Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-08, 13:31   #91
mugurg

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 321
Default Re: De ce un 4x4?

Eu am Forester.Doar 2 litri motorul...
Are centrul de greutate destul de jos (chiar foarte) fiind inca considerata una din cele mai stabile caramizi (ca asa arata) fabricate vreotata....cat despre studiul ala , nu stiu cat de prost sunt. Ramane sa aflu dar am luat Forester pt performantele subaru nu pt a ma afisa cu el (nici nu prea ai ce "afisa" la forester. Nici nu prea merg in oras cu el... fac parte din ceilalti 3% cred

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Acu nush` ce sa zic...am vazut un reportaj in care se spunea ca aprox. 97% din SUV`uri nu ajung la munte ( asta in US ). Cert e ca un SUV va avea mereu un minus in ceea ce priveste stabilitatea ( avand centrul de greutate mai ridicat ), consumul, intretinerea.
In urma unui studiu efectuat de un psiholog francez ( nu mai stiu cum il chema ) la cererea lui GM (daca retin bine ) s-a ajuns la concluzia ca cei care isi iau SUV`uri sunt de cele mai multe ori soferi prosti, care se simt inferiori ( singurul loc in care isi pot arata contrarul fiind strada ) si carora nu le pasa de nimeni si de nimic ( asta era ceva cu poluarea ).
ORICUM AR FI ...IO MI-AS LUA UNU`
A ...si ps: X3 nu e SUV

Last edited by mugurg; 21-05-08 at 13:35.
mugurg is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 16:35   #92
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Motoarele boxer de pe Subaru sunt intradevar foarte bine echilibrate ajutand la stabilitate,singurele minusuri pt mine cam mici pt munca si cam setoase. Oricum sa te tina multi km fara incidente.
Ieri am vazut ceva "dragut" Iveco Daily 4x4, mi-au dat si un catalog, i-am dat si o cheie surprinzator, chiar interesant, daca este si fiabila la piese (Fiat?); 46000 e + TVA. Scuze pt poze dar am uitat ieri sa o pozez live si nu am scaner, astept pareri...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg
Views:	116
Size:	314.3 KB
ID:	542864   Click image for larger version

Name:	Picture 002.jpg
Views:	93
Size:	216.8 KB
ID:	542865  
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 16:39   #93
mugurg

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 321
Default Re: De ce un 4x4?

Just, ambele obiectii sunt intemeiate. Intrebarea era insa "de ce un 4x4" - nu de ce un off road pur sange, nu de ce un suv, nu de ce o tentativa de suv , etc... Pana la urma ramane doar o chestie pur obiectiva, cel ce isi ia 4x4 are propriile motive, si nu e obligatoriu sa fie si aprobat de altii
mugurg is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 16:52   #94
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Aaaaa.... stai putin, mie imi place forester-ul era cat pe aici sa-mi iau si eu, am avut WV buburuza tot cu boxer, Oltcit tot cu boxer,- tocmai ziceam ca motorul chia imi place. Pt mine a primat acum partea practica, oricum L200 nu este in nici un caz off road pur sange. Sa o stapanesti cu placere !!!!! Daca tot nu prea sta pe sosele poate ne intalnim prin munti ....
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 16:56   #95
mugurg

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 321
Default Re: De ce un 4x4?

si mie imi place L200 tare, are un prieten, dar mi-ar fi inutila.E chiar de munca masina. Foresterul l-am luat in principal ca sa nu repar des la masina pana acum ma felicit pentru alegere.

Last edited by mugurg; 21-05-08 at 17:00.
mugurg is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 00:05   #96
RST_tutu

Stage 1
 
RST_tutu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 18
Default Re: De ce un 4x4?

Eu mi-am luat jeep din mai multe motive...Prima mea masina a fost un BMW(eram si eu tanar si-mi placea viteza), a 2a si a 3a au fost doua Loganui, unu pe benzina si unu pe motorina...Bmw m-a satisfacut din punctul de vedere al vitezei, loganurile au fost bune pt drumurile din Romania, dar si din p de vedere al volumului protbagajului...dar...a 4a masina este un Land Rover Discovery 1...un 4x4 autentic...are motor mare, 3,5l, are 2,7T, intretinerea costa mult...dar...si aici e un mare DAR...7 locuri, portbagaj imens(plus k se poate rabata bancheta spate), posibilitatea de a conduce pe terenuri aproape imposibile, siguranta foarte mare la bord si nu in ultimul rand...satisfactia de a privi soseaua de la 2 metrii inaltime sau de a urca pe langa turisti, pe munte...eu cred k jeep-urile au foarte putine dezavantaje(dak le putem numi asa)si anume...consumul(care e cu 5-10 litrii mai mare decat al unei berline si taxele...care difera in functie de capacitatea motorului...in rest, doar avantaje...si nici in oras nu as renuntat la jeep, pt k am vazut destule cazuri in care un idiot nu a vazut k are Cedeaza Trecerea si a omorat oameni nevinovati...asa ca...prefer sa renunt la 30-40 de milioane pe an(in plus fata de un proprietar de berlina) si sa ma simt bine si in siguranta in masina mea...
RST_tutu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 09:22   #97
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: De ce un 4x4?

mugurg: intrebarea "de ce un 4x4" poate sa insemne orice, exista zeci de modele de berline mari sau mijlocii cu 4x4, nu neaparat SUVuri

RST_tutu: sunt convins ca Discovery I nu e nici pe departe atat de rapid sau manevrabil ca un sedan mare cu motor de 3,5 litri, si nu toata lumea are nevoie de 2 metri cubi de portbagaj. Daca ar fi fost a doua sau a treia masina pe langa casa omului mai mergea

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 14:38   #98
RST_tutu

Stage 1
 
RST_tutu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 18
Default Re: De ce un 4x4?

corect...nu toata lumea are nevoie de un 4x4, nu toata lumea vrea sau isi permite sa suporte costurile unui 4x4...eu vorbeam doar despre mine...plus k...ai alt sentiment cand conduci un jeep, decat atunci cand esti la volanul unui sedane...oricare ar fi ala(cu exceptiile de rigoare-S klasee, seria 5, 7, etc)...altul e respectul de sine...altul este respectul celorlalti fata de tine...plus k...de ce sa ma chinui sa intru intr-o berlina, cand pot sta lejer intr-un jeep?!?...un 4x4, cred eu, este masina perfecta pt orice...iar cine vrea viteza si senzatii tari...si ATAT...si cine crede k un jeep este prea mare, prea lat, prea lung, prea greu de manevrat, etc, se inseala amarnic...majoritatea au intre 4,5 si 6 metrii lungime(o "balena" are cam tot atat, dak nu chiar mai mult), cat despre manevrabilitate, ganditi-va ca ele sunt concepute sa poata fi intoarse in spatii mici, pe munte...deci...parerea mea este ca masinile de teren sunt solutia ideala indiferent de drumul pe care sunt conduse...
RST_tutu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 10:20   #99
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: De ce un 4x4?

"mi-am luat jeep..." si masina e un BMW sau Audi . Exact ca babele care merg sa cumpere "dero" sau "pampersi" .
Se vede cine isi ia masina 4x4 din pasiune sau ca are nevoie si care isi cumpara doar sa se afle in treaba ca vezi doamne te faci remarcat. Sa fim serios peste 70% din cei care isi cumpara SUV-uri le iau doar pt fitze ,nu am nimic cu restul.
Parerea mea ca in oras Suv-urile nu prea isi au rostul. Si ca sa mergi la un gratar sau sa urci la munte nu e nevoie neaparat de X5 ... un samurai care costa 1500 de euro second face pe munte ce nu fac 10 x5-uri.
O masina utila mi se pare Audi Allroad
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 12:40   #100
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: De ce un 4x4?

..un samurai face si ESTE un offroader redutabil(mai putin stabilitate la inclinatie laterala si iesire din namol vascos ce pune la grea incercare motorasul lui lipsit de cuplu) insa daca ai de luat si bagaje pt 10zile si caine si doi copii...UNDE-I pui? Allroad daca ninge serios,nu ajungi cu el nici la pestera(e bun pt oras cand ninge sau pentru drumuri intretinute sau pt forestiere FARA namol VARA),ce sa mai vorbim de OFF-road (poate unora le place sa merga cu cortul si familia undeva in mijlocul naturii unde sa nu fie deranjati de sute de grataragii si manelica zgomotosi si maxim de mizerabili,ce ignora cele mai elementare norme de bun-simt in natura)
Iar aproppos de "caracterizari" puerile le adresa celor ce au "jeep" in comparatie cu cei ce au sportive sau berline...eu cred ca majoritatea care au suv, au SI macar o berlina......io in afara de suv,am si trei cazane normale...ca am fost nehotarat...
-Revenind la modul general, unul dintre principalele motive pt care oamenii de afaceri activi si dinamici ,sau cei cu functii importante ce vor sa-si faca treaba BINE (dorind sa verifice personal anumite aspecte ale activitatii lor), opteaza pentru un SUV bun in detrimentul unei berline care-i mai rapida(treaba discutabila...CAT de des mergeti cu PESTE 200?..90% din suv-urile scumpe ating viteza asta...sa nu mai spunem ca majoritatea noastra avem viteza de croaziera de 140- si patrolul merge f. bine la 140) si mai economica ,este acela ca vor sa evite intr-o mare masura problema imposibilitatii de a ajunge intr-un anumit loc, excluzand dintre motivele posibile pe cel al mijlocului de deplasare neadaptat cerintelor caii de acces.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 13:33   #101
RST_tutu

Stage 1
 
RST_tutu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 18
Default Re: De ce un 4x4?

...deci...cine vrea sa ajunga oriune...isi ia masina de teren...cine vrea doar kilometrii ulti la bord sau lux extrem, alege alte categorii de masini...oricum...doar cine isi permite, isi ia un 4x4(posesorii stiu de ce )...
RST_tutu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 14:04   #102
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: De ce un 4x4?

Quote:
Originally Posted by RST_tutu View Post
...deci...cine vrea sa ajunga oriune...isi ia masina de teren...cine vrea doar kilometrii ulti la bord sau lux extrem, alege alte categorii de masini...oricum...doar cine isi permite, isi ia un 4x4(posesorii stiu de ce )...
4x4 poate fi si o skoda sau un fiat.
sunt curios RST_tutu ce masina ajunge "ORIUNDE" ,stai chill ca suv-urile care sunt la moda prin orase nu ajung oriunde ,defapt se cam pierd prin paduri dak e panta mai nasoala sau e namol. Voi credeti ca tot ce are garda la sol inalta si e 4x4 e offroad...
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 14:23   #103
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: De ce un 4x4?

suzuki samurai (mic si amarat) https://www.youtube.com/watch?v=zR7pd...eature=related

=)) apropo uite ce poate un x5 cand iasa de pe sosea
https://www.youtube.com/watch?v=NyXQf...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=gd0Uq...eature=related

Last edited by AAAAK; 02-07-08 at 14:37.
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 15:10   #104
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: De ce un 4x4?

In offroad CEL mai important aspect sunt ANVELOPELE ! daca nu ai ceva adecvat pentru ce intentionezi sa faci (atentie! cele de zapada sunt DIFERITE de cele pentru noroi ) ramai blocat si cu cel mai al dracu' patrol sau G sau lancruiser,indiferent cate blocabile ti-ai pus si indiferent cat de inalta e garda ta la sol....deci filmuletul cu X5 de mai sus,e doar de amuzament...daca ar fi fost echipat cu niste goodrich mud,ar fi trecut fara probleme pasajul din secventa...slabiciunile celor asemenea lui X5 sunt cu totul altele...insa in oras sau pe sosea au numai avantaje fata de un offroader.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 19:13   #105
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: De ce un 4x4?

Scuza-ma ca indraznesc...ce varsta ai AAAAK ? Lasati secventele de pe yotube deoparte...aici discutam de masini cu oameni ce se presupune ca s-ar pricepe cat de cat si vorbesc intr-o oarecare masura din experienta proprie !...oricum,este de tot penibilul testul ala...hazliu la maxim...conditii de test...exact ce spuneam si mai sus...insa nu stiu cum de nu ai citit postul meu precedent
Aproppos de "testele" obiective facute de diverse reviste/emisiuni de profil auto...voi numai spuneti-mi ce rezultat vreti si aduceti-mi masinile si onorariul meu:d...eu ma voi ocupa ca totul sa fie exact cum doriti in secventa filmata si in ochii publicului prezent
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -