Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-07, 19:32   #286
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
TSC-U - Bemelo are dreptate . GTI DSG vs GTC de 200 = Rusinik rau de tot pe 400 m . asa k nu are rost sa te aprinzi degeaba .
si tu ai dsg... )

si yo am avut gti(fara dsg) de 101 cp tdi basis si pot sa zic ca e de kct masina ,iar babacu a avut passat de 101 cp 1.9 tdi ! nu mai suport vw-urile ! sant anti vw !!!!!
insa RESPECT AUDI ! o alta masina cu 3 clase peste...

rusina rau pe 400 m nu prea cred ! depinde de sofer ! MAX 1, 1.5 M !

e normal ca fiecare sa isi laude masinile, dar nu sa le ridice in slavi de parca ar fii o masina de referinta !!!!!mai ales in cazut gti-ului + dsg...

SMG-ul de la bmw o cutie cu extraordinara ! simti ca conduci ! daca era asa "adevarata" dsg-ul sigur o adopatau cei de la bmw !
dsg-ul nu are zvagnirea smg-ului !
__________________

Last edited by TSC-Us; 01-07-07 at 19:37.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 01-07-07, 20:28   #287
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Si mergea bine GTi-ul tau de 100 cp? Oriucm nu vad nici un argument de ce GTi e slab..In toate revistele Gti este laudat ca cel mai bun hachback..Si top gear si fifth gear si peste tot spun ca e super masina..Nu zic ca nu are defecte, si e normal sa nu se ridice la standardul impus de Audi dar nici cum zici tu..In fine..vad ca nu scri nimic argumentat..doar afirmatii jignitoare la adresa GTi
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-07, 21:26   #288
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
si tu ai dsg... )

si yo am avut gti(fara dsg) de 101 cp tdi basis si pot sa zic ca e de kct masina ,iar babacu a avut passat de 101 cp 1.9 tdi ! nu mai suport vw-urile ! sant anti vw !!!!!
insa RESPECT AUDI ! o alta masina cu 3 clase peste...

rusina rau pe 400 m nu prea cred ! depinde de sofer ! MAX 1, 1.5 M !

e normal ca fiecare sa isi laude masinile, dar nu sa le ridice in slavi de parca ar fii o masina de referinta !!!!!mai ales in cazut gti-ului + dsg...

SMG-ul de la bmw o cutie cu extraordinara ! simti ca conduci ! daca era asa "adevarata" dsg-ul sigur o adopatau cei de la bmw !
dsg-ul nu are zvagnirea smg-ului !
eu am avut golf V 1.6 de 105 cp.. si intr-adevar e o masina care nu produce nici un fel de senzatii .. dar asta nu e o cauza pt a cataloga toate modelele VW.
Referitor la cutiile de viteze mentionate de tine.. BMW are in dezvoltare o cutie asemanatoare DSG cu 2 ambreiaje .. deci au adoptat si ei sistemul asta ..
oricum ma bucur ca s-au mai calmat spiritele ...
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 00:52   #289
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
insa RESPECT AUDI ! o alta masina cu 3 clase peste...
)) aceasi masina cu alta caroserie si alt interior.
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 02:51   #290
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Threadul asta a cam deviat de la subiect...
Si si-a cam pierdut sensul...
ameer is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 08:29   #291
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by 27 WRC View Post
eu cu GTC de 170 cai turbo ma dau oricand cu un GTI de 200
de ce? o fi GTIu greu...dar nici chiar asa....
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 10:57   #292
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

dar lasa-i amice in pace, vorbesc se intalnesc la vreo legala [sau nu] se dau si se linistesc
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 11:02   #293
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Pana la urama s-a ajuns unde se ajunge de fiecare datata--- timpul de 0-100 km/h...paraca toata lumea de aia isi cumpara masini..in fine..
!!!!!!!!! f adevarat. toti masoara la miime de secunda masinile...si daca ii pui sa faca o masuratoare calumea scot 14 secunde ))
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 11:06   #294
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
si tu ai dsg... )

si yo am avut gti(fara dsg) de 101 cp tdi basis si pot sa zic ca e de kct masina ,iar babacu a avut passat de 101 cp 1.9 tdi ! nu mai suport vw-urile ! sant anti vw !!!!!
insa RESPECT AUDI ! o alta masina cu 3 clase peste...

rusina rau pe 400 m nu prea cred ! depinde de sofer ! MAX 1, 1.5 M !

e normal ca fiecare sa isi laude masinile, dar nu sa le ridice in slavi de parca ar fii o masina de referinta !!!!!mai ales in cazut gti-ului + dsg...

SMG-ul de la bmw o cutie cu extraordinara ! simti ca conduci ! daca era asa "adevarata" dsg-ul sigur o adopatau cei de la bmw !
dsg-ul nu are zvagnirea smg-ului !
daca ai stii despre ce vorbesti....

la mk IV, GTI era doar nivel de echipare. GTI mkIV e cel de 150 si mai tarziu 180 de cai. 1.8 turbo.
era alta conceptie fata de V.

daca ai avut 1010 cai, ce compari cu 200?

daca masina TA nu mergea bine, nu fugea, de ce bagi in aceasi oala toate VW?? asa limitat esti?

audi e peste vw doar la interior si cum e lucrata...dar asa e...vezi 3 clase... cand vezi cu ochii manelistilor !!

vezi topicul de versus intre DSG si SMG...


si nu te obosi sa imi rapsunzi, nu meriti sa MAI citesc ce scrii! nu mai intru pe acets topic.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 12:40   #295
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca ai stii despre ce vorbesti....

la mk IV, GTI era doar nivel de echipare. GTI mkIV e cel de 150 si mai tarziu 180 de cai. 1.8 turbo.
era alta conceptie fata de V.

daca ai avut 1010 cai, ce compari cu 200?

daca masina TA nu mergea bine, nu fugea, de ce bagi in aceasi oala toate VW?? asa limitat esti?

audi e peste vw doar la interior si cum e lucrata...dar asa e...vezi 3 clase... cand vezi cu ochii manelistilor !!

vezi topicul de versus intre DSG si SMG...


si nu te obosi sa imi rapsunzi, nu meriti sa MAI citesc ce scrii! nu mai intru pe acets topic.
AM MERS CU MULTE VW SI LE DETEST ! CE DRAQ NU INTELEGETI ? nu ma refeream la golful si passatul lu babacu pe care le-am avut!
SUNT ANTI VW PT CA NU MI SE PARE O MARCA DE REFERINTA !NU IMI SPUNE NIMIC ! VRETI SA MA CONVINGETI SA-MI PLACA/SA IMI ACHIZITIONEZ PE VIITOR , SAU CE INTERCETI !? NU O SA POATE NIMENI PT CA NU EXISTA ARGUMENTE !

limitat esti tu si cu prietene ta ... !

sper sa nu mai intrii pe topicul asta !

+ MULTE LUCRURIL DE LA AUDI AU FOST "IMPRUMUTATE" LA VW, DE ACEEA S-A RIDICAT F MULT ACEASTA PSEUDO FIRMA !

PS : PA
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 12:50   #296
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
eu am avut golf V 1.6 de 105 cp.. si intr-adevar e o masina care nu produce nici un fel de senzatii .. dar asta nu e o cauza pt a cataloga toate modelele VW.
Referitor la cutiile de viteze mentionate de tine.. BMW are in dezvoltare o cutie asemanatoare DSG cu 2 ambreiaje .. deci au adoptat si ei sistemul asta ..
oricum ma bucur ca s-au mai calmat spiritele ...
stiu, tocmai yo scrisesem un thread despre asta !
cei de la bmw nu sunt multumiti de dsg intotalitate si vor sa-l faca mult mai performant pe placul si renumele bmw, pt ca nu sunt vw si nu se pot compara NICIODATA bradnurile, performantele ... VOR CEVA DE CALITATE F MARE !

daca era pe placul lor..il adoptau de mult, dar nu coincideau cu cerintele bmw !!!!!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 12:53   #297
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post


si nu te obosi sa imi rapsunzi, nu meriti sa MAI citesc ce scrii! nu mai intru pe acets topic.
dar u cine esti, de o sa imi para rau ca dm. critic nu imi mai citeste "operele" mele?
sau u dai tonul in teste auto ... cine esti ? AI APARUT LA RADIO ? SAU TE-AM AUZIT LA TV ?

PS: FA-MI SA IMI FIE DOR DE TINE ! TAY-TAY...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 13:17   #298
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Discutia a deviat rau. Despre VW am scris pe pagina 17. In Germania mitul a apus demult, Opel e votat de ei ca cea mai fiabila marca nemteasca. Asta e o realitate si n-are rost sa se continue discutia pe tema asta.
Ca performante OPC are 40cp in plus fatza de GTI deci iar comparam mere cu pere. Sau poate nu e foarte clar ca exista trei variante de Astra GTC (adica modelul de caroserie) cu acelasi motor de 2.0t . 170cp, 200cp si 240cp. Cel de 240cp este OPC si are alte bare, alt interior alt sistem de franare, alte componente interne ale motorului etc. Comparatia ca performante cu un GTI simplu e puerila. Se poate compara cu GTI Edition50 de 235cp.
Vedeti ca exista un topic cu ultima cursa de la Suceava cu filmulete. E acolo si un OPC albastru cu chip care face de rusine un FocusST de 280cp.
Ce mai discutati de Gti chiar nu inteleg.
Cititi si asta:
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=30388

Si daca aveti rabdare cititi-l si pe asta cap coada. Ma batea si pe mine gandul de G5 dar mi-a trecut dupa ce m-am informat in detaliu.
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=3001

Last edited by cristian_seven; 02-07-07 at 13:20.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 18:17   #299
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

) ce bune sunt FSI-urile http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...pic=3001&st=20 )
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 21:16   #300
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
vw vw vw )
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -