Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 22:32   #76
vladutz4pimp

Stage 2
 
vladutz4pimp's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 72
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

frate au inebunit cum sa scoata ATV-ul si motoarele ... in viitorul app vreau sa imi iau atv si ce fac daca stau pe Decebal imping la el ...hmm nuj ce sa zic decat sper sa nu se aprobe asa cva
vladutz4pimp is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:38   #77
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

marea majoritate a celor care au postat ca sunt contra legii sunt tineri pana in 24 ani si se legau de mosi si babe. stati linistiti ca o sa ajungeti si voi babalici si sa vedem atunci cum se intoarce roata. toti avem placerea de a asculta un motor mai turat, dar asta sa se intample la ore rezonabile, nu la 1-2 noaptea, pt ca multi au copii,au un program de lucru, nu timp berechet sa bata strazile in cautare de senzatii tari.

adevarul e ca, in ultimul timp chiar a devenit suparator fenomenul motoarelor turate. multi faceau comparatie cu alte capitale europene pt ca acolo nu sa interzis asa ceva. dar, oare cati dintre voi ati auzit noaptea galagie sau motoare la limitare pe acolo? nu cred ca exista prin alte orase sau capitale europene acest gen de distractie. sau nu o sa vezi pe acolo sa se tureze in halul ala un motor chiar si in timpul zilei. nu o sa vezi, pt ca acolo exista cei 7 ani, exista oameni mai civilizati care nu arunca mucurile de tigari sau alte gunoaie afara pe geam sau vad o distractie in a deranja oameni,batrani sau copii in ore tarzi din noapte.

sau nu o sa vezi pe vreun propietar de ferrari sau lambo sa tureze motorul sa capteze atentia si asta ca sa arate lumii ce bijuterie are.

vrei senzatie....du-te pe autostrada sau afara din localitate si da-i gaz pana sar pistoanele prin bloc.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:45   #78
Sor3L

Stage 4
 
Sor3L's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 291
Thumbs down Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

numai in Romania .... cata imbecilitate ........
Sor3L is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:49   #79
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
marea majoritate a celor care au postat ca sunt contra legii sunt tineri pana in 24 ani si se legau de mosi si babe. stati linistiti ca o sa ajungeti si voi babalici si sa vedem atunci cum se intoarce roata. toti avem placerea de a asculta un motor mai turat, dar asta sa se intample la ore rezonabile, nu la 1-2 noaptea, pt ca multi au copii,au un program de lucru, nu timp berechet sa bata strazile in cautare de senzatii tari.

adevarul e ca, in ultimul timp chiar a devenit suparator fenomenul motoarelor turate. multi faceau comparatie cu alte capitale europene pt ca acolo nu sa interzis asa ceva. dar, oare cati dintre voi ati auzit noaptea galagie sau motoare la limitare pe acolo? nu cred ca exista prin alte orase sau capitale europene acest gen de distractie. sau nu o sa vezi pe acolo sa se tureze in halul ala un motor chiar si in timpul zilei. nu o sa vezi, pt ca acolo exista cei 7 ani, exista oameni mai civilizati care nu arunca mucurile de tigari sau alte gunoaie afara pe geam sau vad o distractie in a deranja oameni,batrani sau copii in ore tarzi din noapte.

sau nu o sa vezi pe vreun propietar de ferrari sau lambo sa tureze motorul sa capteze atentia si asta ca sa arate lumii ce bijuterie are.

vrei senzatie....du-te pe autostrada sau afara din localitate si da-i gaz pana sar pistoanele prin bloc.
exista placerea motorului turat)))))) cati din cei care au raspuns ceva aici au motor adevarat, ma refer si la masini si la moto, parerea mea ca pt masini motor turat e d p la 2.5 3.0 L in sus nu gunoaiele cu 1.6 1.4 si scutere, mopede......etc(am 1.6 da nu imi pun toba sa auda lumea cand vin cu tomberonu turat).....dak ai un mustang de 4 litri cu evacuare de fabrica nai nevoie de toba din autovit......majoritatea considera tuning sasi monteze o toba "sport", dar mai conteaza si p c o monteaza.........faza cu cei 7 ani de acasa, foarte adevarata, pacat ca romani au 7 ani de strada sau de sat saracii
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:00   #80
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Mai , pe mine unu nu ma deranjeaza sa fiu trezit in zgomot de masina turata sau motocicleta (imi este indiferent ). Ba chiar este o placere. Si sa fim seriosi , asta este o porcarie de lege. In loc sa-i oblige pe scuteristi sa aibe cateva ore de legislatie , ca si asa merg ca un c*r , lor le arde de prostii. Am luat-o rau de tot pe aratura si ca la noi nu-i la nimeni!
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:01   #81
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
exista placerea motorului turat)))))) parerea mea ca pt masini motor turat e d p la 2.5 3.0 L in sus nu gunoaiele cu 1.6 1.4 si scutere, mopede......etc(am 1.6 da nu imi pun toba sa auda lumea cand vin cu tomberonu D
In sfarsit au interzis chestia asta deranjanta ,pt urmatorii ani primaria si-a propus
1.scoatem motocicletele Atv-uri ,scutere
2.scoatem masini puternice ,tunate ,rable etc
3. scoatem camioane ,buldozere ,picamere etc
4. lasam doar carute cu saci colectori balega si biciclisti asa o sa fim sanatosi si curati
sii copilul meu nu mai intra in nici o masina acu ..ca na el are voie ca eu sunt primar ...(fara aluzii )
Glumeam astia nu au alta treaba ... ba interziceti tot, ca sigur mai impuscam cativa cat mai curand
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:12   #82
alex_themaniac

Stock
 
alex_themaniac's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 4
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

mie unu mi se pare cea mai mare porcarie poate omu nare bani de masina si isi ia un scuter ceva o motocicleta ieftina etc.. dupa posibilitatii,...in schimb sunt de acord cu faptul ca motoarele mari , mai ale si fara toba sau toba sport sunt deranjante,, al dracu de nu imi iau dacie si ii scot tobele , si circul numa noaptea,
alex_themaniac is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:14   #83
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

acu sincer cea mai verde idee ar fi sa dea voie sa consumam doar 40 de litri de familie/luna si asa sar micsora numaru de masini , capacitatile cilindrice mari, nivelul de zgomot ......da asta e comunism si nar mai putea romanu sa se dea mare, noi ne laudam doar cu numarul de masini, numaru de decibeli, numaru de CAI(toti viseaza cai), in general cu numerele mari, inca nam ajuns sa ne laudam cu nivelul mic de CO2 de la toba de esapament
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:15   #84
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Nu o sa accepte ?! FOARTE BINE ! Sa le ia permisul ! Adica lumea nu mai poate dormi noaptea ca isi fac ei de cap ? Lor le-ar conveni in timp ce dorm ei eu sa vin cu un motor si sa fac intreceri ? NU CRED!
Iti respect si tie opinia dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare...?...
Si daca imi spui ca tu nu tzi-ai dorii o evacuare schimbata la o masina sau la un motor...inseamna ca locul tau nu-i aici... parerea mea....
Noroc!
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:21   #85
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by alex_themaniac View Post
mie unu mi se pare cea mai mare porcarie poate omu nare bani de masina si isi ia un scuter ceva o motocicleta ieftina etc.. dupa posibilitatii,...in schimb sunt de acord cu faptul ca motoarele mari , mai ale si fara toba sau toba sport sunt deranjante,, al dracu de nu imi iau dacie si ii scot tobele , si circul numa noaptea,
sar putea sa nu traiesti prea mult cu gandirea asta
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:50   #86
ady`

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 162
Member of:
[Fiat]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

mai bine interzic mersu pe scuter sau ce are sub 49 cm3 la pustii de 16 ani...in parcuri sunt mogaldete de 13 ani cu atv care face zgomot de iti bagi ceva...scote fum de zici k ai facut 1000 de gratare langa tine si mai vine si un puradel smecher cu scuteru si o boxa de aia montata in el cu un casetofon din targ de la vitan si sa vezi ce urla guta si salam...si ce suferinta e pe ei..de iti bagi *** in toata plimbarea..si aici vb de tineretului si brancoveanu..cu toate k si prin herastru au aparut toti handicapatii si tiganii care sufera de ei.

La mine in dristor..sunt niste puradei care trec cu niste scutere si fac intreceri de iti vine sa ii omori..si cu boxe in scutere..logic ca altfel nu mai agata pirandele. Bun...mai sunt si 2 tipi super de treaba din bloc cu niste motoare care sunt de teren accidentat..le place viteza..le murdaresc constant..si le parcheaza la intrarea in scara..sa mor de ii aud vreodata cand vin..ori opreste motoru si o impinge ori chiar poti sa mergi cu ea fara sa deranjeze. In tabara cealalta sunt alti 2-3 pusti banuiesc tot cu niste motoare de teren si unu care zici ca e motor de competitii luat de pe pista..cu tot cu abtibilduri...astia scot un zgomot pe la 2-3 noaptea cand vin ei de ii aud de la 500m daca nu mai bine..si cand trec pe langa geam tremura plamanii in tine. Nu pot sa zic ca vreau sa le interzica sa nu mai circule in oras cu ele..e treaba lor..eu daca vreau imi iau trotineta sau elicopter...sau barca..si merg cu ea prin oras..daca e omologata si am actele si taxele la zi poate sa ma pupe in diverse locuri si politia si primaru. Dar ar fi bine sa le interzica bunu simt sa mai dea in ele asa tare intre blocuri in mijlocu notpii. Nu poti sa ii zici cuiva sa nu faca curse in oras sau pe sosele cand nu ai macar o amarata de pista pe care sa te poti duce si sa ii dai pana sare motoru pe teava... dar macar un pic de bun simt sa aiba fiecare si se rezolva totu.

Drum bun tuturor si...amenzi cat mai putine

Last edited by ady`; 04-08-08 at 23:52.
ady` is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:53   #87
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
exista placerea motorului turat)))))) cati din cei care au raspuns ceva aici au motor adevarat, ma refer si la masini si la moto, parerea mea ca pt masini motor turat e d p la 2.5 3.0 L in sus nu gunoaiele cu 1.6 1.4 si scutere, mopede......etc(am 1.6 da nu imi pun toba sa auda lumea cand vin cu tomberonu turat).....dak ai un mustang de 4 litri cu evacuare de fabrica nai nevoie de toba din autovit......majoritatea considera tuning sasi monteze o toba "sport", dar mai conteaza si p c o monteaza.........faza cu cei 7 ani de acasa, foarte adevarata, pacat ca romani au 7 ani de strada sau de sat saracii
Motor "adevarat" e chiar si un motor de 0,9l... fiecare cu ce are si daca ai scos 2-3cp in plus, atunci te bucuri. O masina cu motor mic = 0? Si atunci care mai e rostul tuning-ului? Uite eu am 1.5 si ii pun serpi si evacuare sport + filtru + altele... fiindca imi face mie placere, nu ca sa "auda lumea cand vin cu tomberonul turat". Si "tomberonul" meu, cu serpi si tobe, nu face nici jumatate din galagia pe care o face o toba "no name" din targ.... asta fiindca nu e gandita pt galagie, ci pt performanta.
Si nu e vorba numai de tobe din Vitan, desi alea fac galagie de trezesc si mortii, e vorba mai ales de motocicletele turate pana in limitare si cu evacuari schimbate... vrei sa-mi spui ca alea au tobe din targ?
"Placerea motorului turat"... da, dar nu la ore tarzii din noapte si nu in mijlocul a 2-3000 locatari obositi, care incearca sa-si revina dupa o zi de munca doar pt a incepe alta... du-te pe autostrada la ora 24, nu te deranjeaza nimeni, nu deranjezi pe nimeni... si acolo poti sa ai placere. Nu sunt babalac, dar muncesc si vreau sa ma odihnesc... am trecut de pubertate, cand urlau hormonii in mine si ma credeam mare si tare.
Ca informare: nu conteaza ora la care faci galagie, la orice ora poti fi reclamat si sanctionat de Politie. Tu zici ca nu mai tarziu de 12 (noaptea)... pt multi oameni, la ora aia deja dorm de mult pt ca a 2a zi se trezesc la 6-7.
p.s: permisul nu cred ca au cum sa li-l ia, talonul poate... si il recupereaza doar dupa ce trec pe la RAR si dovedesc ca au remediat problemele.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:54   #88
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Am trait o perioada indelungata pe undeva prin Europa si nu am vazut asha ceva...asta-i discriminare, nu cred ca daca itzi pui o evacuare sport...facuta de profi (nu din alea din Vitan)..e facuta dupa anumite norme printre care si una care se refera la zgomotul produs...si daca sunt acceptate in restul Europei...numai la noi se interzic?....tzara de *** ...cum potzi sa interzici atv-urile?
Nu sunt motociclist,respectul meu pt ei...au o pasiune pt asha ceva si ii inteleg, nu sunt din Bucuresti si daca se va face un protest promit sa vin cu un camion din ala romanesc fara tobe... mergem in fata primariei sa-l trezim un pic pe Oparescu ala la realitate...
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 00:05   #89
Vlad_18RLG

Stage 5
 
Vlad_18RLG's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 713
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Nu o sa accepte ?! FOARTE BINE ! Sa le ia permisul ! Adica lumea nu mai poate dormi noaptea ca isi fac ei de cap ? Lor le-ar conveni in timp ce dorm ei eu sa vin cu un motor si sa fac intreceri ? NU CRED!
Du-te frate in vf muntelui daca nu poti sa dormi de motoare, akolo nu auzi nimic.....esti unul contra o tara intreaga
Vlad_18RLG is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 00:13   #90
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
marea majoritate a celor care au postat ca sunt contra legii sunt tineri pana in 24 ani si se legau de mosi si babe. stati linistiti ca o sa ajungeti si voi babalici si sa vedem atunci cum se intoarce roata. toti avem placerea de a asculta un motor mai turat, dar asta sa se intample la ore rezonabile, nu la 1-2 noaptea, pt ca multi au copii,au un program de lucru, nu timp berechet sa bata strazile in cautare de senzatii tari.

adevarul e ca, in ultimul timp chiar a devenit suparator fenomenul motoarelor turate. multi faceau comparatie cu alte capitale europene pt ca acolo nu sa interzis asa ceva. dar, oare cati dintre voi ati auzit noaptea galagie sau motoare la limitare pe acolo? nu cred ca exista prin alte orase sau capitale europene acest gen de distractie. sau nu o sa vezi pe acolo sa se tureze in halul ala un motor chiar si in timpul zilei. nu o sa vezi, pt ca acolo exista cei 7 ani, exista oameni mai civilizati care nu arunca mucurile de tigari sau alte gunoaie afara pe geam sau vad o distractie in a deranja oameni,batrani sau copii in ore tarzi din noapte.

sau nu o sa vezi pe vreun propietar de ferrari sau lambo sa tureze motorul sa capteze atentia si asta ca sa arate lumii ce bijuterie are.

vrei senzatie....du-te pe autostrada sau afara din localitate si da-i gaz pana sar pistoanele prin bloc.
Foarte corect, cand ai 18-20 de ani si nu ai de respectat un program la servici, oricum te culci la 2,3 noaptea (asa ca idee, daca intri la orele mentionate anterior pe topicul acesta sunt curios la cati dintre cei care sunt anti aceasta idee le este aprins beculetul verde de online ) dar mai sunt si alti, majoritatea cetatenilor ai capitalei care lucreaza si au nevoie de odihna necesara, deranjata fara vointa lor de o toba sparta a vreunui motor turat de idei teribiliste. Hai ca se intalege, pe bulevarde aglomerate sau alte zone cu agitatie chiar pe timpul nopti nu ar fi chiar asa o problema, oricum sunetul produs de motoare se pierde in fundal, dar sa faci acelasi lucru in zone rezidentiale, printre blocuri, unde chiar se bucura orice om ca in sfarsit a scapat de galagia de peste zi (poluare sonica reprezinta o pondere mare din stresul pe care il acumuleaza o persoana zilnic) mi se pare dea dreptul stupid si o dovada clara de lipsa a oricarui bun simt.

Legea in contextul actual este stupida, nici nu cred ca va intra in vigoare, precum a si scris cineva, incala oarecum drepturile morale, insa cel putin eu, chiar m-am satura de cei care ies seara pe strada costumati "adecvat" (echipament de mers la strand sau iarba verde) urland teribilismul din ei la 10.000 ture...
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -