Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Viteza maxima a automobilului?
Viteza maxima din talon 112 22.81%
Mai mult decat viteza maxima din talon 320 65.17%
Mai putin decat viteza maxima din talon 36 7.33%
Nu am nicio idee, nu stiu si nu ma intereseaza 23 4.68%
Voters: 491. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-07, 15:51   #31
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

din ce am observat, vazut, citit, aflat, etc: viteza maxima constructiva este pusa ca o limita maxima a vitezei respectivului autoturism (cat duce ansamblul motor, cutie, etc) si masurat cu aparate specifice (nu cu vitezometrul de pe bord..) dar nu este fix, in sensul ca aceasta limita poate fi depasita, DAR cu foarte putin. Cand vorbim despre un autoturism STOCK, procentul care depaseste aceasta limita este foarte mic (zic eu undeva sub 10%) si difera la fiecare constructor. Bineinteles, la uzinele mai mari (VAG de exemplu) erorile sunt mult mai mici, dar exista indiscutabil...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:24   #32
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

offtopic > dc toate firmele nu pot face vitezometre perfecte?e chiar asa de greu sa le faca sa indice viteza cu care se ruleaza?NU CRED!

eu as vrea sa cred in sinea mea ca e o chestie de siguranta...sa il faca pe sofer sa creada ca are mai mult de cat ruleaza de fapt si astfle poate se mai linisteste...dar sunt sigur ca nu asta e motivul

si nu sunt de acord cu ideea ca uzinele mai mari au o eroare mai mica...ce legatura are?
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:28   #33
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

E clar ca producatori pot face vitezometrul din bord sa arate exact viteza reala,dar nu vor asa ceva ca asa ne mai salveaza si pe noi in oras cand depasim cu putin viteza legala
La 60km/h viteza reala e cam 55km/h
__________________
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:38   #34
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

nici chiar asa...sa fim seriosi...pe mine m-a luat radaru in oras cu 82...si eu credeam ca am 80...si da mai sunt si politisti de treaba care te lasa in pace daca ai o poezie frumoasa si bine invatata pt motivul vitezei tale :d
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:43   #35
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

de ce au vitezometrele erori?..... simplu.... tehnlogia de fabricatzie nu permite masuratori foarte precise, mai ales la viteze mari.... k sa fie super-exacte ar costa foarte mult si ar fi foarte sofisticate dpdv constructiv..... oricum.... vitezometrul de bord este pus sa-ti dea o idee cam cu cat mergi, plus/minus catziva km/h.... nimeni nu s-a gandit in momentul fabricatziei ca cineva chiar o sa vrea asha masuratori exacte...... (sunt mashini de strada nu de raliu, ce naiba.... ).....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:55   #36
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

vitezometrul de bord este pus sa-ti dea o idee cam cu cat mergi, plus/minus catziva km/h

pai si atunci de ce mai e pus acolo pana la urma...ca poti sa faci o idee cam cu cat mergi si daca te uiti la pomii e langa tine...de ce mai sunt limite de viteza daca in bord iti arata dor o idee cu cat mergi..poate ca ai 30 poate ca ai 60 sau cine stie poate stai pe loc si nu iti dai tu seama
la fel se poate spune si despre turometru si despre carburant...e doar ca sa iti faci o idee ca poate ajungi acasa sau nu cu ce ai in rezervor..si despre toate instrumentele din bord...
sunt de acord ca masina de zi cu zi nu e naveta spatiala dar nici asa ametita nu cred ca e...
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 18:36   #37
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Erorile de vitezometru nu sunt prea mari, poate +/- 5 km/h

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 02:15   #38
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
la vale potzi trece peste.. parerea mea personala
Poti trece cu destul de mult peste viteza pe drum drept in panta (nu vorbesc ironic,cateva grade de inclinare creeaza o forta destul de mare).Doar ca nu stiu unde gasesti drum drept pe care sa atingi viteza maxima,apoi panta suficient de lunga cat sa mai si creasca.

Quote:
la vale potzi trece peste.. parerea mea personala
Altul care stie SIGUR fara sa fi citit vreodata vre-un document...

Quote:
eu am un opel astra 1.7 dti modificat la motor, alta turbina, alti caluti! rupe masinuta dar sa fie a drq daca prinde mai mult decat scrie in carte ... 170 ~ 175 ! ( pe bord vorbesc )
In cazul ala,ma indoiesc sincer ca ai cei 115 CP cu care te lauzi atat.Una stock de 75 CP atinge 170 km/h (verificat si pe viu,scrie si in talon la fel).

Quote:
daca o depasesti el nu mai garanteaza ca nu-ti v-a zbura vre-o roata sau......in principiu orice masina este capabila sa depaseasca viteza data de producator
Vezi ceva mai sus...

Quote:
in DE exista limitare din lege la masini. max 250km/h.
Vezi si tu mai sus...

Quote:
bineinteles daca iti tremura sau nu piciorul pe acceleratie la fund
Vad ca e un fel de laitmotiv asta la tine.Ti se pare ca e cine stie ce scofala sa apesi o pedala si sa tii drept de volan ? Mai ales ca esti pe un forum de pasionati de automobile,iar vitezele de care se discuta sunt mici.

Quote:
Erorile de vitezometru nu sunt prea mari, poate +/- 5 km/h
Asta depinde de marca,model si exemplar in sine.La mine,e 8 km/h la viteza maxima (dupa GPS,realitatea probabil n-o s-o stiu niciodata ) Iar daca te uiti pe topicul de viteza maxima,o sa vezi o povestire cum 220 pentru unul inseamna 190 pentru altul...

Nici GPS-ul nu e foarte precis.Din "povesti" (adica auzite,nu documentatie tehnica,pe care n-am chef sa o caut acum) localizarea GPS are eroare pana in 50 metri.Mie mi s-a intamplat ca fiind a 5-a masina care statea la un semafor,urmand sa fac curba de 90 grade (sa zicem 30 metri de curba) sa-mi arate ca am luat-o deja.
Race is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 04:33   #39
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

fara a fi luat in nume de rau eu mi-am mai spus clar parerea.. Din experiente personale pot sa spun ca absolut cu nici o masina nu am depasit ce scrie in talon cu mai mult de 10-15 km km/h ( asta citit de pe vitezometru => cu eroarea aferenta cred ca e fix cat precizeaza fabricantul in talon )
ford focus 1.8 tdci 210, ford mondeo 2.2 tdci 230 si un pic dar sigur real era 220 , passat facelift tdi 96kw 210 si un pic .. cu aceste 3 masini am repetat experientele vitezei maxime de multe ori si intr-adevar uneori depind de variabile ca vant, inclinatie vale etc ..
Ce pot sa spun este ca de ex la focus la viteza maxima aveam si turatia maxima.. ( etajata bine cutia ??!! )
Si ca un offtopic pe portiunea ploiesti campina de fiecare data am obtinut viteze maxime diferite cu diferente de cca 15 km/h ..
Si intr-adevar si cu gps-ul poti lua plasa uneori pt ca probabil erori apar si acolo..
ps: o eroare cu adevarat uriasa am intalnit la un tico cu care am depasit gradatia vitezometrului adica 160 km/h .. si probabil dansul avea undeva la 145 ..in fine .. detalii ))
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 11:03   #40
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

cu 2.0 TDI 4 persoane+bagaje pe autostrada in germania pe bord 220km/h la 3750rpm(deci mai avea unde sa se duca zona rosie intrand la 4500rpm),iar pe GPS arata 216km/h, in talon viteza maxima constructiva este de 209.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 12:03   #41
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

focus 1.8 tddi in talon 183 km\h ia pe bord sa dus in 200
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 12:26   #42
Alex_STILO

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 74
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Fiat Stilo 1.8 16 V 133 CP. In talon 202 kmh. In realitate 225 kmh. Eram in paralel cu un prieten cu Astra H 1.9 CDTI de 150 CP (cip pana la 180 CP) si lui ii arata pe bord EXACT 230 in mom ala si se departa ft usor!

Click image for larger version

Name:	DSC00193.JPG
Views:	200
Size:	798.4 KB
ID:	264569
Alex_STILO is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 12:28   #43
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
cu 2.0 TDI 4 persoane+bagaje pe autostrada in germania pe bord 220km/h la 3750rpm(deci mai avea unde sa se duca zona rosie intrand la 4500rpm),iar pe GPS arata 216km/h, in talon viteza maxima constructiva este de 209.
Posibil,dar stii ca majoritatea(in special diesel-urile) nu ajung la viteza maxima pana in zona rosie in ultima treapta de viteza respectiv 5 sau 6(depinde de cutie)
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 13:26   #44
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

ASTRA 1.7DTI 175KM\H cu 5 insi in masina.........de la 150 incepe greu rau de tot.....
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 13:34   #45
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

nu stiu daca voi ati inteles rostul topicului...nu e ca sa ne prezentam viteza maxima! ci sa ne exprimam parerile....
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -