Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-12, 06:14   #4441
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Hai ca l-ati ametit de tot pe franz, acum putem sa trecem la ideea topicului...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 11:25   #4442
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
mda, eu ma refeream la 1.7 dti al meu, care se cam lua la bataie cu masini mult mai puternice.
Eu am mers si cu 1.7 dti si cu 2.0 si cu 2.2,1.7 mi se pare o puturosenie de masina,abia se misca,2.0 nici ala e nu asa spectaculos dar se mai misca si n-am mers numai cu una ci cu cu mai multe.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 11:35   #4443
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Al lui dolb avea tuning, tragea grav .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 14:40   #4444
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Eu am mers si cu 1.7 dti si cu 2.0 si cu 2.2,1.7 mi se pare o puturosenie de masina,abia se misca,2.0 nici ala e nu asa spectaculos dar se mai misca si n-am mers numai cu una ci cu cu mai multe.
CORECT. Eu am condus Honda civic, Mazda 626 -amindoua cu 90 de cai dizel motor 2000 din 98. Ia-m dat talpa pina la podea sa vad ce face, si nimic. Zici ca cineva sau ceva il sugruma. Si amu vine altu care zice ca motoru de 1,7 dti vai ce fuge. Dizelu tot dizel ai. Pai da - ai marim cuplul, ai bagam un filtru sport, ai marim toba, ai mai facem si o resoftare, apoi ai mai bagam si un cip, sasmd. Pai ma duc si eu la sala - si bag in mine steroizi si alte magarii sa ajung la performante. Ca altfel is varza. Asa-i si cu dizelu.
Am auzit ca Bmw-u asta 320 dizel cu 150 de cai, fuge mai ca si un benzinar. Pai atunci de ce nu-si i-a toata lumea masina din aia ? De ce nu-si i-a toata lumea dizel, daca e asa de buna ?

Last edited by franz34sm; 06-06-12 at 14:48.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 15:17   #4445
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
CORECT. Eu am condus Honda civic, Mazda 626 -amindoua cu 90 de cai dizel motor 2000 din 98. Ia-m dat talpa pina la podea sa vad ce face, si nimic. Zici ca cineva sau ceva il sugruma. Si amu vine altu care zice ca motoru de 1,7 dti vai ce fuge. Dizelu tot dizel ai. Pai da - ai marim cuplul, ai bagam un filtru sport, ai marim toba, ai mai facem si o resoftare, apoi ai mai bagam si un cip, sasmd. Pai ma duc si eu la sala - si bag in mine steroizi si alte magarii sa ajung la performante. Ca altfel is varza. Asa-i si cu dizelu.
Am auzit ca Bmw-u asta 320 dizel cu 150 de cai, fuge mai ca si un benzinar. Pai atunci de ce nu-si i-a toata lumea masina din aia ? De ce nu-si i-a toata lumea dizel, daca e asa de buna ?
Mai Dorele.

1. Honda Civic nu a avut in 1998 nici un fel de diesel si nu a avut niciodata in nici o generatie 2.0 d de 90 CP.
2. 1.8 de pe BMW a fost un motor cat de cat ok, dar nicidecum vre-un etalon, pe langa asta consuma enorm pentru un 1.8 si daca-l prinde un Civic de 125 CP iti rupe oasele.
BMW a fost renumit pentru motoarele exceptionale de 6 cilindri, nicidecum pentru mediocrul ala de 4 cilidri.
3. Nu mai veni cu exemple din 1900 toamna pentru ca suntem in 2012. Rezuma-te la motoare de 10 ani incoace, pentru ca dieselul pana acum 10 ani nu ofera decat economie si mici performante, intre timp lucrurile s-au schimbat foarte mult.
4. 320d E46 consuma 8% in Bucuresti la mers linistit si mananca pe paine 318 de 140 CP care consuma 11 in Bucuresti tot la mers linistit.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:45   #4446
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

E tare 320 asta E46. Oare cati dintre astia care scriu pe forum au masina asta ? Ca de vorbit de masini pe care nu-l avem , asta stie oricine sa o faca. Vorbim si discutam despre masini pe care nici nu-l avem. Sint vreo 3 pe aici care au masina asta ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:48   #4447
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
CORECT. Eu am condus Honda civic, Mazda 626 -amindoua cu 90 de cai dizel motor 2000 din 98. Ia-m dat talpa pina la podea sa vad ce face, si nimic. Zici ca cineva sau ceva il sugruma. Si amu vine altu care zice ca motoru de 1,7 dti vai ce fuge. Dizelu tot dizel ai. Pai da - ai marim cuplul, ai bagam un filtru sport, ai marim toba, ai mai facem si o resoftare, apoi ai mai bagam si un cip, sasmd. Pai ma duc si eu la sala - si bag in mine steroizi si alte magarii sa ajung la performante. Ca altfel is varza. Asa-i si cu dizelu.
Am auzit ca Bmw-u asta 320 dizel cu 150 de cai, fuge mai ca si un benzinar. Pai atunci de ce nu-si i-a toata lumea masina din aia ? De ce nu-si i-a toata lumea dizel, daca e asa de buna ?
nu isi cumpara toata lumea pentru ca nu toata lumea,in frunte cu tine nu are 7000 e sa cumpere un e46 320d de 150 cai si nu toata lumea se simte capabil sa umble cu tractiune spate samd.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 20:40   #4448
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
E tare 320 asta E46. Oare cati dintre astia care scriu pe forum au masina asta ? Ca de vorbit de masini pe care nu-l avem , asta stie oricine sa o faca. Vorbim si discutam despre masini pe care nici nu-l avem. Sint vreo 3 pe aici care au masina asta ?
Pai eu personal am avut cam 40 de masini, pe langa alte sute conduse. 318IS E36 am condus prin 1997. Tu ce masini ai avut, condus?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 20:47   #4449
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
E tare 320 asta E46. Oare cati dintre astia care scriu pe forum au masina asta ? Ca de vorbit de masini pe care nu-l avem , asta stie oricine sa o faca. Vorbim si discutam despre masini pe care nici nu-l avem. Sint vreo 3 pe aici care au masina asta ?

Are dreptate un 320d da de pamant cu 318is oricat de bine ar fi el tinut ! eu posed un astfel de model . Nu mai venii cu aberatii te rog , cat despre consum la fel, dar toate in conditiile in care masina aia e intretinuta !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 22:46   #4450
Kalasnikov86

Stage 3
 
Kalasnikov86's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 113
Default Re: Benzina sau motorina ?

franz pana la urma ai vandut masina?sper ca nu,ca apoi se duce tot farmecul topicului.oricum cand ai okazia date cu un 320d e46 sau cu un seat ibiza sport de 1.9 tdi.

Last edited by Kalasnikov86; 06-06-12 at 22:48.
Kalasnikov86 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 22:58   #4451
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
CORECT. Eu am condus Honda civic, Mazda 626 -amindoua cu 90 de cai dizel motor 2000 din 98. Ia-m dat talpa pina la podea sa vad ce face, si nimic. Zici ca cineva sau ceva il sugruma. Si amu vine altu care zice ca motoru de 1,7 dti vai ce fuge. Dizelu tot dizel ai. Pai da - ai marim cuplul, ai bagam un filtru sport, ai marim toba, ai mai facem si o resoftare, apoi ai mai bagam si un cip, sasmd. Pai ma duc si eu la sala - si bag in mine steroizi si alte magarii sa ajung la performante. Ca altfel is varza. Asa-i si cu dizelu.
Am auzit ca Bmw-u asta 320 dizel cu 150 de cai, fuge mai ca si un benzinar. Pai atunci de ce nu-si i-a toata lumea masina din aia ? De ce nu-si i-a toata lumea dizel, daca e asa de buna ?
Eu am Alfa Romeo,are 105 cai,1.9jtd,cu o resoftare nu mai vezi decat fumul din spatele meu cu super motorul tau de BMW. Am zis ca 1.7 dti e un motor puturos,nu dieselul.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 06:17   #4452
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Eu am Alfa Romeo,are 105 cai,1.9jtd,cu o resoftare nu mai vezi decat fumul din spatele meu cu super motorul tau de BMW. Am zis ca 1.7 dti e un motor puturos,nu dieselul.
Fara resoftare dizelu tau asta Alfa romeo e varza.
Si pt toata lumea.
Ai pun turbo din ala bengos la bmw-u meu, poate un biturbo, il resoftez, ai maresc cuplu, ai pun si un cip, ai maresc si sistemu de evacuare, un filtru sport din ala bengos, si restu ce mai exista.... deci ai fac un DOPPING de ramineti afis.. Si atunci ai dau la 320-u ala dizel cu 150 de cai de nu se vede. Si ai dau dupa aia in freza la orice dizel vreti voi.
V-am spus.... - Fara dopping dizelu e varza.

M-a intrebat cineva cite masini am avut si am condus. Am avut pe numele meu 6 sau 7 masini, si pe linga astea am condus inca vreo 10. Toate sub anii 2000. Si m-au dezamagit toate dizelurile. Inainte dizelu era puturos. Dupa aia le-au pus turbo. Amu mai nou se fac tot felul de modificari : mariri de cuplu, resoftari si alte magarii - ca sa ajunga la nivelul benzinei. Ca altfel e praf. Consuma putin da asa si merge cum ai dai sa manince.
Deci daca ai fac un dopping la Bmw-u meu, cum am scris mai sus, dau in freza la orice masina dizel sau benzina. Indiferent ca are motor de 2500 sau 3000. Si atunci no sa mai rideti de Bmw-u asta TI sau IS din 97. Atunci n-o sa mai fiti tari in gura nui asa ? Bineeee maaaaa, traiasca benzinarii )

Last edited by franz34sm; 07-06-12 at 06:37.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 07:17   #4453
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Bineeee maaaaa, traiasca benzinarii )
dar cine o zis franz sa moara benzinarii? ca ei tin in lux pe aia cu benzinariile.si pretul motorinei jos. cat mai multi cumparati benzinare ca astea sunt cele mai bune. diesel e rau rau foarte rau. lasati-mi-l mie.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 08:14   #4454
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Fara resoftare dizelu tau asta Alfa romeo e varza.
Si pt toata lumea.
Ai pun turbo din ala bengos la bmw-u meu, poate un biturbo, il resoftez, ai maresc cuplu, ai pun si un cip, ai maresc si sistemu de evacuare, un filtru sport din ala bengos, si restu ce mai exista.... deci ai fac un DOPPING de ramineti afis.. Si atunci ai dau la 320-u ala dizel cu 150 de cai de nu se vede. Si ai dau dupa aia in freza la orice dizel vreti voi.
V-am spus.... - Fara dopping dizelu e varza.
De unde stii tu cum e dieselul meu de la Alfa ? Mai intereseaza-te si tu inainte sa vorbesti mult,prost si fara rost. Si asa fara soft ma tin dupa super merga bmw-ul tau. Nu mai vorbi frate,ai mers cu 10 masini la viata ta si te dai mare cunoscator. Am peste 100 de masini conduse si am avut ale mele 8,am mers cu benzinare cu motor mare,Clk cu 3000 benzina din 2007,nu m-a impresionat atat de tare cat m-a impresionat 3.0 D de pe 330D.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 11:40   #4455
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pai ma duc si eu la sala - si bag in mine steroizi si alte magarii sa ajung la performante. Ca altfel is varza.
Stiu ca e off-topic, dar....
Pun pariu cu tine ca daca te duci la sala si bagi in tine orice, tot varza o sa fii si peste 5ani si peste 10ani. In sportul asta ca sa faci performanta/performante iti trebuie mai mult decat a merge la sala si a consuma diverse chestii. Iti trebuie multa vointa, bani multi (mai mult decat intretinerea lunara la o masina premium), iti trebuie rabdare, daruire, pasiune. Asa spuneti toti "ma duc la sala si bag in mine steroizi si ma fac cat casa" ..pe draku te faci, in cel mai bun caz ajungi sa ai bratul gros si cu "slana" si burta de bautor de bere.
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -