Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-07, 17:38   #316
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
Discutia a deviat rau. Despre VW am scris pe pagina 17. In Germania mitul a apus demult, Opel e votat de ei ca cea mai fiabila marca nemteasca. Asta e o realitate si n-are rost sa se continue discutia pe tema asta.
Ca performante OPC are 40cp in plus fatza de GTI deci iar comparam mere cu pere. Sau poate nu e foarte clar ca exista trei variante de Astra GTC (adica modelul de caroserie) cu acelasi motor de 2.0t . 170cp, 200cp si 240cp. Cel de 240cp este OPC si are alte bare, alt interior alt sistem de franare, alte componente interne ale motorului etc. Comparatia ca performante cu un GTI simplu e puerila. Se poate compara cu GTI Edition50 de 235cp.
Vedeti ca exista un topic cu ultima cursa de la Suceava cu filmulete. E acolo si un OPC albastru cu chip care face de rusine un FocusST de 280cp.
Ce mai discutati de Gti chiar nu inteleg.
Cititi si asta:
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=30388

Si daca aveti rabdare cititi-l si pe asta cap coada. Ma batea si pe mine gandul de G5 dar mi-a trecut dupa ce m-am informat in detaliu.
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=3001
vreau si eu un link cu filmuletzul ca nu il gasesc! nu stiam ca exista OPC in Romania (am vazut doar in germania si arata demential).Oricum OPC-ul e mai bun si stock la acceleratii decat ST, GTI and stuff!
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 19:01   #317
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Nu mai stiu in care apare. E al userului MadCow...

Last edited by cristian_seven; 04-07-07 at 19:03.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 21:12   #318
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Bemelo nu are rost sa incerci sa le explici ce si cum sta problema, n-au avut bani de ford sau vw si-au luat Opel ca deh ( masina ieftina si intretinere ieftina) sa zica ca au masina straina.
weeei dar esti de-a dreptul M.U.C.I. nu prea stau sa citesc posturile care le pui dar aveam impresia ca ai putina cultura auto dar daca toate sunt ca asta fa-ti cont pe nfs forum ca esti cum am is mai sus, adica M.U.C.I.
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 23:31   #319
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

auzi bai putza nu-ti convine nu citi, decat sa traiesc ca tine din vise (AMG) mai bine ma car cu "caruta" de vw cum spuneti voi
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:14   #320
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

iar esti incapabil de a intelege, una e sa zici despre 3 marci auto care sunt acelasi cacat pana la un anumit nivel, respectiv vw ford si opel ca una ar fi ieftina si d-aia ar fi ales-o nu stiu cine alta e sa ai tu vise erotice ca as fi zis eu ca e vw caruta desi nu e
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 18:35   #321
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by around za world View Post
Baieti era doar un exemplu . Evident ca e vorba si de sofer . Dar s-a intamplat ... Nush daca e elocvent dar civic-ul din poza era inca in rodaj deci nu se poate schimba tocma unde s-ar duce masina (si nesoftat , si chiar si softat un vtec nare sanse reale fata de un tfsi remap , e vb totusi de 40 de cp diferenta) . Ma refer la masini stock . Acum sa nu intelegeti ca sunt fan HONDA ... Ideea pe care multi no prind este ca nu e baza la o masina timpul de acceleratie sau sa faca 400 de m in sub 12sec ... Masina este o chestie complexa . Conteaza pentru ce o cumperi : o vrei pentru circuit sau sa mergi zilnic cu ea ? Sa mearga bine pe drept sau sa ia si curbe ? Comoda sau sport ? Cat de sport ? Fiecare om are niste asteptari de la o masina insa din pacate in .ro majoritatea dealerilor de masini nu au nici macar una singura pentru test drive (exceptie poate face Porsche ), asa ca majoritatea isi cumpara masina pe orb si o apreciaza dupa consum , cp , 0-100 (majoritatea nici macar nu se uita la plaja de cuplu deci ... ) .
Parerea mea e ca la o masina conteaza totu inclusiv comenzile , ca sa nu faci scurta la picior de la ambreiaj in ambuteiaj sau sa df\ezvolti brand de superman de la directia grea si scurta ...sport (cine a condus focus st sau evo stie despre ce vorbesc ) etc.
Cam asta din partea mea si incercati sa o luati mai usor cu injuriile pentru ca traim intr-o tara libera si nu trebuie sa desconsideram pe nimeni pentru parerile lui . In plus parerile de genu brandu x e mai de *** decat brandu y nu va afecteaza pe voi in nici un fel (decat daca nu aveti actiuni la vw sau Opel GM :P ) si n-o mai luati in tragic si personal .
+1 Ai dreptate.

O singura chestie... Parerile trebuie si bazate pe ceva, ori pe forumul asta sunt multi care joaca nfs sau care cred ca daca a trecut pe lanag ei masina x au si dreptul sa isi dea cu parerea Parerea mea este ca ar trebui sa isi dea cu parerea despre o masina dupa ce o conduc nu dupa ce se joaca cu ea in nfs. Nu sariti pe mine, sunt unii pe aici care stiu despre ce vorbesc, dar ce valoare are parerea unuia de16 ani de ex in VW vs Ford VS etc etc ?
ameer is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 18:39   #322
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
auzi bai putza nu-ti convine nu citi, decat sa traiesc ca tine din vise (AMG) mai bine ma car cu "caruta" de vw cum spuneti voi
Sunt convins ca AlexSHO o sa aiba un AMG la un moment dat. Tu spre deosebire de el, la VW ramai.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 09:59   #323
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
+1 Ai dreptate.

O singura chestie... Parerile trebuie si bazate pe ceva, ori pe forumul asta sunt multi care joaca nfs sau care cred ca daca a trecut pe lanag ei masina x au si dreptul sa isi dea cu parerea Parerea mea este ca ar trebui sa isi dea cu parerea despre o masina dupa ce o conduc nu dupa ce se joaca cu ea in nfs. Nu sariti pe mine, sunt unii pe aici care stiu despre ce vorbesc, dar ce valoare are parerea unuia de16 ani de ex in VW vs Ford VS etc etc ?
Si tu le-ai condus pe amandoua bauniesc din moment ce-ti dai cu parerea In tot postul care l-ai scris nu ai zis nimic ONTOPIC.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 11:59   #324
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by VectraDTI View Post
Cred ca ar fi un topic interesant.
Va rog sa va dati cu parerea cu argumente pro si contra.
Si va rog, pareri obiective, fara kestii din auzite.

Opel Astra OPC 2005
Engine
Type: Inline-4, Turbocharged
Displacement cu in (cc): 123 (199
Power bhp (kW) at RPM: 240(176) / n.a.
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 236(320) / n.a.
Brakes & Tires
Brakes F/R: ABS, vented disc/disc
Tires F-R: 225/45 R18
Driveline: Front Wheel Drive
Exterior Dimensions & Weight
Length × Width × Height in: n.a.
Weight lb (kg): n.a.
Performance
Acceleration 0-62 mph s: < 7.0
Top Speed mph (km/h): > 149 (> 240)

VW Golf GTI 2005
Engine
Type: Inline-4, Turbocharged
Displacement cu in (cc): 121 (1984)
Power bhp (kW) at RPM: 200(147) / n.a.
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 206(280) / 1800-5000
Redline at RPM: 7000
Brakes & Tires
Brakes F/R: ABS, vented disc/disc
Tires F-R: 225/n.a. R17
Exterior Dimensions & Weight
Length × Width × Height in: n.a.
Weight lb (kg): n.a.
Performance
Acceleration 0-62 mph s: 7.2
Top Speed mph (km/h): 146 (235)
Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km): n.a. (8.0)
ati facut topicul asta varza!! aici aveti toate datele nu mai are rost sa va contraziceti! TOPIC CLOSED !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 12:06   #325
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

e normal ca opc este peste DAR revistele de masini de ce mai fac einspe mii de teste din mom ce au datele de la producatori si e clar ca ce masina are 0-100 in mai putine secunde e mai buna nu?
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 12:10   #326
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
e clar ca ce masina are 0-100 in mai putine secunde e mai buna nu?
nu, daca tu crezi asta te sfatuiesc sa mai "cresti" un pic degeaba prinde o masina 100 in 2 secunde daca ea nu poate sa ia o curba cu 120 la ora .. asa cum o ia cea cu 3 secunde in 100
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 12:14   #327
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

tu chiar nu te-ai prins ca era o ironie la postul tau? ala cu 'de ce sa le comparam ca avem datele'
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 12:20   #328
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

din datele alea iti poti da seama "care ia mai bine curba"
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 13:33   #329
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Si tu le-ai condus pe amandoua bauniesc din moment ce-ti dai cu parerea In tot postul care l-ai scris nu ai zis nimic ONTOPIC.
Nu ai inteles absolut nimic din postul meu... citeste postul pe care l-am citat. Desteptule! Nu mi-am dat cu parerea despre nici una din masini. Abtine-te sa mai comentezi, ca te faci de ras
ameer is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 14:40   #330
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Foarte multe ironii , foarte multe jigniri ..... moderatorii nu fac nimica ?? Aproape in 60-70 % din posturi gasesti numai jigniri , chiar si cei care isi argumenteaza raspunsurile ..si la ei gasesti o ultima fraza care sa jigneasca ...... romani romani ....si iarasi romani ne-am nascut sa ne jignim si sa "ne tiganim" ....... succes in continuare !!!
Daca cineva ar dorii si ar fi in dilema intre cele doua modele NU l-ati ajuta absolut deloc cu parerile voastre , sunt 22 de pagini si cred ca daca 3 sunt la subiect este bine .... restul de 19 sunt jigniri ..... spor in continuare la dispute ....
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -