Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-08, 13:08   #181
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
lol...si cand te gandesti ca Opel e masina saracului la nemti...
- back at ya !!
volkswagen : masina poporului....
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:49   #182
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

lol...acum im dau seama ca ce ai spus tu a fost pura rautate nu gluma...dar...pana si tu ai dreptul la o parere...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:59   #183
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
lol...acum im dau seama ca ce ai spus tu a fost pura rautate nu gluma...dar...pana si tu ai dreptul la o parere...
nici prin cap nu mi-a trecut pur si simplu mi-am adus aminte de traducere , daca te-am ofensat ,scuze . dar cum orice cioara isi lauda puii eu se intampla sa am opel g1 ...inca o data daca este cazul scuze.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 15:10   #184
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
lol...acum im dau seama ca ce ai spus tu a fost pura rautate nu gluma...dar...pana si tu ai dreptul la o parere...
stai ca acum m-am prins...cum adica pana si eu am dreptul la o parere..?..si eu care mi-am cerut scuze....
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 15:25   #185
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

exact... opel masina saracului e un romanism clasic... sunt foarte multe opel-uri in strainatate, iar nemtii, francezii etc, la ce salarii au, pot oricand sa cumpere un vag in locul unui opel, pentru ca la un credit, 2-3-5000 euro in plus nu conteaza asa mult pentru ei
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 15:27   #186
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
stai ca acum m-am prins...cum adica pana si eu am dreptul la o parere..?..si eu care mi-am cerut scuze....
:P..mda...acum e randul meu sa-mi cer scuze daca te-ai simtit ofensat...atat ca e absurd sa spui ceea ce ai spus la inceput...Nu uita ca desi eu am dat credit Focusului nu am subminat cu nimic pe celelalte 2...Daca as fi subiectiv pana in maduva oaselor as spune ca in Focus am avut cea mai buna pozitie in scaun si...e deajuns pentru mine...
Revenind la : "stai ca acum m-am prins"...ai fost simpatic...
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 17:10   #187
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
:P..mda...acum e randul meu sa-mi cer scuze daca te-ai simtit ofensat...atat ca e absurd sa spui ceea ce ai spus la inceput...Nu uita ca desi eu am dat credit Focusului nu am subminat cu nimic pe celelalte 2...Daca as fi subiectiv pana in maduva oaselor as spune ca in Focus am avut cea mai buna pozitie in scaun si...e deajuns pentru mine...
Revenind la : "stai ca acum m-am prins"...ai fost simpatic...
ok , i luv u man

ps: nu m-am dat niciodata cu un focus deci te cred pe cuvant .
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 17:30   #188
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu m-am dat cu amandoua iar de la opel imi place tar mult vectra opc...
si imi placeau GSI-urile la nebunie !!!
Dar pana la urma cand a fost sa aleg am ales Focusul ST....are o stabilitate de invidiat chiar daca are si el minusurile lui la interior...Scaunul Recaro de la Focus in schimb da clasa celorlalte 2...si ar mai fi cate ceva de vorbit dar mai completez diseara ca acum sunt la fabrica...merge strungu' in prostie si face prea multe suruburi !!!
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 22:05   #189
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Unlord si IS 18 BOG au avut cele mai reale posturi desi, chiar daca sunt fan ford , nu imi place nici una din ele la design. ma motorizari, fordu are dieseluri proaste, ca doar sunt facute de peugeot, dar alea pe benzina sunt superbe.
Confort - ford
Manevrabilitate- FOrd
Design interior - Golf
Fiabilitate 1 focus 2 astra 3 golf
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 03:03   #190
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

fiecare cu topurile lui, frate..., nu!?

nimeni nu se pricepe mai bine ca romanul cand este vb de fotbal, politica, masini si femei!!!!!
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 13:24   #191
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
fordu are dieseluri proaste
eu sunt fan benzina, nu imi displace deloc dieselul, dar m-a atras totdeauna mai mult prima.Totusi nu mi se pare in regula ce ai spus.Fordul dimpotriva, are unele dintre cele mai bune motoare diesel si din clasa sa si in general.Sa nu uitam ca au common rail de cand lumea, si un nu foarte mare 1.8tdci avea de mult 115cp, 300Nm si functiona fara pic de turbo-lag de pe vremea lui MK1.La grupa sa de capacitate si putere de asemenea are unele dintre cele mai bune performante.Daca continuam, putem aminti de 2.0tdci de 140cp, cu performante decente (9.5s si 210km/h), indiferent ca e pe Focus sau pe Mondeo si mai noul 2.2tdci de 175cp si 420Nm.M-am uitat pe site-ul unei firme germane de tuning http://www.racechip.de/ si acest motor de exemplu ajunge prin tuning la performante destul de greu de crezut chiar pentru motoare de 2.4-2.5 (focusul 2.2tdci ajunge de exemplu la 230cp si 486Nm...fiind o masina relativ usoara...rupe la datele astea).Sunt motoare fosrte rafinate, dar intr-adevar in Romania au de suferit (ca orice CR de altfel) din cauza motorinei proaste.
Vorbind de Peugeot...dieselarele de Peugeot sunt foarte bune, sunt unele din cele mai apreciate ca performante si economicitate (nu ma refer la masini neaparat pe tot ansamblul ci strict la motoare).Sa nu uitam ca in primul an de intrare pe circuitul Le Mans, HDI-ul a pus mari probleme lui Audi R10.Inca mai apar probleme tehnice, e normal in primul an, dar nu m-as mira ca la anul sa fure titlul de la Audi sau macar sa fie o lupta extrem de stransa.Ok, e motorsport, dar conteaza...orice constructor coreleaza in timp ce are in motorsport cu modelele de strada (aplica tehnologiile la scara).E greu sa crezi ca un constructor (la modul general) cu multa experienta in sportul cu motor ( WRC, F1, LM, GT) sa nu poata face motoare foarte bune la modelele de serie.Ca au politici comerciale in ansamblul masinii (au subansamble, kitt-uri) care voit pica repede, ca sunt exclusivisti, ca au costuri mari la piesele de schimb etc...asta e alt capitol.
M-as feri sa fac un top de fiabilitate, nu am avut pe mana opel sau golf zeci de mii de km ca sa ma pot pronunta, stiu doar ca am acesti km cu actualul focus (masina are 143k km in prezent....e adevarat, rulata insa f mult in Germania), s-au schimbat doar consumabile (incluzand bineinteles si placutele de frana) si totul e ok, fiecare bec sau stergator sau incalzitor functioneaza cum trebuie (de probleme nu poate fi vorba).Deci ii pot gasi destule plusuri.Am avut si alte cazuri in jurul meu ( 1.8tddi focus, 200k de km...absolut totul ok, 1.8tdci 125k km, totul ok, 1.8tddi 130k km...aici o problema la turbo).
Ca masina viitoare mi-ar placea ST-ul, dar am familie ...nu stiu daca sunt si versiuni in 4 usi ( 5 cu cea din spate).Daca este, probabil m-as orienta pe ea, sau poate va fi un Mondeo 2.5T.

Last edited by carutasu; 14-08-08 at 13:27.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 17:17   #192
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

cel mai tare post!!!bravo carutasu!!!cine are cat de cat si cunostinte se cunoaste frate!!nu ca altii inainte..."golf rullzzz" sau "ford rullzz" si atat,fara argumente clare si la obiect.in momentul in care cauti sa ti iei o masina,banuiesc ca ai in cap anumite lucruri pe care le vrei de la o masina.in cazul meu,focusul a fost cel care a intrunit multe dintre aceste cerinte(pozitia de condus confortabila,tinuta de drum-impecabila,aspect deosebit iar motorul de 1.8,16v de pe focus m a fascinat).tin sa mentionez ca am testat si golf4(1.9 tdi si 1.6)si opel astra(1.2,1.4,1.7 dti,2.0 dti).
daca tie iti place una dintre ele,asta nu inseamna ca celelalte nu sunt bune sau a ta e cea mai jmechera...daca iti place...sa zic...opelu,zi de ce iti place si atat,nu mai spune de celelalte ca sunt varza...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 17:39   #193
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

subscriu celor de mai sus...Ieri si astazi am cndus un Focus normal, 1,6 TDCI prin oras...
Pe langa performante la care sincer nu ma asteptam am mai vazut si consumul in oras pe 190km : 6.3 ! In conditiile in care eu nu prea menajez masinile iar stilul meu de condus e destul de ...vioi ca sa zic asa...E inca un plus pe care il aduc celor de la Ford.
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 20:17   #194
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
daca tie iti place una dintre ele,asta nu inseamna ca celelalte nu sunt bune sau a ta e cea mai jmechera...daca iti place...sa zic...opelu,zi de ce iti place si atat,nu mai spune de celelalte ca sunt varza...
da...cam asta e ideea...am avut discutii pe diverse forumuri, versusuri de genul acesta..."frate, nu intelegi ca golf (ca un exemplu dat rapid)..e cea mai tare, ca mie mi-a placut cel mai mult, m-a fascinat, m-am indragostit de ea....concluzie...e cu X trepte peste ford (de exemplu)"...de parca mie mi-ar fi bagat cineva fordul pe gat cand l-am luat, nu mi l-am luat tot de placere .Conduc mai mereu tot felul de masini de-ale amicilor, colegilor, prietenilor...si totusi mi-am pastrat afinitatea pentru Ford si tot la el raman si la upgrade (nu vorbesc bineinteles de clase premium, gen BMW, Mercedes, Lexus, Audi....in caz ca as ajunge sa-mi permit asa ceva).

Last edited by carutasu; 14-08-08 at 20:20.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 20:28   #195
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

la ora actuala cam toate masinile din clasa din care fac parte, aproape* sunt identice si aici nu ma refer la aspect(normal) ci la ceea ce iti ofera, feeling, consum, fiabilitate...dif sunt infime, DAR ele fac diferentierea intre cele 3 candidate(cazul de fata)!
unii prefera un anumit brand, pt ca in trecut...au detinut un model, in care s-au simtit f bine, in siguranta..s.s.m.d.!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -