Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-10, 22:59   #2026
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Nu vreau sa par un cliseu dar,Mercedes este singura masina care dupa un anumit nr de Km nu a inceput sa manifeste probleme frecvente gen,senzori care crapa fara motiv,usi care scartaie,trape care fac zgomot,fum excesiv,cutii de viteze care nu fac fata stresului zilnic.

In incheiere va mai spun un singur lucru.

Detin un Mercedes E60 AMG fabricat in 1994,are 525000 km parcursi si in afara de o mica problema la cutia de viteze masina functioneaza si arata impecabil si are dotari similare unui E Klasse din 2005.

Exculzand fanii Audi din polemica asta,vreau sa vad si eu un BMW M din aceeasi generatie,cu un nr de KM apropiat care sa functioneze si sa arate macar pe aproape pe cum functioneaza si arata acest AMG fabricat in "94 care are 1715kg si are 0-100km in 5,3 sec.
intr-adevar mercedes are un renume pt fiabilitate inca de la cobre da asta nu inseamna ce nici celelalte masini nu ajung la nr. ala de km.acum generalizez si nu zic de o masina anume dar in mare parte conteaza foarte mult cum a fost ingrijita masina respectiva.ca orice masina daca iti bati joc de ea nu tine mult , inclusiv mercedes.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 10:45   #2027
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Discutia pe acest topic a luat-o pe aratura de mult,oricum.Fanii BMW vor ramane fani BMW pentru ca asa sunt ei mai fanatici,fanii Mercedes vor plusa pe fiabilitate si pe sound-ul incofundabil iar fanii Audi sunt o specie mai noua,inca in formare care in general afirma ca Audi este un compromis comfortabil intre cele doua.

Legat de acest topic am cateva idei de expus.Nu am condus nici un BMW M,am condus cateva modele Mercedes AMG ( chiar detin unul foarte deosebit) si am fost pasager in Audi RS4.De-a lungul timpului am facut sute de mii de km cu diverse modele Mercedes,BMW,Audi,Skoda,VW,Volvo,Daewoo,Dacia,Opel .

Nu vreau sa par un cliseu dar,Mercedes este singura masina care dupa un anumit nr de Km nu a inceput sa manifeste probleme frecvente gen,senzori care crapa fara motiv,usi care scartaie,trape care fac zgomot,fum excesiv,cutii de viteze care nu fac fata stresului zilnic.

In incheiere va mai spun un singur lucru.

Detin un Mercedes E60 AMG fabricat in 1994,are 525000 km parcursi si in afara de o mica problema la cutia de viteze masina functioneaza si arata impecabil si are dotari similare unui E Klasse din 2005.

Exculzand fanii Audi din polemica asta,vreau sa vad si eu un BMW M din aceeasi generatie,cu un nr de KM apropiat care sa functioneze si sa arate macar pe aproape pe cum functioneaza si arata acest AMG fabricat in "94 care are 1715kg si are 0-100km in 5,3 sec.

PS.Va doresc o cearta cat mai apriga in continuare.
Amice, faptul ca tu ai o masina de pe vremea cand Mercedes facea masini fiabile nu are legatura cu actualitatea. Trebuia sa ai un SL63 AMG (pana la facelift) sa vezi cum iti faceai abonament la service pt. senzori, scartaieli, etc.. Acest lucru a fost recunoscut si de ei, nu degeaba au declarat ca vor sa produca masini la fel de fiabile ca cele vechi care i-au consacrat si nu degeaba reclamele lor actuale sunt axate pe fiabilitate, cu toate ca este o minciuna, niciodata nu or sa mai faca masini la fel de fiabile.
Crezi ca fost vre-unul din "ochiosi" la fel de fiabil ca W124?? Vise tata, vise, la fel cum a ta nu este la fel de fiabila W123 (cobra). Nici un producator nu o sa mai faca niciodata masini la nivelul W123, W116, W126 pentru ca nu are interes, l-ar baga cu un picior in groapa daca ar trai doar din profitul de vanzari, mai ales acum, pe competitia asta perversa.
Asa ca bucura-te de bijuteria ta ca in viitor nu cred ca o sa mai vedem masini asa de fiabile.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 11:36   #2028
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Legat de actualitate,in momentul de fata conduc zilnic un GL 450 care are 80000km si un S500 care are 140000km...si cu nici una din ele nu am avut pana acum probleme.Si crede-ma ca nu le menajez chiar deloc avand in vedere ca ambele sunt masini de serviciu.

Chiar si in conditiile actuale,cand fiabilitatea nu mai este de mult o prioritate pentru producatorii de autoturisme,Mercedes este mult peste Audi si BMW la acest capitol.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:02   #2029
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Legat de actualitate,in momentul de fata conduc zilnic un GL 450 care are 80000km si un S500 care are 140000km...si cu nici una din ele nu am avut pana acum probleme.Si crede-ma ca nu le menajez chiar deloc avand in vedere ca ambele sunt masini de serviciu.

Chiar si in conditiile actuale,cand fiabilitatea nu mai este de mult o prioritate pentru producatorii de autoturisme,Mercedes este mult peste Audi si BMW la acest capitol.
Afirmatiile tale fara acoperire, uneori contrazise de studiile de specialitate (J.D. Power, Best Used Car and co) ar merge postate pe un alt topic (Merc vs. Audi vs. Bmw). Faptul ca tu conduci 2 Mercedesuri de serviciu si ca pratic nu scoti bani din buzunar sa le intretii, mai mult, esti convins ca aceasta marca este etalonul fiabilitatii fara sa aduci vreun argument decat umila ta parere, nu sunt intotdeauna comforme cu realitatea.

Last edited by UNLORD; 13-10-10 at 15:13.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:25   #2030
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Prietene...spre deosebire de marea majoritate de pe acest topic eu macar am o parere,fie ea si umila,dar este foarte bine ancorata in realitate.E treaba voastra daca pentru voi importante sunt diverse teste si studii facute de X si platite de Y.Eu personal nu emit pareri decat despre ceea ce am constatat singur si nu despre ce constata altii.

Iar faptul ca nu dau bani de la mine pentru intretinerea acelor masini ar trebui sa te ajute sa realizezi cat de pertinenta este parerea mea ..sau nu..
GTA is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 00:56   #2031
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Va rog ori reveniti la AMG vs. M vs. RS, ori va mutati pe topicul Mercedes vs. BMW vs. Audi. Multumesc.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 16:57   #2032
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Un scan din revista Autobild (M3 ZCP vs CTS-V vs C63 PP vs IS-F vs Alpina B3)


UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 18:37   #2033
squid

Stage 5
 
squid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,059
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Fiind posesor de M3 clar sunt fan M, dar din cate am auzit RS4 e dinamita
squid is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 22:23   #2034
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by squid View Post
Fiind posesor de M3 clar sunt fan M, dar din cate am auzit RS4 e dinamita
... si M3-ul bomba atomica !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 22:26   #2035
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Audi RS5 video review, 90sec verdict
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 23:53   #2036
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS




R8 V10 vs. SLS AMG vs. V12 Vantage vs. 458 Italia vs. SLS AMG vs. 911 Turbo S
by CarandDriver.

Click for Photos

Click for Specificatii si Masuratori

Click for Diagrama circuitului si timpii

Last edited by UNLORD; 28-10-10 at 00:00.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 10:29   #2037
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=6yp2IedhXLY tt-rs vs x5-m
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 20:49   #2038
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Ce greutate are M'ul si ce greutate are Rs'ul?
du0n is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 22:36   #2039
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Ce greutate are M'ul si ce greutate are Rs'ul?

tt-ul e mai greu cu vreo 500kg...


PS : a se citi ironia din postu asta
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 22:37   #2040
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
tt-ul e mai greu cu vreo 500kg...


PS : a se citi ironia din postu asta
fara obtionale
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -