Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-07, 21:20   #301
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
) vw
deci fsi-urile NU SUNT BUNE ! SI CE TAM TAM ... DEGEABA !

))))))))))
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 21:33   #302
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

a devenit cumva un thread de postare a dezavantajelor motoarelor fsi? ... apropos turboss in articolul respectiv era vb de fsi-uri nu de TFSI-uri... deci te-ai bucurat degeaba....
Iar aceste dezavantaje daca pot fi numite asa (zgomot mai pronuntat al motorului, turatii mai ridicate, lipsa elasticitatii. ) sunt valabile doar la motoare de genul 1.6 , 1.4 .. in schimb daca vorbim de motoare gen 2.0fsi, 3.2 fsi, 4.2 fsi (oau, unul din cele mai bune motoare existente --- si e un fsi.. hahahaha)... nu se pune problema de elasticitate sau zgomot al motorului , pt ca sunt motoare cu pretentii sportive.
Firma voastra opelistilor ) .. ce motor are sa concureze 4.2 ul de ex.. sau macar 3.2ul? si sa nu ziceti 2.8 de pe opc pt ca e turbo .
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.

Last edited by Bemelo; 02-07-07 at 21:37.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 22:28   #303
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Bemelo nu are rost sa incerci sa le explici ce si cum sta problema, n-au avut bani de ford sau vw si-au luat Opel ca deh ( masina ieftina si intretinere ieftina) sa zica ca au masina straina. 4.2 de pe RS4 parca e FSI, foarte prost motorul. Opel construiest motoare de capacitatii litrice inferioare, 2.8 cel mai mare. Iar aia care se plang de 1.6FSI sunt ratati, ce vrei performante sportive de la 105 cai.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 22:39   #304
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

ati ajuns prea departe cu topicul asta in sensul ca nu trebuie sa va impuneti opinia prin a jigni pe ceilalti, fiecare are dreptul la propria parere.
eu am Astra OPC si nu as da-o pe GTI nici intr-o mie de ani. imi place si GTI-ul (l-am condus), plansa de bord (la cel cu navi) e mult mai frumoasa decat la mine (tot cu navi), sta mai bine pe curbe, are si frane mai bune, motorul merge excelent dar sunt si lucruri care-mi plac mai mult la OPC (inafara de plansa de bord si comportamentul mai slab pe curbe) restul imi place mai mult la a mea - probabil ca sunt partinitor dar asta e!
plus ca GTI-uri parca sunt prea multe, OPC-uri sunt 3-4 in toata Romania - eu am avut-o primul. URA!
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 23:25   #305
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

www.astraclub .ro/index.php?showtopic=2163
1.6 FSI trage prost si consuma mult (dupa parerea "inteligentului" care a scris pe vwforum)...dar macar merge.Merge pe propriile roti,nu tractata de 3 ori in 8 zile pana la service.
La orice marca o sa gasesti posesori ghinionisti sau nemultumiti,de la "nu prea imi place" pana la "e un cacat,n-o sa mai cumpar marca asta niciodata".Experienta unui om,sau 2,sau 5,e nerelevanta,daca sunteti asa obsedati de fiabilitate statistica exista studii facute pe zeci de mii de posesori.
Ce a scris baiatul ala pe vwforum e penibil.Consumul de 8,5 l/100 km in Bucuresti e FOARTE putin pentru o compacta de 115 CP.Iar partea cu "sa nu mai am retineri in a o duce spre 4.000 rpm" e incredibila...dupa ce schimba la 2500 rpm mai vrea si performante
Avantajul tehnologiei FSI,respectiv consum redus la sarcini partiale (adica cea mai mare parte din viata unei masini,fie ea si cu pretentii sportive) se simte la motoarele mai puternice.In testele pe termen lung,Golf GTI (intamplator,chiar masina din acest versus care NU e despre 1.6 FSI) are consum mediu mai mic sensibil decat concurenta (adica alte hot-hatch-uri turbo).

Quote:
sau macar 3.2ul? si sa nu ziceti 2.8 de pe opc pt ca e turbo
De ce ? Cand e vorba de CTR vs GTI nu zici ca GTI are un avantaj incorect pentru ca e turbo
Cand e vorba de OPC-uri,Opel a invins la performante VW in toate trei cazurile (Corsa,Astra,Vectra).Performante neinsemnand doar linie dreapta.
Race is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 00:35   #306
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Bemelo nu are rost sa incerci sa le explici ce si cum sta problema, n-au avut bani de ford sau vw si-au luat Opel ca deh ( masina ieftina si intretinere ieftina) sa zica ca au masina straina. 4.2 de pe RS4 parca e FSI, foarte prost motorul. Opel construiest motoare de capacitatii litrice inferioare, 2.8 cel mai mare. Iar aia care se plang de 1.6FSI sunt ratati, ce vrei performante sportive de la 105 cai.
ASA GANDETI U PT CA AI DOAR 19 ANISORI !

CE IDIOTENII POTI SA DEBITEZI DIN GURITZA PUSTULICA ... CA NU AU AVUT BANI DE VW SAU DE FORD ! ASTA E O TAMPENIE MAI MARE DECAT TINE !

GTS-UL DE 3.2 ITI SPUNE CEVA ? SAU NU AI AUZIT DE EL ?

+ IN GERMANIA OPEL A FOST VOTATA CA CEA MAI FIABILA MASINA ,DECI...

SAU NICI AIA NU AVEAU BANI PT VW SAU FORD... ) DOAMNE THE_MASK TU GANDESTI CA O CIZMA ... !

+++++ CA FSI SAU TFSI SUNT DE LA AUDI, NICI O TREABA CU VW SAU FORD!
DACA SCOTEAU VW SAU FORD... DAR SUNT INCAPABILI DE ASA CEVA !

TAY TAY ...
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 10:10   #307
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
ASA GANDETI U PT CA AI DOAR 19 ANISORI !

CE IDIOTENII POTI SA DEBITEZI DIN GURITZA PUSTULICA ... CA NU AU AVUT BANI DE VW SAU DE FORD ! ASTA E O TAMPENIE MAI MARE DECAT TINE !

GTS-UL DE 3.2 ITI SPUNE CEVA ? SAU NU AI AUZIT DE EL ?

+ IN GERMANIA OPEL A FOST VOTATA CA CEA MAI FIABILA MASINA ,DECI...

SAU NICI AIA NU AVEAU BANI PT VW SAU FORD... ) DOAMNE THE_MASK TU GANDESTI CA O CIZMA ... !

+++++ CA FSI SAU TFSI SUNT DE LA AUDI, NICI O TREABA CU VW SAU FORD!
DACA SCOTEAU VW SAU FORD... DAR SUNT INCAPABILI DE ASA CEVA !

TAY TAY ...
Al dracului de mare esti la varsta ta de 24 ani, toate respectele le mereti. Ai cea mai mare experienta de pe forum-ul asta esti zeu ce mai, hai sa-ti ridicam statuie. In orice service daca mergi il vei gasi plin de masini cu probleme fie ele vw opel mercedes bmw audi si mai stiu eu ce. Nici o masina nu este de ne distrus. Tu zici ca sunt luate de la Audi tehnologiile, afla ca sunt dezvoltate impreuna tehnologiile FSI si TFSI. Sa nu amintesc de 1.7DTI de pe opel de provenienta IZUZU. Sau mai nou cele furnizate de GM. Asta n-o vezi? Sunt multumit de VW in 2 ani nu am avut nici o problema, cred ca sunt "unicul" posesor de vw in viziunea ta TSC care nu a avut probleme, nu?
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 12:31   #308
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

TSC-U pe care din cele 2 le-ai condus de esti asa convins ca OPC is the best?
OPC arata mai bine, GTI e mai bun, alegerea mea e GTI
KYL is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 13:10   #309
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Al dracului de mare esti la varsta ta de 24 ani, toate respectele le mereti. Ai cea mai mare experienta de pe forum-ul asta esti zeu ce mai, hai sa-ti ridicam statuie. In orice service daca mergi il vei gasi plin de masini cu probleme fie ele vw opel mercedes bmw audi si mai stiu eu ce. Nici o masina nu este de ne distrus. Tu zici ca sunt luate de la Audi tehnologiile, afla ca sunt dezvoltate impreuna tehnologiile FSI si TFSI. Sa nu amintesc de 1.7DTI de pe opel de provenienta IZUZU. Sau mai nou cele furnizate de GM. Asta n-o vezi? Sunt multumit de VW in 2 ani nu am avut nici o problema, cred ca sunt "unicul" posesor de vw in viziunea ta TSC care nu a avut probleme, nu?
NU... PE MINE M-A DERANJAT FAPTUL CA AI SPUS CA NU AVEM BANI DE VW SI NE LUAM OPEL ! CEEA CE ESTE F GRESIT !

CU AFIRMATIA ACEEASTA JIGNESTI TOTI POSESORII DE OPEL SI NU AI NICI UN DREPT ! FIECARE CU GUSTURILE LUI !

DE UNDE STII TU CATI BANI AM EU, CE FAC... DC MI-AM LUAT OPEL SI NU VW !?

VW SI FORD SUNT 2 MARCI CARE MIE NU IMI PLAC ! ESTE OPTIUNEA MEA SI A MIL DE OAMENI CARE ISI ACHIZITIONEAZA OPEL

DACA VROIAM VW SAU FORD IMI LUAM ! VINDE-AM UN PANTOF...

DACA ERA ASA FIRMA VW ISI LUAU TOTI SI OPEL... DISPAREA DE PE PIATA, DAR NU SUNT TOTI CA TINE !

SANT F MULTI CARE CONSIDERA OPEL MAI BUN CA VW, DOVADA ESTE CA ISI CUMPARA IN CONTIUNARE OPEL !

AM FACUT UN DRIVE TEST CU OPC-UL SI AM RAMAS IMPRESIONAT, DESII AM CONDUS ZECI DE MASINI DE TOATE FELURILE..DE LA LOGAN 1.4... S 400 lorinsiel !

OPEL ESTE ELEGEREA MEA SI A F MULTI OAMENI PT CA SUNT F FIABILE...
MI SE PARE CEA MAI BUNA IN FCT DE PRET/CALITATE/PERFORMANTE !

KYL > gti-ul nu este mai bun decat opc-ul ! ASTA ESTE PAREREA MEA SI A MAI MULTOR OAMENI ! LA FEL SI INVERS !

PS: PARERILE SUNT MEREU IMPARTITE SI VOR FII ASA MEREU !
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 15:10   #310
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Nu cred ca ar trebui sa se ajunga la injurii . Ambele marci au fani si alegerea fiecaruia e PERSONALA si SUBIECTIVA ! OPC arata mai bine si merge mai bine pe linii drepte . GTI arata satisfacator si e mai bun pe viraje si poate la consum , in plus e ceva mai ieftin . Nici una dintre masini nu-i infailibila .daca este sa ne uitam numai la 0-100km/h sau 0-400m , de OPC-uri care sa si-o ia pe coaja (de la alte hatch-uri ) n-am auzit , probabil si din motiv ca sunt putine si nu toti care le au le alearga , dar de GTI ... Spre exemplu cum ar fi sa-ti iei 2 masini pe 400 m cu 2.0 TFSI de la 2.0 VTEC (ambele stock) ? CU TOATE ASTEA IMI PLACE IN CONTINUARE GTI DIN PUNCT DE VEDERE AL PERFORMANTELOR SI NU AS DA UN MOTOR TURBO PE UN MOTOR TURAT DE HONDA KIAR DAK II DA BORSHU PE NAS LA ACCELERATIE . Deci nu liniutele sunt totul . repet : Nu toata lumea le ia ca sa le alerge .
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 15:29   #311
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

@Race : era vb strict de motoare aspirate knd am comparat.
@Mad Cow : poate cel mai pertinent post de pe topicul asta .O parere bine expusa nu cum fac restul. BV
@TSC-U: vectra GTS de 3.2 ? ) 211 cai? si ca ce chestie il compari cu 3.2 ul de la VW , care are si mai multa putere si cuplu.
@around za world: nu e o regula universal valabila.. k un tfsi sa si-o de la un vtec.. depinde si de sofer.. uite un exemplu (sper sa nu se supere speeder pe mn )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gti-civic.jpg
Views:	120
Size:	191.6 KB
ID:	297320  
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 17:59   #312
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
@Race : era vb strict de motoare aspirate knd am comparat.
@Mad Cow : poate cel mai pertinent post de pe topicul asta .O parere bine expusa nu cum fac restul. BV
@TSC-U: vectra GTS de 3.2 ? ) 211 cai? si ca ce chestie il compari cu 3.2 ul de la VW , care are si mai multa putere si cuplu.
@around za world: nu e o regula universal valabila.. k un tfsi sa si-o de la un vtec.. depinde si de sofer.. uite un exemplu (sper sa nu se supere speeder pe mn )
daca civicul este condus de un agarici i-a o bataie f rusinoasa de la un ...gti !

daca este in toate facultatile mintii se pisha pe el de gti in orice moment!
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 19:09   #313
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Baieti era doar un exemplu . Evident ca e vorba si de sofer . Dar s-a intamplat ... Nush daca e elocvent dar civic-ul din poza era inca in rodaj deci nu se poate schimba tocma unde s-ar duce masina (si nesoftat , si chiar si softat un vtec nare sanse reale fata de un tfsi remap , e vb totusi de 40 de cp diferenta) . Ma refer la masini stock . Acum sa nu intelegeti ca sunt fan HONDA ... Ideea pe care multi no prind este ca nu e baza la o masina timpul de acceleratie sau sa faca 400 de m in sub 12sec ... Masina este o chestie complexa . Conteaza pentru ce o cumperi : o vrei pentru circuit sau sa mergi zilnic cu ea ? Sa mearga bine pe drept sau sa ia si curbe ? Comoda sau sport ? Cat de sport ? Fiecare om are niste asteptari de la o masina insa din pacate in .ro majoritatea dealerilor de masini nu au nici macar una singura pentru test drive (exceptie poate face Porsche ), asa ca majoritatea isi cumpara masina pe orb si o apreciaza dupa consum , cp , 0-100 (majoritatea nici macar nu se uita la plaja de cuplu deci ... ) .
Parerea mea e ca la o masina conteaza totu inclusiv comenzile , ca sa nu faci scurta la picior de la ambreiaj in ambuteiaj sau sa df\ezvolti brand de superman de la directia grea si scurta ...sport (cine a condus focus st sau evo stie despre ce vorbesc ) etc.
Cam asta din partea mea si incercati sa o luati mai usor cu injuriile pentru ca traim intr-o tara libera si nu trebuie sa desconsideram pe nimeni pentru parerile lui . In plus parerile de genu brandu x e mai de *** decat brandu y nu va afecteaza pe voi in nici un fel (decat daca nu aveti actiuni la vw sau Opel GM :P ) si n-o mai luati in tragic si personal .
around za world is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 22:36   #314
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

around za world cu directia ai dreptate, cel putin la Focus ST cand e setata pe sport dezvolti brandul frumos
KYL is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 17:32   #315
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by around za world View Post
Baieti era doar un exemplu . Evident ca e vorba si de sofer . Dar s-a intamplat ... Nush daca e elocvent dar civic-ul din poza era inca in rodaj deci nu se poate schimba tocma unde s-ar duce masina (si nesoftat , si chiar si softat un vtec nare sanse reale fata de un tfsi remap , e vb totusi de 40 de cp diferenta) . Ma refer la masini stock . Acum sa nu intelegeti ca sunt fan HONDA ... Ideea pe care multi no prind este ca nu e baza la o masina timpul de acceleratie sau sa faca 400 de m in sub 12sec ... Masina este o chestie complexa . Conteaza pentru ce o cumperi : o vrei pentru circuit sau sa mergi zilnic cu ea ? Sa mearga bine pe drept sau sa ia si curbe ? Comoda sau sport ? Cat de sport ? Fiecare om are niste asteptari de la o masina insa din pacate in .ro majoritatea dealerilor de masini nu au nici macar una singura pentru test drive (exceptie poate face Porsche ), asa ca majoritatea isi cumpara masina pe orb si o apreciaza dupa consum , cp , 0-100 (majoritatea nici macar nu se uita la plaja de cuplu deci ... ) .
Parerea mea e ca la o masina conteaza totu inclusiv comenzile , ca sa nu faci scurta la picior de la ambreiaj in ambuteiaj sau sa df\ezvolti brand de superman de la directia grea si scurta ...sport (cine a condus focus st sau evo stie despre ce vorbesc ) etc.
Cam asta din partea mea si incercati sa o luati mai usor cu injuriile pentru ca traim intr-o tara libera si nu trebuie sa desconsideram pe nimeni pentru parerile lui . In plus parerile de genu brandu x e mai de *** decat brandu y nu va afecteaza pe voi in nici un fel (decat daca nu aveti actiuni la vw sau Opel GM :P ) si n-o mai luati in tragic si personal .
Cam ai dreptate!
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -