Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Viteza maxima a automobilului?
Viteza maxima din talon 112 22.81%
Mai mult decat viteza maxima din talon 320 65.17%
Mai putin decat viteza maxima din talon 36 7.33%
Nu am nicio idee, nu stiu si nu ma intereseaza 23 4.68%
Voters: 491. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-07, 11:01   #76
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Wink Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by Dutor View Post
Cam exagerata diferenta ta! Mai ales pt o asemenea masina! Doar daca nu e umblata la motor sau ai un motor mai puternic si nu sti!
Nu este nimic exagerat. Te astept cand vrei sa vezi cu ochii tai. Nu mai am masina asta, am vandut-o insa unui amic si se poate proba oricand.Repet, masina este 100% stock.

Nu este singura experienta de acest fel.


Numai bine.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 22:49   #77
znup

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

viteza maxima constructiva este viteza la care se asigura conditiile de siguranta...mai pe inteles...ca nu-ti sar rotile la viteza aia.
in general masinile depasesc aceasta viteza, dar nu cu mult, diferenta mare constand in eroarea de kilometraj.
znup is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 23:45   #78
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

M-a traznit acum o idee cand citeam...Ma gandesc, ca este si in functie de masina abatarea asta.Poate o corsa va depasi viteza maxima din talon iar o alta corsa nu o va depasi...cred ca se rezuma totul la diferenta intre viteza maxima CALCULATA/teoretica si EXPERIMENTATA/practica. In viziunea mea, viteza maxima contructiva se afla in modul urmator : concep inginerii un proces tehnologic pt a face un anume motor...fac baietii motorul (pana in acest punct ei stiu doar teoretic cati cai va avea), il pun pe bancul de lucru si-i da drumul....si masoara ce au nevoie. Din masuratori isi dau seama de viteza maxima constructiva. Stiu RPM, stiu temperaturi, presiuni, greutatea masinii..etc. Dar in realitate, pe drum, mai apar si alti factori care pot indoi rezultatul intr-un mod negativ sau pozitiv. Poate afara e mai cald decat scenariul propus de ingineri cand au masurat una si alta ! Pana mea...parerea mea .
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 23:51   #79
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

@znup Nu neaparat.
Exemplu : Koenigsegg CCX - 394.3 kph viteza maxima, limitata la 360 km/h datorita pneurilor.
Viteza maxima constructiva si viteza maxima in conditii sigure nu coincid neaparat.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 11:00   #80
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

viteza maxima din talon=viteza maxima reala.tabloul de bord are o eroare(mai mica sau mai mare in functie de producator).iar daca mergi la vale chiar e posibil sa depasesti viteza maxima )
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 11:05   #81
znup

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@znup Nu neaparat.
Exemplu : Koenigsegg CCX - 394.3 kph viteza maxima, limitata la 360 km/h datorita pneurilor.
Viteza maxima constructiva si viteza maxima in conditii sigure nu coincid neaparat.
nu stiu de unde ai scos chestia cu cauciucurile...sunt mai multe masini care ating viteze de 400....si au si atins viteza aia...acum nu stiu...poate ai dreptate
znup is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 11:11   #82
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@znup Nu neaparat.
Exemplu : Koenigsegg CCX - 394.3 kph viteza maxima, limitata la 360 km/h datorita pneurilor.
Viteza maxima constructiva si viteza maxima in conditii sigure nu coincid neaparat.
Deja ati ajuns sa vorbiti de Koenigsegg si de viteze de 400\h!! Aloo! trezirea!Vorbiti de masini de serie,masini pe care le vezi pe strada,care sunt accesibile,nu de supercaruri ca nu intereseaza pe nimeni!!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:45   #83
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

@znup. De pe site-uri de specialitate. Mai multe masini...sunt pana in 10.
@THX-1. Era un exemplu. Doar cu o masina extrema puteam sa fiu concret.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 23:18   #84
peugeot 206

Stage 5
 
peugeot 206's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 396
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

loganul 1.5 dci prinde cat scrie in talon, undeva in jur de 155km/h, mai mult nu a vrut...
peugeot 206 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 00:14   #85
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Trece cu ushurintza (nu a mea, a lu' taicamiu). E o Mazda 323F 2001 dit.d (2.0 L Turbodiesel 100cp, da' cred ca are mai mult). In talonn zice ca maxima constructiva e 183 km/h. Am ajuns cu ea la maximul pe care-l are pe bord (in Romania shi nu pe autostrada, :P pentru ce care nu cred ca exista un drum pentru asha ceva), adik 230 km/h. Nu cred ca a prins chiar atat,da' peste 200 sigur. Shi mashina are peste 250000 km la bord, fara nicio piesa schimbata, lovita de mai multe ori (cel mai interesant: oa oaie pe autostrada soarelui la 2 dimineata).
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 10:22   #86
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by IamCross View Post
Trece cu ushurintza (nu a mea, a lu' taicamiu). E o Mazda 323F 2001 dit.d (2.0 L Turbodiesel 100cp, da' cred ca are mai mult). In talonn zice ca maxima constructiva e 183 km/h. Am ajuns cu ea la maximul pe care-l are pe bord (in Romania shi nu pe autostrada, :P pentru ce care nu cred ca exista un drum pentru asha ceva), adik 230 km/h. Nu cred ca a prins chiar atat,da' peste 200 sigur. Shi mashina are peste 250000 km la bord, fara nicio piesa schimbata, lovita de mai multe ori (cel mai interesant: oa oaie pe autostrada soarelui la 2 dimineata).
Bine ca n-aveai vitezometrul gradat pana la 280....
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 15:18   #87
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Bine ca n-aveai vitezometrul gradat pana la 280....
Chestia e ca masina e foarte ushoara (nu cred ca depaseste 1550 kg)
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 16:40   #88
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by IamCross View Post
Chestia e ca masina e foarte ushoara (nu cred ca depaseste 1550 kg)
1550 = usoara ?
si caruta mea (logan mcv.. 16v`u) e mai usoara..(1270kg, cu mine.. well.. cam 1370 )
inca n`am avut ocazia sa probez cu gps, pana acum a luat 160 pe bord pe centura dar.. tiruri, chestii.. nu s-a mai putut) si mai mult nu`i dau deocamdata.. abia are 5500 km.
stefanb is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 17:22   #89
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by stefanb View Post
1550 = usoara ?
si caruta mea (logan mcv.. 16v`u) e mai usoara..(1270kg, cu mine.. well.. cam 1370 )
inca n`am avut ocazia sa probez cu gps, pana acum a luat 160 pe bord pe centura dar.. tiruri, chestii.. nu s-a mai putut) si mai mult nu`i dau deocamdata.. abia are 5500 km.
Mah rog. Nu sant sigur cat are, itzi spun mai tarziu cand ma uit pe talon. La Loganu' tau, cutia si motorul sunt mai varza decat la Mazda lu' taica-miu. Chiar dak are 105 hp (loganu' adik) e mult mai slabutz la cuplu.
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 04:39   #90
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

viteza reala la mazda aia nu era mai mult de 195 (cu mare indulgenta pt ca nu ii permite raportul de demultiplicare al treptei a 5a sa atinga acea viteza ..) chiar daca tie iti arata 230 pe bord..Ori are o eroare uriasa vitezometrul ( ceea ce e putin probabil).. ori nu ai "vazut" tu bine..( spun asta ca sa fiu tolerant..) ..
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -