Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-10-05, 11:31   #241
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Buzdugan\"
Abia astept s-o ridic ^^ e pe GPL
apreciez ca foarte buna decizia lor de a oferi versiunea pe gpl din fabrica, e bine pentru ca sunt reglajele uzinei, e important si din punct de vedere al poluarii, e o decizie foarte buna.
aleks is offline  
Old 26-10-05, 14:40   #242
co-k

Stage 3
 
co-k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 85
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

dacia e dacie pana la moarte
co-k is offline  
Old 27-10-05, 10:53   #243
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"co-k\"
dacia e dacie pana la moarte
o luam de la capat cu posturile fara rost, doar de dragul numarului?
aleks is offline  
Old 28-10-05, 11:18   #244
Tiganas Alexandru

Stage 1
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 10
Default

Maica-mea a luat in 96 un Cielo anul asta sarbatorim 10 ani de existenta, nu ca as fi mandru dar nu am schimbat inafara de consumabile in 10 ani decat un rulment de presiune de la ambreiaj! Asta a fost schimbat de cand o am eu pe mana din mai si am testat si viteza maxima si acceleratia si franele si dau in ia de cate ori am ocazia, e o masina care iarta excesele mele. Ps punei jante de aluminiu sau magneziu ca mie imi miros a incins capacele de fiecare data cand o bag in garaj dupa o tura serioasa prin oras!
Tiganas Alexandru is offline  
Old 30-10-05, 01:19   #245
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Sunt curios daca cielo executiv mai face la liniute sau orice alt demaraj 0-100km/h...0-400 m un logan cu motor 1.6 16v cu 107CP
CT-82-PWR is offline  
Old 30-10-05, 12:18   #246
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-82-PUM\"
Sunt curios daca cielo executiv mai face la liniute sau orice alt demaraj 0-100km/h...0-400 m un logan cu motor 1.6 16v cu 107CP


Ce mai comparatie!!!
Cielo are 87 Cp!!!
shadow is offline  
Old 30-10-05, 12:57   #247
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"shadow\"
Cum puteti sa ziceti ca Loganul face Cielo??? Eu pana acum nu am vazut asa ceva...si terminati cu faze de genul \"eram la semafor cu un Cielo si l-am facut pe ala\", astea sunt nishte aberatii.
Iti mai mentii parerea asta daca loganul ar avea motor 1.6 16v cu 107CP?...totusi numai fa astfel de afirmatii ca loganul nu are numai motoare de 75 si 90CP o sa aiba si 107CP in cateva luni si apoi sa nu iti para rau.
__________________
CT-82-PWR is offline  
Old 01-11-05, 10:34   #248
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

La ultima legala de pe Baneasa, m-am dat cu un logan de 90 CP + chip si am iesit la egalitate. Sunt ferm convins ca puteam sa-l fac lejer dar am probleme cu discul de ambreaj cu cureaua de distributie!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline  
Old 24-11-05, 13:38   #249
motoras15

Stage 1
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 14
Default

cred k LOGANU' ar castiga ..... da cu mult inainte fata de cielo......trebuie sa recunostem k cielo ramane o masina puternica......chiar daca la ambele masini preformantele motorului lasa de dorit...
motoras15 is offline  
Old 25-11-05, 08:46   #250
M@D_Sheep

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1
Default nu ploua in logan

Bai baietzi fiti seriosi ma,cum draq sa ploua in logan mei,eu unul am logan si va asigur k n-a plouat in el niciodata,si nu va mai dati atatea impresii d mari smecherii,dak habar n-avetzi.Parerea mea loganul este mai bun ca cielo in mai multe privinte.
M@D_Sheep is offline  
Old 25-11-05, 11:48   #251
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: nu ploua in logan

Quote:
Originally Posted by \"M@D_Sheep\"
Bai baietzi fiti seriosi ma,cum draq sa ploua in logan mei,eu unul am logan si va asigur k n-a plouat in el niciodata,si nu va mai dati atatea impresii d mari smecherii,dak habar n-avetzi.Parerea mea loganul este mai bun ca cielo in mai multe privinte.
ai 17 ani, dar apari k membru nsl... ma indoiesc d faptul ca si esti...
ai un singur post, dar esti virulent in limbaj...
ia-o usor, k nu prea ai argumente in favoarea limbajului tau....
aleks is offline  
Old 30-11-05, 10:36   #252
Alucard

Stage 2
 
Alucard's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 36
Default

Sunt un fericit posesor de supernova ... sa zicem ca prin ce stie ce metode se poate face o comparatie intre ea si logan. Masinuta mea ... are doar 166.000 de km si condusa al dracului de rau. Consum urban - 7%, extraurban 5%-condusa frumos. Cielo ... esti pe undeva pe aproape ? Nein !!!. Fiabilitate ... hmm .. am bagat 20 de mii de lei in ea in bucsile de la bara stabilizatoare, sau bara antiruliu ziceti-i cum vreti. Si acum trebuie sa mai schimb bucsile de la amortizoarele de pe spate. Daca la inceput, si chiar si acum, serviceurile erau pline de supernove, because la toate celelalte aspecte sunt naspete rau (ploua inauntru, am schimbat 3 radiatoare in primele 5 luni si 2 esapamente cap coada), in schimb despre logan nu cred ca se poate spune acelasi lucru. Ba fratilor, nici macar unu am vazut. Ba chiar am mers cu un logan si am ramas placut impresionat de faptul ca se poate ... si pana la urma nu cred ca parerea noastra conteaza (dar hai totusi sa umplem timpul) ci cifrele sunt cele care vorbesc in final. Si cifrele alea sunt uimitoare ma baaieti. Loganul se vinde ca painea calda. Cielo de ce nu ? Masina coreeana, a castigat in 1995 raliul Paris - Dakar. Super .. vremea ei a trecut. Parerea mea ca sa nu o mai lungesc inutil. In fata lui Logan, Cielo nu ar trebui sa aiba argument. Sa vedem cat de mult ne vom bate joc de el, si daca se va spune si despre Logan \"depinde cum o nimeresti\". Va salut ne vedem la liniute la Craiova!
Alucard is offline  
Old 30-11-05, 15:02   #253
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default

Multe pagini scrise...o gramada de prostii...nu ai cum sa faci pe cineva sa nu-si mai iubeasca masina pe care o are de 7-8-9-10 ani.Cum spun multi si uni posesori de cielo(printrecare si eu) vremea masini asteia a cam trecut.Daca e vorba de liniute normal ca Cielo 16v bate Logan 8v (daca lo bate) cei care au habar de masini stiu ce inseamna chiuloasa 16 v...admisie si evacuare mult mai rapida....deci reusesc sa ajunga la putere maxima mult mai repede chiar daca au putere la turatii asemanatoare,e vorba de timpul in care ajung la turatiike alea..sa faceti comparatii dinastea cand o avea si Loganul tot 16v.In rest cred ca Loganul bate la toate capitolele....legat de fiabilitate sa nu imi ziceti ca Cielo e ff fiabila ca nu va cred...are un defect enorm ....masina aia se rupe in doua singura (acolo in fata la lonjeroane imediat dupa telescoape) si sa nu-mi ziceti ca nu e asa....ca poate la mine s-a intamplat....toate au buba asta...la fel ca toate modelele de la DAEWOO...legat de schimbatul pieselor .... aicea e discutie lunga...uni considera ca masina lor e beton ... alti zic ca daca ar avea masina aia ar trebui sa bage o gramada de bani sa o faca calumea...stiti voi discutii de genul \"ma frate inafara de pivotul ala masina nu mai are nimika,daca il schimbi nu se mai aude nimika...\"

Ps.
Quote:
Sunt ferm convins ca puteam sa-l fac lejer dar am probleme cu discul de ambreaj cu cureaua de distributie!!!
Ce fel de probleme oi fi avand tu cu cureaua de distributie io nu stiu...ti-o fi patinat si aia ... si apropo \"cam egali\" nu e tot aia cu te-a facut.Chestia cu discul e comuna la toata lumea care pierde.
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline  
Old 30-11-05, 16:22   #254
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Calimero2003\"
....legat de fiabilitate sa nu imi ziceti ca Cielo e ff fiabila ca nu va cred...are un defect enorm ....masina aia se rupe in doua singura (acolo in fata la lonjeroane imediat dupa telescoape) si sa nu-mi ziceti ca nu e asa....ca poate la mine s-a intamplat....toate au buba asta...
m-ai bagat in boale, si m-ai facut sa ma murdaresc tot...
nu sunt carcotas, sa te contrazic de placere... dar la mine nu vad nici un semn de uzura, fisuri sau altceva...
o s-o verific intr-un service, poate au ochiul mai bun ca al meu...
conteaza ca e hidramata, o fi alta generatie?
nu prea cred...
aleks is offline  
Old 30-11-05, 18:00   #255
BAD_MF

Stage 5
 
BAD_MF's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,717
Default

Mah oameni eu am si cielo si logan. Ce-i drept e cielo \"old school\" coreean motor 1.5 sohc nu dohc 16v. E foarte bun cielo dar e total depasit, cele executive facute la noi au probleme, calitatea a scazut vizibil fata de cele din coreea! IAr motorul 16v e mai slab ca cel de pe logan! Am vazut play logan vs Cielo si a castigat logan! Eu inca nu m-am bagat cu loganul ca abia a iesit din rodaj. In primul rand datele producatorilor, cielo 0-100 km/h 12.5 s, logan 0-100km/h 11.5 s. Motorul loganului e 8 v si e o idee mai puternic decat cielo, cielo care are 16v ar fi trebuit(parerea mea) sa dezovlte mai multi cai! Motorul este de pe espero si e invechit! Nu zic ca diferenta este enorma la demaraj, dar daca soferii sunt la fel de experimentati cu loganul poti face cielo..clar! Nu sunt subiectiv, nu am cum, am de amandoua si tin la ele
BAD_MF is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -