Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-05-09, 18:56   #76
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Aici depinde mult de gusturi. bmw mi se pare o masina performata, dar fara un rost anume, altul de a fi masina de fite. audi mi se pare o masina moderna, design placut oricui, impresie de avans tehnilogic si reprezinta un compromis intre sportivitate si confort.
Mercedes sunt masini foarte elegante si confortabile, dar duc lipsa de manevrabilitate si fiabilitate. din cauza asta ma impiedica sa il aleg ca fiind marca premium din frunte in detrimentul lui AUDI.

Last edited by DarkJEDI; 11-05-09 at 19:25.
DarkJEDI is offline  
Old 11-05-09, 18:57   #77
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
unde? pe circuit? nu ma intereseaza circuitul. Pe mine ma intereseaza istoria marcii, ma intereseaza clasa. Si mai ales ma intereseaza R W D
ce istoria marcii domne'? ii da rs6 la m5 in linie dreapta sa zaca pe circuit intradevar nu are nici o sansa, dar in rest m5 e sub
Sasha is offline  
Old 11-05-09, 19:06   #78
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Am spus 2002-2003 MERCEDES NU LOGAN! E diferenta ca de la cer la pamant intre un MERCEDES cu o tehnologie si design cu multi ani lumina peste logan fata de un rahatel romanesc prost, nesigur, fara imagine, mega lenes si urat in draci...
Ar fii bine daca ai lasa loganul deoparte ca deviati de la subiect si mi-ai raspunde la intrebare.

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Intrebare pentru PvDTranceAddicted:

Tu consideri Audi premium cu toate ca imparte materiale si platforme tehnice cu Volkswagen, Seat si Skoda?(nu mai zic de motoare)
Mie nu-mi suna asa ,,premium"
bogg is offline  
Old 11-05-09, 19:26   #79
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Intrebare pentru PvDTranceAddicted:

Tu consideri Audi premium cu toate ca imparte materiale si platforme tehnice cu Volkswagen, Seat si Skoda?(nu mai zic de motoare)
Mie nu-mi suna asa ,,premium"
sa-ti dau eu un raspuns.
Platforma si motoarele sunt impartite la clasa mica (a2, a3, a4, a6),unde e si normal atata timp cat fac parte din acelasi grup, asta nu are cum sa fie in clasa premiuim, la fel cum mercedes si bmw are astfel de modele care nu pot intra in clasa premium:clasa a,c,e, seria 1, 3, 5.
Acuma doar modelele de varf a celor 3 producatori daca pot intra in clasa premium, de la audi un model ar fi R8 care se poate deocamdata incadra in clasa premium.
Poate era mai corect ca topicul sa se refere la modele care se pot incadra in clasa premium de la cei 3 producatori, ca daca e te referi la producatori in general nici unul nu poate fi din clasa premium.
johhny is offline  
Old 11-05-09, 19:36   #80
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

De acord cu tine. Dar vroiam sa aud asta de la el
Ca de aia am si pus intrebarea....
bogg is offline  
Old 11-05-09, 19:51   #81
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default

A3,A4,A5,A6,A8,TT,R8,Q5,Q7 si toate viitoarele Audi sunt in clasa premium indiferent de pretul lor si diferentierea fata de alte masini "premium" ca BMW la interior e clara chiar si la A3 unde materialele si design-ul e premium 100% vs BMW clasic si simplu cu materiale inferioare...vezi si u un review sau pune-te pe un test personal la dealeri sa vezi diferenta enorma intre interiorul premium al unui audi si al unui bmw! Si sa nu mai zic nimic de exterior unde e cu multi ani peste nivelul lui BMW actual!Nimeni, absolut nimeni nu a facut vreun gest sau a avut vreodata de comentat fata de un interior al unui audi si mai ales noile generatii care arata si se simt demential...

Se vede si in testul de la Autobild cu ochiul liber ce inseamna premium si ce nu...uita-te numai putin si compara design, materiale, subansamble etc...am vb cu un mecanic de la Bavaria Motors si mi-a spus si el clar...BMW e premium doar la motoare, la restul e executivehttp://www.autobild.de/artikel/vier-kompakte-diesel-im-test_898979.html

Last edited by aleks; 11-05-09 at 19:56. Reason: postări succesive
PvDTranceAddicted is offline  
Old 11-05-09, 20:06   #82
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
ce istoria marcii domne'? ii da rs6 la m5 in linie dreapta sa zaca pe circuit intradevar nu are nici o sansa, dar in rest m5 e sub
rs6 e mai rapid decat m5 cu 0.2 s pana la suta de km asta in conditiile in care are 73 de cp in plus si mai e si biturbo iar pana la 200 de km/h bmw-ul se duce in fata. Pe circuit numai zic....

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Si sa nu mai zic nimic de exterior unde e cu multi ani peste nivelul lui BMW actual!
Asta depinde de gusturi....

Last edited by ~ EWN ~; 11-05-09 at 20:16.
~ EWN ~ is offline  
Old 11-05-09, 20:12   #83
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post

Se vede si in testul de la Autobild cu ochiul liber ce inseamna premium si ce nu...uita-te numai putin si compara design, materiale, subansamble etc...am vb cu un mecanic de la Bavaria Motors si mi-a spus si el clar...BMW e premium doar la motoare, la restul e executivehttp://www.autobild.de/artikel/vier-kompakte-diesel-im-test_898979.html
sa mori tu ca ai vorbit cu el ? .. ha ha haaaa. pai si eu am vorbit cu un mecanic de la geely si mi-a zis ca e cel mai tare din lume si ca sa nu cumpar audi sau bmw ..ca geely face cele mai smechere motoare.
__________________


Last edited by aleks; 11-05-09 at 20:26.
dolb is offline  
Old 11-05-09, 20:26   #84
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Vezi ca a inceput sa miroasa ceva aici...minti de spargi, de unde le scoti?Ai vz ce zapaceala ii da RS6 sedan lui M5 Sedan? Cauta si pe youtube...e si un test neloial intre Avant contra m5 sedan si tot RS6 i-o da tare de tot!Ba chiar diferenta e si mai mare dupa 200km/h in colo! Asa ca nu mai vb prostii ca nu stii ce vb! Am facut si drive test cu noul RS6 si nici nu se compara cu M5...e altceva, mult superior la manevrabilitate si franare si mai ales la accelerare!
Ahh si inca ceva...pe circuit RS6 sedan e mult mai rapid ca M5...vezi toate teste de pe circuite si din reviste si online dak nu vrei sa crezi!
PvDTranceAddicted is offline  
Old 11-05-09, 20:28   #85
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

tu chiar nu vezi cat de ironic sunt cu tine?
dolb is offline  
Old 11-05-09, 20:37   #86
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

alo copilasi pentru M5 RS6 este un versus separat AMG vs RS vs M..referiti-va doar de ce (motivul) alegeti una din marci
adrian78bmw is offline  
Old 11-05-09, 20:38   #87
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Nu e singurul care a zis ca BMW nu e premium decat la motoare, sunt foarte multi cei care iau contact si detin bmw si se plang de interior cand vad si intra intr-un audi sau mercedes, unde e cu totul alta mancare de peste...alea sunt nave la interior, arata incredibil in schimb la bmw simplitatea e prea dusa spre extrem...ia zi-mi si mie o chestie: De ce M3 E92 nu are fibra de carbon la interior ci piele cu aspect de fibra de carbon spre deosebire de RS4 B7 (vechi deja) si C63AMG?! U chiar nu vezi cate reduceri de costuri fac mereu bmw si mai ales la interior?! Cand a av bmw vreodata un interior premiat?!
Plus inca ceva...BMW a anuntat ca nu va mai produce masini cu aluminiu si platforme usoare ca nu-si mai pot permite sa dezvolte asa ceva, iar asta se vede...stiai ca 750i are 2020kg cu motor V8 biturbo iar S8 are cu motor V10 normal aspirat 1900kg?! Cine are tehnologie mai avansata?Tot bmw e regele in tehnologie?))
https://www.youtube.com/watch?v=gpaVTdqsPLk uite exemplul aproape perfect ca M5 e muuult sub performantele unui RS6 si aici e avant-ul care ar trebui sa fie testat contra M5 touring...sedan contra sedan e incredibil de rapid RS6! Stiai ca in multe teste RS6 sedan a scos 0-100 in 4.1?

Last edited by PvDTranceAddicted; 11-05-09 at 20:42.
PvDTranceAddicted is offline  
Old 11-05-09, 20:41   #88
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
rs6 e mai rapid decat m5 cu 0.2 s pana la suta de km asta in conditiile in care are 73 de cp in plus si mai e si biturbo iar pana la 200 de km/h bmw-ul se duce in fata. Pe circuit numai zic....

pe circuit nu au niciuna treaba, iar pe hartie nu stiu ce diferenta sunt la ambele, eu m-am referit la testele care le-am vazut.. un test 50 - 270 iti pot arata: https://www.youtube.com/watch?v=0bdAp...eature=channel
johhny is offline  
Old 11-05-09, 20:46   #89
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

De ce aleg una dintre marci? Simplu:aleg Audi pt calitate, design exclusivist, siguranta in conducere si in caz de accident, interior foarte bine desenat si performante pe masura, plus imaginea de brand puternica! Dar aleg si Mercedes pe locul 2 pt ca isi merita statutul de brand-ul cu cel mai luxos interior, acel lux aristocratic si foarte bine proportionat...maama si ce masaj incredibil iti fac pernutele din S...plus siguranta scaunelor si a masinii, ca in momentul in care iei curba rotind din volan se misca si aripioarele laterale ale lor! E dementa pura, plus acel night-vision care m-a impresionat ff tare Audi si Mercedes clar pt mine si pt tot restul lumii sunt liderii incoronati ai luxului sportiv Audi si ai luxului aristocratic Mercedes.
PvDTranceAddicted is offline  
Old 11-05-09, 20:56   #90
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Liderul clasei premium: BMW, Mercedes sau Audi?

@ PvDTranceAddicted

Serios? Nu credeam ca si in design se foloseste termenul premium.
Hai sa-ti demonstrez cat de premium e Audi A3. Pe langa faptul ca este construit pe platforma A5 a celor de la Volkswagen o mai imparte cu urmatoarele modele
* 2003 Audi A3 Mk2 (8P)
* 2003 Volkswagen Touran (1T)
* 2004 Volkswagen Caddy (2K)
* 2004 SEAT Altea (5P)
* 2004 Volkswagen Golf / GTI / R32 / Rabbit Mk5 (1K)
* 2005 Škoda Octavia Mk2 (1Z)
* 2005 Volkswagen Golf Plus (5M)
* 2005 SEAT Toledo Mk3 (5P)
* 2006 Volkswagen Jetta / Vento / Bora Mk5 (1K)
* 2006 SEAT León Mk2 (1P)
* 2007 Audi TT Mk2 (8J)
* 2007 Volkswagen Eos (1F)
* 2008 Volkswagen Tiguan (5N)
* 2008 Volkswagen Scirocco (13)
* 2009 Volkswagen Golf Mk6 (5K)

Nu cred ca are rost sa-ti arat poze sa vezi cate similitudini sunt intre un A3 si un Scirocco de exemplu(si vorbesc strict de interior)
Si nu stiu daca prin premium se intelege aceasi consola centrala si schimbator de viteze si pe Scirocco si pe Golf si pe A3.

Bord clasic si simplu? Daca tu prin - design premium la interior intelegi ergonomie si felul in care sunt pozitionate diverse elemente, aia e cu totul alta mancare de peste. BMW dupa cum am mai zis(pe prima pagina) isi conserva stilul clasic(ca are multe elemente definitorii atat la interior cat si la exterior) si nu cred pe masinile acestea se afla materiale de o calitate inferioara.

Sa ne continuam discutia despre interior.
Care a fost primul constructor dintre cei 2 sa ,,inglobeze" majoritatea butoanelor de pe consola centrala intr-unul singur.
Sau sa-ti pun altfel intrebarea. Idrive sau Multi Media Interface? Daca tot vrei sa vorbim despre premium....
BMW are Idrive chiar si pe seria 1.
Audi are MMi pe A3?
BMW z4 are Idrive
Audi TT are MMi?

Cat despre comparatiile facute de majoritatea jurnalistilor germani de profil am observat urmatoarea chestie. La Mercedes un + pentru confort, la BMW un + pentru sportivitate iar la Audi un + pentru design si astfel toate masinile sunt echilibrate


Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Plus inca ceva...BMW a anuntat ca nu va mai produce masini cu aluminiu si platforme usoare ca nu-si mai pot permite sa dezvolte asa ceva, iar asta se vede...stiai ca 750i are 2020kg cu motor V8 biturbo iar S8 are cu motor V10 normal aspirat 1900kg?! Cine are tehnologie mai avansata?Tot bmw e regele in tehnologie?))
750i are 4.4 Litri, S8 are 5.2
De ce nu compari Audi A8 w12 cu 760i?
bogg is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -