Ture peste 7000 ...du te pe circuit si te satisface ...nu ne strasa cu parturile tale.....are tatu' bani ...mars la el in ograda sau in dormitor si freacai creierii....si daca ai si Atv baga l in Living si aratai mamei tale ce poate baietelul....fa i varza mileurile. Daca n are tatuca bani sa te mai trimta pe circuit sau la munte ....e simplu...Mars la Munca!!!
Ba tu esti ratat sau retardat? Unde dracu ai vazut circuit in Romania... Amkart? kart=carturi dalea... carut dala cu roti si motor de drujba efectiv pe ele! Ala nu e circuit nici moto nici auto! Asa ca... iti dau un sfat... radeo tu in creierii muntilor unde nu te deranjeaza nici macar noxele si lasa-ne pe noi astia cu benzina in sange... noxe in creieri, copchii de bani gata (desi multi motociclisti au muncit pt motor caci nu cred k sa se fi dus la mamica si la taticu sa-i dea bani de motor ca niciun parinte nu ar vrea sa-is dea palme peste cap la fiecare tija pe care o sa o ai, Doamne fereste!) sau cum vrei tu sa ne zici sa ducem o viata activa si cum o fi ea in inima orasului! Mediul rural este creat pt liniste... Am auzit ca mai au astia de la Ocolul Silvic pamanturi printre paduri sau pe langa in zona Zarnesti! Du-te repede sa verifice, mai scapam de un hospalete! Acolo e nasoala treaba cu pensia... in rest e fain... ai si ograda, poti numara firele de iarba mai nou cu manusa de box... nu mai e nevoie de floci! Succese!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 00:33   #92
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

va certati ca chiorii
legea nici nu e facuta si nici nu va exista vreodataa
e de datoria politiei sa verifice care e si care nu e in regula
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 00:34   #93
Vlad_18RLG

Stage 5
 
Vlad_18RLG's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 713
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

bine zis alexis
Vlad_18RLG is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:06   #94
soulstorm

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 6
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Un forum plin de copii care inca au muci pe la nas si s-au uitat la nfs si atat stiu pedala la maxim .

Democratia in primul rand are niste regului/legi care au fost discutate de nume mari inca de pe vremea grecilor , de unde a si plecat.
In mare se rezuma la libertate. Esti liber atat timp cat nu il deranjezi pe cel de langa tine.

De ce sunt eu obligat ca dupa ora 11 sa tremure geamurile la tot cartierul ca x si y are chef sa tureze un scuter sau o motocicleta pana spune piua ????

Sunt n tipuri de oameni care sunt batrani , au probleme si asa destule cu banii , bolnavi , o sumedenie de tipuri pentru care o motocicleta turata toata noapte devine nociv.

Ai chef de asa ceva ??? foarte bine . Esti liber sa te duci pe autostrada sa o turezi pana crapa.

Vrei sa o turezi in capul altora ? incalci prima regula a democratiei si esti bun de sanctiune .


Desi legea cu circulatul motocicletelor este un pic cam exagerata pe cei pe care ii prinde ca tureaza peste nivelul normal 1 luna fara permis.

Last edited by soulstorm; 05-08-08 at 01:09.
soulstorm is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:12   #95
zapp_ecko

Stage 3
 
zapp_ecko's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 125
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Thumbs down Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Deci in primul rand e o mare prostie aceasta lege. Sunt proprietarul unei masini care are in dotare un V6. Din respect pentru vecinii meiies din parcare mergand din ambreiaj si muzica este oprita cu mult inainte de a ajunge acasa. Decibelii trecuti in talon depasesc cu mult limitele lor si totusi RaR-ul le-a aprobat. Dar tot odata sunt si eu revoltat, am toti cei 7 ani de acasa si repet imi respect vecinii si mai ales pe cei care au senzorii de perimetru dati la maxim ca sa le urle special alarma de la masina cand trec eu. In al doilea rand basculantele care trec prin bucuresti scot cred de 2 ori mai mult zgomot si mai multe noxe decat 5 masini ca ale mele date in blana, si 3 si asta e pentru cei cu liniute pe umar, daca as fi un fiu de parlamentar si m-as plimba cu motocicleta in blana mi-ai mai da amenda?
Primiii care o incaseaza sunt motociclistii, urmam noi tunerii.... ce va urma oare
zapp_ecko is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:13   #96
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

"Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate.


poi dak atv urile sunt pt terenuri accidentate ...cred k shi mashinile alea mari 4X4 ''in care ishi plimba posteriorul dragii nostri parlamentari '' cred k sunt offroad...deci in concluzie ...trb sa scoatem tot ce e offroad pe munte ...nu?
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:26   #97
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by Sorela View Post
"Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate.


poi dak atv urile sunt pt terenuri accidentate ...cred k shi mashinile alea mari 4X4 ''in care ishi plimba posteriorul dragii nostri parlamentari '' cred k sunt offroad...deci in concluzie ...trb sa scoatem tot ce e offroad pe munte ...nu?
Lasa Sorela ca il bagam pe mbrad_26 intr-un suv sau jipan cum ii zice si il trimitem pachet pe vf omu' sa stea acolo linistiti, mai coboara din an in pasti sa-si ia paine! In Romania secolului 21, banii vorbesc si invidia e 3D! La mai multi motociclisti si la si mai multi dB pe strazi!!! Sanatateeeeeeeeee!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:34   #98
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Sunt multi vehementi insa omit un lucru foarte important - DE CE ESTE NEVOIE SA II DAI COX UNUI MOTOR LA 3 NOAPTEA, esti in oras, nu pe camp ... atat timp cat participantii la trafic pe 2 sau 4 roti ar respecta o lege nescrisa insa de bun simt nu s-ar ajunge la amenzi si taloane ridicate, insa mereu vor exista exhibitionisti si persoane ce vor sa iasa in evidenta ce vor baga in belele pe unii nevinovati .

PS: ATVul este un vehicul folosit de obicei pe un teren mai greu accesibil, de ce este nevoie sa mergi cu el pe Calea Victoriei? ATVul a devenit un moft sau o fita, in Bucuresti sa fim seriosi, este inutil, insa e un trend care prinde amploare ....
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 05-08-08 at 01:38.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:37   #99
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Bunul simt si minimul de educatie(adica cei 7 ani) lipsesc cu desavarsire .
Puneti-va, inainte de toate, in pielea oamenilor care locuiesc in vecinitatea artelor principale ale Bucurestiului .
Toate lumea stie ce trafic si ce zgomot este pe Magheru , chiar si la ora 3am . Cu tot cu geamuri duble , dopuri in urechi si perna pe cap nu poti sa ai un somn linistit, dar cum au spus si altii , sunt oameni batrani(care va pot fi bunici) , eventual sefi si sa nu va mirati daca dimineata vin cu fundu`n sus ca nu au putut dormi toata noaptea .

O solutie pentru stradute printre blocuri sau prin cartiere de case ar fi speed bumps . Daca`i tembel si vrea sa rupa pedala de acceleratie, sa-si lase spoilerele pe asfalt sau dintii sau o sa se obisnuiasca cu timpul si nu va accelera pana in limitare ca sa franeze in 20 de m ca urmeaza alt speed bump .
__________________

Last edited by BC-20-LET; 05-08-08 at 01:41.
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 01:51   #100
kalligraniento

Stage 5
 
kalligraniento's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 474
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Sa va spun si eu ceva dar sper sa nu va suparati! Noaptea, lumea vrea sa doarma! Nu toata lumea suporta sa auda vara cand poate doar cu geamul deschis un turuit de motor sau un scart de masina! Ar trebuie sa faca ceva cu acele motocilcete care intadevar fac zgomot! Pe mine nu ma deranjeaza dar ma gandesc la cei din jur! Si ar trebui o pista ptr asta ca sa nu se mai faca atata accidente si unde pasionatii de viteza sa aibe unde sa isi satisfaca pasiunea!
kalligraniento is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 02:25   #101
aditzu08

Stage 5
 
aditzu08's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 483
Member of:
[DACIA]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by doarr4u17 View Post
tot inainte.. sa le infundam urechile la mosi cu tobe la 2 noaptea.. numai de al draq o tin in limitare) si domnu tataie.. care nu poate sa doarma.. poate evacuarea asta a costat mai mult decat iti poti tu imagina.... nu e doar o tzeava..si nu cred ca am trecut de 10 ori prin acelasi loc pe langa geamu tau. fac eu pomana d niste vata pt urechi.. ca sa nu mai transpiri asa cand auzi ca trec.
Sunt de acord cu tine...daca nu o tin la limitare pana le sare vada din urechii.
Dupa ce am terminat de citit tot am crezut ca ma aflu pe alt forum...pentru ce frate mai esti pe 4tuning.ro daca nu iti plac motoarele.
mai zicea unu paici ca in toate capitalele in care a fost el nu a vazut asa ceva...ori tu nu ai iesit din tara ori te culcai de la 8...afara e mai rau ca aici.sa vezi acolo liniutze adevarate cu masini adevarate in mijlocul orasului.
eu dorm cu geamu deschis chiar daca am aer condotionat ispre ca sa aud zgomotul de motoare
aditzu08 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 02:39   #102
death_race

Stage 4
 
death_race's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 174
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Sunt multi vehementi insa omit un lucru foarte important - DE CE ESTE NEVOIE SA II DAI COX UNUI MOTOR LA 3 NOAPTEA, esti in oras, nu pe camp ... atat timp cat participantii la trafic pe 2 sau 4 roti ar respecta o lege nescrisa insa de bun simt nu s-ar ajunge la amenzi si taloane ridicate, insa mereu vor exista exhibitionisti si persoane ce vor sa iasa in evidenta ce vor baga in belele pe unii nevinovati .

PS: ATVul este un vehicul folosit de obicei pe un teren mai greu accesibil, de ce este nevoie sa mergi cu el pe Calea Victoriei? ATVul a devenit un moft sau o fita, in Bucuresti sa fim seriosi, este inutil, insa e un trend care prinde amploare ....
corect...ce sa caute atv-urile prin bucuresti...astea sunt niste tractorase mai mici...este inutil sa il folosesti ca mijloc de transport...dprobail iti faci treaba cu el dar nu in buc...il poti folosi linistit la munte la tara etc..dc sa dai 6-7mii E p atv cand poti sa ti ie un motor...e cu siguranta o fita
death_race is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 03:07   #103
ICE-M

Stage 1
 
Join Date: May 2004
Posts: 22
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

a mai zis cineva si vroiam sa zic si io de mult dar erau discutii despre viteza si la site nu ii zice need for speed. plecati de pe forumul asta ca mereu ma apuca dracii cand citesc ce zic unii. mah tuningul a plecat inca din 1920 de la modificarea performantelor motorului si a manevrabilitatii cand nu stiau aia ce e aerodinamica sa numai zic spolier-e. majoritatea de pe 4tuning vad ca au diesel-uri si nu cred ca sunt de 400 de cai si bi-turbo asa ca: diesel are cuplu maxim la 2000 de ture ca e motor luat de pe camion, dacia are la 3.000 ca e praf, alea americane mai au cuplu la 2000 ca au motor de 5 litri minim, restul masinilor au cuplu la peste 3500 si motorul are la 7000-8000 cu tot cu tobe stock pentru ca e usurat tot sa aiba performanta ca la formula 1 unde au aia 20000 de ture. la motocicleta face ca dracu motorul lui. un 2 timpi omologat scoate vre-o 85 db. cred ca nu aveti ce cauta aici nu stiti ce vorbiti si e un site despre tuning. cautati cuvantul in dictionarul american daca nu ma credeti. si pana la urma zgomot sau nu bah e omologat rar ? nici mie nu imi convine multe dar nu vreau sa fie interzise asa cum puradelul tau plange toata ziua si noaptea sau asculta unul manele si da gauri in pereti, asa asculta si tu muzica mea sau asculta motoarele lu aia. io stau la 20 de metri de pallady drumul spre autostrada unde sunt 3 benzi si perfect si tot timpul trec astia cu motoarele si masini tunate si tiruri si rabe si tranvai si numai ma scoate din casa nu am nici termopane si stau si cu geamul deschis. daca ai un vecin cu tobe de vitan iesi la el mah nu te duce cu cheia in noaptea spanule ca nu platesti tu vopsitul la om.

edit: poate sa aiba si monster truck atata timp cat e inmatriculat si omologat. inca o chestie ca vad ca parca motorul e un moft sau e de fitze. cand nu existau masini de nici un fel se inventase motocicleta. nu am motor si nu de aia sunt pro. si mosii ai draci cand erau tineri stateau toti in liniste sau cand nu aveai tu servici sau copil ce faceai hibernai? toti am fost tineri si cred ca daca stai pe calc nu ai tu 40-50 de ani sau esti bill gates?

Last edited by ICE-M; 05-08-08 at 04:03.
ICE-M is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 03:10   #104
alpina

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 112
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by aditzu08 View Post
Dupa ce am terminat de citit tot am crezut ca ma aflu pe alt forum...pentru ce frate mai esti pe 4tuning.ro daca nu iti plac motoarele.
Nu stiu de ce pentru unii esti un adevarat forumist si iubitor de masini/motoare,doar dak iti place sa le auzi 24 din 24. Nimeni nu zice,ai cu ce,dai blana frate,nu prea ai cu ce,nu conteaza da-i si cu aia.......ziua.....nu noaptea. Aici la noi nu sunt prea multe motoare 50-60 cred ca sunt maxim,de la speeder'e la chopper'e, dar nu tin minte sa fi vazut vreun motociclist p la 12-1 noaptea p bulevard care sa-i dea blana(probabil si pentru faptul k majoritatea motociclishtilor nu sunt pusti frustrati care incearca sa impresioneze vreo pipitza pe care o cara cu motoru,ca el i grande luchador cu grande cojones).Nu sunt nici mosh,nici nu ma culc la ore prea normale, de obicei 4-5 dimineata dak nu mai bine, dar ma zgarie p timpan cand aud cate un scuter care vine,frate blana...k sa simta si el viteza la 2 noaptea p bulevard(avem doar 1 banda pe sens pe bulevardul unde locuiesc) si blocurile sunt relativ apropiate unul de altul,si se face un ecou,de il aud de la juma de kilometru distanta cand vine,si dupa ce trece). Am vazut ca unii baietzi ziceau k masiniile lor au in talon trecut 75 sau nu mai stiu cati decibeli. Aia 75 la ce turatie i ai?la maxim? daca da,poti sta linistit,ca daca schimbi la 3000-3500 nu cred ca o sa depasesti 60 dat de ei(nu incerc sa invatz p nimeni cum sa-si conduca masina),nu sunt de acord cu interzicerea motocicletelor sau stiu yo ce(desi atv'urile mi se par mari tampenii in orash,jucarii de fitze,k sa te vada lumea cat esti tu de sjmecher sau bazat,dar acu fiecare cu gusturile lui). Caz concret(ca de aia m-am si decis sa postez,de obicei stau doar si citesc) am ajuns azi pe la 1 fara acas,nici bine nu ajung in bucatarie k aud deja un motor turat,ies p geam,un opel corsa i dadea blana prin parcare,se intorcea cu frana de mana in capat si iar blana inapoi,frana brusca,intors p zgura,si tot asa o tinut'o vreo juma de ora,la un moment dat am zis k ma duc pan la baiat sa-i fac ceva tuning cu paru. Si mie imi plac motoarele turate,crap de fericire cand i vad k i da unu'n gura, dar nu la ore asa tarzii. Personal cand vin in parcare noaptea o las usor cu a doua,incet k nu sunt p circuit,parchez,o inchid si merg acas,nu-mi trebe jpe mii de turatii doar sa se uite lumea la mine sa creasca corazonu k sunt bagat in seama. Nu sunt din bucuresti,dar probabil dak s-ar fi mers mai cu bun simtz(nu p roshu) nici nu ar fi aparut problema asta
alpina is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 03:13   #105
c2aus

Stage 4
 
c2aus's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 189
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by Sorela View Post
"Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate.


poi dak atv urile sunt pt terenuri accidentate ...cred k shi mashinile alea mari 4X4 ''in care ishi plimba posteriorul dragii nostri parlamentari '' cred k sunt offroad...deci in concluzie ...trb sa scoatem tot ce e offroad pe munte ...nu?
super tare ) p aceasi logica propunem
excluderea din circulatie a masinilor peste 60 de cai ( acestia find de ajuns pt deplasarea intre semafoare)

stiti cum e.. intai noi.. dupa incet incet .. fiecare dintre voi...

si vb unui prieten de-al meu.. daca tre sa plec la mare la 23:30 si stau in centru.. trebuie sa cer aprobare ??


sociatia Motociclistilor din România ameninta cu protest
Motociclisii sunt revoltati de masurile propuse de Primaria Capitalei si ameninta cu protest, daca acest proiect va fi aprobat de primarul Sorin Oprescu. “Aceasta masura este aberanta. Traim intr-o tara democrata, si normal este ca nimeni sa nu interzica nimanui accesul pe strazi. Mai mult, cei de la Primaria Capitalei nu au o motivatie justificata. Pe strazile Bucurestiului circula aproximativ 10.000 de vehicule pe doua roti si peste un milion de masini. Nu noi suntem adevarata problema, suntem o mica parte din participantii la trafic. Ceea ce ar trebui sa faca politia este sa instaleze cat mai multe filtre, iar cei care depasesc nivelul normal al decibelilor trebuie sanctionati, dar nu ca din cauza unora sa se ajunga la astfel de masuri. Nu este normal sa se instaureze dictatura, pentru ca aceasta hotarare asta prevede. In cazul in care se vor interzice motoarele, vom organiza un miting, pentru ca acest lucru este inadmisibil”, ne-a declarat presedintele Asociatiilor Motociclistilor din Romania, Filip Pitaru. Motociclistii doresc aplicarea legilor impotriva zgomotelor, dar refuza sa accepte ca dupa ora 23 noaptea pana la 5 dimineata sa nu mai circule pe strazile Capitalei. “Sunt de acord cu amenzile date celor care si-au modificat motorul, dar pentru cativa nu trebuie sa platim toti. Mai mult, ce se va intampla cu cei prinsi in trafic dupa ora 23? Se vor da jos si vor incepe sa impinga la vehicul? Este o masura aberanta. In tarile civilizate sunt legi care protejeaza motociclistii, iar la noi, pe langa faptul ca nu exista, mai nou doresc sa se ia masuri impotriva noastra”, ne-a precizat Stefan Barca, rocker si motociclist inrait.
__________________
still miss ya.. Bro '

www.autofashion.ro office@autofashion.ro 0727733333/0722799999

Last edited by c2aus; 05-08-08 at 03:24.
c2aus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -