Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Viteza maxima a automobilului?
Viteza maxima din talon 112 22.81%
Mai mult decat viteza maxima din talon 320 65.17%
Mai putin decat viteza maxima din talon 36 7.33%
Nu am nicio idee, nu stiu si nu ma intereseaza 23 4.68%
Voters: 491. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-07, 15:26   #1
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Question Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva

In urma unor discutii contradictorii...as dorii sa flu si eu ce parere aveti din experientele voastre....Si anume daca masinile pe care le conduceti trec de viteza maxima din talon sau nu.
pe scurt maxim din talon = maxim realizabil adevarat sau nu
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 15:32   #2
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

opel astra 1.4 60 kw...viteza maxima atinsa de mine 180 viteza in talon 170 si ceva..nu mai stiu ca n-am talonu la mine....am incercat o singura data din curiozitate
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 15:40   #3
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Passat 1.9TDI, 115 CP - V max in talon 190Km/h - aproape de fiecare data cand am iesit de autostrada sau dn i-am dat 200-205. O singura data a prins 215, e drept ca ma ajutat si drumul (foarte drept si liber). Nu am avut ocazia sa testez daca are eroare kilometrajul sau cat de mare e acea eroare la 200km/h.
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 15:58   #4
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by feryboy View Post
In urma unor discutii contradictorii...as dorii sa flu si eu ce parere aveti din experientele voastre....Si anume daca masinile pe care le conduceti trec de viteza maxima din talon sau nu.
pe scurt maxim din talon = maxim realizabil adevarat sau nu
nu e corect te`ai exprimat gresit cam toata lumea trece peste viteza declarata pe talon cu vitezometru aici trebuie luat in calcul daca acea viteza cu care trece peste este eroarea vitezometrului eu cred ca viteza maxima este cea declarata de constructor pe drum drept! la vale potzi trece peste.. parerea mea personala
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 16:13   #5
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Probabil ca marea majoritate a masinilor pot trece peste viteza din talon (nu cu mult, dar se poate).... Aceea e oricum pusa putin sub maximul pe care il poate suporta masina din motive de siguranta. (si de protejare a motorului, blah,blah,blah)....
Pentru Meganu' meu scrie in talon 198km/h.... au dreptate.... atata prinde.... ....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 16:19   #6
jaku

Stage 5
 
jaku's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,347
Member of:
[Nissan]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

la Renault ( si nu numai !) eroarea tahografului nu este intamplatoare , acea eroare este unul dintre criteriile (ascunse probabil publicului larg) de acordare a acelor ''stele'' de siguranta
jaku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 16:20   #7
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Viteza maxima reala e aia din talon,ce trece acul din bord peste viteza aia este pur 100% eroare.
Daca aveti un GPS in masina o sa vedeti ca asta va arata viteza reala.
__________________
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 17:57   #8
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Sper ca se vorbeste din experienta aici nu din auzite...as vrea si detalii de la cei care voteaza ...adik cu ce masina au incercat asa ceva si in ce conditii
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 18:03   #9
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

De precizat:cu cat ai viteza mai mare cu atat vei avea eroarea mai mare! Adica daca pe bord ai 60 km/h inseamna ca in realitate ai vreo 58 km/h. La 120 km/h pe bord inseamna ca ai in realitate ai 115 km/k. La 220 km/h pe bord inseamna ca ai cam 200-205 km/h reali (Cam asa e la opel). Cele mai mici erori le au BMW si Mercedes (adica pe la 220km/h pe bord ai in realitate cam 210-213 km/h). Ideea e ca e f. greu sa iti dai seama daca viteza maxima reala (adica nu aia indicata de bord) este mai mare decat aia din talon! Parerea mea este ca nu prea poti depasii viteza max din talon mai ales cu trecerea timpului cand motorul mai pierde din putere!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 18:32   #10
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Cum orice indicator are o abatere (indusa de constructor sau pur si simplu eroare), pana nu se verifica cu cat difera ce arata bordul fata de viteza reala...
rezultatul pollului nu are nici o valoare, pentru ca majoritatea se uita la acul vitezometrului si nu la viteza reala, care in majoritatea cazurilor e mai mica.

Dar oricum... viteza anuntata de constructor este viteza reala maxima pe care o poate atinge o masina... (asta daca se face testul in aceleasi conditii... ca punand o benzina/motorina mai proasta, normal ca nu se va atinge o viteza maxima reala ca cea data de constructor).

Oricum, pentru cei care sustin ca ce-i pe bord e si realitatea, testati-va viteza pe gps/radar/climatronicVW (la viteze mai mari) si comparati cu ce arata bordul, si s-ar putea sa aveti niste surprize . Dar discutia e veche.. si se stie ca unii dintre cei care se lauda ca au mers cu 200km/h sau alta viteza mare... nu vor accepta ideea ca e doar pe bord nu si in realitate
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 18:37   #11
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

eu sunt constient de faptul ca nu am exact cat imi arata pe bord, ci mai putin
dar ideea ca masina nu trece de viteza maxima data de constructor eu nu pot sa o accept...si din ce se vede pana acum parerile sunt impartite...fiecare cu experientele lui
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 18:54   #12
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by feryboy View Post
eu sunt constient de faptul ca nu am exact cat imi arata pe bord, ci mai putin
dar ideea ca masina nu trece de viteza maxima data de constructor eu nu pot sa o accept...si din ce se vede pana acum parerile sunt impartite...fiecare cu experientele lui
O sa postez mai multe poze.Deocamdata o pun pe asta.Fiecare sa traga concluziile de rigoare.Nu vreau sa creez polemici interminabile.Imi place sa incerc sa fiu cat se poate de obiectiv.

Masina este un opel Corsa 2006, motor 1.2 twinport, cat se poate de stock. Viteza maxima talon = 170 km/h.Viteza pe bord in poza : 180 km/h, viteza pe GPS 179. Masina a prins si 190 km/h pe bord in conditiile in care GPS-ul arata 187 km/h, deci 17 km/h in + fata de talon.

Din experienta va pot spune ca unele masini trec de viteza maxima data de talon in anumite conditii. De fiecare data cand am incercat am dispus de un GPS pentru masuratori.

Cei mai cu experienta pot confirma spusele mele.


Va multumesc.O zi buna tuturor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	09042007(004).jpg
Views:	997
Size:	367.6 KB
ID:	262444  
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 20:01   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

oki, asta e experienta ta! .. eu am un opel astra 1.7 dti modificat la motor, alta turbina, alti caluti! rupe masinuta dar sa fie a drq daca prinde mai mult decat scrie in carte ... 170 ~ 175 ! ( pe bord vorbesc ) .. pe GPS nu sare de 163 ( decat daca e drumul f f lin ( gen tartasesti ) .. cele de pe autostrada soarelui si bucuresti pitesti sunt cam varza !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 21:34   #14
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
oki, asta e experienta ta! .. eu am un opel astra 1.7 dti modificat la motor, alta turbina, alti caluti! rupe masinuta dar sa fie a drq daca prinde mai mult decat scrie in carte ... 170 ~ 175 ! ( pe bord vorbesc ) .. pe GPS nu sare de 163 ( decat daca e drumul f f lin ( gen tartasesti ) .. cele de pe autostrada soarelui si bucuresti pitesti sunt cam varza !
Nu este doar o experientza.Fi mai atent la ce scriu.Am spus ca din experienta stiu ca cel putin unele masini pot prinde mai mult decat specificat in talon.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 22:21   #15
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva

Quote:
Originally Posted by jaku View Post
la Renault ( si nu numai !) eroarea tahografului nu este intamplatoare , acea eroare este unul dintre criteriile (ascunse probabil publicului larg) de acordare a acelor ''stele'' de siguranta
Oarecum offtopic : ceea ce spui tu nu prea are legatura cu stelele, pentru ca masina este testata la o viteza masurata cu alta aparatura si nu cu cea de bord. Asa ca toate masinile se dau cu aceeasi viteza indusa de catre mecanismele standului de testare (fie el EuroNCAP sau altele).
Sau poate gresesc. Daca ai ceva detalii mai multe despre asta, da-mi si mie un pm ca e interesant. Bafta
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -