Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-13, 14:46   #1216
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Si mie imi place ca esti tare sigur pe tine. De parca ai acompaniat pe fiecare dintre noi in parte sa vezi ce masini am atins si ce nu ...
Te simti cu musca pe caciula?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 15:49   #1217
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Imi place cum lumea comenteaza de "calitatea" materialelor dar nu au atins macar cu un deget bordul acelor masini.
Daca nu ati detinut/condus sau chiar stat ca simplu pasager in masina la care faceti referire puteti discuta cel mult despre putere/consum/design/originalitate/preturi/motor/performante....in nici un caz despre calitatea materialelor folosite la interior.
E ca si cum as zice...."daa...imi place McLaren mp4-12c....dar nu il cumpar deoarece tapiseria este dintr un material cam ieftin...asa ca o sa raman la Dacia mea..."
Sa vorbeasca de calitate doar cei care au pus macar un deget pe bord acel bord...macar degetul...
Tu nici macar n-ai dat jos lamaia din geam si faci afirmatii legate de cine in cate masini s-a suit?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 15:50   #1218
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Te simti cu musca pe caciula?
Culmea este ca nu trebuie sa demonstrez nimanui ca am mers eu cu Prius, ca oricum nu o consider o prea mare realizare. Am spus ca nu-mi place interiorul de nicio culoare si spatele masinii, care parca e desprins din desenele animate. Nu cred totusi ca inceteaza astia productia din cauza mea ... Pentru aia 30 000, te bucuri doar de tehnologia hibrida si nicio alta fita-n plus. Asa ca relax, sau cum zice un mare om, nu-i pe bani
Si inca ceva, sa nu uit ca e pacat : daca ai avea bani suficienti pentru un McLaren, l-ai cumpara stiind ca e chiar si un mic detaliu care nu-ti place la masina respectiva ? Asta presupunand ca vrei sa dai o traista de bani pe o masina care sa-ti satisfaca toate cerintele, nu doar sa te duca din A in B. Si scuza-mi iesirea de mai devreme, dar m-a deranjat intrebarea ta, tinand cont ca nu stii nimic despre persoana caruia te adresezi.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:30   #1219
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

@Fasso....tu din topicul asta erai persoana cea mai putin vizata de comentariul meu...si nu pun la indoiala faptul ca ai condus un Prius...ca cine stie ce masina nu e sa zici ca trebuie sa fi miliardar sa o conduci...
Ma refeream la celelate persoane ce isi scriu parerea despre calitate si "feeling" dar nu au condus masina despre care vorbesc.

@22VIN....si dupa ce o sa imi dau jos semnul de incepator o sa devin un zeu omniscient ca si cei care au mai mult de un an de carnet?
Nu cred ca, (virgula) comentariul meu de mai sus avea ceva de aface cu experienta mea ca si sofer....nu am spus o minciuna ci doar adevarul evident.
Faptul ca unii comenteaza despre calitatea interiorului si despre cum te simti mergand cu masina respectiva fara ca macar sa fie pasager in acel autovehicul nu cred ca are legatura cu experienta mea...sau ca este un lucru acceptabil.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:43   #1220
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Faptul ca unii comenteaza despre calitatea interiorului si despre cum te simti mergand cu masina respectiva fara ca macar sa fie pasager in acel autovehicul nu cred ca are legatura cu experienta mea...sau ca este un lucru acceptabil.
De unde stii tu daca ei s-au suit sau nu in masinile respective? Cumva Land Cruiser si Prius sunt masini exotice?

Din japonezele cu care am facut mai multi km, cel mai mult mi-au placut interioarele la Subaru Forester ultima generatie si Mazda CX7. Si la Forester usile sunt fulg si unele plastice par dubioase dar am vazut ca regula asta se aplica la majoritatea japonezelor iar la masina asta interiorul e per total foarte placut asa ca nu deranjeaza aspectele astea.

Dar la Corolla da-o dracu' ca panoul asta de usa e plastic complet; ai textil si design mai frumos la Logan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gt.jpg
Views:	78
Size:	95.9 KB
ID:	2793339  

Last edited by aleks; 08-06-13 at 09:53.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:45   #1221
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Flacau, ceea ce ai spus tu are valoare fix zero, pentru ca nu stii daca cei care fac comentarii s-au asezat intr-o anumite masina. Poti doar sa presupui, asa cum presupun si eu ca marea majoritate de pe forum n-are habar despre ce vorbeste , dar e mai presus instinctul romanesc de contrazicere in absolut orice domeniu.
Si in plus, cred ca sunt mai mari sansele ca eu sa fi urcat intr-o anumita masina decat altii care stau in fata calculatorului si traiesc virtual fenomenul automobilistic.
Si in ultima instanta, este un forum, deci fiecare are dreptul la o parere, atata timp cat limbajul este decent.

le: Multumesc pentru poza cu usa, desi fii sigur ca pentru unii nu conteaza cum arata usa . Depinde de reperele fiecaruia, ca poate pentru unii un interior de Prius este un vis din poze, asta pana pui mana pe plasticele alea care mie unul mi se pare foarte low cost.

Last edited by cavaliere; 07-06-13 at 19:47.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 20:34   #1222
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
De unde stii tu daca ei s-au suit sau nu in masinile respective? Cumva Land Cruiser si Prius sunt masini exotice?

Din japonezele cu care am facut mai multi km, cel mai mult mi-au placut interioarele la Subaru Forester ultima generatie si Mazda CX7. Si la Forester usile sunt fulg si unele plastice par dubioase dar am vazut ca regula asta se aplica la majoritatea japonezelor iar la masina asta interiorul e per total foarte placut asa ca nu deranjeaza aspectele astea.

Dar la Corolla da-o dracu' ca panoul asta de usa e plastic complet; ai textil si design mai frumos la Logan.
Eu nu stiu unde ai gasit-o pe asta, caeu tot caut una la fel si nu gasesc.

Uite, tot Corolla si tot 2010.
[

eu vad ca are material pe usa!

Pe langa asta tin sa specifica ca un Golf nu este decat cu vreo 30% mai scump la achizitie, iar la Corolla mai am si o garantie dubla si o intretinere de 2 ori mai ieftina si mai si uit sa intru in service pentru reparatii.

Daca cumva nu stiai, la pret de Golf, Toyota ofera Avensis, deci te las pe tine sa da 4-5000 de euro in plus (doar la achizitie) pentru designul ala deosebit si materialele alea nemaintalnite la VW.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gt.jpg
Views:	59
Size:	126.5 KB
ID:	2793340  
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by aleks; 08-06-13 at 09:55.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 20:51   #1223
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Sau spune-mi ce facem cu problema asta si cu materialele astea excetionale. Si de design superb!

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2305056

Nu de alta, dar zbarnaitul din usi este una din problemele lor. Dar ce frumoasa este chestia asta care zbarnaie! )
.
.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2511f684.jpg
Views:	89
Size:	46.3 KB
ID:	2793135  

Last edited by GTR; 07-06-13 at 20:58.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 20:54   #1224
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Flacau, ceea ce ai spus tu are valoare fix zero, pentru ca nu stii daca cei care fac comentarii s-au asezat intr-o anumite masina. Poti doar sa presupui, asa cum presupun si eu ca marea majoritate de pe forum n-are habar despre ce vorbeste , dar e mai presus instinctul romanesc de contrazicere in absolut orice domeniu.
Si in plus, cred ca sunt mai mari sansele ca eu sa fi urcat intr-o anumita masina decat altii care stau in fata calculatorului si traiesc virtual fenomenul automobilistic.
Si in ultima instanta, este un forum, deci fiecare are dreptul la o parere, atata timp cat limbajul este decent.
Asa e batrane...iti dau dreptate...pot doar sa presupun ca nu au condus...insa cand vezi ca cineva da nota calitatii doar privind o poza...meh....e cam greu sa nu iti faci o impresie despre acea persoana.
Eu nu pot discuta pe acest topic din vedere al experientei deoarece nu am condus o germana/japoneza...doar europene autohtone gen opel, skoda, dacia....apogeul meu automobilistic fiind seria 6 dar ca pasager.
Asta ma asteptam de la lume....sa comenteze pe experienta cu masina...nu cu poza.
Poate unii au interactionat cu acea masina...dar sunt multi ce vorbesc doar din poze
JDV is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 23:05   #1225
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Si in plus, cred ca sunt mai mari sansele ca eu sa fi urcat intr-o anumita masina decat altii care stau in fata calculatorului si traiesc virtual fenomenul automobilistic.



p.s. mai du-te si-n ... mea cu impresiile astea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 08:30   #1226
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

@ JDV, tu stii ce inseamna autohton?

@ionut, incercati sa va potoliti, ca de aia sunteti oameni maturi!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 09:57   #1227
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
@ JDV, tu stii ce inseamna autohton?

@ionut, incercati sa va potoliti, ca de aia sunteti oameni maturi!
sa dau duplicat la post?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 10:39   #1228
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
@ JDV, tu stii ce inseamna autohton?
Prin autohton ma refeream la masinile europene...si nu la cele japoneze...americane...australiene...
Delimitat de granitele tarii..masini autohtone ar putea fi decat Dacia si ARO.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 12:22   #1229
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Prin autohton ma refeream la masinile europene...si nu la cele japoneze...americane...australiene...
Delimitat de granitele tarii..masini autohtone ar putea fi decat Dacia si ARO.
Daca dpdv geografic suntem in Europa nu inseamna ca suntem chiar europeni . Ca si ala cu pisica 316 care se simte frate cu ala cu M6-le
!41! is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 12:31   #1230
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Daca dpdv geografic suntem in Europa nu inseamna ca suntem chiar europeni .
La cate ciori avem in tara probabil identitatea noastra se leaga mai mult de Africa decat de Europa
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -