Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-14, 16:59   #1366
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Porsche a oprit livrările noului 911 GT3 după ce nu mai puțin de cinci mașini au luat foc īn ultimele săptămīni.
Cīnd vine vorba de incendii la bordul supercar-urilor, primul nume la care ne gīndim este Ferrari, care a avut destul de multe probleme de acest gen de-a lungul timpului, dar acum se pare că Porsche are o problemă similară cu noul 911 GT3. Ultimul incident a avut loc īn Elveția, mașina fiind declarată daună totală și pierderea ajungīnd la suma de 200.000 de franci elvețieni.
Șoferul respectiv se afla pe autostradă cīnd a auzit zgomote ciudate din zona motorului. A ieșit de pe autostradă și, cīnd a coborīt din mașină, a observat o scurgere de ulei și o cantitate mare de fum ieșind din spatele mașinii, care a luat foc la scurt timp după aceea.
Un incident similar a avut loc săptămīna trecută cu un 911 GT3 cu doar 60 km la bord, līngă Avellino, Italia. O avertizare de presiune joasă la ulei a apărut inițial la bord, apoi mașina a luat foc.
O sursă din cadrul Porsche a declarat pentru site-ul Axis of Oversteer că producătorul din Stuttgart cunoaște situația și că a oprit livrările de 911 GT3 pīnă ce vor afla sursa problemei.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 23:13   #1367
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Am zis eu ca nu-s bune masinile germane. Daca ala de la Fast and Furios care a murit, conducea o masina japoneza, si nu masina germana ( Porsche ), atunci traia si in ziua de azi. Ma rog, colegul sau. Apoi ati vazut si voi pe youtube cum doi nemti sau ce erau, au luat doua ciocane si au spart un Bmw in fata lumii. Bmw-ul ala fiind aproape nou, abia iesit din garantie. Pt ca-s masini fiabile, nu de alta. Degeaba, ca masinile japoneze is pe primul loc.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 23:15   #1368
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Inca la naftalina neuronul. Inca sta degeaba...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 07:28   #1369
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Inca la naftalina neuronul. Inca sta degeaba...
E in somaj tehnic.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 14:48   #1370
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am zis eu ca nu-s bune masinile germane. Daca ala de la Fast and Furios care a murit, conducea o masina japoneza, si nu masina germana ( Porsche ), atunci traia si in ziua de azi. Ma rog, colegul sau. Apoi ati vazut si voi pe youtube cum doi nemti sau ce erau, au luat doua ciocane si au spart un Bmw in fata lumii. Bmw-ul ala fiind aproape nou, abia iesit din garantie. Pt ca-s masini fiabile, nu de alta. Degeaba, ca masinile japoneze is pe primul loc.
Poti sa ai si tanc....ca daca intri cu 200 km/h in ceva, nu mai ramane din tine nici materia maronie ce iti iese pe cur.
Si fiecare marca are bubele ei...cum a fost seria 6 la bmw, probabil cea mai nefiabila masina facuta vreodata de ei, cum ar fi cazul romanului cu audi, de a schimbat transmisia de nici el nu mai stia de cate ori, cum ar fi recall-ulire de la Toyota, Nissan etc.
Sunt mai hater de germane decat de japoneze, insa la capitolul siguranta....meh...nu prea ai ce le zice la germani...in special la marcile premium
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 16:28   #1371
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Mitsubishi Space Star, 71 de cai, benzina, model nou 2013, da 5 ani garantie. Apoi a mai fost Toyota nu mai stiu care, care tot 5 ani garantie da. Mai este Kia care da 7 ani garantie. Si daca mai caut, gasesc inca destule. Interesant ca masinile germane nu vor sa deie mai mult de 3 ani garantie. Oare de ce ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 16:50   #1372
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Mitsubishi Space Star, 71 de cai, benzina, model nou 2013, da 5 ani garantie. Apoi a mai fost Toyota nu mai stiu care, care tot 5 ani garantie da. Mai este Kia care da 7 ani garantie. Si daca mai caut, gasesc inca destule. Interesant ca masinile germane nu vor sa deie mai mult de 3 ani garantie. Oare de ce ?
garantie 7 ani la ce anume mai exact ?
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 18:10   #1373
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
garantie 7 ani la ce anume mai exact ?
Surprinzator, LA TOT!

Mai nou Mazda tocmai mi-a facut o oferta de CX5 cu garantie 5 ani la absolut TOT cu o singura limitare si anume, in primii 3 ani sa nu depasesc 150k de km.

Nemtii in general nici macar aia 3 ani (daca sunt 3 ani) nu-i dau la toata masina si cu limite de km mai mici!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 19:44   #1374
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Toyota si la GT86 ofera 5 ani garantie....si sa fim seriosi...masina aia 80% din viata o sa mearga de-a latu` cu turometrul pe rosu...ca nu o sa iti iei masina perfecta pentru drift, ca sa mergi cu ea la consum.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 19:48   #1375
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Asta nu inseamna ca nu o sa se strice in aia 5 ani, inseamna ca o sa ti-o repare ei.
E de apreciat ca au atata incredere in marfa lor incat ofera garantie 5 ani, dar, repet, asta nu inseamna ca 5 ani nu o sa vada decat, benzina, ulei si filtre.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 20:06   #1376
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Cred ca ar trebui sa dezvoltam definitia garantiei.
Primul exemplu care-mi vine in minte (probabil fiind patit), nu cred ca o sa-ti schimbe nimeni volanta la 30.000 km pe garantie. Sau daca e japonez, nu se strica si punct ?

Sau as vrea sa vad ce persoana, care are ceva in comun cu pasiunea pentru automobile, isi cumpara un Cee`d in detrimentul unui, Leon sa zicem, doar pentru numarul ala de ani in plus la garantie.
Totusi sa nu cadem in cealalta extrema, I hate TDI
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 20:17   #1377
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Surprinzator, LA TOT!

Mai nou Mazda tocmai mi-a facut o oferta de CX5 cu garantie 5 ani la absolut TOT cu o singura limitare si anume, in primii 3 ani sa nu depasesc 150k de km.

Nemtii in general nici macar aia 3 ani (daca sunt 3 ani) nu-i dau la toata masina si cu limite de km mai mici!
atunci este ok.
eu stiam de la accent, ca erau 5 ani, dar 2 sau 3 ani grup motopropulsor si restul la caroserie, cu conditia ca daca apare rugina, sa se manifeste din interior spre exterior, ceva de genul nu acopre urmele de la pietricele de pe strada.
Dau si nemtii trei ani, dar cu omisiuni
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 22:27   #1378
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cred ca ar trebui sa dezvoltam definitia garantiei.
Primul exemplu care-mi vine in minte (probabil fiind patit), nu cred ca o sa-ti schimbe nimeni volanta la 30.000 km pe garantie. Sau daca e japonez, nu se strica si punct ?

Sau as vrea sa vad ce persoana, care are ceva in comun cu pasiunea pentru automobile, isi cumpara un Cee`d in detrimentul unui, Leon sa zicem, doar pentru numarul ala de ani in plus la garantie.
Totusi sa nu cadem in cealalta extrema, I hate TDI
Poate vrei sa ne amintesti ce garantie ofera la trenul de rulare!

Nu de alta, dar Fiat avea 3 ani sau 100k de km garantie, dar trenul de rulare avea 40k de km garantie ))
Renault si VW stiu ca aveau aceeasi magarie de garantie dar la 60k de km.

Volanta ca si ambreiajul pot fi bagate la consumabile. In general daca este albatrita si-a pierdut garantia, daca nu, este discutabil! Un sofer prost sau rau intentionat poate sa omoare un ambreiaj si o volanta in 10k de km.

Dar ce faci cand nu vor sa-ti schimbe un amortizor, bucsa, caseta directie, etc. ca ai trecut de 60k de km, cazul acesta fiind valabil doar la Europene!

Nasol, nu?

Last edited by GTR; 17-02-14 at 22:30.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 20:33   #1379
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Poate vrei sa ne amintesti ce garantie ofera la trenul de rulare!

Nu de alta, dar Fiat avea 3 ani sau 100k de km garantie, dar trenul de rulare avea 40k de km garantie ))
Renault si VW stiu ca aveau aceeasi magarie de garantie dar la 60k de km.

Volanta ca si ambreiajul pot fi bagate la consumabile. In general daca este albatrita si-a pierdut garantia, daca nu, este discutabil! Un sofer prost sau rau intentionat poate sa omoare un ambreiaj si o volanta in 10k de km.

Dar ce faci cand nu vor sa-ti schimbe un amortizor, bucsa, caseta directie, etc. ca ai trecut de 60k de km, cazul acesta fiind valabil doar la Europene!

Nasol, nu?
- Nu ma intereseaza cine si ce garantie ofera, la absolut nimic. Pentru mine nu este un criteriu in alegerea unei masini.
Eu mi-am luat actuala masina cand mai aveam garantie 1 an de fabrica, plus 6 luni din partea celor de la Weltauto, cu conditia sa-mi fac reviziile la ei. A 2a zi dupa ce am luat masina mi-am facut revizia unde am vrut eu si am renuntat la garantia lor.

Spuneam doar ca nu cred ca este vreo persoana pasionata de acest domeniu care sa-si cumpere o anumita masina in detrimentul alteia, doar pentru un plus de garantie.

- Si DA, ambreiajul, inclusiv volanta se pot baga foarte usor la consumabile. Asta am sugerat si eu.

Esti tu convins ca un producator japonez ti-ar schimba asa ceva pe garantie ? Sau ce ai enumerat mai sus ?
Eu zic ca nu, stiu caz concret, la Cee`d nu s-a schimbat pe garantie o anumita bucsa de la articulatii, care troncanea, si o garnitura de la caseta de servodirectie, pe unde se pierdea lichid. Astea pana in 20.000km.
Cine are Kia Cee`d ar putea confirma aceasta problema.

- Cu volanta albastrita este interpretabil. Volanta mea cu masa dubla care a batut in draci in jur de 70.000 km, nu avea pic de albastru.
A 3-a volanta care e acum pe masina, cu masa simpla, e de Golf 3 G60, cu peste 200.000 km, la fel, nu era albastra.

Concluzia mea, de om subiectiv care am puterea sa recunosc ca nu imi voi lua alta masina in afara de ceva nemtesc (exceptie facand un EVO sau un STI), este ca suntem berbeci daca putem sa spunem cu mana pe inima ca europenii fac masini mai fiabile fata de asiatici, sau invers.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 01:30   #1380
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Dar voi nu va ganditi si la avantajul lor si de ce va ofera 5 ani garantie: 5 ani sunteti lipiti de service-urile lor pentru absolut orice interventie la masina. Aici ei castiga, pentru ca uleiul, filtrele, placutele, becurile, si diferite alte piese nu intra in garantie, insa operatiunile lor de schimbare trebuie realizate in serviceul marcii, iar preturile pieselor si ale manoperei in general sunt...piperate.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -