Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-10, 20:10   #2716
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ex-posesor de 535i e34 (M30B35) şi un ex-benzinar convins. Consum în oraş în jur de 18-22% mers normal, nici la consum nici forjă, în Arad, în capitală nu vreau să mă gândesc cât ar fi fost.
Dacă este să vorbim performanţe un prieten cu 530 d e39 193 cai, stătea foarte bine lângă mine la o cursă în linie dreaptă. În acelaşi timp avea şi un consum mult mai mic (logic ).

BMW-ul l-am cumpărat doar pentru distracţie şi mă gândeam că voi reuşi să îl înmatriculez, dar un client m-a scăpat de el după 3 săptămâni. Oricum motorul acela părea invincibil, a fost o maşină extraordinară suportând cu stoicism toate tratamentele aplicate .

Acum dacă este să mă refer la maşini cât de cât actuale (după 2004) nu la dinozauri, încep să apreciez din ce în ce mai mult motoarele turbo diesel, consum mai mic (faţă de benzinar), performanţe apropiate, plus ca îmi place la nebunie cuplul oferit de un turbo diesel.
Unii vor spune că este mai costisitor să întreţii un diesel, nu neg acest fapt dar nu la fiecare revizie te pui pe schimbat piese scumpe de genul: injectoare, turbine, etc. Iar dacă nu bagi motorină de la nea Nelu şi nu mergi cu dieselul subturat şi alte porcarii nu cred că poate cauza probleme prea mari.

Chiar mă gândeam ca în viitorul apropiat să cumpăr o Ibiza Cupra 1,9 TDI, pentru mersul în oraş, o maşinuţă senzaţională.
procos is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 20:31   #2717
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si totusi, lumea asta moderna mi se pare ciudata.
Imi imaginez cel mai scump salam si cel mai scump parizer, lumea investeste milioane/miliarde de euro, sa faca parizeru mai bun, pentru a face concurenta salamului, pentru ca intr-un moment dat, cu foarte multe modificari si timp pierdut, sa reuseasca.
Eu cel putin, nu-s capabil to understand, pentru ce atatea investitii in ceva prost. Singura explicatie la care ma gandesc, pentru ca se poate.
Ar fi multe explucatii dar, daca stai putin si te gandesti, sunt fara rost.
Pentru cine n-a inteles, benzina-i ceva calitativ, in comparatie cu motorina care-i un ceva low budget, sau asa ar fi trebuit sa fie.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 22-07-10 at 20:34.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 20:40   #2718
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

De aia exista vizionari si inventatori
Pentru ca nu sunt ca tine.
Exista oameni care vad mai departe de 2metri in fata lor.
De ce sa mai faca masina electrica atata timp cat exista benzina cu sute de mii de cp.
De ce sa mai conduca o masina pe biodiesel de 1$ galonul cand are un v8 de 6l in fata casei.
De ce dracu s-a dat maimuta jos din copac sa faca focul cand bananele erau asa bune?
Se numeste progres.Si parca e din ce in ce mai lent dupa explozia de secolul trecut.Sa ne fi ingustat atat la minte incat sa nu mai existe genii printre noi?? Ne uitam toti la OTV si la Acces direct si asteptam sa ne dispara si ultimul neuron?

Amuzant e ca geniile isi folosesc imaginatia mai mult pentru tepe decat pentru ceva util.Cauta pe iutub si vei gasi o groaza de motoare pe baza de camp magnetic,aer,apa,caldura soarelui sau diferite idei revolutionare fara nici un fundament stiintific.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 20:45   #2719
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

@bluey, dupa cum ziceam, daca stai putin si te gandesti, n-are sens, iti explic si de ce, exemplele tale nu sunt chiar pentru ce-am scris mai sus.
Quote:
De ce sa mai faca masina electrica atata timp cat exista benzina cu sute de mii de cp.
De ce sa mai conduca o masina pe biodiesel de 1$ galonul cand are un v8 de 6l in fata casei.
Aici nu-i vorba de biodiesel, curent electric sau pe hidrogen(cu care sunt perfect de acord sa se investeasca), vorbim strict de diesel, acolo-i problema, acolo nu inteleg.
Eu sunt un tip pentru progres, biodiesel, curent electric, pe hidrogen etc sunt un progres, motorina in schimb, mi se pare un regres.
P.S asta sti cum e? hai sa nu mai bem apa, trecem pe aburi...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:04   #2720
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ok.
Pai hai sa mai fac odata schema aia.
Motorul diesel merge cu: ulei de gatit,ulei de soia, ulei de rapita, practic orice ulei vegetal , ars sau nears,gpl,propan, hidrogen (stiu un tip de aici de pe forum care s-a dus la itp cu masina mergand pe o pila de hidrogen, golf 2tdi cu injectie mecanica, a iesit euro5 ).
Daca ai un diesel facut pana in 2000 si te duce putin capul poti merge cu el mai ieftin decat transportul in comun. Si culmea e ca nu ai nevoie de mari modificari la motor daca stii sa iti transformi uleiul de gatit folosit in biodiesel.Care culmea are cifra cetanica mai ridicata decat motorina clasica, deci mai multa putere.
https://www.youtube.com/watch?v=UcKpIB1HYKM
Motoarele in sine vor putea fi folosite exact asa mult dupa disparitia combustibililor fosili.Si nu e nevoie de rocket science pentru asta.
Pentru adaptarile de Otto sa mearga pe etanol sau hidrogen se investesc niste milioane de euro de companiile producatoare si tot nu iese nimic pe strada care sa merite. Cum era aia cu parizerul si salamul?


P.S. Tipul cu golful mentionat mai sus are in momentul de fata o masina extrem de rapida in competitiile de drag de la noi, aceeasi masina de fapt
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:18   #2721
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ok.
Pai hai sa mai fac odata schema aia.
Motorul diesel merge cu: ulei de gatit,ulei de soia, ulei de rapita, practic orice ulei vegetal , ars sau nears,gpl,propan, hidrogen (stiu un tip de aici de pe forum care s-a dus la itp cu masina mergand pe o pila de hidrogen, golf 2tdi cu injectie mecanica, a iesit euro5 ).
Dupa cum ai spus si tu mai jos, mergea cu ulei de gatit, soia, rapita si alte buruieni. De fapt, pentru aia a fost si gandit, dar americanii (locul din care provine), destepti cum sunt ei, au zis "lasa ba ca avem la petrol de ne spalam pe cap cu el, ce dracu' sa facem cu uleiurile astea". Si asa functioneaza diesel-ul tot cu petrol...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:19   #2722
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Dupa cum ai spus si tu mai jos, mergea cu ulei de gatit, soia, rapita si alte buruieni. De fapt, pentru aia a fost si gandit, dar americanii (locul din care provine), destepti cum sunt ei, au zis "lasa ba ca avem la petrol de ne spalam pe cap cu el, ce dracu' sa facem cu uleiurile astea". Si asa functioneaza diesel-ul tot cu petrol...
Excelent subliniat.
Inca ceva, pentrolul ne mai tine aproximativ 200-300 de ani, inafara de faptul ca motoarele diesel polueaza, cele noi mai putin cei drept, COSTA MAI NOU LA FEL DE MULT CA BENZINA ! aici imi da cu praf in ochi.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:30   #2723
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tocmai americanii au cele mai multe statii de prelucrare a biodieselului acasa la particulari. Dar din cauza de paranoia nu de costuri.
Le place sa fie independenti probabil. Romanilor le place sa dea 5ron + pe un litru de benzina, la un consum de 10% platesc 5 ron pe 10km.Daca ai consum de 15% ca stai la oras si ai bmw 525 parca nu iti vine sa te duci la serviciu cu masina in fiecare zi. Si ti-a mai scazut si salariul cu 25% si o sa creasca pretul benzinei din nou cu cresterea tva-ului.
Viitor luminos.
Asa se transforma topicul asta intr-un topic horror
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:36   #2724
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu cred ca viitorul(cel putin cel imediat) va fi hibrid, cu o tot mai mare inclinatie catre electric tot mai mult, si combinat cu biocombustibili. Totusi intr-un viitor mai indepartat prevad masini 100% electrice, si care sa ruleze si cu o viteza mult mai mica decat pana acuma in trafic de oras, iar pt calatoriile rapide maglev-uri, viteza legala maxima eu prevad ca va mai scadea un pic mai ales prin introducerea a tot mai multe masini cu consum mic si deci viteza maxima mica. In oras probabil ca va fi 40-45kmph iar inafara loc 90-100 si pe autobenzi 120, si vitezele vor fi respectate tot mai mult pt ca s vor implementa tot mai multe camere de supraveghere cu radar. Intr-un fel asta ar fi o treaba buna la cati habarnisti si speriati intr-ale condusului sunt la noi in trafic. Oricum la ce sa iti mai trebuiasca masina tare cand cu 5-10$ o sa poti face o calatorie de 1000km cu maglev-ul cu 300kmph viteza medie
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:44   #2725
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu esti mai mic ca mine Poate apuci sa vezi autostrada terminata.
Maglev poate pentru stranepotii tai care se vor muta intr-un paradis fiscal cum va fi... Albania .
Berceanu asta o avea nepoti??
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:46   #2726
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Si cu ocazia asta BMW a demonstrat ca la puteri egale un diesel bate un benzinar

Da stiu, un benzinar aspirat bla, bla bla
La acceleratii 0-100, 80-120 in 4-a bate chiar si 525d-ul E39 de 163cai pe 520i de 170, deci clar ca la puteri egale bate clar dieselul si si viteza maxima e aceeasi
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:48   #2727
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Excelent subliniat.
Inca ceva, pentrolul ne mai tine aproximativ 200-300 de ani, inafara de faptul ca motoarele diesel polueaza, cele noi mai putin cei drept, COSTA MAI NOU LA FEL DE MULT CA BENZINA ! aici imi da cu praf in ochi.
Da, si benzina nu tot din petrol se extrage? cand s-o "gata" petrolul din ce o sa mai puna urmasii urmasilor nostri benzina in motoarele de 3.0? La o adica in loc de motorina la un diesel pui ulei de soia, cultivi hectare de soia si pui in motor. Aia cu masini pe benzina ce o sa faca? o sa reediteze filmul "Mad Max" si o sa umble toti ca nebunii dupa cisterne cu petrol?
E clar ca urmand acest scenariu in viitor vor disparea masinile cu , combustibili clasici.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:51   #2728
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca tot vorbim de progres, eu sper ca in viitor sa se abandoneze complet tot sistemul rutier si sa treaca lumea pe sistemul aerian, mult mai ieftin de intretinut, nu necesita reparatii si milirde aruncate pe geam.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:52   #2729
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
La acceleratii 0-100, 80-120 in 4-a bate chiar si 525d-ul E39 de 163cai pe 520i de 170, deci clar ca la puteri egale bate clar dieselul si si viteza maxima e aceeasi
E39 asta e vreun dinozaur ceva???
Frate cu t-rex?
Stiai ca din dinozauri se face practic benzina???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:52   #2730
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Tu esti mai mic ca mine Poate apuci sa vezi autostrada terminata.
Maglev poate pentru stranepotii tai care se vor muta intr-un paradis fiscal cum va fi... Albania .
Berceanu asta o avea nepoti??
Ehe.....eu nu prea mai am chef sa stau in tara asta. Deja nu prea mai merge cu dezmembrarile ca ne-au mancat chinezariile, si in plus sa muncesc numai ca sa am sa dau la Boc impozite??!!!!Din iarna se pare ca voi fi intr-o tara nordica cu pista de lansare Germania ca am unchi acolo, si in toamna sper sa plec la el. Si acolo sper ca o sa fie mai repede macar ceva de genu TGV daca inca nu maglev
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -