Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 13:44   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Primaria Capitalei si Politia Rutiera doresc interzicerea circulatiei vehiculelor pe doua roti pe timpul noptii, in intervalul 23.00-05.00. Asta dupa ce la politie au venit mii de reclamatii de la bucuresteni care se plangeau de zgomotele insuportabile ale motoarelor care circula pe strazi.

De la inceputul saptamanii, pe bulevardele principale ale Capitalei, precum Magheru, Unirea, Decebal si Drumul Taberei, politia a inceput masurarea decibelilor produsi atat de motoare, cat si de masinile tunate. Aceste controale nocturne se vor efectua pe tot parcursul verii.

"Am inceput masurarea nivelului de zgomot inca de luni seara, iar pana in prezent am suspendat 20 de taloane de la conducatorii vehiculelor pe doua roti si am sanctionat contraventional 54 de persoane, iar amenda este in valoare de 100 de lei, platibila in 48 de ore. Aceste masuri s-au luat pentru ca motoarele, scuterele si mopedele au depasit nivelul de 60 de decibeli, nivelul de zgomot admis pe timp de noapte", a declarat pentru "Gardianul" seful biroului de control tehnic al Brigazii de Politie Rutiera a Capitalei, Calin Lupsa.

Primaria Capitalei doreste eliminarea pe timpul noptii a vehiculelor pe doua roti si interzicerea ATV-urilor pe strazile Bucurestiului.

"Doresc ca motoarele, scuterele si mopedurile sa fie interzise pe timpul noptii, in intervalul 23 - 05. Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate.

Rezultatele acestui proiect vor fi prezentate primarului general Sorin Oprescu, iar cel mai probabil din luna septembrie se va lua si hotararea de interzicere a vehiculelor pe doua roti pe timpul noptii si eliminarea de pe strazile Bucurestiului a ATV-urilor", a spus viceprimarul Robert Ionescu.

Motociclisii sunt revoltati de masurile propuse si ameninta cu proteste, daca acest proiect va fi aprobat de primarul Sorin Oprescu.

Sursa: ziare.com
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	391c313493fc4bf6c46beb024e8091e5.jpg
Views:	822
Size:	25.1 KB
ID:	607401  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:02   #2
tm_kata
VW Driver

Stage 5
 
tm_kata's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 837
Member of:
[VW]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

foarte bine. ar trebui sa se faca controale in toata tara nu numai in bucuresti
tm_kata is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:12   #3
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Sunt unele motociclete ceva mai galagioase, chiar daca nu "te dai la ea". Posesorii acelor motociclete ce o sa faca daca vor sa iasa noaptea in oras? Nu mi se pare o decizie prea buna.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:16   #4
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by tm_kata View Post
foarte bine. ar trebui sa se faca controale in toata tara nu numai in bucuresti
Sunt curios tu ce conduci.....ce evacuare ai....si catzi DB scoate.....
Mi se pare o porcarie si sunt sigur ca motociclisti nu or sa accepte asta....
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:25   #5
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

super tare ideea......ca m-am saturat de pustii cu scutere fara toba din cartieru meu.....sau cu toba sparta....de motociclete nu mai zic....si de ce nu si masinile mai "zgomotoase"....
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:26   #6
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

sigur motociclistii nu o sa fie de acord cu asta si nu cred sa reuseasca sa adopte o astfel de lege
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:28   #7
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

motociclistii n-or sa accepte, si or sa faca ce? inca un mars?

desi recunosc ca nu-mi suna nimic mai dulce decat 600cc la 12000 de ture seara inainte de culcare

fratilor v-as aduce pe toti in Brasov, seara pe Poiana e simfonie curata
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:34   #8
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

e o porcarie legea asta ... iar chestia cu ATV-ul e si mai porcarie ... de ce sa nu interzica sa mergi si pe bicicleta noaptea ???
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:36   #9
BOLnavu

Stage 3
 
BOLnavu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 135
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

sincer eu nu sunt de acord cu aceasta lege...sunt posesor de autoturism si nu as vedea hazul in legea asta...cu scuterele sunt de acord dar cu motoarele nu,cat despre partea cu atv-urile...mai degraba as achizitiona unu`."Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate".IN MOMENTUL DE FATA CAPITALA ARATA CA UN TEREN ACCIDENTAT!
BOLnavu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:46   #10
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Thumbs down Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

ai sa-mi bag, deci stiam ca Romania ii o tara de tampiti(in frunte cu politia rutiera ) dar decizia asta ii prea de tot... Nu m-ar surprinde daca s-ar da stingerea la ora 9 . ba, comunismul a murit dar spiritul a ramas in tara. Vad ca politia le ia pe rand, daca nu mai au sanse cu masinile ca toata lumea i-o facut de cacat cand ii opreau pentru ,,depasirea vitezei legale" acum probabil asculta de un grup de mumii comuniste care sustin ca ii deranjeaza zgomotu cand isi scot aparatul auditiv noaptea. Trebuie sa vada tara ca politia lucreaza, ia decizii....Bine ca lasa carutele si tractoarele prin oras, ca alea nu incurca cu nimic....
bogg is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:48   #11
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
[...] Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate. [...]
Şi în capitală, ca în toată România, de altfel, există teren accidentat la propriu. ATVurile, atâta timp cât au semnalizări, faruri şi stop pe frână şi se pot înmatricula, au tot tot dreptul să circule pe stradă.

Dar trăim în România şi... orice este posibil !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:55   #12
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

in loc sa dea legea asta mai bine da legea sa nu mai circule masinile foarte mari pe timpu zilei in bucuresti ma refer la tiruri si basculante cife si alte nebunii...sunt curios ce o sa ne zica noua astia care avem foarte multi Decibeli si asta ma refer la cei care sar de 140 de db lejer cu sistemele audio de pe masina...atata timp cat la o motocicleta dai de permis platesti impozite si alte nebuni exact ca la o masina nu inteleg dc legea asta idioata...acuma ce o sa facem o sa interzicem masinile de genu Mclaren SLR LAMBORGHINI FERRARI PORCHE care au niste tobe nesimtite si au un sunet super tare...sa ii oblige pe producatori sa le faca la anumite standarde care sa nu depaseasca 60 db si sa faca masinile special pt romania )...dar nu sa ii bagam pe toti in aceeasi oala...ca sa nu zic ca stau in dr taberei si nu am vazut pana acum nici un control de genu asta...sa nu zic ca nici pe magheru dorobanti unirea sau alte bulevarde nu au vazut astfel de controale...ATV-URILE pot circula ca si masini nu vad care e problema lor...numai in ROMANIA puteai sa auzi asa ceva...in afara nici nu se pune problema de asa ceva si de astfel de aberatii...
<<>>MIJERILOR NE E SCARBA DE VOI
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:55   #13
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Bine ca lasa carutele si tractoarele prin oras, ca alea nu incurca cu nimic....
da !!! chiar asa de ce pe toate drumurile mai ales europene se gasesc carute ??? sau pe alea nu le reclama nimeni ??? ca toate drumurile sunt pline de balega ... la noi ca la nimeni
__________________
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:57   #14
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

ce lege tampita.....lasa mah....sa le interzica in bucuresti...poate vin in constanta sa se dea pe tomis)...ca mie imi place.
adica nu ma simt bine pana nucanta astia la tobe pe tomis:P
leonard is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 15:06   #15
Dan TBCuuu

Stage 5
 
Dan TBCuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 358
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

tara democratica auzi......
Dan TBCuuu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -