Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-10-05, 22:29   #226
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Cielo iti consuma 7%???????
Eu nu am mai auzit, nici macar la Cielo de 75Cp!!!
Consumul de orash este 10% cam pe la toata lumea pe care am auzit, in afara consumul poate sa ajunga chiar si la 6% - 6,5%!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline  
Old 11-10-05, 23:15   #227
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

CIELO GLE 1,5l , 8 valve, 5 trepte mecanice
consum in oras 10-10,5% si minim la 100-110constant 5,5.
consum la drum 8-10 mers f mult constant peste 180, viteza maxima peste 190, viteza la care ajungea repede si chiar in urcare usoara 185-187km/h.
Putere declarata 75 cp putere reala 85cp, reglat din avans si injectie, cu ajutorul aparatelor de service peste 90cp, cca 95 cp cu toba finala sport(teava).
Consum ulei 0%.
Asta era masina mea pe vremuri si eram multumit.
Mi-am cauparato cadou cand am terminat Politehnica in rate.
M-am bucurat de ea mult, am modificat motorul de 1,5 putin, injectoare, coprimare, filtru, chip, tobe si scotea peste 105 cp sarea de 200 sub 210 pe drept consuma 11-17% la mers in forta.
accelera aprope de o vectra de 2,0 8valve de 115cp, dar nu fugea lafel sus.

Aleg cu ocii inchisi Cielo, o masina f fiabila si mult mai aerodinamica ca rasturnatul din germania.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 12-10-05, 00:52   #228
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default

shadow, era vorba de un consum mediu.cielo are un consum destul de mic in raport cu dimensiunile masinii.in general masinile de la daewoo sunt masini fiabile si foarte avantajoase in raport calitate-pret. acum am un logan si o nubira 2 wagon de care sunt foarte multumit. iar loganul, daca era macar cu vreo 1000 euro mai ieftin merita. am motor 1,6 pe logan, fuge, este silentios, amortizeaza gropile bine dar nu se compara cu un cielo.apropo...tata a avut primul cielo din constanta(se poate vedea si acum masina in zona ICIL, are CT-03-BZY) si dupa 10 ani de functionare nu a fost schimbat nimic la el in afara de amortizoare si consumabile...aaa si bara fatza de care am avut eu grija la o betie...
sa vedem loganul cum se va descurca peste 10 ani
p3rv3r5ul is offline  
Old 12-10-05, 08:15   #229
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"p3rv3r5ul\"
shadow, era vorba de un consum mediu.cielo are un consum destul de mic in raport cu dimensiunile masinii.in general masinile de la daewoo sunt masini fiabile si foarte avantajoase in raport calitate-pret. acum am un logan si o nubira 2 wagon de care sunt foarte multumit. iar loganul, daca era macar cu vreo 1000 euro mai ieftin merita. am motor 1,6 pe logan, fuge, este silentios, amortizeaza gropile bine dar nu se compara cu un cielo.apropo...tata a avut primul cielo din constanta(se poate vedea si acum masina in zona ICIL, are CT-03-BZY) si dupa 10 ani de functionare nu a fost schimbat nimic la el in afara de amortizoare si consumabile...aaa si bara fatza de care am avut eu grija la o betie...
sa vedem loganul cum se va descurca peste 10 ani
Ar fi frumos sa ai ce vedea!
SEBASTIAN is offline  
Old 13-10-05, 00:07   #230
Buzdugan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 17
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"DJ-24-ALN\"
Sa ne arate ca e mai tare ursul in comparatie ci cielo & logan
Anyway...designul la logan lasa de dorit, parca e cotetz umblator; dar are un plus fata de cielo la tehnologie si dotari...vom vedea cum se va comporta loganul in timp ca fiabliltate...
LA CAPITOLUL FIABILITATE CIELO A DEMONSTRAQT CA STA F BINE, IAR LOGANUL LA CAPATUL OPUS, DEJA AU APARUT MULTE DEFECTE HARD SI SOFT.
FIABILITATEA LA LOGAN E COMPROMISA DIN START, DAR POATE ACUM CU DIESELUL S-AU MAI DESTEPTAT.
Nope! O sug si cu diesel-ul lor cu tot. Masina este foarte zgomotoasa, motorul mult mai greu, sasiul este acelasi, suspensiile aceleasi deci se face simtit mai bine impactul cu gropile .Multi de au luat logan DCI s-au plans de ea...la 100km/h nu pot vorbi la telefon :\
Baieti sunt intr-o dilema..pana acum voiam sa-mi iau un Logan full option din ala 1,6mpi, dar...acum imi face executive-ul cu ochiul .

Chiar nu stiu ce sa fac. Am observat ca cielo-ul nu are airbag-uri si abs-uri... ma gandeam ca au mai imbunatatzit si ei dar ata e...in schimb loganul are...dar mai are si ceva loganul pe langa abs-uri...are blazonul mirific al DACIEI .

Poate ma puteti indruma voi spre alegerea buna...nush... nishte avantaje/dezavantaje la fiecare masina ar fi de mare ajutor.

Masinile sunt cam acelasi pret...logan-ul e 9.000euro iar cielo-ul 9.300..pt 300 de euro acum ...

Thanks !
Buzdugan is offline  
Old 13-10-05, 10:07   #231
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Cielo Euro 3 are cam multe probleme:
- executivul numai are motorul 16V
- mai bine iti iei un Cielo din 2003 - 2004!!!
shadow is offline  
Old 13-10-05, 19:41   #232
Buzdugan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 17
Default

doar atat?

haideti mah

ca mai sus eratzi toti aprinsi.. \"cielo sux\", \"logan rulez !\" ... acum ce patirati ?

mai multe sfaturi pls!
Buzdugan is offline  
Old 13-10-05, 21:10   #233
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

trebuie sa fii inconstient sa spui ca sprintul unu executive e cam la fel cu cel al unui logan de 90 de cai.
rupe chilotzii executive-ul la logan ... asta bag mana in foc.
__________________
Honda
shadowro is offline  
Old 13-10-05, 21:32   #234
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"shadowro\"
trebuie sa fii inconstient sa spui ca sprintul unu executive e cam la fel cu cel al unui logan de 90 de cai.
rupe chilotzii executive-ul la logan ... asta bag mana in foc.
100% de acord cu tine!!!
shadow is offline  
Old 14-10-05, 01:26   #235
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

am solenza .. tovarasha mea are cielo ... dar daca ma dau la ea .. s`ar putea sa`mi faca mucii hatzuri cu cielo al ei de 10 ani .. si solenza mea are 2 ani ... in fine ideaaa e k .. dupa tot ce am citit si cum am vazut k trage executivu` si 16 ...



cu un cielo faci mucii hatzuri la un logan ... oricat ash tine eu la dacia
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Old 14-10-05, 08:05   #236
Buzdugan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 17
Default

M-am hotarat ! merg pe cielo !

Chiar daca are logan-ul dotari in plus ( abs, airbag si cdplayer - cele care ma intereseaza) cielo-ul stiu sigur ca nu o sa ma dezamageasca .

o sa vb. cu cei de la service .. poate reusesc sa montez abs-urile ca vine iarna si fara ele o cam sug .
Buzdugan is offline  
Old 14-10-05, 10:08   #237
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Buzdugan\"
M-am hotarat ! merg pe cielo !

Chiar daca are logan-ul dotari in plus ( abs, airbag si cdplayer - cele care ma intereseaza) cielo-ul stiu sigur ca nu o sa ma dezamageasca .

o sa vb. cu cei de la service .. poate reusesc sa montez abs-urile ca vine iarna si fara ele o cam sug .
eu am reusit un astfel de transplant la un mertz de 15 ani, si a functionat, si functioneaza inca.
aleks is offline  
Old 14-10-05, 11:16   #238
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Bravo ! Noroc cu suflete caritabile ca tine,ca daca ar fi numai oameni care gandesc in Romania ar da faliment Daewoo/Rodae/cum si-or mai zice mai nou.Ai putea sa mergi pana la capat totusi...un Kadett din '87,ca sa ai originalul,nu copia.
Race is offline  
Old 14-10-05, 15:16   #239
SORAN

Stage 4
 
SORAN's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 192
Default

Cielo e o masina de conceptie veche la care a mai fost imbunatatzit cate ceva. Loganu e totusi o masina cu un motor mai nou insa e greu sa te pronunti in privinta calitatii. Si Cielo a avut de suferit de cand a inceput sa fie fabricat in Romania. Au mai disparut din dotari si calitatea a scazut la diverse elemente care le-au mai fabricat prin tara. Eu nu pot sa uit cum fugea un Cielo Korean de prin 96 cand era nou...nu am avut ocazia sa trag prea rau de o Dacie Logan insa nu stiu daca s-ar ridica la nivelul Cielo-ului. As inclina sa cred ca la un condus normal in oras Cielo consuma mai mult.
__________________
Lucrari LED premium!
SORAN is offline  
Old 14-10-05, 19:22   #240
Buzdugan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 17
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
Bravo ! Noroc cu suflete caritabile ca tine,ca daca ar fi numai oameni care gandesc in Romania ar da faliment Daewoo/Rodae/cum si-or mai zice mai nou.Ai putea sa mergi pana la capat totusi...un Kadett din '87,ca sa ai originalul,nu copia.
Nush daca asta imi e adresata..daca da atunci nu inteleg.

Cielo-ul e masina foarte buna. Prefer sa cumpar ceva care stiu ca merge decat sa fiu tester-ul loganului.

oricum..m-as fi asteptat la ceva de genu \"Felicitari !\" ,\"S-o stapanesti sanatos!\" ...dar uitai ca suntem in romania.

Mah daca e s-o luam asa nici-o masina nu e buna...mereu e cineva care nu e de acord cu decizia altuia asa ca imi iau eu ce cred ca e mai bine si gata. Asteptam nishte sfaturi care sa fie motivate..

Oricum multumesc
Abia astept s-o ridic ^^ e pe GPL
Buzdugan is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -