Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-09, 16:51   #1906
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

S500 nu e V8?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 16:52   #1907
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu s 350 e v8 si s 280 e v6
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 16:55   #1908
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

toate S500 au 8 cilindrii
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 16:57   #1909
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

cele pe benzina da sunt si motorina cel mai mare motor 340 are 5 pist in linie
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:01   #1910
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

S350 110kw unu dintre cele mai fiabile tdi de la mercedes.top speed 200km/h , inauntru nu auzeai nimc si cel mai important nu avea moarte
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:04   #1911
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai asta e si ideea, dizal are mai putini cai ca o benzinara in conditii similare, e aberant sa le compari la capitolul performante.
@ 300zxtt - aici e diesel vs motorina, nu avem buget fix sau alte chestii, nu este thread de achizitionare autovehicul cu buget fix. Deci comparam motoarele, IN CONDITII SIMILARE (non turbo / turbo / biturbo, capacitate cilindrica asemanatoare) altfel e IRELEVANT.





Deci ala diesel are 1 turbo si il are degeaba, are mai putina putere decat omologul ASPIRAT pe benzina si este mai slab atat la acceleratie cat si la top speed, va rog continuati cu "performantele", dizal rullz.

Nu trebuie sa fii geniu sa iti dai seama ca daca vrei sa evidentiezi ceva bun la diesel alegi capitolul consum, in niciun caz performante, cost intretinere, zgomot, plaja de turatie, plaja de cuplu, etc etc .

LE : Ca tot ati adus in discutie 330d vs 330i...diesel-ul are mai putina putere, este mai zgomotos, are o plaja de turatie mult mai mica, probabil 0-200 este mai lent, este mai costisitor de intretinut, etc. Cu toate astea costa MAI MULT cu 800 euro, o adevarata afacere. Daca luam 335d si 335i situatia se inclina si mai mult in favoarea benzinei.
e hilar chiar cum aici pui piciorul in prag, ca nu ai cum compara un aspirat cu un turbo, biturbo. dar in fine asta e alta mancare de peste.

tu te legi strict de performante cand majoritatea de aici, intra, citesc sa`si faca o parere strict legata de utilizarea unui motor de omul de zi cu zi.
vezi doar 0-100km/h, dar nu te uiti ca pe partea cealalta i`ti ofera un consum mai bun un diesel, fiabilitate in timp (vorbe din popor, nu bag mana`n foc) practicitatea lui pe strazi aglomerate, stradute, semafoare } oras, si daca tragi o linie la sfarsit, si compari avantajele celor 2 nu cred ca exista o diferenta mare in favoarea sau defavoarea motoarelor pe care se dicuta.decat preferintele fiecaruia
ia de ex si dieselul si benzinarul de la subaru de aceeasi capacitate, sa vezi cateva diferente considerabile.dar nu wrx... ala e in alta categorie
acel motor de 3.0 de la bmw nu cred ca e atat de inferior celui de 3.0i de care tot pomenesti u, desi ambele sunt stralucite, ambele i`si fac treaba cu brio.zgomotul de care vorbesti tu si trepidatiile la noile motoare diesel au ramas doar in memoria ta citind doar articole dupa net.... si inca ceva, vezi ca cutia de diesel desi au turatii mai putine (nu vad unde naiba e logica cine are mai multe sau mai putine gradatii pe turometru) are si cutia etajata altfel, tocmai sa reduca un handicap.
vad si aici ca esti foarte subiectiv, si daca`ti place tie un anume lucru nu tii cont si de parerile altora desi poate au dreptate (in cazult tau 99%),
majoritatea constructorilor au pus accent foarte mult pe motoarele diesel...si cred ca si stiu dc, fata de acum 20 de ani tind eu sa cred ca motorul diesel a evoluat mai mult cu motorul benzinar (in intervalul asta de ani) si incepe sa ofere mai multe avantaje fata de concurentul lui direct..... benzina.
si eu sunt tanar, visez la mii de ture, cai multi, dar daca dam toate astea la oparte, si ar fi sa iau o decizie pe ce masina sa iau pe buzunarul meu....dieselul ar fi o varianta buna
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:06   #1912
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
S350 110kw unu dintre cele mai fiabile tdi de la mercedes.top speed 200km/h , inauntru nu auzeai nimc si cel mai important nu avea moarte
da dar la 340-350 dizel la 1 an----maxim 3 te lasa injectoarele stiai? la pret te usuca
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:09   #1913
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Talking Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
e hilar chiar cum aici pui piciorul in prag, ca nu ai cum compara un aspirat cu un turbo, biturbo. dar in fine asta e alta mancare de peste.

tu te legi strict de performante cand majoritatea de aici, intra, citesc sa`si faca o parere strict legata de utilizarea unui motor de omul de zi cu zi.
vezi doar 0-100km/h, dar nu te uiti ca pe partea cealalta i`ti ofera un consum mai bun un diesel, fiabilitate in timp (vorbe din popor, nu bag mana`n foc) practicitatea lui pe strazi aglomerate, stradute, semafoare } oras, si daca tragi o linie la sfarsit, si compari avantajele celor 2 nu cred ca exista o diferenta mare in favoarea sau defavoarea motoarelor pe care se dicuta.decat preferintele fiecaruia
ia de ex si dieselul si benzinarul de la subaru de aceeasi capacitate, sa vezi cateva diferente considerabile.dar nu wrx... ala e in alta categorie
acel motor de 3.0 de la bmw nu cred ca e atat de inferior celui de 3.0i de care tot pomenesti u, desi ambele sunt stralucite, ambele i`si fac treaba cu brio.zgomotul de care vorbesti tu si trepidatiile la noile motoare diesel au ramas doar in memoria ta citind doar articole dupa net.... si inca ceva, vezi ca cutia de diesel desi au turatii mai putine (nu vad unde naiba e logica cine are mai multe sau mai putine gradatii pe turometru) are si cutia etajata altfel, tocmai sa reduca un handicap.
vad si aici ca esti foarte subiectiv, si daca`ti place tie un anume lucru nu tii cont si de parerile altora desi poate au dreptate (in cazult tau 99%),
majoritatea constructorilor au pus accent foarte mult pe motoarele diesel...si cred ca si stiu dc, fata de acum 20 de ani tind eu sa cred ca motorul diesel a evoluat mai mult cu motorul benzinar (in intervalul asta de ani) si incepe sa ofere mai multe avantaje fata de concurentul lui direct..... benzina.
si eu sunt tanar, visez la mii de ture, cai multi, dar daca dam toate astea la oparte, si ar fi sa iau o decizie pe ce masina sa iau pe buzunarul meu....dieselul ar fi o varianta buna

nu stiu dizelul cum e dar am avut un subaru forest. nou motor 2.0 benzina ma usca sub 25/100 oras nu statea iar afara 15/100
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:14   #1914
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

cuze am uitat sa-ti spun ca era 2008 l-am luat din reprezentanta nou l-am tinut aproape 1 an in care am facut cu el 7000 si l-am dat .....nu merita
__________________
.......... マツダ ...........
"Masina ta este o copie ! Fa-o sa moara Unikat"
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:14   #1915
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sa nu intram in amanunte .E masina unui prieten bun , o are de la taicasu de peste 10 ani , are la el 400 de mii km plus alti 200 din bord care ii avea cand a luat o .Ideea e ca turbina e neatinsa, motoru nesegmentat , pompa de injectie ne reparata etc...Am mers de multe ori cu acea masina , pot sa afirm chiar daca nu e lucru meu ca e un motor fiabil tinand cont ca bordu arata 600 de mii , nu bag mana in foc ca sunt reali .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:16   #1916
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

da bravo sunt unele marci care au scos motoare dizel ....no coment raport :capacitate ,consum fiabilitate.
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:22   #1917
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Thumbs up Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Sa nu intram in amanunte .E masina unui prieten bun , o are de la taicasu de peste 10 ani , are la el 400 de mii km plus alti 200 din bord care ii avea cand a luat o .Ideea e ca turbina e neatinsa, motoru nesegmentat , pompa de injectie ne reparata etc...Am mers de multe ori cu acea masina , pot sa afirm chiar daca nu e lucru meu ca e un motor fiabil tinand cont ca bordu arata 600 de mii , nu bag mana in foc ca sunt reali .
ba da eu unul i dau dreptate , motorina e pe baza de ulei motoru isi face ungerea mai bine [de aceia scoate fum] arderea e mai greoaie[consumul] si nu e uscata ca la benzina .corect un motor dizel poate duce si 800.mii pecind benzina la 300mii gata [set motor]
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:36   #1918
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Talking Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cmzcs View Post
da dar la 340-350 dizel la 1 an----maxim 3 te lasa injectoarele stiai? la pret te usuca
si gura pbl. cadeau injectoarele maxim 3 ani in rest no coment , motorul ducea la 600-800mii , garsoniera pe sosea iti luai, acuma au ajuns de ris 5000-8000euro maxim dar pacat ca nu e nimic de facut cu injectoarele. la motor de 350 consum maxim 13 dizel cu geam blindat greutatea masinii 3500kg.
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:44   #1919
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: Benzina sau motorina ?

ai talpa mare. bafta
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 19:04   #1920
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

frate, 1 la mana, exista optiunea Edit Post, te-as sfatui sa o incerci ca sa nu-ti mai dai quote singur la posturi si, implicit, sa te certi cu tine insuti. 2 la mana, jura-te ca un motor pe benzina la 300 k necesita segmentare te invit sa-ti fac un demo la a mea, aproape 400 k kilometri pe bord, motor nedesfacut vreodata, papa intr-adevar cam 100 g ulei la 1500-2000 km in conditiile in care masina vede destul de des zona rosie a turometrului. a da, si sa nu uit, merge si pe GPL si pe benzina masina si mai e si din '85 . Ai dracu japonezi
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -